в-к Лечител
в-к Лечител
 

Болки в гърба

Брой: 52, 27 декември 2007 - БОЛКИ В ГЪРБА

Две трети от възрастните хора са тяхна жертва
Холистичната медицина предлага по-добри начини за лекуване


Всички сме чували стотици пъти фразите "Боли ме гърбът" и "Как ми е схванат вратът!". Те се казват толкова често, че са се превърнали в клишета. Но за увеличаващото се число съвременници, чиито гръбначни проблеми им причиняват загуба на сън, не им позволяват да ходят на работа или ги карат да изоставят любимите си спортове и хобита, връщането на болката не е шега.
"Трябва да спра да вървя. Да не използвам пътечката в гимнастическия салон. Жена ми и аз обичахме да пътуваме и да си правим дълги разходки, но не можем да го правим повече - казва Джак Фънк, на 69 години, за завърналата се болка в гърба и за увеличаващите се спазми в краката, от които той страда с години. - Това наистина ми се отрази много."
Изследванията показват, че почти две трети от възрастните страдат от хронична или периодична болка в гърба, което я прави втората причина след настинката за посещение при доктор. Болката в гърба струва повече от 75 милиарда долара като медицински разходи само в САЩ, отделно загубите за производството и другите отрасли на икономиката, с което тя става причина номер едно за неактивност на хората под 45 години. Според здравните работници тя се разпространява все повече през последните 30 години и се превръща в огромен проблем.
Много специалисти го определят като огромна епидемия. Но въпреки това в медицината остава горещ дебатът за това какво причинява болката в гърба и как да се лекува. В повече от 85% от случаите лекарите не могат да открият ясни анатомични обяснения за болката, което ги кара да градят хипотези за мускулни, ставни, дискови проблеми, както и за стрес, и психологическа травма. Когато се опре до лечение, то гръбначната хирургия в САЩ извършва до 40% повече операции, отколкото всяка друга развита страна. Все още клиницистите спорят дали обещаното освобождаване от болката струва повече от потенциалните рискове, свързани с операцията - включително парализа и засилена болка - и мнозина от тях се противят на това, че твърде много пациенти са се обърнали към лекарствата или са минали "под ножа", преди да са изчерпали всички възможности.
"За хроничната болка ниско в гърба, хирургията е донякъде добро решение - казва Дийн Ниъри, секретар на Катедрата по физическа медицина на университета Бастир, до Сиатъл. - Може да донесе някакво успокоение, но често идва на цената на намалена мобилност, което може да доведе до бъдещи усложнения."
Изправени пред възможната операция или дълга употреба на лекарства срещу болка, много пациенти избират по-холистичен подход, което прави болката в гърба най-често посочваната причина за търсене на алтернативно лечение.
"Да се поправи нещо хирургически, без да се цели причинителят, е нелепо" - казва Ниъри.
Все пак кои са причините за нарастващия брой хора, оплакващи се от болки в гърба? Според много практици - все по-заседналият начин на живот, включващ безкрайното чакане в автомобилните задръствания и дългите работни дни пред компютъра.
Лошата стойка (свити напред, с повечето коремни мускули отпуснати) може да е много тежка за гърба, защото се нарушава естествената извивка на гръбначния стълб, карайки долните мускули на гърба да вършат работа, която е за коремните.
Липсата на движение в гръбначните прешлени може също така да причини възпаления и подувания, които са много болезнени.
Д-р Силвърман, който има 27-годишна практика в Ню Йорк, казва, че огромната част от проблемите с гърба са резултат от мускулни разтягания и изкълчвания, ставни контузии, получени от прекомерно натоварване или обездвижване. В малко случаи става въпрос за сериозни проблеми като гръбначна стеноза (стесняване на гръбначния канал, което поставя под напрежение гръбначната връзка), която причинява болката. Понякога генетична, стенозата по-често се наблюдава с напредване на възрастта, докато гръбначната маса нараства неравномерно, с леко преместване навътре, затваряйки пространството между нервите и костите. Понеже стенозата в тежките случаи е възможно да доведе до парализа, то може да бъде препоръчана операция за разширяване на гръбначния канал, казва д-р Силвърман, но "само когато симптомите са постоянни и има непрестанни неврологични проблеми, подобни на слабост или болка при напрежение".
Една от най-честите причини хората да се подлагат на операция е дисковата херния. Тя е допустима само в някои тежки случаи, когато дискът засяга нерва. Това не означава, че всеки с херния или издут диск се нуждае от операция.
Едно значимо изследване от 1994 г. е открило, че 52 процента от възрастните имат издут диск и никога не са имали проблеми. Само 36 процента от хората имат нормални дискове. Дисковите аномалии често грешно са обвинявани за болка, която може да бъде причинена от друго. Откакто през 80-те години на XX век беше въведен ядрено-магнитният резонанс, който позволи на лекарите да виждат подобни аномалии по-ясно, числото на операциите за тяхното коригиране нарасна много. Годишно броят на гръбначните операции се увеличава със 77 процента за периода 1996-2001 г. и наблюдатели очакват той да се увеличи още повече с прилагането на новите технологии, подобни на изкуствените дискове, одобрени от Администрацията по храните и лекарствата в САЩ.
Това дава основание на Ричард Дейо, професор по медицина и здравни служби в университета Вашингтон в Сиатъл, да бъде загрижен за "прекаленото медикализиране" на проблема. "Магнитният резонанс показва нещо ненормално у почти всеки, независимо дали има болка или не. Тези неща могат да бъдат подвеждащи и са предизвикателство пред нас - казва той. - Ние приемаме по-агресивен подход за лечение и за мен не е ясно дали той ще даде по-добри резултати."
В много случаи, показва проучване, дисковата херния ще се оправи сама след време, в приблизително две трети от случаите ще бъде частично или напълно излекувана след шест месеца. От друга страна, според едно изследване, публикувано през 2001 г. в Ню Ингланд джърнъл ъв медсин, "няма доказателства от клинични изследвания, че операцията е ефективна при пациенти, които имат болка ниско в гърба".
Едно изследване на пациенти с гръбначна стеноза е открило, че за четири години след тяхната операция около 30% от пациентите все още имат силна болка и около 10% са преминали втора операция. Между януари и август 2006 г., според информация в пресата, повече от 28 дела са били заведени срещу производителя на изкуствени дискове DePuy Spine Inc. от пациенти, оплакващи се от влошена болка или други усложнения след операцията.

