Наддаването на тегло по принцип е един от симптомите при понижена функция на щитовидната жлеза. Отслабването при хора, страдащи от хипотиреоидизъм, винаги е проблем, но според специалистите, то не е невъзможно.

Ето няколко стъпки, които могат да помогнат за постигане на желания силует...

 


Първата крачка, която трябва да предприемете е да подобрите терапията си. При хипотиреоидизъм хормонозаместителната терапия е неизбежна. Какво означава тя да се подобри?

 

Вероятно сте забелязали, че когато дозата е неадекватно ниска, както и преди диагностициране на проблема, има известно покачване на теглото. Обратното също е вярно, при хиперфункция на щитовидната жлеза се получава необяснимо отслабване. При хипотиреоидните пациенти с неадекватна доза на левотироксин този проблем може да се забележи по-скоро с други неприятни симптоми като аритмия, нервност, изпотяване и пр. За да не се допуска подобна неадекватност на дозата при хормонозаместителната терапия, се налага нивото на TSH да се следи постоянно, като правило е изследване задължително да се провежда при преход от студено към топло годишно време и обратно, април и октомври.

 

За да се оптимизират резултатите за здравето, и съответно да могат да се постигнат цели като отслабване при хипотиреоидни пациенти, трябва да се следят нивата и на FT3 и FT4, както и още реверсивен Т3 хормон (rT3), феритин, лептин и други. Според водещи американски ендокринолози измерването само на TSH е недостатъчно и може да се превърне в „лош в маркер“ при наличие на други утежняващи здравословното състояние фактори като простудно заболяване, депресия, стрес, хронични заболявания, хронична умора, инсулинова резистентност или такава към лептин, в това число и продължителни ограничителни хранителни режими.

 

Препоръката е да се открие ендокринолог, който при терапията ви взима предвид и признаци като това как се чувствате при лечението, независимо само от показателите на TSH от изследванията. Този специалист би ви предложил най-удачният вариант за постигане и на цели като овладяване на теглото и неговото връщане в предишни за вас граници.

 

Трябва да се търси отговор и на това дали при този тиреоиден проблем не са налични и други метаболитни проблеми, като загуба на чувствителността на тъканите към инсулин – инсулинова резистентност, лептинова и тиреоидна резистенност, които биха саботирали опитите за отслабване.

 

Важно е при хората с понижена функция на щитовидната жлеза да има грижа за ускоряване на метаболизма, което може да се постигне чрез специален режим на хранене, включващ консумацията на повече сурови храни, като ядки, плодове и зеленчуци и избягване на полуготовите продукти. Повече от желателно е да се ограничат храните съдържащи глутен  и богатите на прости въглехидрати (съдържащи захар, бяло брашно).

NEWS_MORE_BOX

 

 

За подобряване на скоростта на метаболитните процеси в организма трябва да се създаде редовен режим на физическа активност, като обаче се избягва задължително прекомерното натоварване и интензивни упражнения, тъй като това би довело до формиране на изтощение у тях. Подходящите спортове за хората с хипотиреоидизъм са пилатес, тай чи, йога и други с умерена степен на физическо натоварване.

 

Друго задължително условия за постигане на отслабването е да се отделя достатъчно време за сън. От изследване продължило 16 години се стига до изводите, че килограмите на жени, които спят само по 5 часа на денонощие, непрекъснато „играят“, като е много по-вероятно те да страдат от наднормено тегло и затлъстяване – с 15 кг повече от обичайното за тях, в сравнение при 7-часова продължителност на нощния сън.

 

За връщането на стрелките на кантара може да помогне и приемът на някои хранителни добавки и медикаменти, изписани от ендокринолога, целящи подпомагане понижаването на кръвната захар, изгарянето на мазнини, ускоряване на метаболизма, потискане на апетита. Има данни за ползи от приема на конюгирана линолова киселина. Но трябва да се внимава особено много с добавки, които съдържат йод. Въобще взимането на подобни средства, дори изглеждащи ни безобидни, не трябва да става без консултация с лекуващия специалист.