Любими цитати от световни класики

От доста отдавна не съм споделяла любими книжни цитати, затова днес съвсем спонтанно реших да споделя няколко такива, които са на тема „Световна класика“. Множество са книгите, които са оставили ярък отпечатък в световната литература и затова ми беше трудно да подбера кои цитати да включа. Цитатите, които ще прочетете са от класики от различен период във времето, но определено всяка една от тях може да се нарече класика в най- пълният смисъл на думата. Независимо дали става въпрос за Джейн Остин, Джон Стайнбек или Стивън Кинг - всеки автор е допринесъл светът на литературата да бъда по- богат и разнообразен. Обмислям следващата порция от цитати да бъде на тема „Български класики“, защото и в нашата литература има безброй добри и качествени книги, които са оставили дълбок отпечатък върху няколко поколения читатели.

Приятно четене!

1. “Наричаш себе си свободна душа, диво същество. Ужасно те е страх някой да не те затвори в клетка. Е, скъпа, ти вече си в тази клетка. Ти сама си я изградила. И тя не се ограничава с Тулип, Тексас или Сомалия, Тя е там, където си ти. Защото независимо накъде бягаш, се сблъскваш със себе си.”

„Закуска в Тифани“, Труман Капоти

2. „Ти си добра с онези, които са добри с теб. А според мен така и трябва да бъде. Ако хората са винаги кротки и се покоряват на жестоките и несправедливите, лошите винаги ще вършат каквото си искат; няма да се боят от нищо и няма никога да се променят, а ще стават все по-лоши и по-лоши. Когато ни ударят без причина, трябва да отговорим на удара с удар — уверена съм в това, — и то с такава сила, че този, който ни е ударил, завинаги да се отучи да удря.“

„Джейн Еър“, Шарлот Бронте

3. „Мога да живея и сама, ако самоуважението и обстоятелствата налагат това. Няма защо заради блаженството да продавам душата си. В гърдите ми се крие съкровише, дадено ми още от рождение; то ще поддържа живота ми даже ако ми бъдат отказани всички обикновени радости или ако за тях трябва да платя с това, с което не бих се разделила.“

„Джейн Еър“, Шарлот Бронте

4. „Запомни как ме обичаш – беше прошепнала тя. – Не искам от теб да ме обичаш винаги така, но искам да си спомняш. Някъде в мен винаги ще се крие жената, която съм тази вечер.” 

„Нежна е нощта“, Франсис Скот Фицджералд

5. „Колкото повече опознавам света, толкова повече се разочаровам от него; и всеки изминал ден ме убеждава в несъвършенството на човешкия характер и в измамната фасада на достойнството и благоразумието.“

„Гордост и предразсъдъци“, Джейн Остин

6.  „Ако ти можеш да преживееш и един ден без да разбереш как съм и какво правя, значи можеш и всички останали дни!“

„Ана Каренина“, Лев Толстой

7. „На този свят няма нито щастие, нито нещастие, има само сравняване между едно състояние и друго. Нищо повече. Само който е изпитал безгранична злочестина, може да изпита безгранично щастие. Човек трябва да е пожелал да умре, за да разбере колко хубав е животът.“

„Граф Монте Кристо“, Александър Дюма

8. „Казват, чистата рана зараствала най-бързо. За мен няма нищо по-печално от връзки, които се поддържат единствено посредством лепилото на пощенските марки. Не можеш ли да виждаш, да чуваш, да се докосваш до един човек, най-добре забрави го!“

„На изток от Рая“, Джон Стайнбек

9.  „…длъжни сме да помним, че ще умрем, следователно нека се опитаме да живеем така, че нашата смърт да не носи облекчение на света.”

„На изток от Рая“, Джон Стайнбек

10. “Днес хората знаят цената на всичко, но не и стойността на каквото и да било.”

„Портретът на Дориан Грей“, Оскар Уайлд

11.  „Масите никога не се бунтуват отсамо себе си и никога не се бунтуват само защото са потиснати. Всъщност, докато не им се даде възможност да сравняват, те никога няма да осъзнаят, че са потиснати.“

„1984“, Джордж Оруел

12. „Ако искате картина на бъдещето, представете си ботуш, който стъпва върху човешкото лице и остава там завинаги.“

„1984“, Джордж Оруел

13. “Всяко същество убива друго същество по някакъв начин.”

„Старецът и морето“, Ърнест Хемингуей

14. „Не си специален. Не си красива и уникална снежинка. Ти си същата разлагаща се органична материя, както всичко останало. Ние всички сме част от една и съща купчина тор“.

„Боен Клуб“, Чък Паланюк

15. „Мнозина умират не толкова от болести, колкото от неудържимата, вечна страст, която ги разяжда – да се мислят за нещо повече, отколкото са всъщност.“

„Бял Параход“, Чингиз Айматов

16.  „Книгите винаги са огледало на душата. „

„Собствена стая“, Вирджиния Улф

17. „Никога не знаеш от какъв ужасен късмет те е предпазил лошият ти късмет.“

„Няма място за старите кучета“, Кормак Маккарти

18. “Странно! Как започваш да разбираш другите, когато сам затънеш в калта.“

„Време да се живее и време да се мре“, Ерих Мария Ремарк

19. „Голямо нещастие е да си сам. Вярвайте, че самотата може бързо да унищожи разума.“

„Тайнственият остров“, Жул Верн

20. “Уморен съм, Шефе. Уморен съм да бъда на пътя, самотен като лястовица в дъжда. Уморен съм да си нямам приятел, с когото да съм… за да ми казва къде отиваме, от къде идваме или защо… Но най-много съм уморен от хората, които са лоши един с друг. Уморен съм от цялата тази болка, която чувствам и чувам по света всеки ден. Има твърде мого от нея. Тя е като парче стъкло в главата ми… през цялото време. Можеш ли да разбереш?” 

„Зеленият път“, Стивън Кинг

„Поредица от злополучия: Нещастното начало“ – Лемъни Сникет

(издателство „Benitorial“, брой страници 192, цена 20лв.)

Един от любимите ми филми, като дете беше именно „Поредица от злополучия’ с великолепната игра на Джим Кери и Мерил Стрийп, които наистина направиха емблематични роли. Години по- късно разбрах, че всъщност филма е екранизиран по книги, които се оказаха доста голяма поредица (ако не се лъжа поредицата се състои от 13 книги) и, разбира се, веднага ги потърсих, но бяха изчерпани. А ѝ се оказа, че на български за съжаление са преведени едва първите четири книги. И не можете да си представите колко много се зарадвах, когато от издателство „Benitorial“ обявиха, че са се заели със задачата да издадат книгите. Искрено се надявам този път поредицата да бъде издадена до край, защото историята го заслужава.

Нещастията на децата Бодлер започват буквално от първите страници, когато научават трагичната вест, че родителите им са загинали при пожар, а къщата им е изпепелена до основи. Децата остават под опеката на непознат далечен роднина за когото никога не са чували – граф Олаф. Новопридобият им чичо се оказва изключително алчен и коравосърдечен злодей, който единствено се интересува от богатството на семейство Бодлер. Оставя ги да живеят в мизерни условия, държи се грубо с тях и планува дяволски план, с който да си присвои богатството им. Бедите ги дебнат на всяка крачка и човек би казал, че децата Бодлер са магнит за нещастия.

Въпреки всички нещастия и премеждия, които спохождаха нашите мили малки герои, то историята вървеше много леко. Самият сюжет беше динамичен и нестандартен, който провокира интереса на читателя да разбере, дали все пак децата Бодлер няма да получат своята малка частица щастие. Но автора е безкомпромисен, като още в самото начало ясно ни дава да разберем, че все пак щастлив край няма да получим. Цитирам:

„Ако обичате истории с щастлив край, ще е по- добре да зачетете някоя друга книга. В тази не само че няма щастлив край, но няма и щастливо начало, а и по средата има твърде малко щастливи неща. Това е така, защото в живота на трите деца Бодлер не се случваха особено много щастливи неща… Обаче на вас нищо не ви пречи веднага да захвърлите тази книга и да зачетете нещо весело, ако предпочитате такива истории.“

Трите деца Бодлер ми бяха изключително мили и приятни, като всеки от тях изпъкваше със специално качество, с коeто се отличаваха, но едновременно с това и се запълваха. Най- голямото от трите деца, Вайълет беше изключително умна, прозорлива и изобретателна. Страстта  ѝ беше да измисля и създава чудновати изобретения. Клаус бе изключително начетен и интелигентен. Четеше с голяма страст и запомняше голяма част от информацията във всеки прочетен том. Съни, сладкото бебе Съни обичаше много да хапе. Колкото и дребничка да беше обаче, толкова големи и остри бяха четирите ѝ зъба. Заедно със своите умения ще трябва да измислят план, с който да се измъкнат от граф Олаф.