Холистичният подход
Тези, които търсят отвъд конвенционалната медицина решения на своите проблеми с гърба, обикновено първоначално се спират при хиропрактора, мануалния терапевт и акупунктуриста. Трите подхода са показали в клинични условия, че са по-ефективни от плацебо, а понякога и по-добри от медицинска интервенция или противовъзпалителни лекарства.
Хиропракторите целят да възстановят мобилността на гръбначния стълб. Пали Купър, от Марин Каунти, Калифорния, добавя друг нюанс към своята практика, използвайки основан на движението дълбок масаж на тъканите. Това е патентованата от нея техника за активно отпускане, основана на идеята, че асиметрията често стои в основата на болката. Накратко - когато ранената тъкан прави един мускул неподвижен, друг може да свръхкомпенсира това, нарушавайки баланса на тялото и причинявайки болка.
Класически пример - спринтьорка контузва бедрото си, без да знае, че свръхкомпенсира това с мускулите ниско на гърба, причинявайки болка там. В този случай Купър казва, че тя трябва да съсредоточи усилията си върху бедрото. "Аз наистина работя върху причинителя на проблема, който не е задължително там, където има болка."
В Центъра за интегративна медицина в университета на Колорадо в Денвър приблизително 55% от пациентите, които идват за акупунктура, го правят заради хронична болка. Около половината от тях се оплакват конкретно от болка в гърба и повечето са пробвали почти всички други възможности. Докато лекарите в Центъра по здравни науки към университета реагирали скептично преди пет години, когато центърът бил отворен, то днес често насочват пациенти към клиниката, казва лицензираният акупунктурист Дейзи Донг: "Пациентите наистина са достигнали края, нещата не вървят или стават по-лоши. Тогава те идват при нас и казват: вие сте последната ни надежда."
Донг твърди, че акупунктурата работи с болката в гърба на много нива. Стимулира нервните окончания, които разсейват мозъка от болката, и усилва производството на естествени болкоуспокоителни. Изследванията също така са показали, че акупунктурата увеличава кръвния поток, а с него - и кислорода за ставите и мускулите, и по този начин намалява възпалението и отпуска пациента.
Дори в случаи, когато структурни проблеми ясно причиняват болката, Донг казва, че е виждала очевидни ползи у пациенти след двадесет минути иглотерапия. "Ние не можем да обърнем или да поправим структурния проблем причинител, но можем да се справим с болката и да преодолеем емоционалния им проблем."
Натуропатът Ниъри от университета Бастир прилага диетични и свързани с начина на живот изисквания и добавки, създавайки специален план за лечение според всеки пациент. Ако пациентът страда от мускулни спазми, то той може би не приема достатъчно магнезий и калций; ако има проблем със ставите - Ниъри препоръчва глюкозамин. (Бел. ред. Един чудесен продукт с глюкозамин е американският Джойнт Х-Фактор. Много ефикасен е и финландският Картимаре МСМ, както и "убиеца на болката" - Нони.) Ако болката е много по-остра, причинена от възпаление, той може да препоръча протеолитични ензими, които лесно се абсорбират и са показали противовъзпалителни качества в проучванията. Почти винаги пациентите трябва да решат основни проблеми в начина си на живот като неактивност, излишно тегло, лоша диета, твърде много стрес. "Болката в гърба не е заболяване само по себе си" - казва Ниъри.

