Съвети за бременни

Най-голямата опасност за бъдещата майка в началото на бременността е заплахата от спонтанен аборт. Той може да се случи по ред причини, в които влизат както неправнилното хранене и недостигът на витамини и микроелементи, така и по-сериозни от рода на:



1. Инфекции

Преди всичко инфекции, предаващи се по полов път (хламидии, микоплазма, уреоплазма, вирусът на херпеса, цитомегаловирус). След тях са инфекциите на горните дихателни пътища. Заболявания, свързани с възпаления и висока телесна температура, могат да повлияят на хода на бременността.



2. Хормонални причини



3. Генетични заболявания и малформации

Препоръчително е месец след прекъсване на бременността да се направят изследвания за инфекции, предавани по полов път, по метода на ПЦР и да се направи серология на инфекцията. Да се изследват също щитовидната жлеза и репродуктивните хормони. В рамките на 6 месеца трябва да се въздържате от планиране на следващата бременност. Това време може да се използва за установяване на причините за спонтанния аборт и евентуално лечение.


Как да помогнем на организма си да премине опасния период
  • Хранене


За профилактика на спонтанния аборт е нужно да се поемат достатъчно витамини. Прибавете в менюто си продукти, богати на витамин Е. Това са орехите, семената, нерафинираното слънчогледово олио, копривата и житните кълнове.

Особено полезни са житните кълнове, прибавени в салати или приети с мед и мляко. Профилактичната доза е 50 г (четвърт чаша), лечебната доза при непосредствена заплаха от аборт - 100 г (половин чаша) дневно. Курсът на лечение е не по-малко от месец.

За бъдещата майка е много полезно да яде повече пресни плодове и да пие витаминни напитки от шипка, касис, ябълка и круша, да наблегне на сушените плодове - стафиди, смокини, кайсии и пр. Трябва да се изключат кофеиносъдържащите продукти.


  • Физическо натоварване


Трябва да се въведат ограничения при физическите натоварвания и движения на бременната жена. Не вдигайте тежести, не бягайте бързо, забравете за велосипеда, ездата, зимните кънки и ските.

  • Съпружеските отношения


Много е важно да не се прекалява в дните, съответстващи в миналото на дните на менструацията. Сексът трябва да е нежен и разумно ограничен. От гледна точка на спонтанния аборт или преждевременното раждане са опасни сексуалните отношения в първите два месеца след зачатието и последните два месеца преди раждането.


Рисковите групи

В рисковите групи влизат тези жени, които:
  • са се лекували от продължително безплодие;
  • са по-възрастни от 35 години (за първо раждане);
  • са правили аборти по желание;
  • имат съпътстващи заболявания на сърцето и бъбреците или ендокринна патология;
  • вече са претърпели няколко спонтанни аборта;
  • имат неблагоприятна наследственост (роднини със спонтанни аборти).

Ако жената влиза в рискова група, още преди настъпването на бременността семейната двойка трябва да премине през изследвания за инфекции, а за жената - да се изключат пороци в развитието на матката, да се изследват хормоните, както и да се направи тест за антифосфолипиден синдром.

При настъпване на бременността жената трябва да запази спокойствие, да избягва физическото и емоционално пренапрежение и най-главното - да се настроите за положителния изход от бременността и раждането на здраво дете.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 18:04 от BG-Mamma™