Показване на публикации, сортирани по уместност спрямо заявката брускети. Сортиране по дата Показване на всички публикации
Показване на публикации, сортирани по уместност спрямо заявката брускети. Сортиране по дата Показване на всички публикации

26 август 2017 г.

Брускети - циганската баница на италианските баби


      Брускети   - Bruschetta.  На български - запечени филии, намазани със зехтин или масло и подправки и гарнирани. И точно това намазване със зехтина ги отличава от просто препечените филии.  
      Варианти за намазване - по вкус и по желание; за плънка - по желание и по вкус :).  А ние  брускети обичаме всякакви, дори такива с охлюви :D  

      Брускетите всички знаем се запичат и още горещи се заливат със струйка зехтин и натъркват със срязана скилидка чесън. Когато обаче правиш една тава с брускети си спестяваш време, като овкусиш зехтина със пасирана вътре скилидка чесън, или гранулиран чесън. Загрявам зехтина за кратко - колкото да се стопли, не за пържене и слагам в него лъжица чесън прах, или пасираната скилидка чесън, 2-3 щипки риган и оставям така за 15- на мин., да си пусне аромата.  
      В кръчмите в съседна Гърция още със сядането на масата заедно с водата поставят на масата и чиния с така препечен и полят със зехтин и подправки  хляб. Често и в къщи с вечерята правя такива, особено ако вечерята е нещо набързо "избрано" от хладилника. 

      Най-добрите брускети се получават от хляб чабата, или франзела. Запичат се на скара, или грил тиган от двете страни и още горещи се намазват с четка с ароматния зехтин. 
     Следва разнообразното гарниране, според вкусовете на домашните - някои с домати, фета сирене и риган, други с повече песто и твърдо сирене, тип пармезан, или пекорино, други с тарама хайвер и маслини, някои само с лентички прошуто....


     По време на екскурзията ни в Рим, всяка вечер ние си правихме брускети. Беше неминуемо, след като открихме прясно приготвяно песто  долу в магазинчето. Приготвяме си ние значи брускетите - една огромна тава с  филии чабата, съвсем тънко намазани с песто и чакаме фурната да загрее. През това време в кухнята влезе дама от другата групичка и с пренебрежение каза "А, циганска баница ли ще ядете" :) Хем ни обиди брускетите, хем е забравила, тъй като е връстница, че това е най-бързата и любима закуска на всяко хлапе преди години. Пошегувахме се с нея, че това е циганската баница на италианските баби.  Пък у нас циганска баница до преди няколко години беше често срещано среднощно хранене дори :) Сега всеки път, когато си приготвяме брускети  у дома се  шегуваме, че пак ще ядем циганската баница на италианските баби. 

ПП: С прошуто, яйца, домати, маслини, пекорино и босилеково песто

8 август 2023 г.

Брускети

 

 
        Брускети   - Bruschetta.  На български - запечени филии, намазани със зехтин или масло и подправки и гарнирани. И точно това намазване със зехтина ги отличава от просто препечените филии.    Варианти за намазване - по вкус и по желание; за плънка - по желание и по вкус :-).  А ние  брускети обичаме всякакви, дори такива с охлюви :D
      Всички знаем, че брускетите  се запичат и още горещи се заливат със струйка зехтин и натъркват със срязана скилидка чесън. Когато обаче правиш една тава с брускети си спестяваш време, като овкусиш зехтина с пасирана вътре скилидка чесън. Загрявам зехтина за кратко - колкото да се стопли, не за пържене и слагам в него  пасираната скилидка чесън, 2-3 щипки риган и оставям така за 15- на мин., да си пусне аромата.  После гарнирам по желание и според наличностите на хладилника, но това са едни от най-често правените у нас тази пролет и лято за бързо хапване. Че и на работа си нося, като гледам да има някакви зелени листенца по тях.  Откритието ми са черните стафиди :) Брускети  и преди съм споделяла в блога, но тази добавка много ми хареса тази пролет в едно заведения и си  "откраднах" идеята. 

   Най-добрите брускети се получават от хляб чабата, или франзела. Запичат се на скара, или грил тиган от двете страни и още горещи се намазват с четка с ароматния зехтин. Тази година съм открила за себе си шарлана :-) и много често заменям зехтина с шарлан, когато ще ползвам в суров вид.  Понякога вместо с ароматната мазнина, намазвам с песто от босилек
     Следва  гарниране - намазвам  още с крема сирене, отгоре гарнирам с ленти авокадо, прошуто, пушено месо, или пушена сьомга, няколко листа бейби спанак, или листенца от салати. И задължителните 4-5 едри черни стафиди.  Изобщо, това е само идея, в която да включите зеленолистни и черни  стафиди (тези последните са по-едри, но когато нямам точно от тях, слагам и други, или сушени червени боровинки. )

 

9 юни 2010 г.

Брускети с ............охлюви



Брускети обичаме всякакви.
Или препечени филийки с нещо си, като две неща са задължителни - хляба да е тип селски с дебела кора и да са добре натрити с чесън и масло, а с тях и парченца домат. Гарниране - всякакво. Хапване - по всяко време.
Но тези с охлювите ми харесват. Много. Като малка може да бях злояда, но често, като ходихме при дядо на гости имаше някакви сготвени охлюви (с ориз най-често, или просто пържени) и потапях филията в тигана при тях.  Замразените охлюви се разделят лесно и винаги може да си извади човек 10-на броя за няколко брускети.
Това си идеи, както аз ги правя. Почти винаги на скаричката, парти-грил.





Продукти:

почистени охлюви -месото, филии хляб, масло, чесън, сирена - миризливо, кашкавал, козе сирене - колкото са по-ароматни, толкова по-добре, домат, зелени подправки

Приготвяне:
Охлювите са нарязват на дребно (може и цели, но с нарязани е по-добре), доматите на кръгчета, кубчета; сиренето на резени; зелени подправки по избор - копър или магданоз - ситно нарязани. Чесънът се счуква и разбърква със зехтин или масло
Филиите се препичат от двете страни.
Когато е препечена и втората страна, се намазва обилно с маслото или поръсва със зехтина, поставят се парчетата охлюви и връща за минута отново да се запече. Ако ще се слагат зелените подправки - сега е момента.
Изваждат се, гарнира се с доматите и сирената и запича отново за минута, колкото да се запече сиренето.  



Тези  долу са: 

почистеното месо от охлюви (ок 40бр.) е  запържено, заедно с 2-3 стръка пресен чесън в масло. За около 3-4 мин. Накрая - ситно нарязан копър и разпределяне по предварително запечените филии хляб.  Чушка, домат, черен пипер.



13 април 2013 г.

Брускети с козе сирене и добавки разни в картинки




Или кростини, или  препечени филийки с нещо си.
Както и да се нарекат - чудесни са за закуска, като предястие, или направо като лека вечеря.
Лека, лека... колко да е лека? Ако не прекалиш с количеството, може и да е лека.



А брускети  и сандвичи  доказано обичаме всякакви. Но "топли". На скара, или в тостер запечени - няма значение.


Покрай дегустацията на прясното козе сирене на Жоси   се зачудих в какво да го вложа, но оказа се - така, натурално, най-много се харесва на ПоловинЪт. А неговото мнение е много ценно за мен :) Като на главен и старши дегустатор.
Дори препечените филии прие (иначе ги недолюбва). Но пък на запечени, намазани с масло и чесън, или поръсени със зехтин филии, кой би устоял?


Първият вид брускети  - със задушени гъби в масло; с пресен лук  и копър.
Аз пък гъбите недолюбвам, но така - много ми харесаха.
Франзела или друг пухкав хляб се нарязва, запича, намазва с масло или зехтин и натрива със скилидка чесън (или в зехтина се счукват 1-2 скилидки чесън)
След това гарнират по желание: 


Гъбите се нарязват, не се мият (освен, ако не са много мръсни) , а само почистват и задушават в малко масло. Към края се посоляват, прибавя нарязана зелената част на пресен лук, а след като се отместят от котлона - поръсват с копър и черен пипер.



Просто сварени яйца, маслини, домат и меко  сирене - прясното козе сирене на Жоси - с много нежен вкус. Много биха им подхождали маринованите в цвекло яйца, но кой да се сети тогава.


Маслини асорти, шунка и домат. Или някакъв там колбас. И щипка риган. На тези най-много им прилегна основата от франзела, която беше намазана с чесновия зехтин.








7 ноември 2009 г.

Брускети със сирене и магданоз

Брускети на италиански - Bruschetta.
На български - препечени филии, намазани със зехтин или масло и подправки.
Варианти за намазване - по вкус и по желание; за плънка - по желание и по вкус

Предлагам Ви два вида, които много се харесват у нас.

Необходими са ни:
Хляб, нарязан на формички по желание, на мен ми харесват триъгълните.

Паста за намазване:
една връзка магданоз
5-6 ск. чесън
1 пак крема сирене /125гр/
50 гр. масло
1 с.л. горчица
1 с.л. майонеза

Приготвяне:
Всички продукти се пасират и прибират в кутия в хладилник.
Количеството е около 200гр.

Намазват се приготвените филии с пастата и запичат за 1-2 мин. на грил.
Поставя се "гарнитурата" - тя е по желание:
може топла - колбас, наденица, кашкавал, пак се запичат и гарнират с любим зеленчук;
може студена -колбас, наденица, още сирена, парчета домат или краставица.


7 октомври 2011 г.

Пикантен тост с рулца от раци и лайм

Или брускети,  както и да ги нарека - факт е, че са бързи и много вкусни. 
И единствения начин, по който ми харесаха рулцата от раци.  След няколко проби през годините, бях ги отписала и не-купувала.
Които всъщност не са рулца от раците, а сурими -  продукт, направен от остатъци при преработката на бяло месо на различни риби. Месото се мели, добавят се пластификатори, допълнителни аромати, формова се и оцветява, за да бъде ефектът пълен.
 



Продукти: 
1 малка франзела*
2 ск. чесън**
3-4 с.л. зехтин
щипка сол и малко черен пипер

1 малка опаковка (100гр; 7 бр) рулца от раци***
1 червена люта чушка, 1 малка зелена чушка*****
1 с.л. магданоз****, черен/шарен пипер, сол на вкус
сока и кората на 1 лайм
2 с.л. зехтин 

Приготвяне:
* Франзелата се нарязва на филийки, не  по-дебели от  1.5 см. 
* Скилидките чесън се пасират със солта или счукват и смесват със зехтина. 
* Намазват се филийките със сместа, поръсват се с черен пипер, поставят се в тава и запичат в загрята на 200* фурна до съвсем леко зачервяване.
* През това време "рулцата"  се настъргват на едро ренде, чушките се почиства от семената и също настъргват на едро;  изцежда се сока на лайм, настъргва се кората, прибавя зехтина, пипера, солта, ситно нарязания магданоз и всичко разбърква внимателно.
* Изваждат се филийките, разпределя се сместа отгоре и сервират веднага. 
 girl_haha или след като се разпредели сместа да се залеят с малко зехтин. В такъв случай същия се изключва от продуктите за пълнежа. 


Източник: сп. GoodFood

Легенда на звездичките: 
* На снимката тостовете са от филии хляб, изрязани с ринг. Първия път правих с франзела, но поради късния нощен час не бяха удостоени с фотосесия.  Вкусът им определено не пострада от това.  И пак на първата направена партида пропуснах, че трябва да се сложи зехтин в сместа, затова поръсих зехтина отгоре, на готовите брускети. Ами - и така е вкусно.
**В рецептата на списанието чесън няма. Но какво е препечен хляб със зехтин без чесън :))
***В оригинал - месото е рачешко  (или се препоръчва консерва с рачешко месо). Няколко пъти съм яла раци (павури) и не съм впечатлена от тях. Смисъл да ида до другия край на града за  раци и да ги чопля като семки :)) не видях. 
**** В оригинал предложението е кориандър или магданоз. Знаейки  привързаността ми към магданоза, първия път ги направих без, но втория реших, че мога да се жертвам и пробвам със. Е, две девойчета ги хапнаха без да смръщват нослета, но следващия път бих си ги похапвала без него.
*****Червената люта чушка е  сравнително малка. Аз имам едни от мама - Златен медал (не са тези от снимката, тези са едни като иглички )  , но опрашени и лютят обилно. Така че сложих от тях, а при стъргането пуснаха малко сок, който оцвети леко сместа. Зелената чушка е от мен за колорит girl_haha  

27 август 2010 г.

