Откриха вероятно мястото на крушението на Амелия Ерхарт
Откриха вероятно мястото на крушението на Амелия Ерхарт / снимка: morguefile.com

На подводни снимки, направени в Тихия океан при издирване на мястото, където е претърпяла авио катастрофа Амелия Ерхарт, учени са фиксирали останки от изкуствен произход.

Съобщението е на агенция Ройтерс, която се позовава на представители от Международната група за издирване на исторически самолети (The International Group for Historic Aircraft Recovery, TIGHAR). Преди месец групата се завърна от поредната експедиция край атола Никумароро, република Кирибати, разположена на половината разстояние между Хавай и Австралия.

Учени, занимаващи се с търсенето на самолета, с който Ерхарт загива през 1937 г., не успяха да ги открият. При издирването те заснели на видео дъното на океана край атола, но се успели да анализират материала непосредствено на мястото на провеждане на експедицията. По тази причина те могли да установят наличието на останки едва след завръщането си в базата в Хонолулу. Заснетите на видеото предмети според тях не са от природен, а от техногенен произход - с други думи направени от човешка ръка, пише БГНЕС.

Отломките са намерени точно там, където се предполага, че е паднал във водата (или заседнал на риф, а после е бил отнесен в океана) самолетът на легендарната пилотка.

Амелия Ерхарт е една от първите жени-летци. Тя и нейният щурман Фред Нунън претърпяха крушение през юли 1937 г. над Тихия океан. Двамата се опитваха да поставят нов световен рекорд, извършвайки околосветско прелитане по екватора. Преди това Амелия Ерхард бе поставила няколко световни рекорда. Тя бе първата жена прелетяла сама за 15 часа Атлантическия океан.

Издирването на самолета, с който е катастрофирала, се водят от момента на гибелта й, но досега не са се увенчали с успех.