Помогнете на развитието на сайта, споделяйки статията с приятели!

Готовият покрив с бетонно таванско помещение не е нещо като бункер. Дори е трудно да се предположи, че под покритието има масивна стоманобетонна обвивка

Бетонът като покривен материал? Покривите от бетон са често срещана гледка в Подкарпатие, Силезия и Малка Полша. Инвеститорите, които са сигнализирани от все по-чести урагани и торнадо, решават да направят това. Бетонните тавански помещения се избират и от онези, които знаят колко е трудно правилното завършване на дървени скоси.

Бетонен покрив. Кога си струва да изградите бетонно таванско помещение?

Стоманобетонни покриви

За да възникнат те, първо е необходимо да се изгради стегнат кофраж. Кофражът опира частично върху стените и отчасти се поддържа от така наречените перфоратори. Той трябва да бъде изграден по такъв начин, че бетонът, поставен в него, да не може да се плъзне извън сградата. Когато е готова, идва време за армировка (според дизайна) и бетон - за предпочитане се доставят от завода. Трябва да се използва бетон клас B20. Трябва да има гъста консистенция. Той трябва да бъде внимателно уплътнен и изравнен. Монолитната плоча може да бъде с дебелина 8-10 cm. Върху него се полага топлоизолация и под покрива е монтирана дървена конструкция, изработена от ребра, плотове и плочи.

Покриви от бетонни плочи

Те се изграждат много по-бързо, като се използват готови армирани клетъчни бетонни покривни панели. Те имат дължина от 6 до 8, 3 м, широчина от 60 до 75 см и дебелина от 15 до 37, 5 см. Обикновено се поставят напречно (успоредно на стрехите) върху носещите стени на сградата. За това се нуждаете от кран. Те са свързани с език и жлеб. След запълване на пролуките между панелите, те могат да бъдат изолирани и конструкцията да бъде покрита. Панелите гарантират гладка повърхност на тавана в таванското помещение и дават по-големи възможности, когато става въпрос за решението на конструкцията под покритието (може да се изгради върху ребра, но също и без тяхното използване).

За да се получи прозоречен отвор в покрив от панели, е необходимо да се използват нарязани панели на базата на две стоманени обмени

Бетонен покрив с дървени ферми

Когато покривът е направен от бетон, практически е невъзможно да се направи без ребрата. Те ще формират независима конструкция, подкрепена частично върху бетонен покрив (например в билото) и стенописи или въз основа на стенописи и гребен, разположен между фронтонните стени на сградата. Те ще бъдат преместени от бетона на разстояние, достатъчно голямо, за да поставят изолация под тях. Противоположните летви, лепенките и покритието ще опират на ребрата. Тук може да възникне въпрос защо да не прикрепите щайгата на плота директно към изолирания бетонен покрив. Отговорът е прост. Това би изисквало пробиване през изолация дълбоко в стоманобетона, вграждане на котви и фиксиране на противоположни летви и летви с много дълги (около 30 см) винтове. Би било изключително трудно, дори да получите правилните винтове. На изолирани трактори можете да подредите най-много битумен покрив от шинд. Това обаче изисква затопляне подсилена замазка. Повърхността му би трябвало да бъде перфектно изравнена, а това е много трудна задача върху наклонена повърхност. На такава подготвена земя ще трябва по-късно да направите изолация от покривен филц и да поставите само облицовката на херпес зостер.

Бетонен покрив без тръби

В противен случай можете да го направите, когато покривът е изграден от панели и изолиран със слой от XPS екструдиран твърд полистирол или PIR полиуретан. Всичко, от което се нуждаете, е 6-сантиметров слой топлоизолация, тъй като споменатите материали имат много висока топлоизолация, а дори и газобетонът, от който са направени панелите, също не е най-лошият изолатор ( U- коефициентът за панели с дебелина 20 см е 0, 63 W / (m 2. К)). Противоположните летви и летви се закрепват тук по подобен начин на метода на изолация на рафтовия покрив. Можете да използвате самонавиващи се винтове или газобетонни пирони с дължина 20-25 см. Като харчите повече за сглобяеми панели, спестявате от ферми.

Проверете също как изглежда бетонирането на тавани.

Стоманобетонни покриви

Покривни прозорци от бетонни покриви

Вярно е, че те са монтирани почти идентично с традиционния покрив, но подготовката на дупките в склона ще бъде малко сложна. За монолитни покриви това се прави на етапа на изграждане на кофраж. По-късно трябва да се уверите, че вътрешните повърхности на тези отвори са оформени правилно. Долната равнина на отвора трябва да е перпендикулярна на таванския етаж, а горната - успоредна. Страничните остават прави. Това най-често се постига чрез изграждане на вътрешната част на отвора на прозореца с гипсокартон. Когато използвате плочи за покривната конструкция, те трябва да бъдат нарязани и да се използват специални стоманени обмени - една върху една, а друга от противоположната страна на отвора. Рамката на прозореца на покрива традиционно се монтира - към монтиране на летви, завинтени перпендикулярно на броячите на летвите. Понякога е необходимо да се запълни празнината между рамката и топлоизолацията (полистирол или полиуретанова пяна), така че да не възникне термичен мост. За съжаление глифовете (отвори за прозорци) ще бъдат много дълбоки. Най-плиткият може да бъде в случай на покрив, изработен от панели, когато са изоставени кроквите. След това дълбочината ще бъде около 38 cm. При стоманобетонни покриви с пенополистиролова изолация и рафтови ферми дълбочината на глифа може да достигне до 50 cm. Разбира се, по-добре е да забравите за направата на допълнителни прозорци в готовия покрив - тогава биха били необходими "изрези" в стоманобетонна конструкция.

Предимства и недостатъци на бетонните тавани

предимства:

  • Покривът е здрав и труден за повреди. По време на урагана ще бъдат повредени само елементите на покритието и фермата. Таванското помещение ще бъде безопасно.
  • По-лесно е да се осигури херметичност на покрива.
  • Таванското помещение е много по-просто за довършване.
  • На тавана има приятен микроклимат. Дори в горещите дни там е хладно. През зимата наклоните са топли на пипане, защото бетонът е в състояние да акумулира топлина.
  • Бетонната конструкция осигурява отлична звукоизолация.
  • Благодарение на бетонния покрив тялото на къщата е добре напрегнато, създава силно цяло.
  • Ремонтът на капака не ви принуждава да се преместите от тавана.
  • Бетонен покрив в случай на пожар осигурява на жителите по-голяма сигурност от дървена ферма, която рано или късно ще започне да гори и да се срути.

Недостатъци:

  • Бетонен покрив е тежък товар за стени. Вероятно къщата ще изисква по-здрави основи.
  • Отворите на прозорците на покрива може да изглеждат като прехвърлени от готически замък - те могат да бъдат много дълбоки.
  • Стените на фронтон и коляно изискват твърд стоманобетон под формата на колони и венци.
  • Реконструкцията и модернизацията на покрива (например добавяне на прозорец) са сериозно трудни или дори невъзможни.

Помогнете на развитието на сайта, споделяйки статията с приятели!