Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Планетите – главните герои в кралския двор, наречен астрология

14 Юни 2010 / 07:06:01  GRReporter
10495 прочитания

    Планетите са главните герои в астрологията. Много често интересуващите се от астрология говорят за Венера, Меркурий или Сатурн и за нещата от живота, които се свързват с тях астрологично. И рядко си задават въпроса защо е така? Защо Меркурий се свързва с интелекта, движението и мисълта? Защо Венера символизира красотата, естетиката, любовта? Логично е, че трябва да започнем от това как изглеждат за нас тези планети, къде стоят в Слънчевата система, какви астрономически характеристики имат.
    Може би на някой това би се сторило ненужно. Но за да се разбере астрологичната природа на планетите, трябва да се обърнем точно към тези неща. По-голямата част от астрологията се базира на наблюдения – чисто астрономически. Затова е препоръчително всеки, който се вдъхнови да изучава астрологията, да се запознае с необходимите астрономически корелации, защото в тях има много дълбока връзка.
    Обикновеният наблюдател може да види само 5 от планетите с невъоръжено око –Меркурий, Венера, Марс, Юпитер и Сатурн. Те излъчват ярка и постоянна светлина. И най-важното – движат се на фона на останалите звезди, които са неподвижни. Това ги отличава. Древните гърци са ги наричали скитащите се звезди.
    На Меркурий са необходими 88 дни, за да направи една пълна обиколка около Слънцето, а на Сатурн почти 30 години. Меркурий е най-бързата планета от тази гледна точка в Слънчевата система. Освен това Меркурий е планетата, която стои най-близо до Слънцето. Това е принцът-наследник в кралския двор, който си играе  с думите, играе на различни игри, задава многобройни въпроси. Меркурий събира и разнася информация – не само между мозъчните клетки при отделния човек, но и между самите хора. Поради бързото си движение се свързва и със сръчността на крайниците, със способността на човека да разграничава нещата, да прави мисловни връзки, да търгува с всичко на принципа „аз просто играя”.
    По-подробно ще дам пример с Венера. Древните гърци са я наричали Фосфор или Луцифер, което означава „носител на светлина”, а също и Хесперос – „носител на вечерта, на залеза”. Венера символизира любовта в най-чистите й проявления, изискаността, грацията, чувството за естетика, изкуството, красотата. Венера е тази, която дарява с лоялност и отдаденост. Но Луцифер е и „падналият ангел”, с което се свързва и значението на Венера във връзка с всички удоволствия, а също и с желанието на човек да трупа и да си взема различни неща в живота, както и да се отдава на страстите си.
    Санскритското име на Венера е Шукра. Едно от значенията е „бял”, защото Венера блещука с бяла светлина и е най-ярката на нощното небе след Луната. Прилича на малък красив диамант. Венера е толкова сияйна, че понякога може да се види дори на дневна светлина, ако човек знае точно къде да гледа. Затова символизира и ценностите във всеки смисъл – какво цени човек, какво намира за красиво и естетично, какви са желанията му, какво иска да си вземе от света. Друго значение на Шукра е „семе, семенна течност”. Точно както Венера е най-ярката планета, което е равносилно на най-потентна, то и семенната течност е най-потентната субстанция (единствената, която създава живот) в мъжкото тяло. Хората са в най-любовното си и страстно състояние, когато Венера сияе ярко на небето – или в първата част на нощта, или рано сутринта.
    В кралския двор Венера е съветникът, който се грижи да научи хората как да се наслаждават на света, притежава практичност и житейски опит.  Повече от всички други Венера може да разпознае истинската важност и стойност на всяка ситуация и да действа по съответния начин. От друга страна съблазнявайки, Венера не позволява да бъде достигната, защото иска да бъде желана, а не притежавана. Венера държи също и съкровищницата, защото обича всичко красиво и ценно, но не се радва на това, че го притежава, а на това, че другите му се възхищават. Оттук гордостта също е под управлението на Венера, тя е най-гордата планета измежду всички.
    Двете проявления на Венера са чиста проекция на астрономическия факт, че Венера се появява в два типа – като утринна и като вечерна звезда. Ако се проследят изгревите и залезите на Венера, се вижда, че се образува змиевидна фигура на небето – символ на смъртта и прераждането, която в Тантра традицията се нарича Кундалини Шакти. За незапознатите ще спомена, че кундалини шакти е универсалната жизнена енергия за живите същества. Този символ на Венера – на смъртта и прераждането - произтича от астрономическите наблюдения.
    Венера има 584-дневен цикъл на видимост като се появява или като утринна звезда, или като вечерна. Между тези два периода на видимост, всеки от които трае около 263 дни, има два периода на невидимост, през които Венера е много близо до Слънцето. Ако обърнете внимание всеки един от видимите периоди на Венера има продължителност почти точно еднаква със средната продължителност на една бременност – 265 дни. Когато Венера като вечерна звезда се движи към съвпада със Слънцето, тя постепенно се появява все по-ниско и по-ниско, докато през някоя нощ изчезне в прегръдките на Слънцето. След около две седмици тя се появява ярка и красива като утринна звезда за нови 263 дни. След което отново потъва, този път за около седем седмици, докато отново не се появи като вечерна звезда.

Категории: астрология планети слънце луна венераДвет музи
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus