Мами,оставятели бебетата(децата)си да плачат в кошарата

  • 7 513
  • 113
  •   1
Отговори
  • Мнения: 216
Тази тема ме вълнува защото мен примерно много ме дожалява и винаги взимам бебинка когато се разреве,но ме е страх че ще се разлигави но какво да я правя Winkайде се от мен да мине си казвам.Имам приятелки които въобще не им пука и си ги оставят така докато не заспят от рев но аз не мога така-а вие как процедирате,дайте ми съвет какво да правя не мога да я слушам как реве и да се правя че не ми дреме но като имам пък работа newsm78

# 1
  • Мнения: 1 448
9 месеца съм го носила, само аз си знам как съм го раждала и накрая да ми се къса сърцето да го слушам как плаче, как пък не  Naughty

# 2
  • Мнения: 1 427
Никога не съм оставяла Йоана да реве .Не мисля, че я разглезвам така.За мен е непростимо да я оставя да заспи по такъв начин.За мен е важно тя да се чувства сигурна .Има време да се учим на дисциплина.Сега е време за прегръдки Peace

# 3
  • Мнения: 1 033
Аз също не мога да го слушам малечко как плаче - или го вземам, или се опитвам да намеря някаква играчка, която ще ангажира вниманието му поне за известно време, докато свърша поне част от заплануваното. Доста често оставам по това време, за да си свърша задачките за деня.
Не мисля, че ще се разлигави. Сега е моментът да си ги гушкаме Simple Smile

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
Никога не съм я оставяла в кошарата да плаче.Има изключения с по 1-2 минути за приготвяне на храната или ако съм до 00,но умишлено никога.

# 5
  • Мнения: 46 539
Не я оставям, тя по принцип не е от ревливите, но ако ревне я взимам при нас и като заспи я носим в нейната стая.

# 6
  • София
  • Мнения: 983
Никога, ама никога не съм я оставяла да се "дере", докато не проговори, за да може да ми каже какво я мъчи  Naughty Винаги съм я гушкала и успокоявала, но пък и тя не е "злоупотребявала" с отзивчивостта ми   Mr. Green  Убедена съм, че бебетата не плачат без причина, а също така, че имат нужда от ласка и много любов безрезервно и по всяко време  Peace

# 7
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Да, след хранене, смяна, при добра температура и всичко друго ОК...
Спане само в неговото легло, приспиване само в него.
Никакво носене на ръце.
НО беше спокойно бебе без колики. Ако е имало плач е било за разнообразие ( няма да му пречим я!) или гевезене - а там прошка няма Simple Smile

# 8
Не, никога не съм оставяла децата си да плачат,нито в кошара  или на някое друго място.

# 9
  • Мнения: 1 942
След като плаче значи се чуства дискомфортно. Независимо дали иска да не е сама, да се гушне или да заспи на гърдата или я сърби/боли някъде. Смятам , че е глупаво да оставям дъщеря си да плаче докато сама заспи. Егати педагогическия подход! Никога не съм разбирала родители, които така "възпитават" децата си. На какво ги възпитават? На самостоятелност? Ще я правя самостоятелна, когато може сама да каже защо плаче или да отиде да пие вода.

# 10
  • Мнения: 481
Малеее, аз ли съм най-безсърдечната майка тука?!?
Оставям си ги редовно да си плачат. Даже понякога като започнат да се глезят и да пищят докъто са в столчетата или на земята - ги слагам в кошарите, те се разплакват, но след малко им минава. Какво толкова? Зная че им е скучно в кошарите сами и искат внимание, ама не мога по цял ден с тях да се занимавам.....

# 11
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Малеее, аз ли съм най-безсърдечната майка тука?!?
Оставям си ги редовно да си плачат. Даже понякога като започнат да се глезят и да пищят докъто са в столчетата или на земята - ги слагам в кошарите, те се разплакват, но след малко им минава. Какво толкова? Зная че им е скучно в кошарите сами и искат внимание, ама не мога по цял ден с тях да се занимавам.....
Бих казала разумна, но и аз съм в клуба макар и с едно дете. Simple Smile
Това че децата си се гевезят ако не от първия ден, то поне от третия месец, накои родители го разбират когато са станали на 5....

