„5те езика на любовта при децата“

Чудесното в човешките взаимоотношения е, че не са статични. Винаги могат да бъдат по-добри.

Кои сме ние?

Александра Илиева: майка на Ники, почти на 3 г., съосновател и администратор на фейсбук групата Читателски клуб Детето и ние.

Ели Мантовска: майка на 3 деца (близначки на 6 г. и син на 2 г.), съосновател и администратор на фейсбук групата Читателски клуб Детето и ние.

И двете бяхме впечатлени от книгата „5те езика на любовта при децата“ и решихме в продължение на няколко месеца да прилагаме наученото в семействата си.
В аудио записа споделяме с Вас нашите наблюдения и предоставяме:
  • Отзив за книгата
  • Примери от нашия личен опит и анализ
Освен това преведохме и адаптирахме някои допълнителни материали по книгата:
  • Въпросник за определяне на езика на детето и примерни игри и занимания, за да говорим на неговия език,
  • Критерии за избор на играчки,
  • Списък с „очевидни истини за децата“ от авторите на книгата,
  • Инфографики на стълбата на гнева (за родители и за деца).
5те езика на любовта при децата Гари Чапмън

Кои са езиците на любовта?

  1. Физически допир

  2. Утвърдителни думи

  3. Качествено време

  4. Подаръци

  5. Помагане

Каква концепция е в основата?

Всеки човек има свой език на любовта – свой начин, по който обича и иска да бъде обичан. Децата не правят изключение, всяко дете има свой основен език на любовта, чрез който разбира най-добре, че е обичано.

Гари Чапмън и д-р Рос Кембъл създават съвместната си книга „Петте езика на любовта при децата“, за да помогнат на нас, родителите, да осъзнаем кой е основният език на любовта, който говорят нашите деца и да започнем да го използваме. Гари Чапмън е американски психолог, брачен консултант и писател. Специализира в сферата на себеусъвършенстването и взаимопомощ, свързани с брака и семейството. Автор е на книгата „Петте езика на любовта“ и още заглавия, свързани с концепцията. Д-р Рос Кембъл е психиатър, популярен автор и лектор по темите за отношенията родител-дете. Автор е на няколко книги, издадени в България, сред които са „Детето – как да го обичаме истински“ и „Тийнейджърът – как да го обичаме истински“.

Емоционален резервоар

„Само детето, което чувства искрена обич и грижа към себе си, може да постигне най- доброто от себе си.“ Много важен елемент от процеса на опознаване на детето ни е да осъзнаем, че всяко дете има свои „емоционален резервоар“, когато говорим на езика на любовта му, този резервоар се пълни. Според авторите, понякога силната родителска любов не достига до детето, така както то очаква. ”Може да обичате силно детето си, но ако то не го усеща – ако не говорите на езика на любовта, който най-красноречиво изразява любов за него, то няма да се чувства обичано“

Емоционалният резервоар на любовта на детето се пълни се от съсредоточеното (споделеното) внимание.

А какво е безрезервната любов?

Най-накратко това е любов, която приема и цени детето такова, каквото е, а не в зависимост от поведението му. Авторите обръщат внимание на това, че много често  родителите проявяват т. нар. „условна любов“. „Условната любов набляга на поведението и често е свързана с възпитателни техники като даването на подаръци, награди и привилегии на децата, които се държат по определен начин или постигат определени резултати“. Безусловна любов казва: „Обичам те, каквото и да става!“. Можем още да дефинираме любовта като стремеж да търсим най-доброто за някого, съчетано с готовността да посрещаме нуждите му.

Децата отразяват любовта

Децата могат да бъдат оприличени на огледала. Те отразяват, а не започват любовта. Ако им се дава любов, те я връщат. Ако нищо не им е дадено, те няма какво да върнат. Безусловната любов се отразява безусловно, а условната се връща условно. (Рос Кембъл – Детето – как да го обичаме истински).

Дисциплина

Авторите подчертават, че усилията да дисциплинираме детето е добре да са облечени в основния му език на любовта. Да използваме езика му, за да го научим защо дадено поведение може да има негативни последствия. И никога да не наказваме с лишение на любов или с лишение от основния език на любовта (примерно с мълчание). Много ми допадна, че в книгата  казват, че добрата дисциплина е да накараме детето да се чувства обичано.

Гняв и любов

В книгата е представена концепцията за „Стълбата на гнева“. Тук  може да видите инфографики за стълбата на реакциите (за родители) и стълбата на емоциите (за деца).

В „5те езика на любовта при децата“, авторите предлагат следните идеи как да помогнем на детето да се върви по стълбата:

  1. Кажете му, че няма да го обвинявате.

  2. Похвалете детето за това, което е направило правилно.

  3. Помогнете на детето си да направи стъпка в благотворна посока по „Стълбата на гнева“.

Насоки как да открием основния език на нашето дете:

  1. Да наблюдаваме как детето ни изразява любовта си към нас;

  2. Да наблюдаваме как детето ни изразява любовта си към другите;

  3. Да слушаме какво за какво най-често моли детето;

  4. Да обърнем внимание от какво най-често се оплаква детето;

  5. Да предлагаме на детето да избира между два варианта.

 

В книгата е описан и т. нар. Петнадесетседмичен експеримент – програма от наблюдения и анализ в продължение на 15 седмици, която авторите предлагат на семействата, за да установят кой е основният език на любовта на детето.

