Архитектът на София: Столицата може да побере до 2 млн. души

София има потенциал за развитие в рамките на съществуващия град
31 май 2019 09:14, Александър Попов
170
Архитектът на София: Столицата може да побере до 2 млн. души
Снимка: Булфото, архив

Само преди 10 дни мнението, че още един милион души могат да живеят в София, като използват съществуващия жилищен фонд или незастроените все още терени за жилищни нужди, предизвика доста коментари и дискусии. То бе изказано от арх. Любо Георгиев, ръководител на екипа "Визия за София" и директор на "Софтпроект".

Анализът показва, че София няма необходимост от разширяване, защото според параметрите, които е дал Общият устройствен план, в рамките на компактния град могат да се съберат до 2 милиона обитатели. Това заяви архитектът на София Здравко Здравков пред "Труд". Така според думите му София може да нарастне с половин милион души. Поне според официалната статистика. Тъй като мнозина експерти смятат, че в столицата отдвана живеят над 2 млн. души.

Още по темата

Кои райони могат да се разрастват?

"Има доста територии, които не са използвани и не са достатъчно добре развити. Това са териториите на бившите индустриални зони. Дори в територията на компактния град. Най-голям инвестиционен интерес има за зоната НПЗ "Хладилника" – територията, заключена между ул. "Люба Величкова", продължението на ул. "Филип Кутев", Борисова градина, Зоопарка. Тази територия според анализите, които направиха колегите архитекти, би могла да събере между 12 000 и 15 000 души. София има огромни потенциали за развитие в рамките на съществуващия град. Инвеститорите трябва да погледнат терените в рамките на самия град. Преди да започнем да развиваме града си по периферията, трябва да използваме съществуващите пространства. Преди 30 години в Париж стартираха проекта Paris Rive Gauche за обновяване и превръщане на железопътната промишлена зона в изцяло жилищно и социално ориентиран квартал. Този проект в момента е завършен. Представете си, например, как би могло над гара Разпределителна да се слее един квартал като "Сухата река", който е изключително подценяван, с кв. "Гео Милев" – чрез свързване над пространството на ж.п. гарата. Градоустройството в съвременния 21 век търси да използва всички възможности на града като изоставени територии, жп гари, военни поделения, бивши индустриални зони. То ги използва за развитие на града, преди той да тръгне към периферията. Едно нарастване на града по периферията обикновено ангажира пътувания с личен автомобил. Как ще се отрази на животът ви, ако всеки ден пътувате по един час в едната посока и един в другата? Как ще си отглеждате детето, как ще го пращате на училище, как ще отиде на танци или спорт, когато трябва да му ангажирате персонален шофьор или ще му се налага да пътува с градския транспорт с часове. Трябва да бъдат изследвани всички зони в рамките на компактния град преди развитието на града да тръгне към периферията. Освен това трябва да си дадем ясна представа, че населението на България в един дългосрочен период трайно ще продължи да намалява. Статистиките говорят точно в тази посока. За съжаление, при условие, че раждаемостта у нас непрекъснато намалява, въпреки фактора, че София привлича млади хора от страната и се наблюдава трудова миграция, при намаляващия брой на населението в България, увеличаването на София няма да стане с такива големи темпове. Затова трябва внимателно да се анализират всички тези територии", заяви арх. Здравков.

Той сподели повече и за Наредбата за градската среда, с която центъра на София може да се лиши от висящите кабели, кичозни табели, климатици.

"Взехме редица примери от цяла Европа за начина, по който да се изработват подобен тип наредби и възприехме един модел, в който се създава определен стандарт за определен тип градски дизайн. Идеята е да създадем стандарти за градското обзавеждане т.е. като градска мебел, за настилките, за определени фасади. Това е огромна по обем работа и не може да бъде обхваната в рамките на 2019 г. или 2020 г. Пилотно стартирахме със стандарти за четири улици – това са ул. "Шишман", ул. "Граф Игнатиев", ул. "Шести септември", "Солунска". Извърши се цялостно 3D лазерно сканиране на тези сгради – изключително модерно, с висококачествена техника. То даде възможност да проследим всички тези наслоявания във времето до най-дребните детайли с балконски парапети, растери на дограми, фасадни решения, наслагване на кабели, климатици, реклама. Цялата тази информация е дигитализирана. Паметниците на културата да получат съответните препоръки за преместване на местата за реклама, т.е. местата за реклама да бъдат ясно дефинирани в рамките на определена зона от фасадата т.е. те не могат да бъдат разположени по цялата фасада. Всяка една от сградите ще получи своето досие. Ще знаете цветовото решение, вида на дограмата, на балконските парапети, местата за фасадно осветление и реклама. Ще установим местата за фирмените надписи, така че когато наемете дадено помещение да знаете къде да разположите фирмените надписи, цветовите решения, ще знаете изискванията за начина на монтаж на климатиците и др. Тази наредба според мен е една бяла лястовица, която ще покаже как трябва да си подредим града".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


