Какви са особеностите във външността на новороденото дете

Ако сте бъдеща майка, вероятно си представяте вече как поемате за първи път своето бебе - едно малко пухкаво и усмихнато същество със сладки трапчинки на бузките. Но в живота не става така. Току-що роденото бебе има голяма глава, миниатюрно телце, криви ръце и крака, кожа на петна.

Не се огорчавайте, че детето ви не прилича съвсем на бебетата от картинките. Повечето новородени имат някои особености, които изчезват след време. А ако нещо ви притеснява, обсъдете го с лекарите в родилния дом - нека те разсеят вашите съмнения и страхове.

Формата на главата при новороденото дете

Често майките се ужасяват от нестандартната форма на главата на своето бебе - сплескана, издължена или повече приличаща на яйце, отколкото на кръгла главичка.
  • Главата на бебето има яйцевидна форма, защото по време на раждането костите на черепа му са се приспособявали към родовите пътища на майката. Колкото по-тесни са те, толкова по-продълговата e главичката. Но само след няколко дена тя ще придобие нормалната си кръгла форма.
  • Ако ви се струва, че детето ви има твърде голяма глава, най-вероятно става въпрос за оптична илюзия. Но нищо чудно да става въпрос и за наследствен признак, ако във вашето семейство има представители с по-големи глави.
  • Някои майки се разстройват, ако детето се роди без коса. Но това не означава, че то ще остане такова. Тя може да се появи чак към 7-8 месец. А понякога първата косичка опада. Чак към годинката си детето ще се сдобие с постоянната си коса.
  • Поглаждайки бебето по главичката, майката усеща меката пулсираща мембрана на фонтанелата. Обичайно тя се затваря към края на първата година.

Според наблюденията на акушерите и неонатолозите, напоследък се раждат по-често деца с малки размери на фонтанелата. Обикновено тя е 1-3 см, но може да бъде и по-малка. Много от лекарите предполагат, че това се дължи на по-голямата доза витамини, които майките приемат по време на бременността.



Очите на новороденото дете

Всеизвестен е фактът, че повечето бебета се раждат със сини очи. Но към 6-ия месец цветът им се променя и може да се разбере чии очи е наследило детето.

Много често очите на новороденото са закрити от следродилен оток, ако главичката е престояла известно време в родовите пътища. Не се вълнувайте, той ще премине от само себе си.

Понякога бебето получава инфекция на очите и в този случай отокът е придружен от слизести или гнойно-слизести секрети. Лечението започва още в родилния дом и обикновено преминава без последствия.

Друго, което може да удиви майката, е кривогледството, което съвсем не е рядкост сред новородените. Лекарите го обясняват с неукрепналите очни мускули. Обикновено това състояние преминава само до 6-ия месец на детето.

Случва се и детето да се роди със зачервени от кръвоизливи очи. Това може да бъде предизвикано от недостиг на кислород по време на бременността или раждането. Това също преминава без последици.



Кожата на новороденото дете

Децата не се раждат с нежна, гладка и розова кожа. Първоначално тя може да предизвика разочарование. Червени и сини петна, мъх (лануго), окосмяване, изпъкнали кръвоносни съдове, родилни петна... Дават ли те основание за опасения или не?
  • Понякога бебетата се раждат с яркорозов цвят на кожата, мъх и голямо количество родилна смазка (верникс). Това е предизвикано от незрелостта на кожата на новороденото и преминава с неговото израстване.
  • Майките не трябва да се безпокоят, ако кожата на бебето се бели. Само след няколко къпания старият епидермис ще се излющи и кожата на новороденото ще се обнови.
  • Не трябва да се притеснявате от червените петна с неравни краища. Понякога те се дължат на алергии, свързани с неправилното хранене на майката или са реакция от микробите, които се заселват по стерилната кожа на бебето.
  • Някои деца се раждат с червеникави паяжинки от кръвоносни съдове. Тези, така наречени съдови невуси, не са страшни за детето, но не преминават с възрастта, както монголоидните петна, които обикновено изчезват до пубертета. Кафеникавите и винените родилни петна също обикновено остават за цял живот.
  • На 3-ия ден от живота на новороденото кожата му придобива жълт цвят - това е т. нар. физиологична жълтеница, която отшумява с времето.



Хипертонусът на новороденото дете

Всички новородени се намират в позата на Буда - ръцете са притиснати към тялото, крачетата са кръстосани и свити към корема, а пръстчетата са стиснати в здрави юмруци. Тази поза се дължи на повишения тонус на мускулите-сгъвачи. Чак към края на 3-ия месец бебето започва да отваря и свива дланите си, опитвайки се да хваща играчките.

Вглеждайки се в крачетата и ръчичките на новороденото, майките веднага забелязват синкавия оттенък на юмручетата и ходилата. Той се дължи на все още недоброто кръвообращение. Достатъчно е бебето да започне да се движи по-енергично, за да порозовеят веднага.
  • Майките се тревожат, ако забележат, че стъпалата на детето са извити навътре или навън. Това е предизвикано от мускулната слабост в тази част на краката, вследствие на хипоксията (недостига на кислород) по време на бременността. Този дефект се коригира бързо с помощта на масажи.
  • Понякога млечните жлези на бебето са подути и от тях се отделя мляко. Това също е напълно нормално явление както при момиченцата, така и при момченцата и се нарича хормонална криза при новороденото. Причината се дължи на това, че хормони от майката попадат в кръвта на детето. Всичко преминава от само себе си за около седмица. В никакъв случай не изцеждайте секрета!
  • Някои млади майки, разглеждайки новородените си момченца, не могат да намерят техните тестиси на нормалното им място. Това означава, че те не са се спуснали в скротума след раждането и са заседнали в канала. Няма нужда да се притеснявате, докато детето не навърши една година. След този период те се наместват по хирургичен път. А понякога се случва обратното - момченцето да се роди с големи, подути тестиси. Това е предизвикано от оток на техните обвивки, който не се лекува и преминава от само себе си, но трябва да бъде следен от хирург.
  • Истинска паника предизвиква кръвенистото течение от вагината на момиченцата, макар че и в този случай няма нищо страшно. Това се дължи на същата хормонална криза, която предизвиква отделянето на мляко от млечните жлези и също преминава бързо.
  • Нещо друго, което предизвиква недоумението на младите майки, това е пъпчето. Остатъкът от пъпната връв изглежда неестетично, но за кратко време. Около 10 дни след раждането той пада и пъпчето придобива красивата си форма на спящо охлювче.



Даже и новороденото дете да не е съвсем привлекателно, за своята майка то е най-прекрасното. Много бременни жени се ужасяват от външния вид на чуждите новородени, но щом тяхното собствено дете се появи на бял свят, това отношение коренно се променя и то се превръща в най-красивото нещо на света.

Майките просто не са способни да погледнат критично на детето си. Те го обичат такова, каквото е. Всички техни вълнения и притеснения от външния му вид са провокирани не от това, че не го харесват, а само от желанието им да му помогнат. И това е разбираемо, защото те са движени от най-силната любов на света - майчината.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 18:45 от BG-Mamma™