Потвърдено от Специалистите от Медицински комплекс „Д-р Щерев“

Чуйте тази статия в аудио формат:

Поздравления, вече сте в осмия месец на бременността. Бебето заема все повече място в утробата, движенията му са по-силни и отчетливи, на моменти дори болезнени. Лекарите съветват да проследявате наличието на движения всеки ден. Опитайте в рамките на 2 часа да преброите десетина. В повечето случаи отнема по-малко време, за да ги отброите. Ако нещо ви притеснява относно активността му, трябва да споделите с наблюдаващия бременността лекар.

Организмът постепенно започва да се подготвя за предстоящото раждане – зачестяват подготвителните маточни контракции. За разлика от истинските контракции, тези са нередовни, преминават бързо и в повечето случаи не са болезнени. Все пак имайте едно наум и се консултирайте с наблюдаващия ви лекар, ако ги усещате прекалено болезнени и продължителни.

Можете да забележите изтичане на жълто-белезникав секрет от зърната на гърдите – коластра. Тазът се разширява, което може да предизвика болка и дискомфорт. Обикновено към края на седмия и началото на осмия месец бебето се обръща и застава в главично предлежание, т.е. в „готовност“ за раждане. Разбира се, има и много случаи, в които то продължава да се върти и намества почти до самото раждане. В 90-95% процента от случаите обаче, обръщането му с главата надолу се случва съвсем естествено, казват лекарите.

Вижте какво трябва да знаете за цезаровото сечение

Разберете кои са естествените начини за предизвикване на раждане

На пръв поглед

  • Вече сте в осмия месец на бременността

  • Време е да организирате отпуска по майчинство
  • Консултирайте се относно изследванията за периода

Колко е голямо вашето бебе?

Голямо е колкото патладжан. Тежи около 1500 грама, дълго е приблизително 41 сантиметра. 

Симптоми през 31 г.с.

Влизате в осмия месец и тежкия период на бременността в буквален смисъл – коремът става все по-голям и измества центъра на тежестта, което допринася за лекото клатушкане, докато ходите, както и за силния наклон назад. Всичко това естествено предизвиква болки в кръста и гърба, тежест в краката и умора. Тялото постепенно започва да се подготвя за предстоящото раждане. Характерните симптоми за периода са:

  • Често уриниране. Бебето става все по-голямо, с което притиска почти всички вътрешни органи. Натискът върху пикочния мехур ви кара често да посещавате тоалетната. Опитайте да намалите приема на течности в късните часове на деня и преди лягане, за да избегнете или намалите позивите за уриниране.  
  • По-високо кръвно налягане. Лекото повишаване на кръвното налягане е нормално през последния триместър. Ако вашият лекар отчете твърде високи стойности, ще се наложи по-обстоен преглед и стриктното му проследяване. В зависимост от симптоматиката могат да се разграничат три усложнения, вследствие на високото кръвно – гестационна хипертония, хронична хипертония, прееклампсия – опасни състояния, които могат да предизвикат преждевременно раждане, пълно или частично отделяне на плацентата от матката, изоставане в развитието на плода. Контролирайте редовно килограмите и кръвното си налягане, особено през последните месеци от бременността.
  • Умора. Неизбежна е. Коремът нараства и ви кара да се чувствате тежки и бавно подвижни. Въпреки това не се залежавайте (освен ако нямате лекарска препоръка). Физическата активност ще поддържа тонуса ви, килограмите в норма и настроението. Избягвайте дългото стоене прави.
    Ето защо е важно да правим упражнения, докато сме бременни
  • Контракциите Бракстън Хикс. Ще ги усещате по-силни, болезнени и по-чести, когато тялото се подготвя за раждане. Внимавайте и се уверете, че на този етап са кратки и от време на време. Във всички други случаи трябва незабавно да информирате лекаря си.
  • Коластра. През този месец можете да забележите жълто-белезникав секрет от зърната на гърдите. Бебето скоро ще се появи, тялото се подготвя за кърменето.
    Научете кога и как се образува кърмата
  • Задъхване, задух.  Последният триместър матката достига размерите на диня. Големината й ограничава дихателните движенията на диафрагмата, което причинява задъхване. С наближаването на термина маточното дъно се спуска и дишането се облекчава.
  • Пигментни петна. Особено характерни за последния триместър на бременността поради високите хормонални нива. Пигментацията се получава вследствие комбинацията от слънчевата светлина и хормоните. По-тъмни стават ареолите на гърдите, засилва се пигментацията на linea nigra. Откритите части на тялото като цяло са най-много изложени на риск. Консултацията с дерматолог ще ви даде ясна представа как да действате, за да избегнете или намалите появата им. 

Как се променя тялото ви?

Последните три месеца от бременността бебето прогресивно увеличава своите размери, става все по-силно и пухкаво, трупайки подкожна мазнина. Това означава наддаване на тегло за майката, както и увеличаване на обиколката на корема, което води до дискомфортните състояния като болки в гърба и кръста, проблеми със съня, честа умора, емоционална нестабилност. Ако все още ходите на работа, можете да помислите за излизане в отпуск по майчинство, въпреки че много майки предпочитат да работят до последно преди термина. Въпрос на личен избор. Ако се чувствате добре и предпочитате да бъдеш след колегите си и в работна среда, работете спокойно и без стрес. Все пак не пренебрегвайте почивката изцяло.

Ултразвук

Бебето става все по-съвършено и все по-готово за външния свят човече – петте сетива (слух, зрение, обоняние, вкус и осезание) са вече развити. Реагира на различни фактори като звук, светлина, мирис. Ако контактувате с него, пускайки му определена музика, има вероятност да развие предпочитание към нея. Продължава да натрупва подкожни мазнини и сериозно да наддава на тегло.

Главичката и тялото му са в пропорции, почти съответни на тези на новороденото. Костите укрепват, продължавайки да натрупват калций, фосфор и желязо. В този период съдържанието на калций в кръвта на бебето е по-високо отколкото при майката. Старайте се да си набавяш достатъчно калций с храната. Това е от голямо значение за бебето, но и за вас. Плацентата разпределя калция от майката към плода - ако не се храните пълноценно, има голяма вероятност развитието на костната система на бебето да бъде за сметка на вашите кости и зъби. Старайте се да имате в менюто си млечни продукти, броколи и листни зеленчуци, цитруси, ядки, варива.

В периода 30-32 гестационна седмица се извършва следващото специализирано ултразвуково изследване – късна фетална морфология на плода с доплерово изследване – даващо информация за общото състояние на бременността, кръвотока на бебето и темповете, с които нараства.

Към редовните прегледи при проследяващия бременността лекар на всеки две седмици се проследява и сърдечната дейност на плода –  т.нар. "запис на сърдечните тонове". Изследването дава информация и за маточните контракции, тяхната сила, продължителност и честота. Тестове за антиеритроцитни тела, ако сте с отрицателен резус фактор, и изследвания за СПИН, хепатит В и С, сифилис – обикновено се правят в началото на бременността и в края й.