# 12
  • Мнения: 1 756
децата се гледат с любов и желание, а да го оставя да се скъса от рев, само защото се опитвам да го възпитам  Naughty,има време з всичко.Те са малки и уплашени, промянта за тях е голяма и е шок появата им на бял свят. Не мисля 4е да ги оставим да се дерат докъто заспят е израз на дълбока майчина ласка и любов newsm78

# 13
  • Мнения: 481
Добре, според вашите крайни изказвания излиза, че ас не съм била бременна, не съм си раждала децата и определено не ги обичам, дори май ги мразя, щом ги оставям да плачат  newsm78  #Crazy
И ми е много интересно да видя бебе, което не плаче...
Всъщност - възхищавам ви се за силите, които имате. Аз не бих издържала при всяко мрънкане да скачам, да гушкам, да нося на ръце и да давам цица. Звучи ми абсурдно. Но щом се справяте значи е възможно... Шапка ви свалям.

Последна редакция: пн, 22 май 2006, 00:37 от Веселина

# 14
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Има време за всичко, нали знаете време за ... и време за...
Време за гушкане и игра, време за спане сам в леглото.
От това детето не се чувства по-малко обичано, напротив, но има усещане за ред и сигурност.
Времето за игра, къпане, гимастика и хранене е свършило и идва това за спане.
Так се създава не толкова дисциплина, колкото сигурност и спокойствие - ритуал за спане и детето няма нужда от плач.
Не е за пренебрегване, че това което детето приема сега за даденост, ще си го търси като наследство и след половин година и после ...

# 15
  • на Север
  • Мнения: 503
Никога не съм ги оставяла да плачат. Няма да е дълго времето през което ще имат нужда от мен, наслаждавам се на момента, щото толкова бързо порасват Wink

# 16
  • Мнения: 46 539
Бих казала разумна, но и аз съм в клуба макар и с едно дете. Simple Smile
Това че децата си се гевезят ако не от първия ден, то поне от третия месец, накои родители го разбират когато са станали на 5....

Според психолозите, до 6-ти месец детето не може да се глези.

Веселина, ти си си изградила твой начин, не се засягай, щом помага, продължавай  Wink
На мен не ми се падна ревливо бебе, без причина не е ревала и до сега заспива сама, но когато я чуя, че плаче, не мога да си правя оглушки, като отида при нея не е задължително да я взема, може само да я погаля, да й кажа нещо, да я сложа да легне, ако е станала, да й дам играчка ... Но винаги отивам, защото от това, което съм чела, знам, че децата се чувстват изоставени или наказани, ако никой не реагира на плача им.

# 17
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Бих казала разумна, но и аз съм в клуба макар и с едно дете. Simple Smile
Това че децата си се гевезят ако не от първия ден, то поне от третия месец, накои родители го разбират когато са станали на 5 (имам предвид години!)....

Според психолозите, до 6-ти месец детето не може да се глези.

Веселина, ти си си изградила твой начин, не се засягай, щом помага, продължавай  Wink
На мен не ми се падна ревливо бебе, без причина не е ревала и до сега заспива сама, но когато я чуя, че плаче, не мога да си правя оглушки, като отида при нея не е задължително да я взема, може само да я погаля, да й кажа нещо, да я сложа да легне, ако е станала, да й дам играчка ... Но винаги отивам, защото от това, което съм чела, знам, че децата се чувстват изоставени или наказани, ако никой не реагира на плача им.

Психолозите да видят дете дето на под 6 месеца кашля нарочно за една мама в стаята Simple Smile

Мисля, че и ти си оставяш детето да плаче в кошарата според въпроса. Това с благата дума подадената ръка и играчка се прави разбира се, но детето остава в кошарата. Или аз не схващам идеята... Не говорим за тормоз все пак! А за гушкане при рев.
Поне аз това имам пред вид.

