Първа част на материала

 

Окситоцинът се прилага, за да се предизвика или допълнително да се стимулира родилната дейност. В случай, че околоплодните води вече са изтекли, но контракциите са слаби или са на прекалено голям интервал, по преценка на лекаря може да се сложи система с окситоцин 4 часа слeд изтичане на водите. Окситоцинът се прилага за подпомагане на родилната дейност, ако раждането е започнало, а няма разширение на маточната шийка или то настъпва прекалено бавно - по-малко от сантиметър-сантиметър и половина за един час. Система от окситоцин се поставя и ако контракциите отслабнат или дори изчезнат.

 




Окситоцинът се прилага и с цел профилактика и лечение на маточни кръвоизливи и стимулация на лактацията. Хормонът окситоцин въздейства непосредствено на гладката мускулатура на матката като увеличава силата и продължителността на контракциите. С разширяване на маточната шийка се увеличава чувствителността към хормона. Условие за прилагане на синтетичен окситоцин за стимулиране на родовата дейност е „готовността” на маточната шийка – нейната мускулатура трябва да бъде достатъчно гъвкава. Действието на окситоцина е ефективно при разкритие 6 сантиметра и повече. Второто важно условие за прилагане на препарата е самостоятелната (непредизвикана) руптура на околоплодната мембрана.

 

Дозировката на препарата задължително трябва да бъде съобразена с общото състояние на майката и в зависимост от феталния отговор. Прилагането на синтетичен окситоцин е противопоказно във всички случаи, при които нормалното раждане е невъзможно и има индикации за извършване на цезарово сечение. Препаратът не трябва да се използва при:

  • прогресираща хистоза,
  • наличие на резус конфликт между майката и плода,
  • наличие на алергия на жената към синтетичния окситоцин (което е изключително рядко),
  • частично отлепване на плацентата и започнало преждевременно раждане,
  • несъответствие на размера на главата на плода и таза на майката,
  • хронична хипоксия,
  • забавяне на вътреутробното развитие на плода,
  • фетоплацентарна недостатъчност,
  • маточен сепсис,
  • рак на маточната шийка,
  • високо АН,
  • бъбречна недостатъчност на бъдещата майка.

 



В случаите, когато са установени признаци на хипоксия при плода, окситоцинът се прилага изключително предпазливо и по възможност се избира друг метод за стимулиране на родилната дейност. Честите и продължителни контракции на маточните мускули, предизвикани от окситоцина, могат да задълбочат хипоксията и да влошат кръвообращението на плацентата. Ако се появят признаци, че плодът страда, въвеждането на синтетичния хормон незабавно се прекратява. При многоплодна бременност окситоцинът също се прилага внимателно, тъй като рискът от хипоксия е много по-голям, отколкото при едноплодна.

 


Освен прилагането на синтетичния хормон съществуват и други различни начини за стимулиране началото на родилната дейност. Помага физическата активност - ходене, определен вид гимнастика.

 


Специалистите препоръчват двойките да са внимателни през последните месеци от бременността, тъй като след секс се повишава нивото на естествен окситоцин, секретиран от хипоталамуса, който може да предизвика контракции и преждевременно раждане. Сексът също е един от естествените начини за стимулиране на началото на раждането.
 



Според привържениците на алтернативните методи стимулирането на началото на раждането може да стане чрез хомеопатични препарати, ароматерапия и различни билки.