Чеснова паста

Много хард усещане, но пък предстоят два почивни дни smile1


Продукти:
2 глави чесън
100-150 мл зехтин (олио)
сол на вкус
сока на половин лимон

Приготвяне:
* Чесънът се счуква много фино, заедно със солта. (може и с преса, но когато е счукан с дървеното чукало вкуса е много по-приятен :)
* Олиото се прибавя на тънка струя, при непрекъснато продължаване да се мачка с чукалото за чесъна.
* Когато поеме олиото се прибавя по малко и  и от лимоновия сок, докато свърши при непрекъснато бъркане на пастата.

Готов го прибирам в стъклено бурканче, ако няма да използвам веднага заливам отгоре с тънък пласт зехтин. Много подходящ за салати, мариноване на меса за печене, да риба, за брускети, за добавка към маслинена паста......... И много удобно, че винаги може да има в хладилника smile1

2 юли 2019 г.

Пилешко филе с песто от босилек

  
       В сезонът на билките и подправките  ;D и новото ми  песто от босилек, напомням, че освен за салати и брускети, то е много добро и за мариноване на по-нежни месца   като пилешко и риба. Тези пилешки филета са съвсем сходни с тези тук, мариновани с песто от магданоз.  Моят фаворит определено са с босилека (кой би повярвал преди години, че ще правя буркани, буркани с песто от босилек). Бързо приготвена вечеря са, ако ги мариновате от предната вечер, а с гарнитурата също може да си помогнете от по-рано - сварените картофи могат да стоят и чакат в хладилника 2-3 дни, преди да се превърнат в картофи соте - тук допълнени с бейби-морковчетата ми :)  Могат да се изпекат на скара,  грил-тиган, или плоча. В много краен случай на сух тиган :) тъй като от маринатата започват да се пържат. 

Продукти (за 3 порции:) 
~600-700г пилешко филе 
3 пълни с.л. песто от босилек
2-3 с.л. олио/зехтин 
2-3 фино счукани/или пасирани скилидки чесън
2 с.л. соев сос 
1 с.л. горчица (моята е медена, домашна)
още щипка сол и черен пипер 
Приготвяне
* Пилешкото филе се нарязва на ивици - широки и сравнително дебели :)  - като малки  продълговати пържолки. 
* Обърква се с всички останали продукти  и съхранява в затворена купа в хладилника поне 2 часа (12 до 24ч. е най-добре.) 
* Пече се на предварително загрятата скара, или грил тиган от двете страни до приятни зачервени раета :) и сервира с гарнитура по желание. 

Тези долу (с приличната телефонна снимка  Laughing )са филетата от снощи. Тази  партида беше с по-малко песто - на 500г - 1 с.л.  Имах притеснения да не прегарят много от него и от допълнителния чесън, но опасенията ми бяха напразни. Затова днес спокойно си увеличих пестото. 



26 юни 2017 г.

Песто от босилек

       Още  в началото на лятото се захващаме със зимнината :)  но пък е време, тъй като първите подправки избуяват и са готови за прибиране. Магданоз и босилек (откакто проядохме почти всички в къщи) пасирам със зехтин и малко сол и прибирам в бурканчета във фризера - когато вече няма в градина, изваждам по 2-3 лъжици, пасирам отново с още зехтин, ядки, чесън и евентуално пармезан/или друго подобно твърдо сирене. Така и на вид и на вкус е свежо и не е като стерилизираните бурканчета  в магазините.  Днес обаче ще се спра само на това песто  от босилек :) заради една колежка, която живо се интересува как се прави. Ако се приготви с кедрови ядки и счука в мраморно хаванче на ръка, както са го правили италианските баби ще си имаме  истинско Песто Дженовезе( Генуезко песто - Pesto Genovese). Ядките са лесни, но колкото и да съм търпелива, не се виждам да чукам листенце по листенце босилек в хаванчето ;D   Блендерите са за тази цел.   Пестото трябва да стане копринено гладко. Е, моето обикновено никога не е фино смляно, защото обичаме да усещаме малките зрънца ядки и сирене.  Истина е, че с кедрови ядки е най-вкусно, но индийското кашу е нежно и също подходящо за този вид песто. Цветът е малко по-блед, или по-наситено зелен в зависимост от това какво количество пармезан и ядки ще сложите.  Невероятно подходящо за всякакви брускети, сандвичи, салати  и дресинги. При мен количествата са около  smile1 тези, които давам. 
Продукти: 
2-3 пълни шепи листа босилек - почистени от дебелите дръжки 
2 скилидки чесън 
~ 80г пармезан, грана падано, или друго подобно твърдо жълто сирене - моето точно този път е това от valgrana, но тук в БГ не съм виждала.  Обикновено смесвам пармезан и пекорино, понякога пармезан и грана падано
100 мл зехтин 
~ 50 г печени несолени ядки - индийско кашу, или кедрови ядки 
щипка сол 

Приготвяне:
* Почистените и подсушени листа босилек се смилат в блендер/чопър  заедно със скилидките чесън и ядките. 

* Прибавя се настъргания/нарязан пармезан и малко по малко се прибавя зехтинът, докато се получи гъста кашичка. 
* Може да се използва веднага - най-вкусно е прясно приготвено, но може да си приберете в бурканче и да имате за седмица :) ако количеството е по-голямо.  

ПП: Малко по-късно и едни чеснови франзели с пестото ще има :) 


 Друг вид, който прибирам, за да спестя  място и бурканчета - пасирам само босилек с малко зехтин  и сол -зехтинът е малко, колко да поеме листата. Прибирам в малки пластмасови бутилки или бурканчета и замразявам. Така босилекът  е съвсем фино разбит. Оставям да се размрази, прибавям ядките, пармезана, скилидка чесън и още толкова зехтин и пасирам отново, тогава се получава фино и гладко песто.

и бурканчета във фризера :) Прибрала съм ги в съвсем готов вид. Размразено на стайна температура си е като прясно. Разликата в цветовете е от различното количество добавено сирене и ядки  

14 юли 2021 г.

Пълнени гъби с шунка и моцарела

 
       Пълнени гъби , както и друг път съм споменавала, могат да бъдат както предястие, така и основно, ако обичате гъби :) Факт е, че аз не си припадам много по тях и последния път, когато авджи Стоев донесе една торба толкова ми писна от  трите поредни вечери печени с масло, че останалите задуших и замразих :) да има за готвене с глиганец. Имат ли плънка обаче :) ми се изкачват една степен нагоре към харесваните ястия.  Бързи  са за приготвяне, с минимално (30 мин включване на фурна, което за лятото е достатъчно) и разнообразни откъм плънка.  В случая моцарела и шунка; моцарела и прошуто. 
Продуктите са ориентировъчни: 
трябват гъби (тук е кралска печурка, но стават всякакви, тук е кладница, която е на парчета, тъй като е голяма.)
шунка, прошуто, бекон (днес на снимката са с прошуто)
моцарела 
щипка мащерка, или риган 
сол 
масло 

И ако Ви остане от пълнката -  прибавяте ситно нарязаните пънчета на гъбите, намазвате  някоя тъничка филия/и и запичате заедно с гъбите и получавате брускети :) или печени сандвичи. 

Приготвяне:
* Гъбите се почистват (не ги мийте, ако не е наложително). 
* Пънчетата се отчупват (събирам ги в плик, замразявам и прибавям към следващата  крем-супа, която ще готвя). Шапките на гъбите се посоляват и оставят за 10-15 мин. През това време се приготвя плънката и загрява фурната на 200*.  
* Шунката/прошуто  се нарязват на ситно,  смесват се с настърганата моцарела и  подправките. 
* Гъбите се нареждат  в тава, застлана с лист хартия за печене. 
* На дъното на всяка  се поставя масло - колкото грахче :). 
* Пълнят се с приготвената плънка, а най-отгоре се поставя още голяма щипка, или парче моцарела. 
* Пекат се в загрятата вече фурна за ок 15 мин. - в долната част на фурната, но не на дъното. 

Ако няма да ги хапвате веднага, може да ги приготвите и изпечете  по-късно :) защото според мен са по-вкусни топли. В компанията на  студено  бяло вино. ;D
 

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...