# 18
  • Мнения: 46 539
арт мама, знам ли, да не ме изкараш и мен лоша майка  Mr. Green Laughing

Аз така разбрах въпроса, дали я оставям да плаче, след нещата, които изборих, тя обикновено спира да плаче, не мисля, че има значение дали детето остава в кошарата, в столчето или на земята, важното е, че е настъпила тишина  smile3520

# 19
  • София
  • Мнения: 2 051
Оставяла съм я  Sad
Учих я да си спи в кошарата като беше около 8-9 месечна. Не се научи, а само стоеше правичка, държеше се за решетките, плачеше и гледаше към вратата на стаята в очакване да се поява. Cry
След двуседмични мъки се разболяхме и двете.
Никога вече! Сега като се сетя ми се къса сърцето Sad

# 20
  • Мнения: 3 760
Май до голяма степен е въпрос на дете. Всякакви опити да успокоим дребната когато й се спи (тогава изпада в истеричен рев) довеждат до развлачване във времето на съответното състояние. Ако я оставим заспива за 2 до 5 минути (мноооооооого рядко 10). Иначе се гърчи с часове. Обаче ако плаче от друго...Тичам гушвам или говоря, галя и т.н. Когато реве, защото иска внимание го прави по съвсем различен начин и за не повече от минута - по-скоро ни информира, че би желала да й се обърне внимание   Laughing

# 21
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Никол, добра майка те изкарвам и с основание! Simple Smile
Ти май ме изкара лоша, но детето ми щом е доволно, аз съм ОК с това Simple Smile

Детето може и трябва да плаче от време на време.
Дрането е друго, но то е или от проблем /който се разрешава!/ или от инат.
При ината всеки решава... Аз съм принципно за оставяне, но не ми се падна такова дете да задобрея. Фкт е обаче, че оставянето на приятелски деца е водило до потересаващ положителен ефект.

# 22
  • Мнения: 5 577
 Rolling Eyes

Оставяла съм го.

# 23
  • Мнения: 46 539
... Ти май ме изкара лоша, но детето ми щом е доволно, аз съм ОК с това Simple Smile ...

Не съм, не съм  Grinning
Аз си казвам, че моята не е ревлива, та не са ми идвали до главата по сериозни проблеми, за да действам с твърдата ръка  newsm66

# 24
  • Мнения: 1 860
 Какво глезене на 6-месечно бебе?Моето е на близо 9 и не мога да кажа,че е глезен.Плаче,не го оставям сърцето ми се къса като го чуя и на мен ми иде да ревна.Виждам как ме търси с поглед иска да е обичан да е специален.Гушкам го, плаче не плаче няма значение,нося го на ръце ,на глава ,на клоун се правя постоянно,само усмихнат да бъде.Щом плаче иска нещо детето и аз трябва да му го дам,защото това ми е работата.Радвам се на близките моменти сега,че като порасне как ще ми се иска да го гушна...ама на,ще разбира и няма да ми дава.  bouquet

# 25
  • София
  • Мнения: 39 785
Оставяла съм я, особено ако си мечтая в този момент да имам поне 5 ръце. Добре познавах мрънканията и ревовете на дребното, успявах да направя разлика.
И к'о стана? Значи аз съм я оставяла от време на време си поплаква в леглото, но 2ма мои приятели казват, че Дияна била глезена.
И си вадя извода, че рева в леглото, или гушкане в мама - няма голямо значение за разглезването на хлапето.

# 26
  • Мнения: 817
Никога не съм я оставяла в кошарата да плаче.Има изключения с по 1-2 минути за приготвяне на храната или ако съм до 00,но умишлено никога.
Peace

# 27
  • Мнения: 5 790
Не. Не я оставям и не съм я оставяля. Не смятам, че по този начин ще се разлигави или нещо подобно. С рев най-много някоя херния да й докарам. Айде нема нужда. Взимам я винаги, когато плаче. Дори и сега, когато стана по-голяма, започна да се буди през нощта и да иска да идва при нас. Това е придружено с подобаващата доза рев, но гледам да я взема по най-бързия начин. Освен това ми е много жал да плаче, не мисля, че плачът помага с нещо. Както бабите казват - остави го да поплаче, да му се развият дробчетата, за мен са пълни глупости.

