Капки Вигантол след първата годинка на детето?Рахит?

  • 918
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 350
Здравейте ,мами. Моето бебе се роди преди 1 година и три месеца(зимно бебе) .давах вигантол по две капки,лятото по една,имаше два месеца ,в които не давах. От октомври започнах пак с капките. Фонтанелата му още не е напълно затворена и много се притеснявам възможно ли е сега да се развие рахит!? Имало е случаи,в които съм пропускала да дам капки и напоследък ми се струва,че вляво гръдния му кош е по-издут.Не се вижда с просто око,въобразявам ли си не знам... Аз съм голям ххипохондрия.Не съм запозната дали след първата година или само в началните месеци има опасност от рахит.

Последна редакция: ср, 20 дек 2017, 14:54 от shtastliva maika

# 1
  • София
  • Мнения: 28 579
Капките вигантол назначени ли са от педиатър?

Рахитът се установява с изследвания.

# 2
  • Мнения: 11 844
Вляво е сърцето и е възможно гр.кош да е леко по-издут. Ако имаш притеснения отиваш при ЛЛ, рахита има много други симптоми - един от които обилно изпотяване. Рахит може да се развие и по-късно не само в първите месеци.
Относно фонтанелата, на моя син беше доста голяма и се затвори напълно около 1,6г.

# 3
  • Мнения: 350
Благодаря за отговорите.Няма обилно изпотяване,много е подвижен.Просто още е малък и аз се притеснявам и го наблюдавам.Отказва ми варени яйца ,много рядко яде насила,а знам,че е важно.Много е светъл и понеже докато го къпах ми се стори ,че има някаква разлика се уплаших.Макар и незначителна да е тя.Ще попитам педиатърката,имах нужда от мнение на майки.

# 4
  • Мнения: 46 518
Не са толкова важни яйцата. Съвсем умишлено захраних много след 1 г.
Най-вероятно нищо му няма на детето.
Иначе рахит се доказва само с кръвни изследвания и снимка на китката.
Външните признаци не са фактор.

Общи условия

Активация на акаунт