Ракът на маточната шийка е едно от петте най-чести злокачествени заболявания при жените в България. Всяка година се регистрират над 1100 нови случая, а над 340 жени годишно не преживяват заболяването.

 

 


Броят на новите случаи бележи увеличение с почти 1,5 пъти за периода 1990 - 2009 г., сочи статистиката. Онкологичното заболяване засяга предимно възрастовата група между 20 - 45 години.

 

 

Над 1200 се очаква да бъдат новите случаи през 2011 г.

 

 

Най-засегнати от злокачествените заболявания на рака на маточната шийка са Северозападна и Източна България, като заболеваемостта е най-ниска в югозападната част на страната в областите Смолян, Кърджали, Хасково и Пловдив.

 

 

По света ракът на маточната шийка също не е равномерно разпространен. Областите с най-висока заболяемост са Южна Америка, някои части на Африка и на Южна Азия. Най-малко са случаите в Северна Америка, Австралия, някои арабски държави и държави от Централна и Западна Европа.

 

 

България попада в групата европейски страни с най-висока заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка, поясни д-р Надя Димитрова, директор на Българския национален раков регистър по време на специализиран семинар „Заедно - срещу рака на маточната шийка”.

 

 

Световната здравна организация дава страната ни като пример за непрекъснато нарастваща смъртност от злокачественото заболяване на фона на намаляваща такава в редица други държави.

 

 

От страните-членки на ЕС единствено Румъния и Литва имат по-лоши показатели от тези на България. Финландия има най-ниска заболяемост, а Малта - най-ниска смъртност, обясни доц. Никола Василев, национален консултант по акушерство и гинекология, началник на Клиника по обща и онкологична гинекология във ВМА в София.

 

 

Презентация за опита на Австралия при масова първична профилактика на злокачественото заболяване представи д-р Анета Начева от Клиниката по обща и онкогинекология във ВМА, София. Според проучване на сп. Lancet сред близо 1,6 млн. жени от тази година, разглеждащо резултатите в рамките на 2 години, високостепенните цервикални лезии при момичета под 18 години намаляват с 38%, 2 години  след въвеждането на ваксината чрез национална имунизационна програма срещу рак на маточната шийка.

 

 

За предприемането от страна на отговорните институции на спешни и адекватни мерки, които да доведат до ограничаване на заболяването у нас, настояха участващите в семинара. Една от тях трябва да бъде пълна реимбурсация на ваксината срещу рак на маточната шийка.

 

 

 

 

За овладяването на тревожната тенденция е необходимо прилагането на ефективни профилактични програми. Според специалистите се забелязва категорична тенденция за понижаване на заболяемостта от рак на маточната шийка в 20-те европейски страни с действащи програми за първична и вторична профилактика.

 

 

Всяка година в Европа 50 000 жени заболяват, 25 000 не преживяват заболяването. Ефективните програми за масов скрининг могат да предотвратят до 80% от тези случаи.

 

 

Само около 18-20% от българските жени провеждат редовни профилактични гинекологични прегледи, включващи цитонамазка, стана ясно по време на семинара. В другите европейски страни този процент е над 50.

 

 

В редица европейски страни се практикува организиран популационен скрининг и е въведена система за известяване на населението, чрез която хората да бъдат подтиквани да провеждат профилактичен преглед. Това е ефективен начин за мотивация на жените да обърнат повече внимание на собственото си здраве, както и да се осъществи контрол над заболеваемостта.

 

 

Такава система у нас все още няма, тъй като в България се провежда т. нар. опортюнистичен скрининг, липсва и централен скринингов регистър.

 

 

Страните с организиран популационен скрининг са Дания, Холандия, Норвегия, Обединеното Кралство, Словения, Финландия, Франция, Швеция, Естония, Ирландия, Италия, Полша, Португалия, Румъния, Унгария и Чехия.

 

 

Ваксинирането срещу НРV (човешки папиломен вирус) ефективно допълва организирания скрининг, но не го замества, обясни доц. Никола Василев.

 

NEWS_MORE_BOX

 

В България от 2009 г. ваксината е включена като препоръчителна в имунизационния календар сред момичета на 12 години, преди започване на полов живот.

 

 

Какви са европейските практики за ваксинация срещу папилома вируса, който причинява рак на маточната шийка? В Германия, Гърция, Дания, Испания, Италия, Латвия, Люксембург, Холандия, Обединеното Кралство, Португалия и Румъния цената на ваксината се реимбурсира изцяло, а в Белгия, Словакия, Франция и Швеция – частично. България спада към групата държави, в които засега цената на ваксината не се реимбурсира изобщо.

 

 

Препоръчителната ваксинация обхваща обаче жените с по-нисък риск и предимно по-заможните социални групи, което задълбочава социалното и здравно неравенство.

 

 

Според участниците в семинара добри резултати от превенцията на рак на маточната шийка могат да се очакват при действаща национална програма за организиран популационен скрининг и включване на ваксини срещу онкогенни типове НРV в имунизационния календар.

 

 

Освен липсата на адекватни мерки по отношение превенция и профилактика на рака на маточната шийка в България, в някои области на страната липсват квалифицирани специалисти за диагностика на заболяването. Във Видин например няма нито един патоанатом, заяви доц. Никола Василев.

 

 

Във форума участваха и проф. Генка Петрова от Фармацевтичния факултет на МУ-София, полк. д-р Андрей Галев, началник на Научно-приложния център за военна епидемиология и хигиена във ВМА, д-р Клара Балджиева, педиатър, представители на пациентски организации и др. Семинарът е част от дългосрочната инициатива „Пациентите във фокуса на здравеопазването”, организирана от Българската асоциация за репродуктивно здраве, бременност и грижи за децата „Усмихни се” и Националното сдружение за профилактика на рака на маточната шийка.