Полезни свойства и народни рецепти

Тиквата е богато находище на полезни вещества, като природата е дала и бонус - тя е изключително вкусна. Оранжевият ѝ цвят се дължи на бета-каротина, който е антиоксидант. В нея се съдържа голямото количество витамин D, който укрепва костната система.

Тиквата се използва в диетичното хранене заради ниската си калоричност и фибрите в структурата ѝ. Съдържащите се в нея соли на калия, магнезия, медта, фосфора, калция и желязото влияят благотворно върху кръвотворната система.

Оранжевият зеленчук стабилизира обменните процеси в стомашния сок и помага за нормализиране на състоянието на кръвоносните съдове, тъй като пектинът понижава нивото на лошия холестерол и подпомага извеждането му от организма.

Тиквата има способност да понижава позивите за повръщане у бременните, както и да облекчава състоянието при морска болест.

Благодарение на високото съдържание на витамин Т (торулитин), тя съдейства за образуването на белите кръвни телца. Макар и не особено изследван, на този витамин се приписва способността да подпомага усвояването на тежките храни и да възпрепятства затлъстяването.

Комплексът от вещества, съдържащи се в тиквата, нормализират работата на черния дроб след прекаран хепатит, а при достатъчно дълга употреба извеждат излишните течности от организма и намаляват отоците. За целта се приема по 150-200 ml прясно изцеден сок.

В източната медицина водни екстракти от тиква се прилагат за лечение на заболявания на белите дробове, в това число и туберкулоза.

По една чаша сок от тиква или отвара от тиква с мед, приета вечер, се препоръчва против безсъние, а настърганата месеста част се прилага при изгаряния, екзема и възпаления на кожата. Хората, които прекарват дълго време прави, могат да облекчат болката в стъпалата като ги наложат с настъргана тиква.

Освен лечебни, тиквата има и козметични свойства. Обтриването с парченце тиква може да избави лицето ви от акне и разширени пори, както и да премахне блясъка от челото и носа.

Подхранваща маска: Размачкайте 3 с.л. варена тиква и добавете към нея един яйчен жълтък и лъжица мед. Нанесете топлата маска на лицето си, изчакайте 10-15 минути и отмийте със студена вода.

Маска за суха кожа: 2 с.л. варена тиква се разбиват с 1 с.л. зехтин. Маската се оставя да действа 20 минути, след което се измива с хладка вода.

Тиквените семки

Тиквените семки съдържат белтъчини, фибри, мазнини, линоленова киселина, глутаминова киселина, аргинин. Микроелементите са представени от цинка, желязото, магнезия, фосфора и мангана. В по-малки количества присъстват калият, калцият, селенът. Витамините са А, В, В9, Е, РР.

Тиквените семки са полезни при заболявания на бъбреците и пикочните пътища. Високото съдържание на цинк ги прави отлично профилактично средство срещу простатит. Микроелементите в тях са полезни за укрепването на сърдечния мускул.

Тиквените семки имат още едно лечебно свойство - те действат слабително и диуретично, извеждат оловото и кадмия от организма, намаляват газообразуването в стомаха.

Не по-малко полезно е и маслото от тиквени семки. То съдържа витамините А, В1, В2, В9, С, Е, К, Р, РР, 53 микро- и макроелемента, мастни полиненаситени киселини, белтъчини, флавоноиди, стерини, хормоноподобни вещества и цяла гама от есенциални фосфолипиди. Освен това е богато на пектин не по-малко от ябълките.

Маслото от тиквени семки се използва за: лечение на туберкулоза, язва, хроничен и остър гастрит, за подобряване на състоянието на артериите, за понижаване нивото на холестерола в кръвта, като обезболяващо при цистит, за нормализиране на обмяната на веществата и дейността на простатата, за забавяне на стареенето на организма.

За да предотвратите косопад, втривайте два пъти седмично масло от тиквени семки в корените на косата.

При заболявания на бъбреците и пикочния мехур: чаена чаша тиквени семки и чаена чаша конопено семе се стриват. Към тях бавно се наливат 3 чаши гореща вода. Сместа се прецежда, подслажда се с мед и се пие в течение на деня. На следващата сутрин се прави ново "мляко".

За същите заболявания може да се приложи отвара от тиквени семки: 1 ч.л. семки се залива с 1 ч.ч. вряла вода и се оставя да изстине. Едновременно с това лечение се прилага и компрес в областта на бъбреците: 50 g тиквено и 50 g ленено семе се стриват и се размесват с преварена вода, докато станат на каша.

За профилактика на простатит трябва да се изяждат не по-малко от 70 семки на ден. При такова количество се снижава и рискът от възникване на рак на простатата.

Благодарение на цинка, който се съдържа в тях, изяждането на 50-60 тиквени семки на ден успешно се борят с акнето.

Тиквените семки са отлично средство за прогонване на глистите от организма, защото съдържат отровата кукурбитин (лат. Cucurbitin), която е безвредна за човека. Достатъчно е в продължение на 3-5 дни сутрин на гладен стомах да се изяждат по 100 g семки и да се пие малко повече вода. За децата семките могат да се смелят в кафемелачка или блендер и към тях да се добавят малко мед и чаша мляко. Получава се изключително вкусна напитка, която трябва да се пие на гладен стомах - първо половин чаша, а след половин час - и останалото.



Image: http://www.stockfreeimages.com/

Последна редакция: вт, 31 авг 2021, 18:01 от Редактор*