„Поредица от злополучия: Нещастното начало“ е първа книга за живота и премеждията на децата Бодлер, която вярвам, че ще се хареса на малки и големи читатели. И макар авторът от самото начало да ни предупреждава, че това ще бъде една тъжна история, която няма да получи своя щастлив край, то това не е съвсем така, защото ставаме свидетели на любовта, подкрепата и сплотеността, която децата Бодлер си оказваха. Въпреки всички премеждия, на които бяха подложени, то те успяха да съхранят своето малко семейство Бодлер. Дайте шанс на поредицата и на малките симпатични герои, защото ви уверявам, че ви очакват нетипични и вълнуващи приключения, в които ще намерите доста поуки.

„Коледа завинаги“ – Карън Шейлър

(издателство „Сиела“, брой страници 432, цена 17,90лв.)

От няколко години си изградих традиция покрай коледните празници да чета по няколко коледни книги, с които още повече да почуствам цялото вълшебство на Коледа. Една от книгите, с които избрах да прекарам изминалата Коледа беше „Коледа завинаги“ от Карън Шейлър, с чието творчество се запознах за пръв път. Към подобен тип книги нямам кой знае какви завишени очаквания – просто искам да си прекарам няколко приятни часа изпълнени с коледно настроение.  Като човек, който обожава коледните празници и всички приготовления свързани с тях, бях изключително щастлива, че в тази книга е събрано цялото вълшебство и целият уют, който се излъчва от коледните празници. Дори само, като чуеш заглавието и ти става едно приятно и топло на душата. Макар ѝ да не е литературен шедьовър, в книгата има толкова много топлота, нежност, уют и коледен дух, че е неминуемо да не я харесате. Стилът на Карън Шейлър е непретенциозен, но въпреки това умее да те предразположи към историята. Хареса ми, че е представила своите герои, като най- обикновени хора със своите проблеми, недостатъци и чувства. 

Райли Рейнолдс е популярна авторка на хитови любовни романи, чиято последна книга за съжаление се е оказала пълен провал, а издателят ѝ заплашва да прекрати договора ѝ. В последен опит да спаси кариерата си, за която е жертвала толкова много, Райли трябва да направи немислимото – да напише първата си романтична коледна история. Но има един проблем! Райли не вярва в коледната магия. Като дете младата жена е загубила баща си в навечерието на празника и вълшебството на този ден завинаги помръква за нея. За да популяризира предстоящата коледна книга екипът ѝ решава, че Райли трябва да организира коледен лагер за най-запалените си читатели в романтична семейна хижа в близост до Коледното езеро – място, където празничният дух е толкова силен, че магията се усеща във въздуха.

Но трудностите за Райли тепърва предстоят, защото по време на едно супер неловко рекламно интервю тя смело заявява, че книги са вдъхновени от една-единствена голяма любов. Тя не подозира, че трима от бившите й приятели ще гледат интервюто и всеки от тях ще реши, че тя говори за него. И тримата се записват за лагера, твърдо решени да спечелят сърцето й. Отново. Докато планира най-вълшебния уикенд и се бори да спаси кариерата си, Райли ще трябва не само да отиде на трите най-романтични коледни срещи на света, но и да се справи с емоциите, които арогантният собственик на хижата събужда у нея. И може би да се помири с Коледа и да изживее истинска, вълшебна коледна любовна история.

Авторката с лекота ни пренася в очарователната местност Кристмас Лейк със своите заснежени улици, празнична атмосфера, зашеметяващо красивите си природни пейзажи и малката сплотена общност, която веднага успя да ме очарова. Персонажите са изградени толкова реалистично и простичко, че неусетно искаш да се запознаеш с всеки от тях и да си побъбрите поне за малко. От самото начало харесах Райли и през цялото време стисках палци да успее да се измъкне от цялата ситуация по най- добрият начин. Макар в самото начало всичко да изглеждаше безнадежно, тя все пак не се отказа и с готовност реши да приеме предизвикателството с коледният лагер. Друго, което ми допадна, че до край отстояваше позицията си и не се даваше лесно на арогантната си агентка и нахалният си пиар. С приготовленията за коледният лагер – от украсата, занимателните задачи до вкусната коледна храна – с всеки малък детайл от това Райли успя да преоткрие Коледа, да превъзмогне детската си травма и в крайна сметка да открие истинския смисъл на празника.

Едно от нещата, които успяха да ме очароват в книгата беше историята за ангелите свързани с Кристмас Лейк, която наистина ме трогна. Няма да я преразкажа, защото искам вие самите да се докоснете до нея. Друга история, която също ме трогна ме свързана с елхата по средата на Коледното езеро, която винаги светеше с коледните си лампички.

Хареса ми, че накрая Райли прояви огромна смелост, като призна абсолютно всичко на читателите си, като по този начин показа своята доброта и искреност. Показа, че повече цени хората и приятните спомени, които създаде с тях, отколкото да напише една книга, която щеше да бъде изградена на лъжи. Друг детайл, който ми допадна в историята и, който чудесно показа на добрият и мил характер на Райли, бяха трите срещи с бившите ѝ гаджета. Оказа се, че всеки един от тях е допринесъл в една или друга степен на даден етап в живота ѝ, за да я превърне в личността, която беше в настоящето. Историята ми беше много приятна за четене – малкото уютно градче, в което се развиваше действието; очарователните персонажи; любовните трепети между Райли и Люк; невероятната коледна атмосфера пресъздадена до най- малкия детайл – ето заради това си струва да прочетете „ Коледа завинаги“.

„Коледа завинаги“ е сладка, забавна коледна история, които със сигурност ще се хареса на всеки почитател на коледните филми на Hallmark. Не случайно споменавам това, защото самата авторка пише сценарии за филми. Коледната атмосфера, която струи от всяка страница на книгата и посланията, които отправя авторката към нас читателите са достатъчен повод да се потопим в малкото зимно приключение на Райли. „Коледа завинаги“ е една от онези книги, които те притеглят в своята топла прегръдка и единственото нещо, което искаш да направиш е да се сгушиш под топлото одеяло и да забравиш за света навън. Въпреки, че вече коледните празници са зад гърба ни, това по никакъв начин не ви пречи да си пригответе си голяма чаша горещ шоколад, завийте се с топло одеяло, изключете си телефона и поемете на едно невероятно коледно приключение с привкус на романтика.

Топ 10 на любимите ми книги за 2023г.

Хей, здравейте!

От почти година не съм публикувала нищо в блога и в момента ми е леко странно, като пиша тази публикация. Нямаше някаква конкретна причина поради, която да изоставя блога, но в един момент почувствах, че съм се изчерпала и исках да си дам почивка за известно време, която продължи повече от предвиденото. Мисля, че вече съм готова да се завърна към ревютата и с някои интересни публикации, които през изминалата година старателно си записвах в книжната си тетрадка. От време на време влизах в блога, за да проследявам статистиката и посещенията в блога и за моя огромна изненада, все още имаше голям поток от посетители. И в този ред на мисли искам да благодаря на абсолютно всеки един от вас, който е посещавал блога и не е оставил моето книжно кътче да залинее. БЛАГОДАРЯ ВИ от цялото си сърце!

А сега нека преминем към същинската част на публикацията, а именно да ви представя любимите си книги за 2023 година. Въпреки, че не публикувах ревюта, то в никакъв случай не спрях с четенето на книги, както и с тяхното купуване ;). Успях да прочета прекрасни книги, като всяка една със сигурност успя да остави своя отпечатък в мен. Продължих с четенето на едни от любимите ми автори Стивън Кинг, Агата Кристи, Дженифър Макмеън, Жером Лубри, Жоел Дикер и др. Запознах се с творчеството на нови за мен автори, като Сузана Кларк („Пиранези“), Себастиен Фицек („Пасажер 23“), Каръл Оутс („Блондинка“) и др. Изминалата година в мога да я определя, като „Годината на биографиите“, защото успях да прочета и да си закупя завидно количество от тя, като се започне с Queen: Как започна всичко“, „Жената в мен“ на Бритни Спиърс, „Разказвачът“ на Дейвид Грол и се стигне до разбищата сърцето „Приятели, любовници и голямото ужасно нещо“ на Матю Пери. Започнах да колекционирам и биографичното списание „Planet metal“, което стартира през октомври. Всеки брой на списанието е посветен на дадена рок или метъл група, като се започне от 70те години и се стигне до наши дни. Харесва ми, че е богато илюстрирано, с твърди корици, което го прави да изглежда наистина луксозно и ценно за колекциониране и в общи линии съдържа най- важната информация за дадената група.

Надявам се през новата година да прочета още повече различни книги от към жанрове и автори, защото какво по- хубаво да се запознаеш с още и още нови светове и приключения. Но нека не се отплесваме. В днешната публикация съм успяла да събера десетте книги, които ме впечатлиха най- много през изминалата година. А сега нека да преминем към тях.

1.“Холи“ – Стивън Кинг

За поредна година книга на Стивън Кинг заема почетното първо място в годишната ми класация за любими книги. Не веднъж съм споделяла, че дълги години отбягвах творчеството му, заради масовото мнение, че книги му били страшни и т.н. Но преди няколко години реших да се „престраша“ и… беше любов от първо четене. Лично за мен книгите му са доста далеч от понятието „страшни“, защото в тях има толкова житейски истини, толкова много емоции. И нека не забравяме,че Кинг е адски добър в изграждането на психологическата страна на персонажите си.

