🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

ЕК предлага с ДДС да се облагат и малките покупки от Китай и САЩ

Комисията смята и да опрости правилата за ДДС в електронната търговия

Електронните книги ще могат да се ползват от по-ниска ставка на ДДС, ако в страната вече е въведено по-ниско облагане за печатните им еквиваленти.
Електронните книги ще могат да се ползват от по-ниска ставка на ДДС, ако в страната вече е въведено по-ниско облагане за печатните им еквиваленти.
Електронните книги ще могат да се ползват от по-ниска ставка на ДДС, ако в страната вече е въведено по-ниско облагане за печатните им еквиваленти.    ©  Shannon Stapleton
Електронните книги ще могат да се ползват от по-ниска ставка на ДДС, ако в страната вече е въведено по-ниско облагане за печатните им еквиваленти.    ©  Shannon Stapleton
Компаниите ще могат да плащат дължимия ДДС за всички страни от ЕС, където продават стоки чрез онлайн портал.

Европейските граждани, които купуват стоки от електронни магазини от Китай или САЩ, вече ще плащат ДДС и при цени на покупката под 22 евро. Европейската комисия смята да въведе ДДС за малките поръчки от трети страни (извън ЕС) под тази сума. В момента данък и мита за тях не се дължат и често вратичката се ползва и за по-скъпи стоки, с което се избягват плащания. Мярката трябва да уеднакви условията на конкуренция между европейския бизнес и този извън ЕС, тъй като в момента европейските компании трябва да облагат с ДДС всяка продажба, дори и да е на минимална цена.

Същевременно ЕК предлага да опрости и подобри правилата за плащане на ДДС при онлайн търговия вътре в ЕС, с което да се улесни сделките. Преди да влязат в сила, промените трябва да бъдат одобрени от Европейския парламент и страните - членки на ЕС. Това означава, че опростените правила за електронните услуги ще започнат да се прилагат най-рано през 2018 г., а за стоките онлайн – през 2021 г., се казва в официалното съобщение на комисията.

По-лесно отчитане

Първото предложение на ЕК е да се въведе общ европейски портал за онлайн плащания на ДДС от компаниите в ЕС. В момента интернет търговците са длъжни да се регистрират по ДДС във всяка страна от ЕС, в която продават стоки. Всяка година те плащат около 8000 евро за всяка страна от общността, в която търгуват, поради сложните правила за плащане на задълженията по ДДС. Ако предложението на Брюксел бъде прието, компаниите ще могат да представят всяко тримесечие обикновена декларация за ДДС, който дължат в целия ЕС, чрез новия портал за обслужване на едно гише.

На практика такова гише вече функционира за продажбите на електронни услуги (от нея са събрани над 3 млрд. евро за ДДС през 2015 г.). Остава да започне да се ползва и за е-търговията със стоки. Намалената по този начин с 95% административна тежест за фирмите ще им спести общо 2.3 млрд. евро годишно, пресмятат от ЕК. Самите държави също ще спечелят 7 млрд. евро повече. "Ние изпълняваме обещанията си да отключим електронната търговия в Европа... Сега опростяваме ДДС правилата: последната част в пъзела", заяви Андрус Ансип, зам.-председател на ЕК за единния цифров пазар.

Комисията предвижда стимули и за стартиращите предприятия и малките търговци. Тези компании ще могат да продават стоки на стойност до 10 хил. евро в други страни в ЕС и да ги третират като продажби в собствената си страна, като плащат за тях ДДС ставката на родната си страна. Облекчение ще има и за по-големите компании – тези от тях, които не продават стоки над 100 хил. евро извън страната си, ще могат да прилагат само един документ и доказателство за установяването на страната на произход на клиентите си. Към момента те са длъжни да представят поне две доказателства. Освен това предприятията няма да бъдат повече одитирани във всяка страна от ЕС, в която извършват продажба, а само от данъчните власти в собствената си страна.

Прекратяване на измамите с ДДС от страни извън ЕС

Всяка година в ЕС се внасят около 150 млн. пратки, които не се облагат с ДДС, защото са под 22 евро като стойност. Често цената на внасяните стоки се занижава (дори на смартфони и таблети) или се описват невярно в документите за вноса, за да се избегне плащането на данък. Това, както и изравняването на условията за конкуренция между предприятията в ЕС (които плащат ДДС за всяка пратка без значение дали е под 22 евро) и извън ЕС, е причината ЕК да иска да премахне освобождаването от ДДС на малките пратки от страни извън ЕС.

Освен това ЕК предвижда да въведе еднакви правила за данъчно облагане на електронните книги, вестници и печатните им еквиваленти. В момента държавите сами избират дали да намалят ставките за печатни издания (книги и вестници), но електронните публикации са изключение от тези облекчения и за тях се прилага стандартната данъчна ставка. Новите правила трябва да позволят на страните в ЕС (без да ги задължават) да използват еднаква ставка както за печатните, така и за електронните публикации.

Българският е-ръст

Електронната търговия в България се развива бързо. Продажбите по интернет през 2016 г. се оценяват на 489 млн. долара. Очаква се да растат средно с 9.6% всяка година до 2021 г., което означава че ще достигнат 772 млн. долара през 2021 г. според данни на сайта Statista. Най-голям (почти половината) е обемът на продажбите на дрехи – 208 млн. долара за 2016 г.
3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    edin131 avatar :-|
    Nikoi
    • + 3

    това няма да доведе до намаляване на конкуренцията тук и в Китай ,защото масово все още цените на стоките там и тук са 1 към 10

    Нередност?
  • 2
    t_ avatar :-|
    t_

    До коментар [#1] от "edin drug":

    Е, ако всички еднакво се облагат с ДДС, тогава вече нашенските съвсем няма да имат оправдание, че плащат данъци и прочие и ще стане яно с какви надценки работят. Не че и сега не е ясно де.
    Почъчвал съм си доста неща от разни сайтове. 1 към 10 не е много вярно(особено за електрониката). Ама разлика от 2 - 3 пъти си е съвсем реалистична.

    Нередност?
  • 3
    _az_ avatar :-@
    _az_

    Ако за всяко нещо дето струва 2-3$ трябва да се виси по пощите и да се плащат по 2-3 лв. такси за освобождаване от митница... Не виждам кой нормален човек ще си поръчва от Китай. Тукашните тикви да помислят за някаква автоматизация на процеса, най-малкото пощите нямат физически капацитет да обработват всичко под 22Е.

    Нередност?
Нов коментар