Предродилната депресия е реално състояние, а не “глезотия” и днес ще обясним на достъпен език защо се случва и как бъдещата майка може да получи подкрепа и помощ.

Очакването на дете е щастливо, но сложно преживяване. Затова състояния като следродилната и предродилната депресия не бива чак толкова да ни объркват и учудват, не бива и да се отнасяме към тях пренебрежително.

Защо някои жени страдат от предродилна депресия?

Според някои източници предродилната депресия засяга една от всеки 10 бъдещи майки.  Да страдаш от предродилна депресия не означава нито че не искаш бебето, нито че ще бъдеш “лоша майка”. От това състояние често страдат и жени, чиято бременност е била планирана и желана.

Една от възможните причини за предродилна депресия са предишни депресивни епизоди. Известно е, че ако човек има в миналото си периоди на депресия, това увеличава риска състоянието да се повтори и в бъдеще. То може да бъде отключено от силен стрес, загуба или при всякакъв вид големи житейски промени, а очакването на дете представлява именно такава промяна.

Страхът от това как ще се справим финансово, как ще се промени тялото ни, как бременността ще се отрази на отношенията ни с партньора също може да увеличи риска от предродилна депресия. 

Друг фактор е възможното чувство на изолация. Бременността често представлява рязко изтръгване от досегашния начин и ритъм на живот. Бъдещата майка, която до вчера е била посветена на работата и развлеченията, внезапно трябва да промени навиците си и да премести радикално фокуса си. Ако в близкото й обкръжение няма други бременни, то тя трудно ще намери достатъчно възможности за споделяне и може да се почувства самотна и изгубена.

При жените, при които бременността е възникнала непланирано, това може да се окаже шок и, разбира се, рискът да изпаднат в предродилна депресия се увеличава.

Още от блога:
За вината и страха – разговор с психолога Людмил Стефанов

Не пренебрегвайте сигналите за предродилна депресия

Депресията е сериозно медицинско състояние и изисква специално внимание, а често и помощ от психолог.

Жената в предродилна депресия понякога не намира мотивация и сили да се грижи достатъчно добре за себе си и да спазва предписанията, които са важни за правилното развитие на бебето. Също така, ако оставим предродилната депресия нелекувана и й позволим да се задълбочи, има голяма вероятност тя да премине в следродилна депресия.

Какво можем да направим при съмнение за предродилна депресия?

Първото важно нещо е бъдещата майка и близките й да не подценяват състоянието. Да, естествено е в този период да има притеснения, а физическите промени допълнително правят жената по-емоционална и лабилна. Но постоянната тъга и липсата на енергия и на мотивация за каквото и да било са симптоми на по-дълбок проблем. Обърнете внимание и на симптоми като чувство на апатия, постоянна раздразнителност, сериозни проблеми със съня, рязко понижено самочувствие. Кои неща помагат?

  • На първо място бъдещата майка трябва да поддържа активна и пълноценна комуникация с хората, на които разчита. Нужно е да може да говори открито за всички свои притеснения, свързани с предстоящата поява на бебето и с промените, които междувременно настъпват в ежедневието й и у нея самата. Разговорите и подкрепата са от изключително значение!
  • Важно е жената да се занимава ежедневно с неща, които са й приятни – разходки, пътувания, лек спорт, четене на хубави книги, гледане на разтоварващи филми и сериали, занимания с любимо хоби.
  • Важно за бъдещата майка е и това да може да получава съвети и да обменя опит относно предстоящата поява на бебето. Често липсата на достатъчно информация е онова, което кара жената да се чувства несигурна до степен на паника, като е възможно този стрес да отключи предродилна депресия.
  • Консултацията с психолог също може много да помогне за излизане от такова състояние. Ако симптомите на предродилна депресия са тежки, задължително е да се обърнем към лекар. Можете да зададете въпрос към психолог и да получите отговор напълно безплатно в рамките на Специалистите говорят. 

Да обсъдим темата в BG-Mamma