Какъв искаш да (о)станеш, когато пораснеш?

Какъв искаш да (о)станеш, когато пораснеш?

Какъв искаш да станеш когато пораснеш? Щастливите с професията си хора често си задават този въпрос. Включително и когато вече са направили своя избор. В живота и в коучинга въпросът „Какво искам?“ е подгряващ на „Какво наистина искам?“, с който проверяваме температурата и финишира в „Какво всъщност искам?“, който ни дава информация за градусите в точката на кипене. След която може да е окаже, че трябва да предприемем охлаждане. Да не сте сигурни какво искате на 18 е нормално, а на 38 може и да ви спаси живота, защото макар по-късно (от очакванията на хората около вас), да ви отвори към по-важния (за вас) въпрос – „Кой съм аз?“ 

СЛЕД УЧИЛИЩЕ И ПРЕДИ УНИВЕРСИТЕТА

Образование и професия са сякаш двете страни на една монета. А основната критика към образованието у нас е, че не подготвя хората за професионалния им живот. Ако смятате, че образователната система в България не дава нужните знания на учениците и студентите да се реализират на пазара на труда, сте прави. Ако смятате, че образователната система в България дава всичко, което е нужно на учениците и студентите, за да се реализират на пазара на труда, също сте прави. Защото в образованието, както в усвояването на занаят или професия, е важно не само какво ти дават, а какво ти сам ще си вземеш.

Защо е важно да си изберем професия, която ни вдъхновява? Защото, ако се справим добре в избора, цял живот ще имаме усещането не че работим, а че изявяваме себе си през това, което правим. И работните ни ангажименти плавно ще преливат в личните ни активности и обратно. Разбира се, не трябва и да изпадаме в крайности, ако не сме съвсем категорични за желанията си – днешните 18-годишни, до навършване на 60 г. ще сменят професионалното си поприще средно четири пъти. Тоест, ако сега завършвате училище, не се притеснявайте, ако не сте напълно категорични, че архитектурата, която планирате да кандидатствате е нещото, което искате цял живот след това да работите. Вероятността така или иначе не е голяма.

Кои са въпросите, които да си зададете в този период?

Предлагам ви да вземете няколко листа хартия и да си запишете въпросите, а след това и вашите отговори на всеки, дори да ви се струва, че е същото и ако отговорите мислено.

Въвеждащи въпроси, с които да започнете

Какво обичам да правя през свободното си време?

А какво обичам да правя през заетото си време?

А какво искам да правя през цялото време?

А какво всъщност най-много обичам да правя?

Какво ме вдъхновява?

Какво в това, което ме вдъхновява, ме подтиква освен да си стоя вдъхновен, да предприема действие?

Упражнение в 5 стъпки, за изясняване на намерение

1.    Затворете очи, вдишайте и издишайте дълбоко 3 пъти и си представете себе си на днешния ден след 25 години: как изглеждате, с какво сте облечени, почивате ли или сте или сте по средата на активно действие? Къде се намирате? Какво изниква пред очите ви? След като си представите всичко с подробности, отворете очи и си запишете отговора. 

2.    А сега помислете и си запишете отговора на следния въпрос: Какво ми се иска да занимава ума и дните ми през този сезон, след 15 години?

3.    Какво искам да правя на днешния след 8 години и как това, което правя днес, може да ме доближи до изпълнението на това ми желание? Кое е това, от заниманията ми (напр. специалност в училище, любим предмет, извънкласна дейност, спорт или хоби и др.), което има отношение и виждам като връзка с това, какво искам да правя на днешния ден след 8 години? Тук помислете за няколко неща – може за вас да са 3, 4 или 6. Запишете ги в триъгълниците, които се получават като разделите един кръг на няколко части.

