На 26 януари в Народното събрание беше проведена Кръгла маса, посветена на ограничаването и контрола на онкологичните заболявания у нас, както и на постиженията и перспективите в превенцията на рака на маточната шийка. Събитието се проведе под патронажа на председателя на парламента Георги Пирински и с участието на политици, държавни служители и експерти.

 

Националната програма за борба с онкологичните заболявания предвижда за пет години по нея да бъдат отделени 350 милиона лева от бюджета на НЗОК и на Министерството на здравеопазването, както и по оперативни програми на ЕС. Програмата е готова и в момента е на съгласуване в МЗ. Това каза здравният министър Евгений Желев.


 

Скрининговите програми могат да осигурят над 80 на сто превенция на рака на маточната шийка, а ваксините срещу рака на маточната шийка могат да са ефикасни при седем от десет случая.

 

„Този скрининг, който го има у нас и който обхваща 20% от женското население, засяга по-образовани и по-заможни жени, което поставя в неблагоприятно, неравностойно отношение останалите. Достъпът до ваксини също така е ограничен до по-заможните и по-образованите, с което тази здравна неравнопоставеност се задълбочава. Липсва съгласие не само в съсловието и гражданството за това кой ще извършва скринингови цитонамазки – общопрактикуващ лекар или гинеколог”, каза Никола Василев, който е национален консултант по онкогинекология.

 

Заместник-председателят на парламентарната комисия по здравеопазване Нигяр Сахлим-Джафер, алармира, че според направените изследвания през 2020 година заболеваемостта по света от онкологични заболявания ще се увеличи с 50%.

 

Необходимите  за реализиране на програмата средства ще дойдат от бюджета на Министерството на здравеопазването, здравната каса и от оперативните програми на ЕС. 120 млн. лева са средствата за лекарства на онкоболните за 2009 година, 20 млн. лева вече са похарчени за обновяване на апаратурата, още 40 млн. лева ще бъдат изразходвани за създаване на онкологични центрове и за закупуване на нова апаратура.

 

През 2007 година България е била на второ място в ЕС след Румъния по разпространение на рака на маточната шийка и на трето място по смъртност от това заболяване. Според представените статистически проучвания западноевропейците живеят средно 14 години повече от източноевропейците и това е само един от показателите за съществените разлики между старите и новите членки на ЕС, заяви членът на Европейския парламент Алойз Петерле. Според него основната причина за това е недостигът на първична профилактика и липсата на информираност сред пациентите.

 

Алойз Петерле уточни, че ЕС е напът да преодолее тези разлики и да финансира повече сектора на профилактиката, защото една трета от раковите заболявания са предотвратими. Основната идея е да се инвестират повече средства в научни изследвания, в обмяна на добри практики и в обучение на хората да живеят здравословно.

 

„Честотата на рака на маточната шийка в една страна е ясен индикатор за грижата на обществото за жените в него”, заяви доц. Атанас Щерев