# 28
  • Мнения: 1 107
Вече да - когато искам да взема душче сутринта  Naughty
Рядко плаче, но ако се случи, не се юрвам мокра и гола да го гушкам.

# 29
  • Стара Загора
  • Мнения: 330
не и няма за в бъдеще я оставям да реве Peace

# 30
  • Мнения: 1 446
Никога не съм я оставяла в кошарата да плаче.Има изключения с по 1-2 минути за приготвяне на храната или ако съм до 00,но умишлено никога.
Peace
Моето дете е много ревливо , ама много ревливо.

# 31
  • Мнения: 119
Ми6ленцето не пла4е много, оставя ме да свърша по нещи4ко вкъщи. Ако пла4е то ще има при4ина. Оставяла съм го да попла4е, за да му стопля пюренцето или да отида до тоалетната. Но за ей такива дребни неща. Когато пла4е много не го оставям, защото тогава има при4ина. Например в4ера пътувахме от Софето към Габрово и ве4ерта милото такъв рев му удари, 4е жал да ти стане. Толкова се бе6е уморил 4е не знае6е какво му е и не може и да спре. И така гу6кам го, лю6кам го...
Но пък всяка майка си гледа детето по свой си на4ин, а и децата не са едни и същи. Така 4е няма гре6ни неща. Пък и предполагам 4е щом мамите влизат тук и разменяме информация, зна4и иска да разбере кое е най-доброто за детето и.

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Изключително рядко съм ги  оставяла да плачат. Само ако имам работа, която е спешна, но става въпрос за мрънкане, не за сериозен плач. Но при мен има и други фактори, които оказват влияние. Живеем с възрастната ми баба, която при звука на детски плач решава, че детето е пребито /ако става въпрос за каката/ или умира от глад/жажда /за беба/ и с бойна стъпка идва да раздава правосъдие. Когато детето е малко - няма проблеми - обръщаш му внимание и то се успокоява, но когато става въпрос за тръшкане и налагане от страна на по-голямо дете .... кошмар!!! Резултатат е едно разглезено дете  Sad

# 33
  • Мнения: 992
още като беше съвсем малка я оставах да си поплаче и така няколко пъти и после престана в смисъл че аз си бях в хола или си правех това което трябваше а тя си кротуваше в кошарата и сега е така
гушкам я когато се изплаши и се разплаче или когато искам да си поиграя с нея и тя е спокойна и не плаче, не ми се мисли какво е да ти е постоянно в ръцете бебето

# 34
  • Мнения: 2 957
Какво глезене на 6-месечно бебе?Моето е на близо 9 и не мога да кажа,че е глезен.Плаче,не го оставям сърцето ми се къса като го чуя и на мен ми иде да ревна.Виждам как ме търси с поглед иска да е обичан да е специален.Гушкам го, плаче не плаче няма значение,нося го на ръце ,на глава ,на клоун се правя постоянно,само усмихнат да бъде.Щом плаче иска нещо детето и аз трябва да му го дам,защото това ми е работата.Радвам се на близките моменти сега,че като порасне как ще ми се иска да го гушна...ама на,ще разбира и няма да ми дава.  bouquet

 Peace Все едно аз съм го писала с тази разлика,че моето бебе е на 7 месеца.Мога да се похваля,че е много кротко дете и не е никак ревлив,но дори и в малкото моменти в които плаче не го оставям сам.

# 35
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 417
Не съм го оставяла. Честно казано винаги като се разплачеше отивах да го вдигна и да видя защо плаче. Дори сега, независимо, че е по-голям винаги отивам при него щом заплаче или ме извика. Не бих искал да се уплаши от нещо, заради някакво криворазбрано възпитание. От внимание и любов децата не се разлигавят. Просто трябвад а им се сложат някакви граници на желанията, защото те са любопитни всико да докопат и всичко да имат. Е, не, че е толкова просто, де ....  newsm78 Joy
Но на шест месеца детето е още малко за подобни навици. То си е бебе и има нужда от гушкане.