4.    Огледайте вашия кръг на възможности. Ако сте изброили всичко, което ви хрумва, проверете кое ви привлича най-много – приятно ви е да се занимавате с него, усещате го като нещо важно за вас в този момент, носи ви усещане за смислено запълнено време. Може да е нещо, в което имате вече познания или опит или пък нямате никакъв, но нещо ви подсказва, че това може да е вашето нещо или пътят към него. Може да е едно или да са две неща. Запишете ги на листа пред вас.

5.    Две неща ли са? Защо са важни и двете? Опитайте да ги сведете до едно, като ги комбинирате или изберете това, което ви привлича повече или изведете трето нещо от тях. Можете ли да правите това след 5 или 10 години? А след 8? Може ли да бъде част от професията ви? Как точно? Какво трябва да продължите да правите или да започнете да правите още днес, за да бъде това нещо в живота ви занапред?

Цялото това упражнение има една цел – да ви отвори навътре към същинското ви Аз, което всъщност вече знае отговора на въпроса „Какъв да стана когато порасна?“ Че това е истинният отговор, ще разберете лесно по сигнали, които тялото ви ще ви даде – как се чувствате, когато оформите отговора пред себе си? Леко ли ви е? Минава ли през вас приятна топлина? Или напротив – ако усещанията не са на релакс и свършена работа, значи имате още да търсите. Направете го, но без да бързате и без да се насилвате. Дайте си време. И знайте, че каквото и решение да вземете, то е правилното. Когато редим бъдещето си в настоящето, не виждаме „точките“, които ще се свържат по-късно. 

СЛЕД УНИВЕРСИТЕТА ИЛИ ПРЕДИ ЗА ПЪРВИ ПЪТ ДА СМЕНИТЕ РАБОТА

Още два семестъра и завършвате – във врата ви диша голямото АМИ СЕГА / само държавният изпит да мине и край / работите от втория семестър на първи курс и печелите добре като крупие, само да завършите и ще започнете да търсите работа по специалността / започнахте да програмирате от първи курс, така че Софтуерно инженерство беше много логичен избор за университета – работите по специалността си от втори курс, сега сте четвърти, обаче нещо във вас ви човърка: защо всъщност избрахте тази специалност? / всички говорят за накякви стартъпи, как да си направя и аз стартъп и да пробия на международна сцена…?/ …………………….

Вариантите са толкова, колкото хора четат тази статия. Дори ако сте направили автентичен избор какво да учите, е напълно възможно в някакъв момент да искате да смените курса. Дали сте работили по време на следването си или чакате да му се види края, за да започнете да се ориентирате, някъде между 22-та и 24-та година от живота ви се появява съдбоносната необходимост да решавате за себе си – какво е това, което ще правите, за да се издържате и да докажете, че сте самостоятелни. Тоест тук пак се появява въпросът „Какво искам?“ и отново не е първият, на който да отговорите.

ИЗКАРВАНЕ НА ПАРИ vs. СБЪДВАНЕ НА МЕЧТИ

В този начален кариерен период, ако имате някакви колебания, те рядко са действително свързани с избора на карира. Много е вероятно това което всъщност ви гложди да е свързано с вашите ценности по отношение на изкарването на пари и самостоятелността. Въпросите, които да си зададете – и да си запишете отговорите:

Какво е важно за мен в този момент?

-       Да работя нещо, в което има какво да се желае още по отношение на вдъхновение и радост, че точно това правя, обаче заплатите в сектора са доста добри и мога да си купя с парите, които печеля сам това, което искам – да си позволя самостоятелно жилище или прилична квартира, да си купя своя кола, да мога да пътувам по света… Сега!

-       Да съм спокоен и в мир със себе си (и родителите / половинката), че не изкарвам толкова, колкото други мои колеги от университета или обкръжението ми (или братовчедка ми), но работя нещо, което ме вдъхновява истински и усещам как всеки ден научавам нови неща, които всъщност разгръщат още възможности пред мен… тук виждам бъдеще, за което е необходимо търпение.

