Потвърдено от Специалистите от Медицински комплекс „Д-р Щерев“

Чуйте тази статия в аудио формат:

Поздравления! През 20-а седмица от бременността сте на половината път. Вероятно вече знаете пола на своето бебе, усещате движенията му все по-осезателно и връзката между вас с всеки изминал ден става все по-дълбока.

Мислите ли вече за името? Намерете предложения в нашия специален именник

Хранете се здравословно, бъдете физически активни, почивайте достатъчно и внимавайте с килограмите, които започват бързо да се трупат след 20-а гестационна седмица. Препоръчителното наддаване за втория триместър е около 500 грама седмично (5-6 килограма за триместъра). Това не означава да минавате на диета, сега не е време за това, просто контролирайте вредната храна, по възможност хапвайте повече салата, свежи плодове, комплексни въглехидрати, белтъчини, полезни мазнини.

На пръв поглед

  • Ако все още не сте планирай посещението си при наблюдаващия ви лекар
  • Седмицата е подходяща да разберете пола на бебето
  • Грижете се за здравето си, почивайте, хранете се балансирано, следете килограмите си

Колко е голямо вашето бебе?

През тази седмица е колкото доматче, тежи около 300 грама, а дължината му е приблизително 24 сантиметра. Този рязък скок в дължината се дължи на различния начин, по който ще се измерва плода от сега до края на бременността. До около 12-13 гестационна седмица дължината на бебето се измерва от главата до седалището ( отбелязано с буквите CRL на ехографския преглед), след това за определяне на приблизителните размери и тегло се използват и други параметри, като например обиколка на главичката, дължина на бедрена кост и други.

Симптоми през 20 г.с.

С напредването на бременността вероятно се чувствате по-добре и сте намерилисвоите начини за справяне със симптомите. Разбира се, не би било бременност, ако не се проявят някои неприятни и дискомфортни усещания като подуване, киселини, запек, крампи в краката и задух.

  • Вагинално течение. Увеличеното производството на естроген, може да доведе до левкорея или така нареченото бяло течение – вагинален млечнобял секрет без мирис. Ако е примесен с кръв, има неприятна миризма или причинява дискомфорт, се обадете на своя лекар за преглед и консултация.
  • Крампи в краката. Добре е да бъдете физически активна, обръщайте внимание и на това да приемате достатъчно течности, масажирайте и разтягайте краката, за да предотвратите по възможност схващанията.
  • Киселини и лошо храносмилане. Внимавайте с пикантните, люти и кисели храни. Ако ви е трудно да се справите с киселините, посъветвайте се със своя лекар относно подходящите за случая медикаменти.
  • Повече енергия. Вероятно сте по-енергични сега, в сравнение с първия триместър на бременността. Насладете се на тази енергия, докато все още я имате! Може да се чувствате по-уморена и изтощена в третия триместър поради повечето килограми и все по-растящия корем.
  • Подуване. Не се притеснявайте, освен ако подуването не е внезапно и силно. Лекият оток в крайниците е нормален и трябва да отшуми след раждането. Междувременно повдигайте краката на стола винаги, когато имаш възможност.
    Вижте 7 начина за справяне с подутите крака при бременност
  • Задух. Растящата матка притискаща диафрагмата, увеличеният обем на циркулиращата кръв, бушуващите хормони, допълнителното натоварване на сърцето и кръвоносните съдове, нуждата от повече кислород -  достатъчно предпоставки, за да усещаш понякога как не можеш да си поемеш дъх.

Как се променя тялото ви?

Най-големите промени през бременността настъпват в матката – променят се нейната големина, форма и структура. В края на 20-а гестационна седмица тя е на два пръста под пъпа. На всяка консултация при наблюдаващия бременността гинеколог, се измерва обиколката на корема, кръвното налягане и теглото. Въпреки че все по-рядко акушер-гинеколозите измерват със сантиметъра обиколката на корема и височината на матката (поради наличието на модерна апаратура в кабинетите ) преди, това е бил основен метод, при прегледа на бременните жени – измерва се разстоянието от пубисната кост до върха на матката (разстоянието трябва да отговаря на гестационната седмица; ако сте в 25 г.с., разстоянието се очаква да е между 23-27 см.). Отклоненията от нормата дават индикация за различни проблеми и необходимост от допълнителни изследвания.

Както вече споменахме, периодът между 18-22 г.с. се извършва т.нар. "фетална морфология", която представлява детайлно изследване на органите на плода. Изследването е препоръчително и ако имате желание да го направите, сега е подходящото време. В този период е и вашият трети преглед при проследяващия бременността лекар. Ако не си планувала посещение е време да го направиш.

Килограмите постепенно започват да се увеличават. Придържайте се към здравословния и балансиран начин на хранене, както и това да бъдете физически активна. Препоръчителното наддаване за втория триместър е около 5 до 6 кг.

Използвайте нашия калкулатор за наддаване на килограми по време на бременност

Ултразвук

Вашето бебе все повече расте и се усъвършенства. Вече има и работещи вкусови рецептори. Поглъща и отделя амниотична течност, „тренирайки“ храносмилателната система и бъбреците. Любопитен факт е, че вкусът на околоплодните води се повлиява от това какво хапва майката. Поради тази причина бременната жена може да повлияе на вкусовите предпочитания на детето си още преди раждането му.

Има вероятност храната, която е предпочитана от майката, в последствие да бъде любима и на нейното дете. Това е още една доста сериозна причина внимателно да обмисляте начина си на хранене по време на бременността. Сигурно усещате и все по-осезателно движенията на вашето бебе, което постепенно ще си създаде и режим, в който спи или бодърства в определена част от деня. Свиквайки с режима му, с нетърпение ще очаквате часовете, в които „играе“, за да се уверите, че всичко е наред.

Ако сте бременни с близнаци, вече знаете, че посещенията при вашия лекар ще бъдат по-чести. Състоянието на кръвното налягане, теглото, урината ще се контролират стриктно, тъй като прееклампсията е често усложнение при многоплодната бременност. Също така стриктно ще се проследяват размерите на двете бебета, както и състоянието на плацентата.

Все още не знаете пола? В 20т-а гестационна седмица лекарят може да определи полът на бебето стига то да съдейства за това –т.е. позицията му в момента на изследването да бъде подходяща за това. 

Ако сте послушали съвета ни и правите албум на бременността си, не забравяйте да съхранявате и прилагате снимките от ултразвуковите прегледи, както и личните снимки с растящото всяка седмица бременно коремче –  мил и скъп спомен, към който ще се връщате с много емоции и вълнение!