„Холи“ е една от противоречивите творби на Краля главно, защото мненията за нея са доста двуполюсни. Аз съм от читателите, които страшно много харесаха книгата и затова никак не е случайно, че я поставих сред любимите си книги за годината и то на първо място. В нея имаме абсолютен „класически“ Кинг, който изкарва на показ най- мрачните и уродливи състояния на човека. Имаше моменти, в които настръхвах от ужас и ме хващаше гнус от някои сцени. Въпреки, че още в самото начало разбираме, които са злодеите в книгата и какво извършват, то благодарение на това имаме възможност да вникнем още по- навътре в нея. Действието в книгата по време на Covid пандемията и тук е мястото да посоча това, което не ми хареса в книгата.

Ок, предвид, че действието се развива по време на пандемията е пределно ясно, че темата за Covid ще бъде застъпена в една или друга степен. Но не вярвах, че ще бъде толкова досадна. Буквално на почти всяка страница присъстваха думите Covid, пандемия и ваксини. В един момент толкова ми стана досадно и противно, че ми идваше да зарежа книгата и да я хвърля в коша за отпадъци. Но на инат продължих заради основната сюжетна линия и да проследя как ще завърши историята на двата психопата. И слава богу, че го направих, защото определено книгата се нареди сред любимите ми книги на Краля. Друга дразнеща тема, която често беше насаждана бяха политическите възгледи на Кинг, които лично мен не ме подразниха кой знае колко много, но определено биеха на очи. Та, ако оставим тези две теми, то книгата си е напълно чистокръвен хорър, от който ще ви побият тръпки.

2.“Портретът на Дориан Грей“ – Оскар Уайлд

Има истина в това, че за всяка книга и идва времето. От няколко години исках да прочета „Портретът на Дориан Грей“, но все не достигах до нея. През изминалата година издателство „Сиела“ я издадоха във великолепно илюстровано издание, което със сигурност исках да притежавам. И така дълго отлаганото чакане свърши.

Излишно е да казвам, че прочутото произведение на Оскар Уайлд е сред най- великите и харесвани в световната история. Любопитен факт е, че това е единственият роман в творчеството му. Влюбих се в изискания и изящен стил, който влага в описанието дори и най- дребните детайли. Чрез своят емблематичен персонаж Уайлд поставя интересни и провокативни въпроси за човешката същност, които са абсолютно актуални и в днешният свят. За култа към младостта и красотата, за нарцисизма в пълната му форма, за лесният и безпътен живот. И може би най- важният от всички въпроси – какво се случва с човешката душа скрита под съвършената обвивка. Определено препоръчвам романа на всеки, който харесва деликатният и красив стил на писане в книгите.

3.“Пиранези“ – Сузана Кларк

Ако мога да опиша „Пиранези“ само с три думи, то те ще са изключителна, въздействаща и опияняваща. Това беше едно от най- странните ми преживявания с книга през цялата ми „читателска кариера“. Определено една от най- странните книги, която по странност ми напомни на „Беззвездното море“ на Ерин Моргънстърн. Но същевременно беше толкова красиво написана, че на моменти ми се искаше да попадна в този красив, изящен и древен Дом. Книгата в никакъв случай не може да се преразкаже – тя трябва да се прочете и преживее, за да може самите вие да се докоснете до вълшебният свят изтъкан сред страниците, да почувствате магията ѝ от първо лице. Макар книгата да е доста кратка, то тя трябва да се чете с пълно съзнание и разбиране, защото на моменти наистина може да е объркваща. Хареса ми, че са засегнати важни екзенстенциални въпроси за човека, света, духовността в самите нас. Да разкрия цялата мистерия заедно с Пиранези беше удоволствие, а прозата на Кларк беше увлекателна в цялата книга.

4. „Приказка“ – Стивън Кинг

„Приказка“ от Стивън Кинг беше такова удоволствие за четене. Ако тепърва искате да се запознаете с творчеството на Краля с някоя по- лека книга, то тази е перфектният избор за това. След толкова прочетени негови книги, честно казано не вярвах, че „Приказка“ ще ме впечатли, защото не си представях г-н Кинг в ролята на фентъзи разказвач. Ах, колко много съм грешала! Света в „Приказка“ е толкова незабравимо вълшебно преживяване, което би се харесало на читатели от всякаква възраст. Атмосферата, изграждането на света, развитието на персонажите и чистото зловещо нещо на всичко, което Кинг изгради, наистина си резонираха едно с друго. „Приказка“ е толкова различна от класическият му стил, но в същото време той запазва обичайното си темпо и характерният си начин на разказване, от което може да ви побият тръпки по гърба от време на време. Изключително епичен роман, в който доброто и злото до последно се борят в една епохална битка, която до последната страница ще ви държи напрежение.

5. „Случаят „Аляска Сандърс’ – Жоел Дикер

Още един от любимите ми автори попада в класацията с последната си издадена книга „Случаят „Аляска Сандърс“. Запознах се творчеството на Дикер с „Истината за случая Хари Куебърт“, в която абсолютно се влюбих и от онзи момент прочитам всяка негова книга с нестихващ интерес. В „Аляска Сандърс“ в общи линии автора е запазил най- характерните си компоненти , чрез които изгражда почти всичките си книги. Имаме множеството обрати, които са негова запазена марка, редуване на главите с минало и настояще, и останах приятно изненадана с всички спомени, връзки и препратки към предишните му книги.

Една от силните страни на книгата е в добре развитите герои. Всеки персонаж е изграден с индивидуален характер, допринасящ за богатството на разказа. Дълбочината на изследване на героите позволява на читателите да създадат истинска връзка, правейки обратите в сюжета още по-въздействащи. Историята за това какво наистина се е случило с кралицата на красотата и обичаната от всички Аляска се разгръща постепенно, а напрежението след всяко малко разкритие допринася за пълнокръвното преживяване на историята. Ако си падате по- уютните мистерии и по- неочакваните обрати, то несъмнено обърнете внимание на всяка от книгите на Жоел Дикер.

6. „Аферата в Стайлс“ – Агата Кристи

„Аферата в Стайлс“ е първият роман на Агата Кристи, с който печели заслужената си репутация на кралица на мистерията. В него за пръв път се запознаваме с един от най-емблематичните герои в жанра, а именно Еркюл Поаро. Обожавам всяка една от книгите на Агата Кристи, които съм прочела до момента, защото винаги на края ме оставят с отворена уста. „Аферата в Стайлс“ е учебник затова как да се напише перфектната мистерия, която да държи читателите под напрежение буквално до самият край на историята.

Еркюл Поаро е бежанец от войната и търси спокойствие. Той се установява в малко английско селце, близо до имението на богатата възрастна дама – Емили Ингълторп. Когато откриват Емили отровена, всички са озадачени, а властите са с вързани ръце.
Списъкът на заподозрените е дълъг и всеки има тайна, която отчаяно пази. Поаро прилага ненадминатите си умения на детектив и поема разследването. Скотланд Ярд също се включват и разследването започва да се нажежава. Шестима са заподозрените. Всеки от тях застава нащрек и започват да се подозират един друг. С всеки детайл, с всяка уловка или улика Агата Кристи се е погрижила да поддържа малките ни сиви клетки в непрекъсната кондиция.

7. „Приятели, любовници и голямото ужасно нещо’ – Матю Пери

Толкова ми е трудно да говоря или пиша за тази книга. Загубата на Матю Пери беше истински шок за всички негови почитатели и не само. Спомням си сутринта, след като се събудих и първото нещо, което видях на стената си във фейсбук бяха десетките снимки и публикации на Матю Пари, които съобщаваха за смъртта му. Залямме студена вълна от тръпки и в първите няколко секунди не повярвах, че това е истина. Докато скролвах надолу, за да проверя дали публикациите са истина изведнъж избухнах в няколко минутен плач – не исках да повярвам, че е истина. И все още когато попадна на клипчета с Матю в инстаграм все още си поплаквам.

В изповедта си „Приятели, любовници и голямото ужасно нещо“ Матю Пери е до болка откровен за битката му със зависимостта към алкохола и наркотиците. Честен до степен да бъде смущаващ.  Той е безкомпромисно реалистичен относно грешките си, както в избора на живот, така и в избора на връзките си. Саркастичният му хумор е доста видим, въпреки че книгата не бих я определила като „забавна“. Ако има едно огромно предимство на книгата, то би било да покаже на онези, които се борят със същите проблеми, степента на възможната вреда и че могат да я преодолеят, въпреки че борбата за трезвеност продължава цял живот.

8. „Деветият дом“ – Лий Бардуго

„Деветият дом“ я прочетох още когато излезе преди няколко години, но след като излезе продължението ѝ „Зад прага на ада“, реших отново да си я припомня. И този втори прочит на книгата, определено ме накара да заобичам тази мрачна история, защото при първоначалният ѝ не успя да ме грабне и на моменти ми беше адски тегава за четене. Да си припомним правилото: за всяка книга си има определено време.