# 36
  • Мнения: 7 186
Не съм го оставяла, когато плаче винаги съм го взимала. Въпреки това не е свикнал да го нося на ръце.

# 37
  • Мнения: 11 550
Тъй като гледам абсолютно сама децата си,не мога да си представя как ще свърша всичко което се налага ако не оставям Беба сама и я гушкам по цял ден.Оставяла съм я в най-ранните месеци докато си създадохме режим и сега нямам такъв проблем.Когато дойде време за сън или да свърша нещо оставям я сама в стаята и отивам да си върша работата Няма рев,няма дране-детето си играе или заспива.Имаме си време за гушкане,игра,масаж и гимнастика.По този начин гледах синът си преди 10 години,така гледам и дъщеря си.Не мисля,че съм лоша майка и,че децата ми растат в стрес. Wink

# 38
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Детето може и трябва да плаче от време на време.
Eй това твърдение ме изуми просто. Ще ми е интересно да чуя легитимна причина, поради която детето трябва да плаче. Предвид че разнообразни изследвания по въпроса показват, че плача товари всички системи на детето, повишава нивата на кортизол (хормона на стреса), влошава дишането и сърдечната дейност, като поставя организма в състояние на сериозен стрес и т.н., и т.н.
Детския плач е средство за оцеляване, не за каприз, глезене и т.н. - това е и причината, поради която е толкова непоносим за слушане - цялата ни система е програмирана на незабавен отклик и затова е толкова трудно (и погрешно!) да потискаме първичния си импулс веднага да се отзовем и да направим необходимото плачът да спре. Често се смята, че детето манипулира, когато плаче, защото спира, когато го вземат на ръце. В действителност спира, защото е получило това, от което има дълбока нужда и на което има изконно право - да е в ръцете на майката и да получи незабавното й внимание. За майка (която си седи вкъщи да си гледа детето - за работещите логично положението е различно) не би трябвало да има нещо по-важно от детето - това не значи да не се занимава с други неща и само да се върти около него, а просто да поставя детето на първо място сред приоритетите си. People first е правило, което много често забравяме - а не трябва. Всичко друго - чиниите, масата, яденето, форума - може да чака, но нуждите на детето на тази толкова крехка вързаст са абсолютно неотложни - достатъчно е само човек да си помисли колко са 5 минути процентно погледнато спрямо дължината на неговия живот и тази на нашия...
И понеже имам сравнение с двата модела отглеждане лично при мен, да кажа как беше. Баткото е оставян да си пореве по всички правила - да заспива сам или защото смятаме, че е сух, нахранен, забавляван достатъчно по нашите критерии и трябва да се забавлява и сам, че да можем ние да правим нещо друго. Съответно и досега имам сериозни проблеми с него - от една страна мрънка и хленчи продължително, за да получи внимание (говорим за 7-годишно дете, не за бебе! - така че тези възпитателни средства имат своето дългосрочно отражение!), от друга - понеже се е научил, че няма кой да откликва на ревовете му, не търси помощ от нас за решение на проблемите си и се тръшка и реве от безсилие, без да ми позволява да се намеся и да помогна. За мен от горчив опит максимата, че с този начин на отглеждане детето ставало самостоятелно и се учело да се оправя в живота само тотално не важи - изглеждаше много по-самостоятелен като 3-годишен (което тогава ме убеждаваше в правилността на подхода и ме изпълваше с гордост Rolling Eyes), отколкото е сега. Моето лично обяснение е, че просто има едно ниво на внимание и грижа, което детето трябва да си получи - и ако не го получи когато е малко и се затвърждават възприятията му за света, впоследствие ще го търси и ще е изискващо по всички други разнообразни и дразнещи начини, които вече са му достъпни, защото в него се е натрупала дълбока неувереност, че наистина има някой до него, който е винаги готов да помогне и да му обърне внимание. Така се създават предпоставки за почти болезнена нужда постоянно да му се доказва любов и да търси внимание. А дори и да не го прави явно - примерите с хора на нашата възраст, които страдат в съзнателния си живот като възрастни или от дистанцираност и неспособност да отдават щедро вниманието и любовта си, или от същата тази неувереност и нужда от постоянно засвидетелстване на обич и внимание са твърде много. И съм убедена, че се коренят именно в твърдолинейното възпитание във възраст, когато всичко това е безпредметно  (да се нареве, не го взимай, че ще се разглези, оставяй го да се оправя сам, няма вечно да си му до г..а, трябва да се научи отрано, че никой в живота няма да му върви по свирката и че не може да получава всичко,което иска и т.н. - какво ще разбере едно 6-месечно бебе от това и какви генерални житейски изводи ще си направи миниатюрен човек, който дори не е в състояние да се придвижи сам до другата страна на креватчето си Rolling Eyes).
Съответно сега си гледам детето по съвършено различен начин - никога не съм оставяла дребната да плаче, взимала съм я с мен и в банята и тоалетната, ако е било необходимо. Откликвам при първия й повик, не я оставям да стига до фрустрация, за да й обърна внимание - всичко друго може да чака.
И - имам прекрасно, неревящо, уверено, спокойно дете, което изобщо не изпитва нужда нито да реве, нито да ме манипулира, тъй като е дълбоко уверено в отклика ми и няма нужда от провокации за да си го доказва. Много по-самостоятелна е от батко си на нейната възраст, чудесно умее да се забавлява сама и не ме търси за всяко нещо - и определено мога да кажа, че аз самата съм много по-щастлива и се чувствам много по-пълноценна с този начин на гледане на дете.
Дълбокото ми убеждение е, че всяка родителска философия, която се опира на убеждението, че детето е манипулатор (=врагът), който само гледа да разиграва родителите и трябва да бъде държан под контрол с всякакви мерки, е изначално погрешна, в конфликт с природата на родителството и залага предпоставките за по-нататъшните конфликти в отношенията родители-дете.
Това е абсолютно лично мнение - съзнавам, че не отговаря на общите нагласи и че вероятно  ще има хора, които ще се почувстват обидени, затова изрично казвам, че не влагам нищо лично и не целя това! Всеки от нас взема собствените си решения и би трябвало да е в състояние да приема спокойно и с увереност различните позиции, ако наистина смята, че е прав.

