Забавлявайте се докато се храните!

Децата могат да имат голяма полза от цветното готвене. Цветните ароматни ястия възобновяват интереса към живота и подпомагат вниманието. Минавайки през очите, възприятието за цвят достига до всички органи и предизвиква осезаеми усещания.

За здравето не са важни само количеството на приемани витамини и минерали. Значителен принос за настроението и състоянието имат т.н. цветови компоненти. Учените вече изследват връзката между свойствата на храната и нейния цвят. Науката, наречена фитохимия, разглежда химичния състав на растенията - витамини, минерали, захари, фибри, антиоксиданти, както и връзката между хранителните стойности на храната и цветовете и. Цветотерапията се основава на тезата, че пигментите на храните не са случайни, а съдържат група химични вещества и други основни субстанции.


 Трите основни групи цветни храни са зелени /съдържат хлорофил/, червени /съдържат каротиноиди/ и сини/ съдържат антоцианидини/.


  • Доказано е, че цветът на храната може както да подобри храносмилането, така и да намали апетита.


  • Прегледайте готварската си книга и обърнете внимание на цветовете на ястието - дали избирате балансирана палитра от цветове, или има цвят/група, които са в основата на ястието. Ако преобладава определен цвят, задължително сервирайте и ястие от допълващия спектър.


  • Опитвайте се да внасяте разнообразие и равновесие в цветовете на храната на детето.


  • Ако на един прием храна влиза едно ястие, то светофарът (композиция от продукти от различни цветове) трябва да се вмести в една чиния. А ако ястията са повече, можете да започнете от зелената салата и да завършите с плодов десерт в червен цвят.


  • Много деца казват, че не обичат зеленчуците в ястията.
Когато готвите за деца, старайте се да използвате естествено отгледани плодове и зеленчуци, за да могат да привикнат с приятния и лек вкус на пресните храни.

[/list]


  • Ако децата са свикнали да ядат солена или подправена храна, това ще разстрои вкусовите рецептори в устата им, така че всичко останало - и най-вече зеленчуците - ще им се струват блудкави. Безспорно зеленчуците са много полезни, но ако децата ви не харесват определен зеленчук, не ги насилвайте да го консумират. Опитайте с други храни със същия цвят или им пригответе храната по различен начин.


  • Не забравяйте, че децата инстинктивно реагират на цветовете. Още от най-ранна възраст ги поощрявайте да търсят цветовете в ястията си. Цветовете на ястията са освен апетитни и забавни.
Ако използвате психологията на цвета и хранителната стойност на ястието, която произлиза от цвета му, можете да приготвите ястие, което да е здравословно и апетитно.

[/list]


  • Стимулирайте децата да създават дъга върху чиниите си, избирайки зеленчуци и плодове от споменатите по-горе цветни групи.
Направете цветно колело, позволявайки им да го въртят и избират зеленчуци/плодове от цветната група, върху която показалецът е попаднал.

[/list]


Тайната на цветните храни

Червени: ябълки, цвекло, червено зеле, червен пипер, череши, карамфил, червени чушки, червен касис, червени сливи, репички, малини, ягоди, домати, вишни, череши.
 Храните с този цвят зареждат с енергия. Подобряват обмяната на веществата и се ускорява изхвърлянето на токсини от организма. Стимулират надбъбречната жлеза, незаменими са за подобряване на състава на кръвта.

Оранжеви: кайсии, пъпеши, моркови, манго, портокали, тиква, шафран, куркума, мандарини, праскова, нектарини.
 Изпълват с енергия, укрепват имунната система, подобряват циркулацията на кръвта. Оранжевият цвят е топъл, той излъчва радост и ни спестява негативните емоции. Той влияе прекрасно на умственото развитие и на храносмилателната система. Стимулира метаболизма, както и контролира равнището на пикочна киселина в кръвта. Оцветените в оранжево храни съдържат много антиоксиданти, витамин С, каротиноиди и биофлавоноиди, полезни са за очите и кожата.

Жълти: банани, царевица, яйца, грейпфрути, лимони, горчица, зехтин, пащърнак, дюли, ананас, сливи, пъпеши, жълти чушки, картофи, кашкавал. Влияят добре върху нервната система и храносмилателния тракт, на черния дроб, стомаха и мозъка.

Бели: прясно и кисело мляко, извара, сирене, ориз, карфиол, целина, чесън. Храните с този цвят са богати на въглехидрати, магнезий, калий и известно количество витамини В и С.

Зелени: зелена салата, зелени чушки, спанак, тиквички, грах, маруля, зелен фасул, авокадо. Зеленият цвят носи спокойствие, равновесие и хармония във всички системи на организма. Помага срещу стрес и емоционално напрежение. Съдържат растителен пигмент, който регенерира клетките. Хлорофилът стимулира образуването на еритроцити (червени кръвни телца) и активизира имунната система.

Сини/лилави/черни: къпини, грозде, патладжани, боровинки, сливи, цвекло - подобряват мисленето и подсилват централната нервна система и сърдечната дейност. Съдържат биологично активни вещества - антоциани, които защитават кръвоносните съдове и зрението.

Кафяви: Сладък картоф, звездовиден анасон, стафиди, какао, елда, чай, мушмули, кестени, ленено семе, кафяви гъби, орехи, леща, фурми. Този цвят контролира щитовидната жлеза, влияе върху умствените и физическите способности. Продуктите от кафявата гама помагат при болести на очите, ушите, носа и кожата.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 16:42 от BG-Mamma™