„Деветият дом“ е доста мрачно фентъзи, изпълнено с окултизъм и цял куп неприятни теми, с които не всеки би искал да се сблъска. Така, че, ако решите да прочетете книгата в даден момент си имайте едно на ум. В началото на книгата започва супер бавно и имах чувството, че историята буксува на едно място (мисля, че затова не ми допадна книгата първият път), нямаше никакво развитие. Неусетно в един момент историята набра такова голямо развитие, че поглъщах страниците за секунди. За сметка на монотонното начало на книгата е , краят е абсолютно фантастичен по най-добрия начин! Див, пълен с екшън и с няколко обрата, които не очаквах! Беше ми адски любопитно и интересно да чета за всички тези реални общества с добавения привкус на магически способности. Бардуго е създала свят, който изглеждаше зловещо реалистичен в толкова много аспекти. Определено се радвам, че с продължението на книгата, историята вдигна още повече нивото в развитието си.

9. „Поканените“ – Дженифър Макменън

С всяка следваща прочетена книга, Дженифър Макменън все повече се отвръждава като един от любимите ми автори. С „Поканените“ отново успя да ме изненада приятно. Призрачно красива история, от която на немалко пъти ще ви побият тръпки. История за безграничната майчина любов, която е готова на всичко. История изпълнена с огромна доза мистерия, напрежение, страх, свръхестествени и хорър елементи и постоянно любопитство какво ще се случи в следващата глава, защото буквално във всяка глава се случваше нещо, и страниците летяха през пръстите ми неусетно. Всяка една частица от обстановката бе представена толкова реалистично – загадъчната гора зад къщата, градските легенди, които се носиха от уста на уста, адски въздействащата и зловеща атмосфера, че в един момент наистина имах желанието наистина да бъда част от историята, за да мога да усетя и преживея всичко това в цялата му същност, въпреки че на моменти ме побиваха тръпки от случващото се. Определено книгата за мен е изключително попадение и с нетърпение очаквам следващата книга на авторката.

10. „Клетка“ – Стивън Кинг

Буквално връхлитаме в сюжетната линия в“Клетка“ от първите страници. Без излишна настройка или предизвестия Кинг ни хвърля директно в „окото на бурята“.

На първи октомври мобилните телефони в целия свят зазвъняват едновременно. Независимо дали абонатът отговори на повикването или не, съдбата му се променя необратимо. Клейтън не притежава мобилен телефон и не е засегнат от „заразата“, но как ще оцелее сред хаоса, предизвикан от падащи самолети и страховити експлозии, как ще издържи писъците на ужасените хора? Отново ли има масирано терористично нападение? Не! Случва се нещо невиждано и нечувано. С още трима души Клейтън се опитва да попречи на настъпването на апокалипсиса. Ненадейно те се озовават в зората на човечеството, заобиколени са от орди кръвожадни същества, на които тепърва предстои да еволюират. Нещо подсказва на Клейтън, че за да намерят изход от кошмара, трябва да се върнат в Мейн. Дали обаче там не ги чака смъртоносен капан? Дали той отново ще види малкия си син? Има ли изгледи за оцеляване?

Развитието на всички персонажи и суровите човешки емоции на всички тях, докато нещата вървяха стремглаво надолу, бяха представени абсолютно автентично. Макар действието да се развиваше в сравнително умерено темпо, за мен лично беше плюс, защото ми беше изключително приятно да извървя дългият и неясен път, по който вървяха групата от оцелели герои. Идеята с мобилните телефони беше удар в десетката и ви уверявам, че след прочитането на романа ще гледате с друг поглед на вашите телефони.

В хронологичен ред ще ви представя всички книги, които успях да прочета през 2022 година:

Януари

Февруари

Март

Април

Май

Юни

Юли

Август

Септември

Октомври

Ноември

Декември

„Случаят с третата сила“ – Цветина Цолова

(издателство „Артлайн Студиос“, брой страници 434, цена 22лв)

В блога ревютата ми на книги на български автори се броят на едната ми ръка, което го отчитам, като огромен минус. Но не мога да се преборя с едно чувство, което за мен е пълна загадка от какво се е породило, а именно предразсъдъците ми към българските съвременни автори. Имам десетки любими български класици – Елин Пелин, Йордан Йовков, Елисавета Багряна и др. Темата за съвременните ни автори е дълга тема, която не искам да засягам в това ревю, но няма как да не призная, че имаме някои наистина страхотни и качествени автори. Когато от издателство „Арт Лайн“ ми предложиха за ревю „Случаят с третата сила“ на Цветина Цолова почти бях готова да откажа, но от друга страна си казах, че трябва да дам шанс на книгата, за което съм страшно благодарна, защото щях да пропусна една наистина забавна и нестандартна история.

„Случаят с третата сила“ е едно изключително забавно паранормално градско фентъзи, което се развива по нашите ширини, а именно в София. Авторката определено се е справила повече от чудесно с нелеката задача да създаде едни магически свят с тайни общества, магьосници, закони и колоритни персонажи – всички най- добри елементи за едно интересно фентъзи, което да задържи интереса на читателите. Книгата изобилства от хумор и запомнящи се реплики, атмосферата е изградена наистина автентично и хората, които живеят в София ще почувстват историята още по- близка и реалистична. Действието се развива динамично, като във всяка глава се случва нещо неочаквано, което пък спомагаше за по- лекото и бързо развитие на историята. Героите, ах тези герои! Всеки един от тях беше толкова пълнокръвно изграден, че на моменти ми се искаше наистина да познавам тези хора – нак- вече най- колоритният и сприхав персонаж, а именно Анастас ( за него ще ви поговоря малко по- надолу).

Главният ни герой Григор е студент трета година в Софийския университет. Той е като много млади хора на неговата възраст – неуверен в себе си, отегчен, без самочувствие, няма ясна цел в живота и постоянно в очакване, че нещо трябва да се случи… и то се случва. В новата му квартира навсякъде има огромни купчини с книги, които не са никак обикновени. Освен тази нетипична гледка в апартамента започват са се случват странни неща, които Григор отначало ги пренебрегва и ги отдава на разсеяността си. Докато не се озовава очи в очи с тайният си съквартирант, който по една случайност се оказва… призрак. След огромният шок и осъзнаването, че не е луд, Григор се опитва да установи контакт с призрака, който се оказва, че не е никак разговорлив, но за сметка на това доста агресивен, момчето попада на записките на призрака, които го отвеждат на тавана на Софийския университет. Там открива една статуя, която го подканва да я докосне, след което за него вече нищо няма да е същото. След поредица от невероятни случки Григор става част от тайно общество, което има свои правила и крие безброй опасности. Ще успее ли да намери място за себе си там, или желанието му да бъде специален ще му коства живота?

За мен един от най- големите плюсове на книгата бяха героите, които просто няма как да не харесаш. Всеки един от тях притежаваше индивидуални черти, характер и качества. Разбира се, ще започна с любимият си персонаж, а именно Анастас. Изключително интелигентен и начетен Анастас беше наистина колоритен и цветен персонаж. Въпреки сприхавият си и кисел характер, неведнъж успя да ме разсмее. За съжаление не успях да науча много за него, като силно се надявам във следващата част авторката да ни разкаже неговата предистория. Адски много ми допадна, че Григор не е описан, като типичния главен персонаж в подобни книги. Всички сме чели за обикновен герой, който изведнъж се оказва „избрания“. За щастие тук не се случва нищо подобно. Григор просто се оказва на грешното място в правилния момент и до края на книгата се опитва да повярва в себе си и по какъв начин ще помогне на приятелите си. Мая се оказа страхотното и ексцентричното попълнение към компанията. За разлика от Григор Мая има ясни цели и знае как да ги постига. Отначало си мислих, че ще се окаже предателят в историята, защото ми беше супер подозрителна от към държание, но за щастие това си останаха само мои догадки. Надявам се във втората книга да има по дейно участие. За пореден път ще кажа, че авторката е създала наистина колоритни персонажи, следващият, от които е Иван. Иван е непукист, в повечето случаи отнесен, гледа на живота леко без много много да му мисли, но от друга страна е верен и отдаден приятел. Благодарение на него историята придобиваше още повече цветност.

„Случаят с третата сила“ е едно впечатляващо и забавно градско фентъзи, което се развива в по нашите ширини. Заедно с неповторимите и колоритни герои ще се впуснете в едно невероятно приключение из улиците на магическа София. Авторката определено се е справила повече от чудесно с нелеката задача да създаде едни магически свят с тайни общества, магьосници, закони и колоритни персонажи – всички най- добри елементи за едно интересно фентъзи, което да задържи интереса на читателите. Книгата изобилства от хумор и запомнящи се реплики, атмосферата е изградена наистина автентично и хората, които живеят в София ще почувстват историята още по- близка и реалистична. Препоръчвам книгата на всички, които харесват фентъзи жанра и на тези от вас, които искат да прочетат някоя нестандартна, но същевременно забавна призрачна история.

*Благодаря на издателство „Артлайн Студиос“ за предоставената възможност!

