Как се появяват детските гастрити?

Мнозина считат, че гастритите се предизвикват от външни причини - неправилно хранене, злоупотреба с пикантни храни, алкохол и тютюнопушене, стрес. Но откъде тогава се появяват гастритите при децата, особено в съвсем ранна възраст? И как да предотвратим тяхното развитие?


 Гастрит се нарича възпалението на лигавицата на стомашната стена, което води до нарушение на стомашните функции. Това е едно от най-разпространените заболявания на стомашно-чревния тракт - всеки втори българин страда от него. Симптомите са: болки в стомаха на гладно или след хранене, гадене, повръщане, запек или разстройство и др.


 От гастрит страдат и децата, в това число и най-малките. Причините могат да бъдат съвсем различни. Но тук трябва да се разграничат острите от хроничните гастрити. Често тези форми не са свързани помежду си, т.е. острият гастрит може да се излекува и да не премине в хроничен, а хроничният се развива постепенно, без остър стадий.


 Острият гастрит представлява остро възпаление на стомашната лигавица, предизвикано от кратковременно въздействие на силен раздразнител. Например, при децата може да възникне от хранително отравяне. Възможно е и инфекциозно поражение на лигавицата - при грип и други инфекции. В зависимост от причините, предизвикали гастрита, се назначава и лечението. За да предотвратите развитието на остър гастрит, е необходимо да спазвате предписаната диета и да следите дали детето се храни редовно и правилно. Не допускайте преяждане с мазна и сладка храна, а също така се постарайте да избегнете продължителния прием на лекарства, които също могат да раздразнят лигавицата на стомаха.


 Хроничният гастрит при децата също изисква сериозно изследване и лечение, защото често с него са свързани и други патологии на стомашно-чревния тракт. Причините за неговата поява също са разнообразни. Например, от него страдат деца, които се хранят нередовно, със сухоежбина или не сдъвкват достатъчно храната си. Голяма роля в развитието на хроничните гастрити играе и генетичното предразположение. Други причини могат да бъдат различни възпалителни заболявания на храносмилателните органи, неврози, стресови ситуации в семейството и училище, заболявания на щитовидната и надбъбречните жлези, хронични инфекции в устната кухина и бъбреците, а също така ламблиаза и глисти.


 При това в последно време водеща роля в развитието на хроничния гастрит при децата се отдава на откритата в 1983 г. бактерия Helicobacter pylori. Тя изработва ферменти, които повреждат защитния слой на стомашната лигавица, нарушават функцията на клетките, производството на слуз и метаболитните процеси и предизвиква образуването на язви. По последни данни, тази бактерия присъства в организма на 80% от хората, в това число и при 70% от децата.


 Хеликобактериалната инфекция се предава от човек на човек, при това извънредно лесно. Достатъчно е да пиете от една бутилка с детето или да го целунете. Възможно е също (при това често срещано) и заразяването в заведенията за обществено хранене.


 Не е лесно да се определи наличието на хеликобактериална инфекция по външни признаци, защото това могат да бъдат както гадене, киселини в стомаха, тежест след нахранване в стомаха, загуба на апетит, така и ясно изразена болка. Заболяването също така може да протече дълго време без никакви симптоми. Но в тези случаи е много важно да се избавите от хеликобактериите, защото те могат да станат причина не само за възникването на гастрит, но и на язви на стомаха и дванадесетопръстника, а също така и на рак на стомаха.


 За да се открие навреме наличието на H. Pylori, е необходимо да се обърнете своевременно към лекар за провеждане на съответните изследвания, ако при детето се наблюдават периодично характерните за гастрита симптоми (намаляване на апетита, неприятен вкус в устата, подуване на стомаха и т. н.), а също и ако:


  • детето се оплаква повече от 2 седмици от болки в стомаха, чиято причина е неизвестна;
  • детето е имало вече доказан гастрит или язвена болест, но не е проведено изследване за хеликобактер;
  • близките роднини на детето страдат или са страдали от гастрит, язва, подуване на стомаха.



Хеликобактериалната инфекция се лекува с антибиотици и други медикаменти, предназначени за нейното унищожаване. Също така трябва да се назначи съответната диета и режим на хранене. Ефективността на лечението е много висока, но е наложително да се проведе изследване и съответно лечение на другите членове на семейството, за да се изключи опасността от повторното заразяване на детето.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 17:47 от BG-Mamma™