Бъдете честни със себе си и се доверете на отговора, който излиза от същността ви. Отново няма правилно и грешно, черно или бяло. Отвъд категоризацията е вашият отговор. Когато установите към кое клоните и вече е дошъл и моментът в който се налага да вземете решение и да поемете в начална посока за своята кариера, се запитайте и си запишете отговорите на следните въпроси:

1.    По какъв начин е свързано това, което ще работя сега с това, което учих? Може и да не е специалността, а модел, на който сте станали свидетел по време на следването си, помислете.

2.    Каква част от нужните знания вече съм получил по време на следването си или чрез стаж? Или като модел, на който съм станал свидетел?

3.    Какви нови знания и умения трябва да придобия, за да работя това?

4.    Кой може да ми помогне – познавам ли някого, който вече работи тази професия, мога ли да се обърна към него, за да ми разкаже повече за практическата страна, за ежедневието с тази професия?

5.    Откъде още мога да получа подкрепа?

6.    Какво е първото нещо, което ще предприема, от изброеното до тук? Кога ще го направя?

7.    Може ли някой да ми бъде ментор? Не подозирате дори колко ще зарадвате някого, който упражнява вече професията, ако се обърнете към него с покана да бъде ваш ментор. Не е задължително да го познавате дори.

След като поработихте със себе си, е време и да си отговорите на въпроса – „Това ли е, което искам?“.

Да, защото:

Не напълно, понеже:

…..

Какво още ми е нужно, за да бъда в хармония с взетото решение?

1.    …..

2.    …..

Колкото по-осъзнати сме за това, кое ни е важно в момента, толкова повече енергия ще имаме, за да постигнем набелязаната цел и да се потопим в кариерата, която ни пасва като кадифена ръкавица. За този етап от живота ни.

СЛЕД КАТО ПОРАБОТИХТЕ 5 или 10 ГОДИНИ И ПРЕДИ ДА ЗАПОЧНЕТЕ ДА ЖИВЕЕТЕ СЕБЕ СИ

На 31 сте. Или на 35. Там някъде. Работите това, което искате и през повечето време сте доволни. Или пък напротив, нямате търпение да стане петък и сте от хората, които пускат тъжни публикации в социалните мрежи в понеделник сутрин и весели карикатури в края на работната седмица… Или не – всъщност, осъществявате себе си със своята работа и тя ви дава това, което е наистина важно за вас – време или нови знания, или предизвикателства, или възможности да постигате материалните си желания, или среда с хора, които ви помагат да израствате, или друго, което е мотивиращо за вас. Но май има и още нещо. Май вие давате повече на работата си, отколкото тя на вас. Дали не ви е време за по-смела крачка?... Собствено начинание, ами да, вие сте роден за предприемач… Или не сте? Какъв всъщност искахте да станете, когато пораснете? Как си се представяхте на 18 г., след 10-15 години? Това, което сте днес харесва ли ви, вие ли сте това? 

Има различни начини да разберете дали „има и още нещо“, тоест че не сте съвсем на вашия път в живота по отношение на работата ви. Фактът, че разсъждавате в тази посока е първата индикация. Изберете си една работна седмица в следващия един месец. В края на всеки от вашите работни дни през нея, си попълвайте в таблица следните заключения за вас.

Понеделник

Вторник

Сряда

Четвъртък

Петък

Какво ме вдъхнови днес в работата ми?

Какво ме измори днес в работата ми?

Източник или Източник на енергия беше днешният работен ден за мен?

Този лесен инструмент за саморефлексия ще ви помогне да видите на коя страница сте от собствената си книга и дали е време да обърнете нова страница. Ако е време, ето няколко въпроса, които могат да ви улеснят в очертаване на посоката.

Каква промяна ми е нужна в този момент?

Каква е моята цел отвъд желанието ми за промяна?

С каква малка стъпка мога да започна – кои са нещата, които мога да променя в ситуацията ми сега? Как мога да ги променя?

