Коледа е един от най-светлите и oбичани празници, а какво е празник без богата трапеза, отрупана с вкусни гозби и специалитети? Превърнете празника в коледна приказка с изпитаните и неустоими рецепти на нашите потребители от категория „Кулинария“.

Не пропускайте да разгледате и нашата специална страница Коледа 2020, в която ще откриете разнообразие от рецепти за постни и месни ястия от българската и интернационалната кухня, десерти и напитки – сарми, тиквеник, щолен, меденки, вино, ошав и др.

Коледна боб салата от dekamer

Списък на необходимите продукти:
4 шепи шарен боб
3 – 4 кисели краставички
1 стрък праз лук
2 глави кромид лук
1 люта чушка

За заливката:
2 скилидки чесън
3 – 4 с. л. оцет
1 ч. л. чубрица
1 ч. л. сух магданоз
1 ч. л. джоджен
1 ч. л. сол
7 – 8 с. л. олио
3 – 4 с. л. лютеница

1. Бобът се сварява, поставя се в салатиера и към него се прибавят нарязаните на колелца кисели краставички.

2. Лукът се изпича на жар или във фурна заедно с обелките. След това се почиства и се нарязва на ивички. Празът се нарязва на ситно и всичко се прибавя към боба.

3. В купичка се смесват оцетът, чубрицата, магданозът, солта и джодженът. Престояват 10 минути и се прибавят олиото, наситненият чесън, стритата люта чушка, лютеницата. Разбърква се. Салатата се овкусява и се оставя да престои 1 час на хладно преди консумация.

Пълнена пуйка от Джемма

Дреболийките се сваряват. Лукът се запържва в 4 – 5 с.л. олио и се добавя 1 ч.ч.ориз. Когато оризът стане стъклен, се налива 1 ч.ч.вода и нарязаните дреболии, гъби и 2 – 3 пак. чай бронхопам. Когато се попие водата от ориза, се маха от котлона и с това се пълни пуйката. Напълнената пуйка се слага в тавата и се обвива в бекон, а отгоре в зелеви листа. Около 6 – 7 листа трябва да се сложат. Отгоре го завиваш с фолио. А в тавата добавяш накълцано зеле, разбъркано с червен пипер, а може и други подправки, ако желаеш, добавяш и масло или олио, защото пуешкото е сухо месо. Пъхаш я във фурната и печеш на 200 градуса. След 1.5 часа махаш фолиото и продължаваш да печеш. Като се зачерви горният зелев лист, го изхвърляш. И така, докато махнеш всички зелеви листа. Зелевите листа помагат на пуйката да стане по-сочна, тъй като те си пускат сока. Накрая изхвърляш и бекона, маже се със смес от мед и масло и оставяш пуйката да се зачерви. Пуйката, която правих, беше около 3.5 –  4 кг и я пекох около 3 – 3.5 часа.

Пълнена пуйка със самички от dekamer

1 средно голяма пуйка ( около 3 кг.)
1 голяма кисела зелка
50 г краве масло
50 г шунка, нарязана на ситно
1 глава лук
100 г бекон
1 голяма ябълка
2 с.л. стафиди
2 с.л. коняк
1 ч.ч. ориз
1/2 ч.ч. вино
2 с.л. олио
3 с.л. свинска мас (или олио)
1 лимон
3 ч.ч. вода
сол, черен пипер и ким на вкус;

Пуйката се измива, намазва се отвътре и отвън със сол, масло и черен пипер и се поръсва със сока от 1 лимон. Стафидите се накисват в коняка за 10 минути, за да набъбнат. Запържват се нарязаният на ситно лук, оризът, стафидите и шунката в 2 с.л. олио. Добавя се 1 ч.ч. вода и се вари до набъбване на ориза. Прибавя се настърганата ябълка, сол и черен пипер. С тази плънка се правят малки сармички с част от киселото зеле. С тях се пълни пуйката и след това се зашива отворът с бял конец (или се забожда с клечки за зъби). От останалото зеле се отделят няколко големи листа, а останалата част се нарязва на ситно и се запържва в тавата, в която ще се пече пуйката в свинската мас. След това се поръсва със ситно нарязания бекон. Пуйката се слага върху така приготвената подложка с корема нагоре, покрива се със зелеви листа (за да не прегори). Сипват се 2 ч.ч. вода и се пече на умерена фурна. От време на време се полива със соса. Обръща се на няколко пъти и се добавя по малко топла вода при необходимост. Опечената пуйка се познава по това, че лесно се набожда с вилица и от мястото на пробождането изтича светъл прозрачен сок. Изпечената пуйка се изважда, а зелето се поръсва с малко ким и виното и се пече още 10 минути. Сервира се с гарнитура от варени картофи и плодове от компот от дюли, кайсии или праскови (те омекотяват киселия вкус на зелето).