„Зимните хора“ – Дженифър Макмеън

(издателство „Benitorial“, брой страници 408, цена 24лв)

Преди няколко седмици, когато ви споделих в ревю мнението си за „Удавниците“ за това колко много успя да ме впечатли историята, дори не подозирах какво ме очаква със следващата книга на Дженифър Макмеън. С ръка на сърцето мога да кажа, че ‘Зимните хора“ е два пъти по- добра от „Удавниците“. Хора, тази книга ме остави безмълвна и то не само със страхотно поднесената история, а Й с абсолютно зловещата си и мистериозна атмосфера. Убедена съм, че всеки почитател на паранормалните и крийпи истории би оценил и обикнал книгата. Този път авторката е развихрила целият си потенциал и ни е представила една мащабна история, изпълнена с мистика, паранормални елементи и дълбоко заровени семейни. тайни.

“Понякога белезите, които болет най-много, са заровени дълбоко вътре..”

Сюжетът се развива в две времеви линии, като така имаме възможност да проследим историята възможно с най- много подробности. Всеки един от персонажите бе с изключително характерни и индивидуални черти, което беше страхотно, защото имах чувството, че това са реални хора с напълно истинска история. Всяка една частица от обстановката бе представена толкова реалистично – загадъчната гора зад къщата, градските легенди, които се носиха от уста на уста, адски въздействащата и зловеща атмосфера, че в един момент наистина имах желанието наистина да бъда част от историята, за да мога да усетя и преживея всичко това в цялата му същност, въпреки че на моменти ме побиваха тръпки от случващото се. Определено книгата за мен е изключително попадение и с нетърпение очаквам следващата книга на авторката.

Градчето Уест Хол, Върмонт, винаги е било град на мрачни легенди. Историята му крие не малко мистериозни случаи на изчезнали хора, а някои от жителите му дори вярват, че по улиците му броди призракът на Сара Харисън Шей. През 1908 г. тя е била намерена мъртва на ливадата зад къщата си, само няколко месеца след като трагичната смърт на дъщеря й Гърти едва не я е побъркала.

19-годишната Рути живее с майка си Алис и по- малката си сестра, които живеят във ферма близо до местността „Ръката на Дявола“, която от десетилетия е обект на множество легенди и поверия. Младото момиче копнее да се махне от Уест Хол, защото не вижда перспектива да остане в градчето. Но когато един ден майка ѝ изчезва безследно, а Рути и по- малката ѝ сестра откриват под пода в спалнята на майка им дневника на Сара Харисън Шей. Младото момиче започва да подозира, че в легендите, които слуша от дете, може би не всичко е измислица. Съществува реална опасност събитията от миналото да се повторят, а Рути се оказва, че е единственият човек, който може да предотврати наближаващата трагедия. Не след дълго Рути открива, че и други хора търсят изгубените страници, но не всички са с добри намерения. А миналото е по- добре да не бъде разравяно, защото последиците ще бъдат катастрофални.

“Ако снегът се стопи и се превърне във вода, спомня ли си все още, че е бил сняг?”

Добре синхронизираната комбинация от паранормално и мистерия, чудесно се допълваше от зимната атмосфера в романа. Чрез историите на главните персонажи, авторката постави теми, като – майчината и безгранична любов. Любов, която е толкова силна и отдадена, която не познава граници и е готова на всичко. На какво са готови хората, за да прекарат още малко време с хората, които са обичали и загубили. Дали са готови на непростими действия? Всяка една от тези и други теми наистина бяха умело вплетени в историята, благодарение, на което героите придобиха още по- голяма плътност.

„Зимните хора“ е призрачно красива история, от която на немалко пъти ще ви побият тръпки. История за безграничната майчина любов, която е готова на всичко. История изпълнена с огромна доза мистерия, напрежение, страх, свръхестествени и хорър елементи и постоянно любопитство какво ще се случи в следващата глава, защото буквално във всяка глава се случваше нещо, и страниците летяха през пръстите ми неусетно. Всяка една частица от обстановката бе представена толкова реалистично – загадъчната гора зад къщата, градските легенди, които се носиха от уста на уста, адски въздействащата и зловеща атмосфера, че в един момент наистина имах желанието наистина да бъда част от историята, за да мога да усетя и преживея всичко това в цялата му същност, въпреки че на моменти ме побиваха тръпки от случващото се. Определено книгата за мен е изключително попадение и с нетърпение очаквам следващата книга на авторката.

*Благодаря на издателство „Benitorial“за предоставената възможност!

Топ 10 на любимите ми книги за 2022г.

2022 година е вече зад гърба ни и е време за традиционната ми равносметка. Година, в която се случиха най- различни събития в глобален мащаб, но вярвам, че всеки един от нас ще извлече и ще запомни положителните моменти от годината. На прага сме пред нова година, която ни дава възможността да направим своите равносметки за изминалата година и да започнем отначало своите планове. В личен план за мен годината беше сравнително добра, семейството и приятелите ми са живи и здрави – какво повече да искам. В книжно отношение годината беше повече от страхотна. Успях да прочета прекрасни, стойностни и запомнящи се книги. Запознах се с нови автори, продължих с прочита на любимите си автори, като Стивън Кинг и Агата Кристи. Успях да се абстрахирам от предразсъдъците си към някои книги и автори. И за моя изненада, останах с изключително приятни впечатления. Не вярвах, че някога ще дам шанс на книги, като „Човек на име Уве“ и „Където пеят раците“- множеството ревюта и коментари за книгите ме отблъскваха прекалено много, но явно е трябвало да настъпи подходящото време, за да почувствам, че трябва да им дам шанс.

През годината попаднах на прекрасни автори, като Фредрик Бакман, Дженифър Макмеън, Жером Лубри, Роберт Зееталер, Владимир Набоков и Рей Бредбъри. Успях да си обогатя читателската година и с няколко прекрасни класики, като „Тайната градина“, „Малки мъже“и „Крадецът на праскови“.Силно успяха да ме впечатлят и изненадат „Тайните убежища“, „Удавниците“, „Зимните хора“, „Зеленият път“ и сборника „Нощна смяна“. Силен отпечатък в съзнанието ми остави и автобиографичната книга „Непознатият до мен“ на Ан Рул, в която по- обстойно се запознаваме с един от най- известните серийни убийци Тед Бънди. Книгата наистина е написана доста подробно и увлекателно, така че ако се интересувате от try crime истории или искате да научите малко повече за психологическата страна на подобен тип индивиди, то препоръчвам книгата.

През изминалата година след доста отлагане най- накрая успях да прочета супер сладката и очарователна поредица за момиченцето зомби“Мортина“ от Барбара Кантини. И петте книжки ни разказват за различни приключения за Мортина, семейството ѝ и приятелите ѝ. Рядко чета български съвременни автори, за което наистина ми е неудобно да си призная, но в края на годината реших да дам шанс на Цветина Цолова, за което много се радвам, защото новата ѝ книга „Случаят с третата сила“ ме изненада адски много. Ако си търсите българско градско фентъзи с паранормални елементи, то това е вашето четиво.

Надявам се през новата година да прочета още повече различни книги от към жанрове и автори, защото какво по- хубаво да се запознаеш с още и още нови светове и приключения. Но нека не се отплесваме. В днешната публикация съм успяла да събера десетте книги, които ме впечатлиха най- много през изминалата година. Излишно е да казвам, че ми беше страшно трудно да избера само десет книги, защото те бяха доста повече. Затова няма как да не спомена „Пепел в снега“, „Двама братя“, „Смъртта е занимание самотно“, „Удавниците“, „Били Съмърс“, Където пеят раците“, „Наръчник за убийства за добри момичета“ и „Stranger Things: Worlds Turned Upside Down“.

За поредна година отново искам да изкажа благодарностите си на всички издателства, с които продължихме съвместното си сътрудничество и , които през цялата година не спираха да ме радват със своите книги. Благодаря за доверието! Оценявам всяка една книга, която съм получила, защото знам, че зад нея стоят страшно много труд и средства. И не последно място благодаря на вас читателите, които през цялата година посещавахте блога, за да четете публикациите ми. Надявам се да съм била полезна! Пожелавам новата година на всички да е много по- красива, вдъхновяваща, щастлива и изпълнена с много книжни емоции и приключения. И още веднъж  БЛАГОДАРЯ ВИ, че през цялата година не спирахте да посещавате блога и страницата ми.

1. „Зеленият път“ – Стивън Кинг

За поредна година книга на Стивън Кинг заема почетното първо място в годишната ми класация за любими книги. Не веднъж съм споделяла, че дълги години отбягвах творчеството му, заради масовото мнение, че книги му били страшни и т.н. Но преди няколко години реших да се „престраша“ и… беше любов от първо четене. Лично за мен книгите му са доста далеч от понятието „страшни“, защото в тях има толкова житейски истини, толкова много емоции, а ѝ да не забравя ме,че Кинг е адски добър в изграждането на психологическата страна на персонажите си.

През изминалата година успях да прочета няколко от книгите му, като най- много ме докосна и ме спечели още от първите си страници „Зеленият път“. Безспорно това е една от най- емблиматичните книги в творчеството на Краля. Великолепно написан роман, който е пропит с толкова болка и тъга. Мрачен, но и красив. Изпълнен с чудеса. Една от малкото книги, които след като затворих и последната страница останах безмълвна, защото след прочита на такава книга, всички думи са излишни и ненужни. Една книга, която остави дълбок отпечатък в мен и мисля, че никога няма да забравя дори и най- малките детайли от сюжета. В сюжета са вплетени важни теми, върху които всеки един от нас има над какво да размисли, като религия, справедливост, хуманност, милост и прошка, вяра, жестокост, лицемерие, състрадание и т.н. Кинг го е написал много добре. Балансът между вълнуващи и емоционални сцени беше толкова майсторски поднесен.