# 39
  • Мнения: 468
Не, нито с едното, нито с другото дете съм го правила и няма да го направя. Бебето винаги има причина да плаче и колкото по - малко е, толкова по - основателна е причината. Гушкането при рев /не мрънкане/ не разглезва, то възпитава, дава сигурност.

# 40
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 417
Hedra великолепно изказване!!!  smile3501

# 41
  • София
  • Мнения: 3 688
Не го оставям да реве...все намирам с нещо да му отвлека вниманието..но снощи си порева.От две вечери го взимам в нащо легло,защото има сополи,а снощи настоях да заспи в собственото си, и се наложи да му се наложа.надявам се тази вечер той да не иска пак в нашето,защото този метод хич не ми допада:(

# 42
  • Мнения: 4 621
Оставяла съм я в моменти когато знам, че плаче от инат. Имаше моменти в който когато влезе човек при нея в стаята почваше да крещи и да иска да я вземеш, като излезна от стаята след няколкоминутен рев спира и се заиграва Hug Когато обаче плаче поради някаква друга причина и не се успокоява - никога не съм я оставяла.

# 43
  • София
  • Мнения: 2 164
Не!
Хедра се е изказала великолепно, както винаги   bouquet

# 44
  • Мнения: 5 790
Както обикновено - Хедра е описала най-точно и най-ясно за какво става въпрос. Браво, Хедра!
 smile3501 smile3501 smile3501

# 45
  • Мнения: 4 668
Ами ... моят син просто не е ревлив , инцидентни са случаите в които се е разплаквал и веднага съм го вземала да го гушна или да си поиграем . Убедена съм , че детето не плаче без причина и си мисля , че подобно " възпитание " не е добра идея .

