Какво представляват мидриатиците?

Мидриатиците са група медикаменти, които причиняват разширяване на зениците. Индукцията на разширяването на зеницата обикновено се използва, за да позволи по-задълбочено изследване на ретината по време на очни прегледи. Тази дилатация (разширяване на диаметъра на зениците на очите) също е критична по време на процедури като операция на катаракта (перде на окото), за да позволи лесен достъп до вътрешната част на окото.

 


Мидриатичните агенти са едни от най-рано откритите фармацевтични агенти. Атропинът, един от най-широко използваните мидриатични агенти, е изолиран от растението Datura (татул) в началото на 1800 г. Съществуват множество различни видове лекарства, които могат да причинят мидриаза или дилатация на зеницата. Някои се използват с намерението да причинят мидриаза за медицински цели, докато при други мидриазата е нежелан страничен ефект от тяхната употреба. Само специалист може да определи дали е необходима употребата на мидриатичен агент за състоянието на даден пациент.

За какво се използват мидриатиците?

Мидриатиците обикновено се използват при:

  • Индукция на мидриаза;
  • Индукция на циклоплегия (парализа на акомодацията, на свойството на окото да се приспособява за виждане наблизо и надалеч);
  • Ирит (възпаление на ириса на окото);
  • Циклит (възпаление на цилиарното тяло);
  • Увеит;
  • Умерена амблиопия (мързеливо око);
  • Цилиарен спазъм поради абразия на роговицата (нарязване или надраскване на повърхността на роговицата , предната част на окото)

Кога се използват мидриатиците?

Мидриатиците са лекарства, които причиняват разширяване на зеницата. Необходимо е разширяване на зеницата за по-подробно изследване на вътрешността на окото. Разширяването на зеницата е необходимо и при процедури, като например операция на катаракта, за да може хирургът да има достъп до вътрешната част на окото. Без мидриатични агенти зеницата на окото обикновено се разширява само в тъмна среда, за да позволи приспособяването на зрението към тъмнината. В среда с ярка светлина, като например пряка слънчева светлина, зеницата обикновено се свива, за да защити ретината.

 

Заболяване, травма и употребата на някои лекарства могат да причинят мидриаза дори в ярка среда, което може да увреди ретината. Поради тази причина, когато лекар използва мидриатични агенти при пациент, той обикновено поддържа стаята тъмна и ще помоли пациента да носи слънчеви очила, докато ефектите на лекарството отминат.

Как действат мидриатиците?

Механизмът на действие на всеки тип мидриатичен агент е различен в зависимост от класа на лекарството. Антихолинергичните агенти, известни също като парасимпатиколитици като атропин, блокират мускариновите ацетилхолинови рецептори на окото.

 

Невротрансмитерната активност в рецепторите причинява свиване на зеницата, следователно блокирането на тези рецептори позволява на мускулите на зеницата да се отпуснат, което предизвиква разширяване на зеницата. Хоматропинът е алкалоид на беладона, който има антихолинергични ефекти, но действа по различен начин, като блокира сфинктера (пръстеновиден мускул) на ириса и цилиарното тяло, за да предизвика дилатация.

 

Алфа-адренергичните агонисти, известни също като симпатикомиметици като фенилефрин, приложени в окото, директно стимулират алфа рецепторите, причинявайки свиване на дилататорния мускул на конюнктивата, което води до мидриаза.

 

Някои средства, използвани за мидриаза, също предизвикват циклоплегичен ефект. Тази парализа на акомодацията на цилиарния мускул на лещата е известна като циклоплегия и е необходима за някои хирургични процедури. Окото няма способността да се адаптира към светлина, когато цилиарният мускул е парализиран.

 

Като част от мидриазата, мидриатичните агенти причиняват отпускане на мускулите на окото, отговорни за фокуса на зрението, и следователно замъгленото зрение е често срещано при употребата на тези агенти.

 

Референции:
1. ScienceDirect. A Contribution to the Chemical-Pharmacodynamic Relationships of Atropine and Homatropine
2. SingleCare. Mydriatics: Uses, common brands, and safety info
3. National Center for Biotechnology Information (NCBI). Atropine