Историята се развива през 30-те години на миналия век и проследява Пол Еджкомб, надзирател на блок в отделението за осъдени на смърт в Cold Mountain Penitentiary, човек, чиято работа е да се опита да направи последните дни на затворниците и пътуването по Зеленият път мирни и хуманни колкото е възможно. Един ден пристига нов затворник, Джон Кофи, огромен чернокож мъж, който е обвинен в убийството близначки. Но Джон Кофи има специална дарба. И скоро, след като Еджкомб и другите пазачи научават истината за Кофи, всичките им вярвания скоро ще бъдат оспорени и ще научат истинското значение на жертвата и изкуплението.

“Ужасно съм уморен от болката, която чувам и усещам, шефе. Уморен съм да се скитам по пътя самотен като птичка под дъжда. Без приятел, при когото да ида или да ми каже откъде идваме или отиваме, или защо. Уморен съм от хората, които се държат толкова грозно един към друг. Чувствам го като парченца стъкло в главата си. Уморен съм от случаите, когато съм искал да помогна и не съм успявал. Уморен съм да съм в мрака. Най-много съм уморен от болката. Прекалено много е. Ако можех да сложа край на болката, щях да го направя. Но не мога.”

2. „Дългата разходка“ – Стивън Кинг

Още една от култовите книги на Краля, която адски успя да ме изненада. главно, защото не знаех с какво се захващам. На пръв поглед най- обикновена антиутопична история с прост сюжет, но почакайте само да напредне историята. Брутално добре написана въздействаща история, която е пресъздадена толкова живо, че в един момент сякаш си там на пътя с участниците в Дългата разходка, усещаш болката и ужаса, и въпреки това единствената ти е цел е да вървиш, да вървиш, за да останеш… жив. Кинг за пореден път е създал стряскащо автентична атмосфера, с която успешно обрисува и пресъздава изключително всичко случващо се. В продължение да 300 страници да задържиш вниманието на читателя, в които се случва само едно единствено нещо, си е чудовищен талант, който малцина писатели притежават.

„Дългата разходка“ е смъртоносно риалити предаване, в което от 100 стартиращи момчета ще оцелее само едно, което издържи на невъзможното изпитание. Правилата в състезанието са прости – целта е участниците да извървят определен маршрут, като не трябва да спират да вървят – без почивка, без отклоняване от зададената цел. Просто трябва да вървят. След три предупреждения за неспазване на правилото, отпадналият от играта участник бива застрелван на място от безмилостни военни. Състезанието приключва, когато накрая остане само един жив участник, който получава голямата награда по негово желание.

3. „Лолита“ – Владимир Набоков

Тази изключителна творба на Владимир Набоков “ Лолита“ няма нужда нито от оценки, нито от анализи, нито от многословия. Всеки, който е съумял да остави предразсъдъците си за книгата настрана, би съумял да прозре въздействащата сила на прозата на Набоков. Да почувства красивият изказ. Именно поради тази причина, реших да включа „Лолита“ в любимите си книги за изминалата година. Искам да вметна това,че пиша за книгата като литературно произведение, без да навлизам в дълбочината в темата, която те засяга. В никакъв случай Владимир Набоков не се е опитвал да прокарва идеи, нито да представи насилието и сексуално посегателство като нещо романтично или като нещо, което трябва да се толерира. Защото съм срещала най- различни мнения, които са дълбоко преувеличени. Да, разбира се, мнозина няма да харесат книгата предвид чувствителната тема, която е засегната, но „Лолита“ е много, много повече от това. Дали препоръчвам книгата? Категорично, не. Защото всеки един читател, трябва да прецени, дали е готов да даде шанс на книгата или тотално ще я заклейми. Лично аз дълги години избягвах книгата, беше ме гнус от тематиката в нея. Но през изминалата година, все пак реших да дам шанс на книгата, абстрахирах се до колкото можах от тематиката… и се оставих да бъда погълната от лирически красивата проза на Набоков.

4. „Тайните убежища“ – Жером Лубри

„Тайните убежища“ е изключително мистериозна, зловеща, брутална и откровено болна история. Написана адски майсторски и няма да преувелича гениално, историята ни въвлича в дебрите на психологическите травми и убежищата, които човек гради, за да се спаси от болката. Една умопомрачителна и заплетена история,в която всеки уж небрежно подхвърлен елемент, има своето значение за цялостната картина накрая. Стилът на писане на Жером Лубри е много увлекателен и приятен, Не разчита на дълги и безсмислени описания, а напротив – всяка дума е добре подбрана, със стегнати и въздействащи изречения. Действието се развива бързо, без излишни и отегчителни обяснения, а изцяло сме фокусирани върху историята. В самото начало може да ви се стори, че връзките на героите са нелогични, но с напредването на историята, става ясно, че всичко е изградено изключително логично, без абсолютно никаква пукнатина в сюжетната линия.  Тази книга тотално ме отвя. След като затворих последната страница няколко минути бях, като зашеметена и единствената ми мисъл беше „какво по дяволите се случи току-що???“. Жером Лубри е гениален и ако ѝ останалите му книги са на такова високо ниво, то искам да притежавам цялото му творчество. Написал е гениален психо трилър, който със сигурност ще изненада и най- големите почитатели на жанра.

5. „Човек на име Уве“ – Фредрик Бакман

„Човек на име Уве“ е една дълбоко човечна история, която ще ви трогне, разсмее. ще ви накара да се замислите за наистина важните и стойностни неща в живота, за които си струва да живеем. Скромен, трудолюбив, справедлив, честен, упорит, Уве е от онези герои, които не се забравят лесно. Човек, който ще ти помогне, когато си в затруднено положение, защото така трябва да се постъпи. През цялото време докато четях книгата през мен премина от вихър от емоции – смях, тревога, възмущение от нелеката съдба на Уве до сълзи, които ме накараха да затворя книгата с леко натежало сърце. Но въпреки това, всичко си струваше, защото такива истории изпълнени с човечност и доброта се срещат рядко в книгите, а в истинският живот още по- рядко. Сред страниците на книгата ставаме свидетели на една чиста и неприкосновена любов, която се среща веднъж в живота. Любов, която е извън времето и пространството. Соня – неговата единствена и неповторима Соня! Соня, която придава цветност в живота на Уве. Двамата бяха толкова различни във всяко отношение, но всъщност родени един за друг. Любов като тяхната е достойна за възхищение. Моментите, в които Уве посещаваше Соня ме караха да настръхвам и да чета със свито сърце, защото бяха толкова специални и съкровени. Определено тяхната любовна история няма да я забравя никога.

6. „Непознатият до мен“ Ан Рул

След „Лолита“, това беше втората книга, за която доста се двоумях дали да включа в класацията. Но истината е, че книгата… наистина ми хареса. Беше ми интересно да проследя разказа на Ан Рул, която е познавала и работила с Тед Бънди известно време. Ан Рул се е справила наистина блестящо. Описва в смразяващи подробности времето,в което са се случвали събитията – в детайли, хронологически последователно, без да е спестено нищо на читателите и най- вече търсеща отговор на въпроса защо. Защо се е стигнало до невъобразимите деяния на Бънди, когото е считала наистина за приятел. През цялото време, докато авторката споделя своите размисли се усещаше едно чувство за вина и тъга, че не е предусетила истинската същност на Бънди. За Тед Бънди има десетки книги, документални предавания и филми, в които е разкрита цялата манипулативна личност на Бънди. Няма да се впускам в излишни анализи за това колко хитър и зъл е бил зад обвивката на очарователния, чувствителен и заслужаващ доверие Тед. Бих препоръчал „Непознатият до мен“на всеки, който иска по- подробен разказ за живота на Бънди, но бъдете подготвени… Това е дълга и уморителна книга.

7. „Скандалният живот на Евелин Хюго“ – Тейлър Дженкинс Рийд

„Скандалният живот на Евелин Хюго“ е една наистина пленяваща история, която ни пренася в златната ера на Холивуд, създала безброй титанични имена, които и до днес вълнуват киноманите по целия свят. В този невероятно вълнуващ роман ще прочетете историята на една въображаема, но в същото време толкова реална кинолегенда, която със сигурност ще успее да ви очарова.Още с прочита на „Дейзи Джоунс & The Six“ Тейлър Дж. Рийд успя да ме изненада приятно със своят неподражаем стил на писане. До тогава не бях чела история структурирана по този начин и още тогава знаех, че ще прочета всичко от авторката. Явно Тейлър Дж. Рийд не си пада по типичното поднасяне на своите книги, защото и „Скандалният живот на Евелин Хюго“ също е представена по интересен начин, който да накара читателя да иска още и още от историята.  Всеки един елемент в историята е представен толкова автентично, толкова истински, самата атмосфера, героите – абсолютно всичко е изпипано до най- малкият детайл. Все едно си в самата история, заедно с героите. Чрез историята на Евелин Хюго са засегнати наистина важни теми, за които трябва да се дава гласност, като сексуалната ориентация, токсичните връзки, за тъмната страна на славата и шоубизнеса, за изборите, които правим и отговорността, която носим за тях. Готови ли сте да поемете на едно лудо пътешествие назад във времето с една от най- харизматичните, скандални и големи кинозвезди?

