Пътека на здравето в Банкя, на 30мин. от центъра на София

Продължителност: около 2ч. 10мин. (без почивките)
Денивелация: 130-140м.

Местоположение: област София-град, с начало центърът на Банкя, Люлин планина

Достъпност: с автомобил до началото на екопътеката; с автобус или влак до центъра на Банкя

Други обекти в района: Дивотински манастир Св. Троица (на 8км.), Клисурски манастир Света Петка Параскева (на около 10км.)

Пътека на здравето Банкя

Направления: С автомобил: При влизане в Банкя от посока София, на първото кръстовище с кръгово движение се продължава направо. Второто кръстовище с кръгово движение (в центъра му има фонтан) се намира в центъра на Банкя. Вляво от него започва парк Кестените, откъдето е и началото на пътеката според информационните табели. Добре е да паркирате в околността.

Най-лесният вариант е да се завъртите на кръговото, да се върнете обратно в посока София, и да поемете по първата пряка вдясно. След още един завой на дясно по първата пряка ще се озовете на ул. Сливница, в чийто край е началото на горската част на екопътеката. Ще я познаете по големия дървен портал с надпис „Пътека на здравето“. Непосредствено преди него има малък паркинг, а ако там няма места, съседните улици са достатъчно широки и ненатоварени.

Ако все пак искате да включите в разходката и центъра на Банкя, може да направите трети завой вдясно по първата пряка и да поемете по ул. Иван Вазов, която отвежда до задната част на парка, при Минералната баня. Тук има много места за паркиране, но улицата е по-натоварена и е възможно всички да са заети.

С влак: Пътуването с влак от Централна гара София до Банкя отнема около 30 мин. Разписанието може да проверите на сайта на БДЖ. Гарата в Банкя се намира на по-малко от 5 мин. пеша от кръстовището с кръгово движение в центъра на града. От гарата се продължава по посока на движение на влака, върви се до кръговото с фонтана и се пресича на отсрещния светофар. При навлизане в парка бързо ще се ориентирате къде е Минералната баня, зад която започват информационните табели за Пътека на здравето. Вдясно от банята от няколко години има построена и висока часовникова кула, която се вижда отдалеч.

С автобус: С автобус трябва да слезете на спирка Центъра Банкя и да пресечете към парка на кръстовището с кръгово движение и фонтана. От София до Банкя се движат следните автобуси:

Описание: Според информационните табели маршрутът на Пътека на здравето започва зад Минералната баня в центъра на Банкя и е кръгов – завършва на същото място. При чешмите с минерална вода за банята са поставени и първите табели с карта и информация за екопътеката и града.

Първият етап е от банята до горската част на пътеката. Тя върви по градските улици. В началото се тръгва вляво по сравнително тесен тротоар, по протежение на улица с интензивно движение, минаваща зад парк Кестените. След по-малко от 5 минути ще видите табелка на отсрещната страна на улицата, приканваща да пресечете и да продължите по първата пресечка вдясно (снимка 07, 08). Тук се върви по самата улица, но движение почти няма. В края на улицата се намира началото на същинската екопътека – сред природата. На входа ѝ ви посреща огромен дървен портал с надпис „Пътека на здравето“ (снимка 09). Разстоянието от Минералната баня до тук се изминава за по-малко от 10 мин. спокоен ход.

Вторият етап на пътеката е същинската екопътека – от дървения портал до квартал Градоман (снимка 10-28). Според табелките тази част е дълга малко повече от 2 км. Върви се по широка горска пътека, която скоро след арката се разделя на две – дясната върви покрай река Градоманска, а лявата – по-високо през гората. Пътеките се пресичат на няколко места. По тази част от маршрута маркировката е добре запазена – има табели с изминатото разстояние и надморската височина. Често се срещат пейки, както и кътове с маси, подходящи за пикник. Пътеките преминават през няколко полянки, но през повечето време вървят през гората, което прави маршрута приятен и прохладен по време на летните горещини. Непосредствено преди квартал Градоман пътеката се изкачва нагоре и излиза на открито. Следват около 200м. през поляна с по-малко сянка, след което се стига до асфалтов път.

Този етап от разходката се изминава за около 1 час.

Третият етап на Пътека за здравето в Банкя е от кв. Градоман до рибарника на кв. Михайлово (снимка 29-45). Той се извървява за около 15-20мин. Маршрутът е изцяло по разбит асфалтов път, без сянка, което пък го прави неподходящ за лятото. Движението по шосето не е много натоварено, но преминаващите коли и камиони вдигат много прах, поради естеството на настилката.

Рибарникът на кв. Михайлово, известен още като язовир Михайлово, е разположен вляво от пътя, след парник за отглеждане на зеленчуци. От пътя се вижда единствено заведението към него – оранжевеникава малка къща (снимка 36). Площта на рибарника не е голяма, но покрай него има пейки и масички, така че мястото е подходящо за почивка, преди да продължите. Оттук се разкрива и красива гледка към Витоша и Копитото, а от пътя и към София и Стара планина.

Четвъртият етап е от язовир Михайлово до центъра на Банкя (снимка 46-73). От асфалтовия път има отбивка вдясно – малко след рибарника (снимка 47). Връщането до Минералната баня отнема около 40-50 мин. В началото пътеката върви на открито през полето. Скоро се разклонява – продължава се вляво и известно време се върви през тунел от дървета от двете страни на пътеката. Редуват се още няколко участъка на открито с такива, минаващи между храсти и дървета. Тук отново има пейки и информационни табелки с разстоянието и надморската височина, но последните са значително по-нарядко.

След около 25 мин. маршрутът на Пътека на здравето се връща в града и отново тръгва по градските улици. Минава се покрай строеж, който трябва да се обиколи отляво – според информационната табела тук се изгражда основно училище, гимназия и трафопост. Скоро след него се появява червена лентова маркировка по стълбовете. След около 15 мин. се минава покрай църквата Св. св. Кирик и Юлита, а Минералната баня е съвсем наблизо.

Вариант за връщане извън маршрута на Пътека на здравето

Малко преди язовир Михайлово, има друга широка отбивка през полето вдясно (снимка 74-84). По нея също можете да се върнете до центъра на Банкя. По този маршрут ще избегнете продължителното вървене по улиците на града. Върви се по черен път близо 10 мин. до достигането на новопостроена къща вдясно. Непосредствено след нея се продължава по разклон вляво (снимка 77). Навлиза се в гора, като в началото се върви по горска пътека, между изоставени, недостроени къщи.

След около 10мин. от навлизане в гората се достига до паднал стълб (снимка 82). Пътеката вдясно от него, ще ви отведе до една от полянките във втората част на Пътека на здравето. Направо пътят става асфалтов и все по-широк, но продължава да е заобиколен от гора. Скоро се преминава покрай бившата държавна резиденция – внушителна, рушаща се постройка, вляво. След стремително спускане надолу пътят излиза вляво от дървения портал с надпис Пътека на здравето. Разстоянието от рибарник Михайлово до тук се извървява за около 40 мин.

Вариантите, които екопътеката в Банкя предлага за разходка, са разнообразни и може да се избере подходящ етап спрямо сезона, но реално само вторият етап дава възможност за разходка сред природата, без постройки и движение на превозни средства. Поради лесната достъпност и близостта до София, винаги има доста хора. Малката денивелация по маршрута и липсата на опасни участъци, прави Пътека на здравето подходяща, както за деца, така и за по-възрастни хора.

Copy Protected by Tech Tips's CopyProtect Wordpress Blogs.