170
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
155
1
 
2
 
! Отговори
арх. михаил петков преди 4 години
С любопитство прочетох статията и с още по-голямо - умните коментари! Думите ви говорят, че разумът на народа не е рухнал, че не е унищожен и че обществото на българите могат, и знаят, как да организират средата, в която живеят, за да живеят в благоденствие! Като градостроител съм уверен, че градът е жив организъм, който носи ценностната система и качествата, морала, и въображението на своите граждани! Необходимо е да се освободи от завистта, корупцията и диктатурата на пролетариата! / мп
154
1
 
3
 
! Отговори
boyko.uzunov преди 4 години
Тоя кре-тен трябва да се види от коя дупка се пръкна!!
153
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Два милиона рамо до рамо, гръб до гръб, буза о буза.
152
1
 
9
 
! Отговори
Софиянец преди 4 години
Полезно ще е, редакцията да изпрати копие от тези коментари до Фандъкова и Здравков, за да разберат какво е общественото мнение и отношението на гражданите към тях. Иначе, само да се пише без да чете който трябва, е безсмислено!
151
1
 
15
 
! Отговори
дедо Ташунко преди 4 години
"Архитекта" два пъти здравков е пълен не.ка.дър.ник. Бла-бла-бла, много бръмчене, но мед няма. София никога не е била толкова зле, отколкото е в момента. За африканска столица става, но не и за европейска.
150
2
 
9
 
! Отговори
Роб на влаЗта преди 4 години
То всяко село може да поеме милион жители ...
149
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Тоя да се маха от града ми, че като хвана едно дърво ....
148
1
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ако сме нормална държава в София трябва да се спре строителството за 10 г , ама Не сме.има много празни застроени жилища . това презастрояване блок до блока ,без улици,отстояния ,паркинг е Лудост и безмерна Алчност !
147
3
 
23
 
! Отговори
Пране на пари преди 4 години
Да перем парите чрез строителни фирми.Не видях една строителна фирма осъдена за пране на пари.Кога ще ги стигнем румънците?Вкараха строителни предприемачи - с отнемане на цялото им имущество, пари и затвор, политици, съдии, висши полицаи, министри.Продължавайте да перете пари, на държавно ниво!Заради далаверите ви изгонихте половин София от родният им град.
146
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Пълен дИ бил, оставка!
145
1
 
25
 
! Отговори
Р преди 4 години
Вече е съвсем нормално нещо новите " граждани " в София да пътуват в метрото по-работни дрехи. Уж беше забранено, ама на кой му пука, че някакъв в омаслени работни дрехи пътува в мотрисата, сяда си най-спокойно на седалките и след него седалката става малко мазна. Чиновник в метро не пътува. За баничките и другите видове закуски няма и да споменава. София расте, не старее, но все повече причлина голямо село, вместо на столица....
144
2
 
9
 
! Отговори
Р преди 4 години
До Живите мъртви в БГПише се - асансьори. Има една такава буквичка в българската азбука. Нарича се " ер малък " . Ето го - ( ь) ....
143
9
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Размуно е, да се раздели на части. Една за можещите и уммни хора ... и една за другите, където имат по 50 етажа панелки и мнооо-мноо не щъкат.
142
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
София расте но не остарее.Може да побере всички от селата на България. И така обработваемата площ на цяла България да остане само на арендаторите. Които мога единствено да произвеждат индустриално продукти. Така ще е много лесно за държавата..
141
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Добре де, в посока т.нар. север е пълно с празни равни парцели - има място и за инфраструктурата и за сгради, тия *** продължават да блъскат квартали под склоновете на Витоша! Като ги застроите тези "квартали", къде ще ви е инфраструктура (булеварди, канализация, градски транспорт, паркове), защо зорлям запушвате Витоша? Може би защото за тези райони, може да си искате повече подкупи?
140
13
 
8
 
! Отговори
бл.134 в Зап. парк преди 4 години
Само така .Отворете границите .Да живее Османската империя До 20 години , падишаха ще си мие краката в АнтлантикаЩо се отнася до софия - ще е предградие , *** на Нов Констатинопол .Слава на Аллах
139
6
 
19
 
! Отговори
Софиянец преди 4 години
Незабавно оставка!!!
138
4
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Тоя анализ, тоя архитект, да си го завре отзад.
137
2
 
51
 
! Отговори
Бобчо преди 4 години
В Англия живях в град по площ колкото София и забележете, население 380хил. души. Ама повече от два-три етажа жилищни сгради нямаше, но за сметка на това имаше огромни паркове пълни със всякакви полудиви животинки(лисици, заици, катерици,пернати и д-р.), много, ама много зеленина навсякъде, около 160км велоалеи, и пътища каквито ние тук никога няма да видим.
136
2
 
43
 
! Отговори
Шоп от дървените преди 4 години
До скоро си мислех, че само главният архитект е за линчуване. Сега разбрах, че има и друг ,,интелект,,.Г-н ,,Интелект,,,,Визията,, можеш да си я завреш, знаеш къде.Зелен град не се прави с уплътнения на териториите. Хората искат въздух, пространства и зони за релакс. Нови гета и небостъчала не са нужни, особено при геологичните дадености на София. Ама Ти си архитект и освен от рисуване, явно друго не разбираш. Ако беше прав, баш софиянци нямаше да се изнасят към близките села.