Връзката ум-тяло
За Даян Рюнс първата стъпка към преодоляването на десетилетията проблеми с гърба е да се справи със страха, който не й дава да се изкачва по стълби и да гледа внуците си. Тя е видяла съпруга си да преминава през агонията на пълна неподвижност на легло, след като си контузил гърба, и се страхувала, че ще свърши по същия начин. Така че започнала да намалява дейностите си. "Изплашени сте да се движите, защото ви е страх, че болката ще стане много по-интензивна" - казва Рюнс, офис-асистент и майка на три деца.
Нейният хиропрактор, Силвърман, нарича този инстинкт "страхово избягване", който усложнява иначе нетежки контузии. "Те се страхуват от болката, така че избягват много дейности и упражнения, които могат да правят именно, за да намалят страданието."
"В действителност - казва той - твърде много неактивност обикновено влошава проблема, правейки ставите неподвижни и причинявайки спазми в мускулите." Неговият съвет - след като острата фаза премине, раздвижете се чрез леки протягания, малко движение и усилващи упражнения, които да отпуснат гръбначния стълб и да го направят по-малко податлив на бъдещи контузии.
Подобен съвет е променил живота на Джак Фънк. След години 4-часови пътувания до работата и седене на бюро по цял ден, електроинженерът бил отчаян, тъй като болката в гърба го застигнала точно в годините преди пенсиониране. Така че сега той посещава хиропрактор, когато се нуждае от наместване, прави специфични упражнения по десет минути всяка сутрин и внимава теглото му да е в норма. И отново е добре.

Лесни и ефикасни упражнения
Следните упражнения са предназначени за облекчаване на болки, дължащи се на продължително седене. Те са лесни за изпълнение, бързо донасят ефект и предпазват от бъдещи проблеми. Програмата е комбинация от Пилатес, класически стречинг (разтягане) и традиционни упражнения за болки в кръста.
Двете може да изпълнявате и в офиса, а третото е за домашни условия. За всеки час, прекаран на бюрото, походете 5 минути и направете тези бързи разтягания:
I. 1.Упражнение "Ъгъл".