А кои са нещата, които ще променя в себе си, за да поема по новия, желан от мен път?

… [изпивате един ароматен чай или си правите 20 мин. разходка и след това продължавате]:

Какво искам?

Какво мога?

Какво стои между искам и мога?

Какво най-много обичам да правя?

На кого освен на мен, може да бъде полезно това, което обичам и искам да правя?

Мога ли да пренеса това чувство през цялото време, кое от това, което обичам да правя има отношение към професионално занимание, за което в този момент от живота си аз имам уменията и увереността да предприема?

Допълнителни въпроси, които да изследвате за себе си, в случай, че промяната, към която се стремите е свързана и със стартиране на собствен бизнес:

Може ли да е бизнес или е нещо, в което имам нужда да натрупам опит?

Има ли курсове или специализации в областта, които могат да надградя?

Кой може да застане до мен в това начинание?

Когато претегляте алтернативите за потенциален партньор в собствено начинание, не мислете непременно за кръга ви от приятели и познати – нека отправната ви точка бъде някой, който не дублира, а допълва вашите качества и вашите умения – това може да е дори някой, когото все още не познавате.

 Пътят към мечтаната работна перспектива може да е уханна алея с цветя от двете страни или пътека, която още не съществува и вие ще проправите за себе си. Тези въпроси имат за цел да ви отворят към самия вас, навътре, защото там са отговорите на всички ваши въпроси.

КОГАТО РЕШЕНИЕТО ИЗГЛЕЖДА ЯСНО И ВИ ТРЯБВА ФИНАЛЕН АРГУМЕНТ

Има един страхотен инструмент за претегляне на решение, което сте на път да вземете. Този инструмент ни е завещан от френския философ, математик и физик Рене Декарт. Той влиза в историята, поставяйки началото на рационализма. Когато имате нужда да проверите стойността на важно решение, което сте на път да вземете, може да се опрете освен на вътрешната си мъдрост и на Квадрата на Декарт – с уговорката, че си слагате „шапката“ на реалиста. Не (се) съдите, не (се) надъхвате излишно, не (се) критикувате, а се доверявате на ресурса във вас и изливате на лист хартия това, което леко и от само себе си излиза, когато мислите за това, което възнамерявате. 

Линк към инструмента тук - https://www.obekti.bg/chovek/edin-brilyantno-lesen-nachin-da-vzemete-trudno-reshenie

Личната отговорност, осъзнатостта ви за нея и гарнирането й с лекотата на вслушването ви във вътрешния ви глас – по отношение на решенията, които взимате за вас и които неминуемо ще засегнат и хората от най-близкото ви обкръжение, са тайната съставка на вашата удовлетвореност и увереност в стъпките, които ви предстоят. Валутата на нашето съвремие вече не са само материалните стойности, не са дори и знанията сами по себе си, а е вашата осъзнатост – как вие боравите с всичко което знаете и какво съумявате да извадите за себе си, облягайки се на това, което вече знаете. Насладете се на откривателството!

Статията е публикувана в изданието „Моята кариера“, пролет 2019, издател: Кариери

Онлайн текстът е достъпен на следния линк: https://www.capital.bg/kreader/?i=special&issueid=5425&fbclid=IwAR01yFUnTNIWR6yP9QkQP9UjEm8blNeW-WPLeXkhN9LMs5eBIq6wNTnJvEE#post3396938

*** Enjoyed the reading? Subscribe for updates and new readings from me @ www.svetoslavastoyanova.com


Svetoslava Stoyanova, MSc, ACC ICF

🧩Brussels based Leadership and Team Coach | 🧩LEGO® Serious Play® Facilitator | 🧩JA Europe Policy and Partnerships Consultant | 🧩Wellbeing at the Workplace Strategist | 🧩TEDx Speaker |

4y

Снимка: Saulo Mohana || Unsplash

Like
Reply

To view or add a comment, sign in

Explore topics