Много наши житейски избори са обект на любопитни въпроси и коментари от околните. Изглежда, че всеки има мнение относно това, което правим, как трябва да се държим и как да общуваме с другите. Понякога хората стигат дотам, че искат обяснения за решенията или изборите, които правите в собствения си живот, пише BrightSide.

Популярният блогър и психолог Дейвид К. Уилям твърди, че макар и понякога да се чувстваме длъжни да им отговорим, някои неща просто са само и единствено лични. Ето неговия списък с 15 неща, за които не дължите на никого обяснение (дори и да си мислите, че трябва).

1. Не дължите на никого обяснение с кого и къде живеете

Дали живеете с бившия си приятел или бившата приятелка, спите из хотели в цялата страна или живеете с родителите, въпреки че сте минали двадесетте години, няма никакво значение. Не е нужно да обяснявате на никого, ако не искате. Ако сте наясно с положението, то това означава, че имате свои собствени причини, които са лични.

2. Не дължите на никого обяснение за приоритетите ви

Вие имате свои собствени идеи за нещата, които карат вас и вашите близки да се чувстват наистина щастливи. Това е вашият основен приоритет. Тъй като всички ние сме уникални личности с различни ценности, мечти и стремежи, вашите основни приоритети ще бъдат различни от тези на останалите. Не дължите на никого обяснение за това, което сте определили като основен приоритет в живота. Все пак става дума за ваш личен избор.

3. Не дължите извинение на някого, ако не съжалявате

Ако не съжалявате за вашите действия, все още смятате, че някой не е прав за нещо, или не ви е грижа дали ще ви прости, то не трябва да се извинявате. Много хора бързат да предложат извинения и се опитват да поправят нещата, въпреки че все още не са готови, а това само утежнява ситуацията и носи повече проблеми. Не трябва да се извинявате, ако не съжалявате (или другата страна не е изслушала вашата версия на нещата).

4. Не дължите на никого обяснение за това, че искате да прекарате известно време сами

Може да се притеснявате, че ще ви сметнат за "груб", "анти-социален" или "дистанциран", когато се откажете от едно или друго нещо, защото имате нужда да прекарате известно време сами, за да се отпуснете или просто да се насладите на хубава книга. Да искате да прекарате време единствено в собствената си компания е напълно нормална, естествена и дори необходима практика, която повече хора трябва да приемат. Прекарвайте това време уверени, че не дължите на никого обяснение за това.

5. Не дължите на никого приемането на личните му убеждения

Само защото някой споделя личните си убеждения страстно, не означава, че трябва да седите и да кимате одобрително за всичко, което казва. Ако не споделяте техните вярвания, се държите несправедливо към себе си и към другия човек, като потискате собствените си мисли и чувства и се преструвате, че сте съгласни с тях. По-добре е да не се съгласите с тях по един учтив начин, отколкото вътрешно да трупате неодобрение.

6. Не дължите на никого "да" на всичко, което те казват

В правото сте да кажете “не”, когато не съществува основателна причина отговорът да е “да”. В действителност, най-успешните хора в света са тези, които са овладели изкуството да казват “не” на всичко, което не е приоритет. Отчетете добротата на хората и бъдете благодарни за нея, но не се страхувайте любезно да откажете нещо, което отвлича вниманието от основните ви цели и приоритети.

7. Не дължите на никого обяснение за външния си вид

Може да сте стройни, пълни, високи, ниски, красиви или каквито и да е, но не е нужно да обяснявате на никого защо изглеждате по този начин. Външният вид не трябва да определя вашето самоуважение.

8. Не дължите на никого обяснение за хранителните ви предпочитания

Има определени храни, които по една или друга причина изобщо не обичате, включително и поради здравословни причини. Изобщо не сте длъжни да обяснявате на някого защо предпочитате определени храни. Ако някой ви вади душата да му кажете защо ядете или не ядете нещо, измъкнете се отговора, че просто се чувствате по-добре когато го/не го консумирате.