Уличените в измама къщи за гости масово обжалват санкциите си

Десислава Танева [в. "Сега"]

Близо 3/4 от санкционираните проекти за къщи за гости са подали възражения пред Държавен фонд „Земеделие“. Това става ясно от отговори на земеделския министър Десислава Танева на въпроси на депутата Георги Гьоков (БСП).

През ноември м.г. след серия медийни разкрития за злоупотреба със средствата по проектите за селски туризъм и използването им за изграждане на луксозни частни вили вместо на места за настаняване, от фонд „Земеделие“ провериха 288 проекта, които към онзи момент все още бяха в 5-годишния период за мониторинг. Само 25 от тях останаха без санкция. 163 бяха санкционирани с пълния размер на отпуснатите средства – за общо 45 млн. лв. От фонда обявиха, че наложените санкции са за общо 50 млн. лв.

Медиите пишат години наред за проблемите с къщите за гости. В края на 2019 г. скандалът достигна своя пик, след като “Биволъ” и “Благоевград нюз” разкриха, че върху имот на тогавашния заместник-министър на икономиката Александър Манолев е построена луксозна вила с европейски пари, която най-вероятно е за лично ползване. Оказа се, че подобни обекти на лица, близки до властта има на много места в страната. Срещу Манолев започна и наказателно дело

От новата справка на Танева се вижда, че към 10 януари във фонда са постъпили 202 възражения, от които са разгледани 125. Възраженията са срещу санкции за 37.8 млн. лв. Потвърдените санкции са за 19.7 млн. лв. От данните, предоставени от министъра, не става ясно дали от фонда са се съгласили с някои от възраженията. Не се разбира и в какъв срок се очаква да бъдат разгледани всички.

За гарантиране на правилното и ефективно използване на европейските средства министерството и фонд „Земеделие“ са извършили всички необходими проверки, прокуратурата също извършва проверки, не се налага ОЛАФ – Европейската служба за борба с финансовите измами – да се занимава с къщите за гости, пише още Танева в  отговора до депутата Гьоков. И допълва, че прилагането на Програмата за развитието на селските райони за периода 2014-2020 г. не е в риск.

От 2007 до 2016 г. Европейският съюз плати за общо 746 проекта за къщи за гости в България. Покрай скандала прокуратурата започна проверка на всички тях, за която още не са обявени резултати.