Царски сладкиш i_peych

Продукти: 250 г бяло брашно, 250 г орехови ядки, 250 г свинска мас, 250 г захар, 250 г мармалад, 4 бр яйца XL, 3 бр. ванилии, 1/2 с.л. канела, 1 ч.л. настъргана лимонова кора.

Мазнина и брашно за намазване на тавичката, пудра захар за  поръсване.

В дълбок съд разбийте захарта и яйцата, докато се появят мехурчета. След това сложете размекнатата свинска мас и отново разбийте. На малки части прибавете смесените брашно, ванилия и канела. Накрая добавете счуканите орехи и лимоновата кора. Омесете добре.

В намаслена и набрашнена тавичка 20х30 см сложете 1/2 от сместа за печене. Разстелете добре и подравнете. Отгоре намажете с мармалад /сливов, шипков/. Върху него втората част от сместа.

Печете в предварително загрята фурна на 180 градуса 15 мин на долен реотан, след това включете горния и допечете още около 20 мин. Внимавайте да не загори отгоре. Проверка с дървена клечка за изпичане. При бодване на блата и последващо изваждане клечката трябва да бъде суха, без следи от тесто по нея.
Изваждате от фурната и тавата, нарязвате още горещ сладкиша и го поръсвате обилно отвсякъде с пудра захар.

Тиквеник с готови кори от beniii

Нужни са:
300 г ръчно точени кори
около 1 кг тиква /настърганата на ситно ренде/ /използвах „Цигулка“/
около 13 с.л. захар
канела
галета
100 г масло и 2 с.л. олио
1 ч.ч. счукани орехови ядки
по желание тъмни стафиди

Тиквата нарязах на парчета и обелих. За радост, вече си имам добър кухненски робот и настъргах тиквата с него, което отне 3 минути. В малка метална купичка разтопих маслото и олиото. Кръгла тава с диаметър 29 см покрих с хартия за печене, която изрязах в кръгла форма. Намазах дъното и стените с масло. Взех един лист от корите за баница и с помощта на силиконова четка намазах с мазнина. Не целя абсолютно целия лист да е намазан, а по-голямата част. Отгоре поставих втори лист, който също намазах с мазнина, но по-малко и покрих с третия лист. Тези кори са много фино точени и затова използвам три броя. Ако вашите са по-дебели, и две ще са достатъчни. Върху третия лист равномерно разпределих настъргана тиква и тъй като обичаме повече плънка, сложих почти по цялата повърхност. Поръсих я с 2 пълни супени лъжици захар, 2 ч.л. галета /пълни/, ½ ч.л. канела и счукани орехи. Навих по дългата страна на руло, което поставих навито във формата на охлюв в средата на тавата. По този начин приготвих и останалите кори, като в моята тава се събраха 5 рула. Намазах тиквеника с останалата мазнина и сложих да се пече в загрята на 170 градуса фурна. Когато видимо се запече, го покрих с алуминиево фолио, за да се задуши, като общото време за изпичане беше 1 час и 15 минути. 15 минути преди да е напълно готов, махнах фолиото, за да се допече до приятен загар. Леко изстиналата баница с тиква поръсих с пудра захар и отрязах първото парче.
Написала съм продуктите, които ми бяха нужни за една тава. Самият пакет с кори беше 400 г. В моя случай останаха 6 кори от пакета, както и малко тиква, и приготвих и една по-малка баница, в която сложих и стафиди. Момчетата вкъщи не ги обичат и затова само аз ще си ям малкия тиквеник.
Да ви е сладко!