8. „Нощна смяна“ – Стивън Кинг

Определено ще трябва да направя една специална класация с любимите ми книги на Краля, защото постоянно доминират в класациите ми. „Нощна смяна“ е третият сборник с разкази на Кинг, който чета и несъмнено го бива в това да пише също толкова добре разкази, колкото и дебелите тухли, които са му запазена марка. В сборника са включени най- разнообразни разкази така, че да има за всеки читател по нещо. От такива, които бяха откровено гнусни, други страховити, имаше един, от който през цялото време ми се подкосяваха краката, до такива с дълбоко заложено психологическо послание над, което да размишляваш дълго време. Личи си, че разказите са подбрани внимателно, като всеки един от тях е свързан с определен страх. Най- силно успяха да ме впечатлят „Вампирът“, „Аз съм вратата“, „Нощна смяна“, Дружество „Отказване с гаранция“, „Децата на царевицата“, “ Ягодова пролет“.

9. „Зимните хора“ – Дженифър Макмеън

Преди известно време, когато ви споделих в ревю мнението си за „Удавниците“ за това колко много успя да ме впечатли историята, дори не подозирах какво ме очаква със следващата книга на Дженифър Макмеън. С ръка на сърцето мога да кажа, че ‘Зимните хора“ е два пъти по- добра от „Удавниците“. Хора, тази книга ме остави безмълвна и то не само със страхотно поднесената история, а ѝ с абсолютно зловещата си и мистериозна атмосфера. Убедена съм, че всеки почитател на паранормалните и крийпи истории би оценил и обикнал книгата. Този път авторката е развихрила целият си потенциал и ни е представила една мащабна история, изпълнена с мистика, паранормални елементи и дълбоко заровени семейни. тайни.

Сюжетът се развива в две времеви линии, като така имаме възможност да проследим историята възможно с най- много подробности. Всеки един от персонажите бе с изключително характерни и индивидуални черти, което беше страхотно, защото имах чувството, че това са реални хора с напълно истинска история. Всяка една частица от обстановката бе представена толкова реалистично – загадъчната гора зад къщата, градските легенди, които се носиха от уста на уста, адски въздействащата и зловеща атмосфера, че в един момент наистина имах желанието наистина да бъда част от историята, за да мога да усетя и преживея всичко това в цялата му същност, въпреки че на моменти ме побиваха тръпки от случващото се. Определено книгата за мен е изключително попадение и с нетърпение очаквам следващата книга на авторката.

10. „Три сестри“ – Хедър Морис

След прочита на  „Татуировчикът на Аушвиц“ и „Пътят на Силка“, нямаше как да подмина и третата книга на авторката. Невероятна книга и невероятно тежка съдба са имали тези три сестри – Сиби, Магда и Ливи. Огромната сила, надеждата, вярата и желанието за живот на тези три млади момичета бяха достойни за възхищение. След всичко, което са преживели – мъченията, глада, болестите, загубите и скръбта – след излизането от лагерите, всяка една от тях съумя да се изгради отново и да продължи напред въпреки, че спомените им неминуемо ще ги преследват до последният им дъх. Въздействащо разказана история за едно мрачно и трагично време, когато войната е определяла съдбата и ценностите на милиони хора. Любопитен факт е, че в книгата срещаме, макар и за кратко Лали, Гита и Силка, които са ни познати от предните два романа на авторката.

По традиция към публикацията ще добавя и петте ми най- четени ревюта през годината:

1.“Човек на име Уве“ – Фредрик Бакман

2. „Корона от корал и перли“ – Мара Ръдърфорд

3. „Тайните убежища“ – Жером Лубри

4. „Удавниците“ – Дженифър Макмеън

5. „Голямата панда и Малкия дракон“ – Джеймс Норбъри

В хронологичен ред ще ви представя всички книги, които успях да прочета през 2022 година:

Януари

Февруари

Март

Април

Май

Юни

Юли

Август

Септември

Октомври

Ноември

Декември

Казват, че Новата година била като празна книга!
Аз ви пожелавам писалката да е във вашите ръце.
Това е вашият шанс да напишете най-красивата история във вашият живот.
Пожелавам ви го най-сърдечно ! 

„Удавниците“- Дженифър Макмеън

(издателство „Benitorial“, брой страници 392, цена 20лв)

Винаги съм харесвала мистериите, независимо дали са били в книги или филми. Обожавам онази тръпка, която те обзема малко по- малко и изостря всички сетива. Да, знам, че звучи странно, но щом четем или гледаме филми на подобна тематика, означава, че всеки от нас се нуждае от тази частица адреналин. Подходих към „Удавниците“ с лека доза скептицизъм, защото за книгата се изписаха и изговориха множество суперлативи, които ме накараха да изпитвам недоверие към романа. Но с напредването на сюжета разбрах, че всички коментари са били напълно заслужени, защото книгата наистина е една прекрасно написана мистериозна история с нотки на хорър елементи. Дженифър Макмеън е сътворила една блестяща история, която ще ви накара да прелиствате жадно страниците, за да разкриете една мистерия, спотайвана в дълбините на мрачният и дълбок басейн. Героите са толкова загадъчни и с неясно изразени чувства и мисли, че в един момент неминуемо ще се зададете въпроса, дали всъщност сред тях има някой психически стабилен.

Знаете за мен колко е важна атмосферата в една книга, а особено в тази ми беше изключително важна. Авторката несъмнено има дарбата да изгражда характерната атмосфера за подобен тип история – изключително въздействаща и мрачна атмосфера, която сякаш те подканва да се присъединиш към героите, да изживееш заедно с тях историята. Всяка една частица от обстановката бе представена толкова реалистично – загадъчната гора, мрачният и потискащ басейн, който е главен персонаж в нашата история, имението, в което се развива действието, че в един момент наистина имах желанието наистина да бъда част от историята, за да мога да усетя и преживея всичко това в цялата му същност. Определено добре свършена работа от страна на авторката.

Проследяваме историята в „Удавниците“ през две сюжетни линии – тези на Етел и Джаки.

Книгата започва с разказа на Джаки през 2019 година, която с носталгия си спомня за жарките лета споделени със сестра ѝ Лекси в семейното имение „Спароу крест“ във веселие, плуване, игри, но ѝ с мрачни семейни тайни. В детството си двете сестри са много близки, но с годините малко по- малко различията в характерите им започват да ги отдалечават. Психичното състояние на Лекси варира от една крайност в друга, определя се като свободен дух и за капак баща ѝ я подкрепя във всичко, независимо дали това е за нейно добро или не. От друга страна Джаки е отговорна, прецизна, решителна. Когато една вечер се прибира от работа Джакс заварва няколко пропуснати обаждания от сестра си. Подозира, че Лекси отново е изпаднала в някой от маниакалните си епизоди, и пренебрегва обажданията. Но на следващия ден с ужас разбира, че Лекси е мъртва – удавила се е в басейна в имението на баба им, въпреки че е изключително добра плувкиня. Джак веднага поема към „Спароу крест“, за да погребе сестра си и да прегледа вещите ѝ , и открива, че Лекси е разследвала историята на семейството и имота им. И колкото по-дълбоко се заравя в записките на сестра си, толкова по-тъмни тайни изплуват от миналото.

Втората сюжетна линия си изпраща към миналото или по- конкретно през 1929г. Определено тази сюжетна линия за мен беше по- интересна и изключително въздействаща относно атмосферата и легендите, които се носеха за басейна. На пръв поглед не се намира нищо общо между двете героини Джаки и Етел, но с напредването на сюжета двете линии се сливат в една и стигаме до кулминационния финал, който за мен беше логичен и успя да завърши един цикъл продължил с десетилетия.

Запознаваме се с Етел Монро, която  наскоро се е омъжила и отчаяно иска дете. В опит да я разсее, съпругът ѝ я отвежда на почивка в най-новия и модерен хотел с естествени извори във Върмонт. Още с пристигането, Етел научава слуховете за свръхестествените способности на изворната вода: тя сбъдва желания. Етел обаче няма как да знае, че изворът отнема също толкова, колкото и дава. Колкото повече навлизаме в тази сюжетна линия, толкова повече постепенно всички парченца от пъзела започват да си идват на правилните места, докато не получаваме една цялостна картина, която ни отваря вратата към един мистериозен свят.

Фразата „Внимавай какво си пожелаваш“ важи с пълна сила за тази история. В името на това да потърсят спасение или някаква утеха нашите герои с готовност потъкват всички предупреждения и знаци, за да се докоснат до мрачните и леденостудени води на басейна в „Спароу крест“. Тя притежава чудодейни сили, които лекуват или изпълняват съкровени желания. Но както водата дава, така Й взема – веднъж докоснеш ли се до водата, ставаш завинаги част от нея. Какво взима и какво трябва да даде всеки от персонажите ще научите, като прочетете книгата. Един малък съвет от мен: препоръчвам да четете книгата на светнати лампи и далеч от басейни с тъмна вода!

