Европа иска да забрани ароматизираните нагрявани тютюневи изделия

Стела Кириакиду

© EUCouncil

Стела Кириакиду

* Бел. ред. - Заглавието е редактирано в 18:40 часа за яснота, че става дума само за ароматизираните изделия.


Европейската комисия предложи в сряда (29 юни) да се забрани продажбата в ЕС на ароматизирани нагрявани тютюневи изделия - т.е. само тези, които са със забележим мирис или вкус, различен от тютюневия.


"Чрез премахването от пазара на ароматизирания нагряван тютюн, ние правим още една стъпка към реализирането на нашата визия в рамките на Европейския план за борба с рака за създаване на "поколение без тютюн" с по-малко от 5% от населението, което използва тютюн до 2040 г.", заяви еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакиду.




Предложената забрана ще влезе в сила, ако правителствата на ЕС и законодателите на ЕС не й се противопоставят. Дори и да бъдат одобрени в целия ЕС, правителствата ще имат месеци да адаптират законодателството си към възможната промяна, преди то да влезе в сила.


"Европейската комисия е предложила забрана, която обхваща само онези нагреваеми тютюневи изделия, които имат характерен и ясно забележим мирис или вкус, различен от тютюневия. Предложението ще бъде разгледано в Европейския парламент и Съвета на ЕС и ако не бъдат повдигнати възражения, е възможно забраната да бъде въведена в държавите-членки през втората половина на 2023 г.", се казва в съобщение, разпространено от комуникационна агенция Active group по повод решението.


Този ход идва, след като Комисията отчете увеличение на обема на продажбите на нагрявани тютюневи изделия в повечето държави с 10%. Нагряваните тютюневи изделия вече надхвърлят 2,5% от общите продажби на тютюневи изделия в ЕС, пише в съобщението на комисията по темата.


Нагретият тютюн е алтернатива на пушенето, при което се използва истински тютюн за разлика от електронните цигари, които не съдържат тютюн и използват течности.


Проучванията показват, че продуктите, при които се използват нагрети тютюневи изделия, произвеждат същите химикали, открити в цигарения дим, макар и в по-ниски количества. Това кара някои да ги рекламират като по-безопасна алтернатива на тютюнопушенето.


По данни на европейската статистическа агенция "Евростат" 18.4% от европейското население над 15-годишна възраст пуши. Най-много пушачи на глава от населението има в България - всеки трети (28.7%). Следват Гърция (23.6%) и Латвия (22.1%). Най-малко пушачи могат да се видят в Швеция (6.4%), Финландия (9.9%) и в Люксембург (10.5%).


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията: