Отговори
# 240
  • Мнения: 9 903
През междучасието децата са на територията на училището и следват правилника му. Или поне би трябвало 🙄

# 241
  • София
  • Мнения: 62 595
що, бе, като цъкат на телефоните поне нямат време да се бият. Ако забранят телефоните, половината момчета ще пощуреят.

# 242
  • Мнения: 24 467
В училището около нас миналата година едни момичета запалиха огън на двора в едно междучасие. От скука.
Не са само момчетата, молим! Laughing
Темата я започнах с това, че са налице други нужди, които следва да се организират от училището, ако ще се забраняват телефоните. И това бяха - безопасна среда, липса на свободни неорганизирани часове, места за отдих с възможности за различни занимания по интереси и възраст, наличие на достъпни комуникации в училищата, които да се ползват за учебната дейност от децата в училище /19-ти век отдавна си е отишъл, от доста училища у нас, за жалост, не е, 20-ти дори не го споменавам/.
Ако това се реши - няма да има проблем с телефоните.
Не бива просто една работа да се почва от главата за краката, да се слага магарето зад каруцата, каруцата пред коня и т.н.. А в случая такава забрана прави точно това - не се решават съществените проблеми, а се обсъжда последицата или нещо, намиращо се по допирателната им.

# 243
  • Мнения: 9 903
Е нашите как играят на топка през междучасията? Малките си имат площадки. Големите имат футбол, баскетбол, как пък не им хрумва да палят огън или да се бият? Щото ще изхвръкнат от училище...

# 244
  • Мнения: 24 467
"Вашите" не ги знам, но в "нашите" училища има масово само по един двор в училище за всичките ученици - гол, като сокол. Като се разритат на мач 10 момчета, с това предлагането на двигателна активност за останалите приключва. Аз оплаквания нямам. Моето е от тези 10 /или 20/.
Момичетата, пироманки, са изключени. Но не това е поантата.

# 245
  • Мнения: 46 511
Аз пък се чудя за 10 мин. кога успяват да минат през тоалетната, да си приберат учебниците, да извадят материалите за следващия час, че и да излязат от учлището, да играят и да се върнат...

Човече, междучасието е свободно време от часове, но децата са длъжни да спазват правилника на училището, тоест ако училището е решило, че не бива да се носят сладкиши, както е в много чужбински училища, които давате все за пример, че не може да се ползват телефони, че не може да се стои в сградата, а задължително трябва да излязат, независимо дали навън е мъгла или дъжд, както е във Френския лицей, или да се целуват и натискат в кампуса на училището, както е записано в правилника на Американския колеж, щеш, не щеш се съобразяваш.
Ама чакайте сега, нямам нищо против тези училища и правилата ми. Не бих записала детето си в подобно, но не се бъркам нито в правилата им, нито в решенията на родителите, които пращат децата си в тях.
По абсолютно същия начин съм против и друг да се намесва в правилата на друго училище, и решението на други родители, които са го избрали.
Това му е хубавото на днешното време - има всякакви видове - всеки може да запише детето си в такова, което смята, че е подходящо и най-близко до разбиранията му.

Често т.нар. пристрастени деца, или просто такива с неприемливо поведение, си вадят и ползват телефоните в час(каквито и да са правилата), което нарушава часа по всякакъв начин. Не е и работа на учителя да се занимава с това, а е принуден. И наказание няма, следващият път друг решава да си види нещо на телефона в час и после става мазало. От това страдат всички и дали родителите не са се справили, или нещо друго, проблем просто има.
Дали ще е телефон или ще говорят и ще пречат на другите, такива деца има. Но не можем да забраним всичко на всички. Като някое говори - учителят се занимава с него. И е точно негова работа. Има учители, които нямат авторитет. Един и същи клас при един слуша, внимава и никой не смее да гъкне, при друг викат и се прескачат. Ясно е, че учителят е основния фактор за това. Не всеки е добър в професията си. Учителите и те са хора, не са изключение, има и добри, и лоши.

# 246
  • Мнения: 24 467
За малките междучасия е така- вода, тоалетна и айде- следващият час!

# 247
  • Мнения: 2 885
И в кое българско училище се разрешава на родителите да определят правилата и как децата да изкарват междучасието? Стана ми интересно докъде се е развихрила българската майка юнашка...ССФ Wink

Бях вчера на Коледно парти с майките от класа на дребния и коментирахме какъв е контактът родител-учител е в различните държави. И темата за телефоните също обсъдихме.

# 248
  • София
  • Мнения: 1 082
И как са настроени хората, Нем?

# 249
  • Мнения: 24 467
И в кое българско училище се разрешава на родителите да определят правилата и как децата да изкарват междучасието? Стана ми интересно докъде се е развихрила българската майка юнашка...ССФ Wink

Не знам в кое. Тук някой има ли претенции за това, точно?
Май не. Освен авторката, която предлага внедряване на нова повсевместна забрана. Та не знам "докъде" някой се бил развихрил.
Иначе аз лично приветствам инициативните хора, които, намирайки нещо за негативно, се опитват да се преборят с него. Но това не става, като се сочи с пръст и се тропа срещу останалите, които не споделят това лично схващане на инициатора. Щом не намира достатъчно съмишленици е редно или да се хване да променя сам или с малкото такива, или да се замисли доколко е прав. Второто е голям проблем за много хора. То и първото, но по- често се среща, все пак.

# 250
  • Мнения: 2 885
Телефоните оказват влияние и върху концетрацията на родителите, които явно забравят какво са чели на предната страница в тази тема. НСЧ написа "Какво ще прави моето дете през междучасието решавам аз и баща му."

Ето и официален линк от World Economic Forum
France is banning mobile phones in schools
Цитат
According to a 2015 working paper (pdf) published by the London School of Economics, schools that banned mobile phones saw test scores for their 16-year-olds improve by 6.4%, or the equivalent of adding five days to the school year. “We found that not only did student achievement improve, but also that low-achieving and low-income students gained the most,” economists Philippe Beland and Richard Murphy told the BBC.

aninica, родителите не виждат никаква нужда децата да носят телефони в началното училище. Нямаме високи огради, карти за достъп, лафки, стол и прочие екстри.

# 251
  • Мнения: 24 467
НСЧ не е изразявала мнение, че е против правилата, определени от училището за прекарване на междучасието. И тъй като телефоните не са забранени, то тя няма против такъв да се ползва от детето й. Междучасието е свободно време за децата и какво ще го правят си решават те. Стига да не е в разрез с наложените правила. В случая това не е така. Тя сама е писала тук, че ако не е съгласна с правилата в дадено училище, просто няма да запише детето си там.
Та пак не разбирам "българската майка юнашка...ССФ" /това пък защо - съвсем не знам/ докъде била стигнала, във връзка с тази тема.

# 252
  • Мнения: 3 049
Сега някой, ако каже че не е виждал развихрена българска майка юнашка в училище много ще се изненадам.
Като се започне от претенции за домашните, та се мине през това дали да се публикуват резултатите от олимпиади и даже коя да е учителката...

# 253
  • Мнения: 2 885
Пак стигаме до правилата - тяхното наличие и отговорност за спазването им.

A tool or a distraction? How UK schools' approaches to mobi … hones vary widely
Статията е от петък. Явно забраната във Франция има отзвук.....

Цитат
...but prohibit their use even during breaks...

# 254
  • Мнения: 3 049
Нем, то в първата статия, към която пусна линк, пишеше, че никой не е доволен от това - ното родители, нито учители.

Общи условия

Активация на акаунт