‘Удавниците“ е изключително добре написан свръхестествен трилър, който ще ви накара да прелиствате жадно страниците, за да разкриете една мистерия, спотайвана в дълбините на мрачният и дълбок басейн. Авторката е създала наелектризиращо мрачна и въздействаща атмосфера, от която не малко пъти ще ви полазват тръпки. Но най- вече „Удавниците“ е разказ за две сестри, за семейството, за това колко далеч сме готови да стигнем за хората, които обичаме най-много. 

„Наръчник за убийства за добри момичета“ – Холи Джаксън

(издателство „Емас“, брой страници 352, цена 19лв)

„Наръчник за убийства за добри момичета“ е изненадващо добра криминална мистерия, която отнесе само суперлативи от читателите. Книгата се води YA четиво, с което не съм напълно съгласна, защото историята е достатъчно интересна и провокативна, за да се хареса на по- големи читатели и на такива, които са скептични към тийн четивата. Стилът на авторката е супер лек и приятен, който позволява да си играе с въображението на читателите. Холи Джаксън толкова умело хвърля улики към всички заподозрени персонажи, че в един момент подозираш всеки един от тях. Имаше моменти, когато само в рамките на няколко страници си променях мнението за това кой е убиеца поне 2-3 пъти. Оформлението на книгата също е много интересно – имаме разпечатки на имейли, скици и дневника на главната ни героиня Пипа – всички тези компоненти направиха историята още по- реалистична.

Хубаво е, че се издават подобен тип книги, защото в тях се съдържат много съвременни и наболели обществени теми, които по един или друг начин игнорираме и не им даваме гласност. Понякога не си даваме сметка, че нашите думи добри или лоши, могат да повлияят толкова много на човек, че да го накарат да извърши немислими неща. Засегнати са теми като тормоза в училищата, пласирането на наркотици сред подрастващите, емоционалното състояние, лъжата, като средство да манипулираш хората, отношенията между тийнейджърите и други. Хареса ми, че авторката е пресъздала толкова достоверно всички теми, като по този начин те кара наистина да си отвориш очите за всичко това. Определено „Наръчник за убийства за добри момичета“ е много повече от една криминална мистерия.

Преди пет години ученичката Анди Бел е убита от гаджето си Сал Сингх. Полицията е напълно сигурна, че той е убиецът. Всеки жител в градчето Литъл Килтън знае, че той е виновникът. А дали наистина е така? Дали полицаите не са прибързали да обвинят Сал? Дали не се прикриват улики? Един жител от градчето не е толкова убеден, че Сал Сингх е виновникът и това е… Пипа Фитц-Амоби.

Пипа Фитц-Амоби избира случая за тема на своя финален проект за завършване на гимназията и съмненията ѝ я отвеждат до мрежа от мрачни тайни, а някой отчаяно желае да останат скрити… Ако действителният убиец все още е на свобода, колко далеч би стигнал той, за да не допусне Пип до истината?

Няма да крия, че почти мигновено Пип успя да ме очарова. Почувствах я някак близка до самата себе си. Освен, че беше изключително умна и прецизна в това, което прави, беше научена да се бори и да не се предава по никакъв начин. Хареса ми, че разсъждаваше по- мащабно, а не се фокусираше в очевидни хора или улики. Благодарение на изключителната си проницателност и завидните дедуктивските умения, с които бе надарена, Пип успя да разгадае един на пръв поглед ясен и завършен случай. Успя да постави на дневен ред теми и проблеми, за които жителите на малкото градче си затваряха очите. В комбинация с Рави Сингх (братът на Сал) успяха да изградят чудесен детективски тандем.

„Наръчник за убийства за добри момичета“ е изключителен дебютен роман, в който авторката е дала най- доброто от себе си. Интелигентен, увлекателен, добре написан и поддържащ напрежението, романа ще ви очарова във всяко отношение. Изненадите и обратите, които се случват определено ще ви накарат да разгръщате със затаен дъх страниците, а леко мрачната атмосфера на Литъл Килтън, определено ще ви държи в едно сладко напрежение. В интерес на истината, не очаквах, че книгата толкова много ще ме впечатли, за да очаквам продължението ѝ с огромно нетърпение. Ако харесвате добре написаните криминални романи, то определено прочетете книгата.

*Благодаря на издателство „Емас“ за предоставеното копие!

Любими цитати от книги: „Скандалният живот на Евелин Хюго“ – Тейлър Дженкинс Рийд

След ревюто ми на „Скандалният живот на Евелин Хюго“, нямаше как да не отделя още малко внимание на книгата, като в днешната публикация съм събрала най- интересните и запомнящи се цитати от романа. „Скандалният живот на Евелин Хюго“ ни пренася в златната ера на Холивуд, създала безброй титанични имена, които и до днес вълнуват киноманите по целия свят. Една незабравима епоха на блясък, суета, фалш, която авторката е създала толкова автентично, чрез героинята си Евелин Хюго. Още с прочита на „Дейзи Джоунс & The Six“ Тейлър Дж. Рийд успя да ме изненада приятно със своят неподражаем стил на писане. До тогава не бях чела история структурирана по този начин и още тогава знаех, че ще прочета всичко от авторката. Явно Тейлър Дж. Рийд не си пада по типичното поднасяне на своите книги, защото и „Скандалният живот на Евелин Хюго“ също е представена по интересен начин, който да накара читателя да иска още и още от историята. Чрез историята ѝ са засегнати наистина важни теми, за които трябва да се дава гласност, като сексуалната ориентация, токсичните връзки, за тъмната страна на славата и шоубизнеса, за изборите, които правим и отговорността, която носим за тях. Всички теми са вплетени в историята по интересен начин, който ни дава различни гледни точки за всяка една от тях.

1. „Когато ти се предостави възможност да промениш живота си, бъди готова на всичко, за да се възползваш от нея. Светът няма да ти поднесе нищо на тепсия, трябва сама да си го извоюваш. Ако научиш нещо от мен, то нека бъде това.“

2. „Но аз те харесвам такава. Харесвам те малко порочна, непоследователна и неустрашима. Харесвам Евелин Хюго, защото тя вижда истинското лице на света и се бори с него за онова, което иска. Тъй че, наричай го както искаш, само не се променяй. Това би било истинската трагедия.“

3. „Нямаш представа колко забързано си живяла, колко усилено си работила, колко изтощена си всъщност, докато някой не застане зад теб и не каже:

– Не се тревожи, можеш да паднеш спокойно. Аз ще те хвана.“

4. „Можеш да решиш, че богатството и славата не струват нищо, чак когато ги имаш.“

5. „Трябва да знаеш следното за богатите: те винаги искат да станат още по- богати. Никога не им доскучава да трупат още пари.“

6. „Докато бях малка и търсех в кухнята нещо за вечеря, различно от стар ориз и боб, си казвах, че ако мога да се наяждам хубаво всяка вечер, ще съм напълно щастлива… А сега, едва навършила двайсет и пет години, вече осъзнавах, че колкото и пари да имам, никога няма да са достатъчно.“

7. „Кинозвездите са си кинозвезди. Вярно, всички ние залязваме след известно време, Хора сме, пълни с човешки недостатъци като всички останали, Но сме богоизбрани, защото сме необикновени.“

8. „Не позволявай на никого да те кара да се чувстваш обикновена.“

9. „Пристигнах в Холивуд без образование, не бях начетена, нямах власт и не бях учила актьорско майсторство. Имах единствено красотата си. Но да се гордееш с това, че си красива, може да има фатални последици. Защото така си внушаваш, че най- важната ти черта е нещо много мимолетно.“

10. „Когато най- известното ти качество е красотата, не можеш да си представиш по- страшно нещо от това да те сравняват с друга и тя да те засенчи.“

11. „Сега като се замисля, се чудя защо пилеех пари с толкова лека ръка, сякаш фактът, че съм ги спечелила с лекота, означаваше, че не съм длъжна да ги ценя.“

12. „Трябва да си готов да се откажеш от произхода си, да превърнеш тялото си в стока, да лъжеш добри хора, да жертваш любовта си заради общественото мнение и да представяш фалшивото си лице отново и отново, докато забравиш кой си бил и защо изобщо си се хванал на това хоро.“

13. „Като че ли всички приемат, че в ситуация на живот и смърт човек неизменно се паникьосва. Но почти всеки, преживял подобно нещо, ще ти каже, че паниката е лукс, който не можеш да си позволиш.“

14. „Кажи, че Евелин Хюго не я е грижа дали ще забравят името ѝ. Евелин Хюго не я е грижа дали ще забравят, че изобщо е живяла. Още по- добре, напомни им, че Евелин Хюго никога не е съществувала. Тя беше личност, която измислих за публиката.“

15. „Получила съм толкова много през живота си. Но трябваше да се боря за всичко със зъби и нокти. Ако един ден мога да напусна този свят с мисълта, че е станал малко по- добър и на онези, които идват след мен, им е малко по- лесно… тогава може би си е заслужавало.“