1. Застанете с лице към бюрото, дланите са поставени отгоре на бюрото, на ширина на раменете, коремът е прибран. Оставяйки дланите на бюрото, отстъпете назад, сгъвайки се в кръста, докато гръбначният стълб стане - доколкото е възможно - в една линия с бюрото. Погледът е насочен надолу. Коленете да са леко свити, тежестта ви да е върху петите.
2. Вдишайте, а докато издишвате, приберете максимално корема към гръбнака и приплъзнете дланите напред по бюрото, удължавайки по този начин разстоянието между върха на пръстите и опашната кост. Повторете 3 пъти, като всеки път се протягате по-далеч.
3. За да се върнете към изправено положение, сгънете колене и направете крачки към бюрото, и облягайки се на ръцете, бавно изправете торса.
Най-добре е да повтаряте това упражнение веднъж на всеки час. Полза: разтяга сухожилията от задната страна на краката и мускулите от двете страни на гръбнака и тези под плешките.
II. Упражнения за бедрата.
1. Застанете зад стабилен стол, стъпалата на ширината на таза; сложете ръце на облегалката на стола.
2. Направете голяма крачка назад с левия крак. Дясното коляно е сгънато, а левият крак - изправен, пръстите и коленете сочат напред. Торсът изправен, раменете над таза, коремът прибран.
3. Стегнете бедрата, докато почувствате опъване в предната част на лявото бедро. Задръжте 30 секунди, след това изпълнете с десния крак.
Изпълнявайте това упражнение често, идеалното е веднъж на всеки час. Полза: разтяга бедрения флексор.
III. Упражнение за укрепване на стойката. Правете го сутрин и вечер, заедно със следващо упражнение.
1. Първите 2 седмици правете следното: застанете на колене и ръце върху одеяло или друга удобна повърхност, както е показано на снимката. Ръцете на ширината на раменете. Гръбнакът да е успореден на пода, главата - в една линия с гръбнака. Вдишайте, а при издишването приберете навътре корема. Гръбнакът остава в неутрално положение. Задръжте така 3 до 5 вдишвания и издишвания. Бавно отпуснете корема, без да променяте положението на гръбнака и врата.
2. След 2 седмици опитайте следното: докато коремът е прибран, а гръбнакът в неутрално положение, бавно вдигнете лявата ръка, с опъване нагоре и напред, докато стане успоредна на пода. Задръжте едно пълно вдишване и издишване. Бавно върнете ръката на пода и повторете с дясната ръка.
3. След 2 седмици добавете следното движение: бавно повдигнете лявата ръка и десния крак, изпъвайки ги надалеч от торса, докато станат успоредни на пода. Задръжте едно пълно вдишване и издишване. Гръбнакът и вратът остават в неутрално положение. Бавно върнете ръката и коляното на пода и повторете с дясната ръка и левия крак.
Изпълнете по 8 повторения на всяка страна. Полза: тонизира корема и заздравява мускулите около гръбнака и врата, постепенно подобрявайки стойката ви.
IV.Повдигане на таза.
1. Легнете по гръб на удобна постелка, краката свити в коленете, стъпалата плътно на пода. Ръцете покрай тялото, с дланите надолу. Вдишайте, а при издишването повдигнете опашната кост, таза и накрая долната част на гръбнака, докато се подпирате на краката, раменете и горната част на гърба (те остават на пода).
2. Задръжте така, докато вдишате. Издишайте, коремът остава стегнат, и се върнете на пода, разгъвайки прешлен по прешлен.
Повторете 3 пъти, като всеки път повече разтягате гръбнака. Полза: облекчава напрежението в гръбнака.

Бележка на редакцията: Един много добър натурален продукт от специален вид гъби помага срещу сковаността в ставите и болката - това е финландският Ремасан. Минералите магнезий и калций, които се споменават по-горе в текста, може да си набавите от много продукти като Остеомакс К, Пимакс калций + магнезий, Максихивен и др. Но може би едно от най-ефикасните средства е билковият препарат - Нони, неслучайно наречен "убиец на болката". Многобройните писма на наши читатели дават много ценна информация за справянето с болката чрез тези продукти. И днес, може да прочетете едно такова писмо - от Елина Стоянова от Пловдив, която се справя и с дископатия, и с коксартроза с натурални продукти.
"Лечител" 



Брой: 52, 27 декември 2007
 
 
Продукти
 
Ливерин®
 
КОМПЛЕКС при РАЗШИРЕНИ ВЕНИ
 
Глюко Баланс + хром
 
Lechitel.BG :::
 
pycnogenol
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
Dobipress abonament
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД