Седем практически съвета

Какво ли не се случва в живота: понякога жена, останала без мъж, възпитава сама детето си или пък бащата е самотният родител... Но самотата не е доживотно клеймо - всеки човек има нужда от партньор в живота и наличието на дете не е пречка за това. Чуждите деца също могат да бъдат обичани. Те пък имат нужда от грижите и ласките на двама родители, нищо че единият от тях може да не е биологичният. Затова въпросът, дали детето ви харесва или не новия ви партньор, е особено важен за бъдещите вътресемейни отношения.



Съвет №1. Вниманието, интересът и нежността, проявени по отношение на детето, неминуемо повишават доверието и укрепват връзката с неговия родител. За самотния родител (за по-удобно ще приемем, че това е майката, но всичко написано важи с пълна сила и за бащата) е много важно неговият партньор да обича или, в краен случай, поне да се отнася добре с детето му. Ако имате опит в общуването с деца или съответното образование, на вас ще ви бъде много по-лесно да намерите нужния за целта подход.


 Съвет №2. Бъдете искрени с детето. Отговаряйте честно на въпросите му, особено на тези, които се отнасят до отношенията с майка му. Но не стигайте до подробности относно интимния си живот, естествено. Ако детето почувства, че се насилвате да му се харесате, че думите и действията ви не са искрени, то непременно ще се наостри, ще започне да ревнува, ще се появят проблеми в отношенията не само с него, но и с майка му.


 Съвет №3. Реагирайте адекватно на постъпките на детето. Бъдете мек, но не и позволяващ всичко. На упреците, които ще последват вашата забрана, отговорете адекватно и справедливо. При необходимост се учете да настоявате на своето. Обяснете, че има такива постъпки, които непременно трябва да се избягват. Похвалете детето за разбирането му и така вашият труд ще се увенчае с успех.


 Съвет №4. Проявявайте вежливост, доброта и искреност, особено когато детето е настроено агресивно към вас. Говорете с него на общи, необвързващи теми. Бъдете винаги търпеливи и толерантни. Доказвайте справедливостта на вашата позиция. По време на спор се старайте да отстъпите навреме, да му дадете малко свободно пространство.


 Съвет №5. Спечелете доверието на детето: заедно гледайте анимационни филми, играйте на компютърни игри, ходете на кино, на цирк... Даже обикновената разходка в парка и събирането на есенни листа може да стане за двама ви своеобразна терапия за укрепване на отношенията ви. Помогнете на детето да си напише домашните, привлечете в съвместната работа и майка му. Разработете система за поощряване на правилно изпълнените задачи и доброто поведение. Винаги хвалете детето, но само за действителни постижения.

Съвет №6. Опитайте се да намерите на детето ново хоби. Ако то никога не е събирало марки, заведете го в пощата и купете няколко комплекта, като му обясните тяхната ценност. Мама никога не го е водила на пейнтбол? Ето го вашият шанс да се позабавлявате заедно. Не забравяйте да вземете със себе си и майка му! Езда, туризъм, рафтинг... Всичко това може да ви помогне да се сближите с детето. Не забравяйте, че вие носите отговорност за него, бъдете крайно внимателни, особено в по-рискованите начинания.


 Съвет №7. Не се скъпете на ласкави думи. Ако детето е още малко, не забравяйте да го погалите. Но има едно "но". Не забравяйте, че има и затворени деца, които не обичат да им се усмихват и да ги докосват чужди хора. Независимо от добрите ви намерения, то може да започне да се страхува от вас. Не се притеснявайте да се консултирате при нужда с психолог.



И последно: не бъдете фалшиви! Децата много вярно усещат фалша в думите и постъпките. Винаги бъдете самият себе си, показвайте се такъв, какъвто ще бъдете и в бъдеще, за да не се разочарова детето от вас. По-лесно е да се градят отношенията, отколкото да се налагат.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 17:20 от BG-Mamma™