Физически допир

За кои прояви на този език се сещате? Бебеносене, Гушкане, целуване, дай пет, ръка на рамото, потупване по гърба, подхвърляне във въздуха, танцуване, четене в скута, да седнем един до друг на дивана. Гъделичкане (внимание!), груба игра, закачане, масаж

Какво е да се стараем да избягваме да причиняваме на децата, чийто език на любовта е физическия допир? Безразличието, отбягването, липсата на допир, студенината, особено, ако се сърдим на детето.

Утвърдителни думи

Думите са мощно средство за изразяване на любов. Нежни и гальовни, похвални и насърчителни, напътстващи – всички тези думи казват: „Мисля за теб,“ Подобни думи са като топъл дъждец за душата – те подхранват вътрешното чувство на детето за собствената му значимост и сигурност. Макар че подобни думи се казват лесно, те не се забравят бързо. Детето ще бере плодовете от утвърдителните думи, които чува, до края на живота си.

В книгата цитират една древната староеврейска мъдрост: „Живот и смърт има в силата на езика“. Режещите думи, изречени в изблик на моментно разочарование, могат да накърнят самоуважението на детето и да всеят съмнения относно способностите му. Децата смятат, че ние дълбоко вярваме това, което казваме.

Какво е да се стараем да избягваме да причиняваме на децата, чийто език на любовта са утвърдителните думи? Крещене, мълчание, пренебрегване

Качествено време

Качественото време е подарък, който родителят прави на детето си, давайки му своето присъствие. Посланието е: — Ти си важен. Харесва ми да съм с теб. Качественото време е един от основните пет езика на любовта при децата. През последните години нуждата от качествено време нараства при всички деца. В забързаното ни ежедневие родителите все по-рядко отделят достатъчно и качествено време за децата си, но има една категория деца, при която качественото време е определящо, за да усещат любовта на родителите си и да пълнят своя емоционален резервоар. Качественото време представлява целенасочено внимание.

„Най-важният фактор, определящ времето като качествено, не е какво
точно правите, а фактът, че го правите заедно, че сте заедно“.

„Ако качественото време е основният език на любовта при вашето дете,
можете да сте сигурни в едно: Ако не получава достатъчни количества
качествено време и неразделено внимание от ваша страна, детето ви ще изпитва глождещо съмнение дали родителите му действително го обичат.“

Подаръци

Даването и получаването на подаръци може да бъде красноречив израз на любов както в момента на получаването им, така и в продължение на години след това. Най-ценените от притежателя им подаръци се превръщат в символи на любов.

Подаръците трябва да бъдат придружени с другите езици на любовта. За да може подаръкът ни наистина да изразява сърдечна любов, трябва да поддържаме емоционалния резервоар на детето си пълен.

Може да видите списък с въпроси, на които е добре да си отговорим, когато избираме играчка.

Какво е да се стараем да избягваме да причиняваме на децата, чийто език на любовта са подаръците? Отнемане, скриване, загубване или унищожаване на подаръка. Думи като  «Съжалявам, че ти дадох това», «Ще си го взема» могат да са съсипващи за това дете.

Помагане

Помагането е искрена проява на любов и повечето деца го възприемат
така. Когато дете, чиито основен език е помагането  ни помоли да поправим колелото му или да зашием роклята на някоя кукла, то не иска просто услугата, а търси емоционална любов.  

Помагането дава възможност на детето да види смисъла отвъд въпросите: „Каква ми е изгодата?“ „Покажи ми парите“ (помните филма Джери Макгруаяр, нали?)

Какво е да се стараем да избягваме да причиняваме на децата, чийто език на любовта е помагането? Когато имат нужда от нас, а ние не им помагаме, когато отлагаме или отказваме участието си.

Заключение

Важно е да открием основният език на детето си, но ако овладеем начина на говорене на всичките пет езика, тогава учим децата си да обичат другите с всички езици на любовта. Така им помагаме да се научат да бъдат чувствителни към нуждите на другите. Също като нас, децата ни трябва да са способни да проявяват любов и грижа чрез средствата на всички езици.

Когато разпознаем основния език на любовта на детето си и започнем да говорим на него, това ще доведе до по-здрава семейна връзка помежду ни.

Как да практикуваме

В аудио записа Ви предлагаме няколко начина да практикувате и да се упражнявате в усъвършенстване на езиците на любовта.

Други препоръчителни книги
  • Гари Чапмън. Петте езика на любовта. Нов човек, С, 2008 г.
  • Гари Чапмън. Петте езика на любовта и тийнейджърите. ОМ, 2002 г.
  • Рос Кембъл. Детето – как да го обичаме истински. Нов човек, С., 1994 г.
  • Рос Кембъл. Тийнейджърът – как да го обичаме истински. Нов човек, С., 1996 г.
  • Рос Кембъл. Деца в опасност. Нов човек, С, 2000 г.
  • Тед Трип. Грижа за детското сърце. Динамик консулт, С, 2008 г.
  • Общуване без агресия, Маршал Розенберг, Кръгозор, С, 2007 г.
  • Как да отгледаме дете уверено в себе си, Паола Сантагостино, Тара, С, 2008 г.
  • Как да развием потенциала на детския мозък, д-р Даниъл Сийгъл и д-р Тина Пейн Брайсън, Хермес, С, 2015 г.
  • Ако владеете английски език, разгледайте официалния сайт на 5те езика на любовта
  • Тролът Сърдитко, Барбара ван ден Шпойлхоф, Щефан Прикен. По идея на „априлкинд“, Изток Запад, С, 2020 г.