# 46
# 47
  • Мнения: 670
Децата не плачат без причина. Независимо каква е тя, породила тревога в детето, дали е болка, уплаха, от скука,  превъзбуда или плаче за сън, майката трябва да се отзове. Не оставям детето да плаче, нито вкъщи, нито навън.

# 48
  • София
  • Мнения: 39 785
В родилното ми казаха, че трябвало от време на време да плаче, че да се развивал белия дроб  hahaha

# 49
  • София
  • Мнения: 7 054
Hedra, браво! newsm10

# 50
  • Мнения: 147
Оставям го да си поплаче,разбира се. Чак да се дере и да заспи от умора не,но не мога да съм с него ежесекундно. Принципно е много спокойно бебе,но като всички останали си е и рекетьорче и обича да се глези понякога Hug Та процедурите са според случая Mr. Green

# 51
  • Мнения: 8 917
Оставяла съм я не повече от 7-8 пъти и то когато знам, че е оти нат. А как знам ли, ами първо се усеща по самият рев и държане, а след това като съм я оставила, ако спре да плаче в близките 3-4 минути - си е било от инат, ако продължи - определено има нужда от мамина ласка Mr. Green и така си се приспиваме Mr. Green

# 52
  • Мнения: 1 840
Не съм ги оставяла и двамата - мъчно ми беше и не желаех да се чувстват изоставени и безпомощни. Не мисля, че е полезно за децата в тази възраст, когато все още нямат капризи, а само нужди. Сега не са разглезени деца, напротив.

# 53
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
Не я оставям да плаче.
Като малка я гушках много, но и много си стоеше  в кошарката- не обичаше да е постоянно на ръце, рано започна да си заспива самичка, да се заиграва сама.
Знае обаче, че е достатъчно да каже "мамо" и аз да влезна в стаята при нея.
И аз съм на мнението на Никол- не е задължително винаги да се взима детето на ръце.Но и Нели не е била плачлива. Понякога е достатъчно само да влезна и тя да ме види, друг път да я погаля по главата или да й оправя одеалото. Щом е спокойна и усмихната, значи всичко е наред.

# 54
  • Мнения: 11 550
На този въпрос не може да се отговори еднозначно-да,оставям го или не,не го оставям.Разбира се,че никой не би си оставил детето да се дере часове наред и да заспи от умора.Всяка майка познава детето си и усеща от какво има нужда в момента.Аз пък не намирам за възпитателно вземането на ръце при най-малкото недоволство от страна на детето или разнасянето му навсякъде само и само да не поплаче малко.Имам позната която по цял ден разнася детето си което вече е на 1г3м със себе си,защото не може без нея.В тоалетната,в банята той в количката и с нея,когато трябва да спи-пак с нея.Е, с такова възпитание не съм съгласна.

# 55
  • Мнения: 4 806
дали съм оставяла моето момиче да плаче? Да, оставяла съм я. Но с предел - ако минат 10 - 15 минути плач, тогава се показвах да ме види. Нещо повече - никакво взимане на ръце не я успокояваше - започваше и по - силно да плаче. И до ден днешен (1г7м) тя не обича да е наръце, да бъде гушкана - просто така е устроена. Сигурно бих откликвала повече на плача й с взимане на ръце, ако усещах, че това с нещо й помага. Имало е и такива случаи - например, когато боледуваше от ваксините. Е, тогава я носих на ръце около 3 дни, почти непрекъснато, защото нито спа, нито яде и действително носенето и люлеенето я супокояваше.
Има логика в това, че детето чувства по - голяма опора в родителя, ако в трудни за него моменти той е наблизо и тази близост най-силно се проявява с физическата такава. Това важи в началния период. Считам, че майката не трябва да приема едното или другото мнение за крайна истина. А трябва да наблюдава детето си и да прави най-доброто за него.

# 56
  • София
  • Мнения: 4 966
Аз никога не съм го оставяла,дори и за 5 мин.

# 57
  • София
  • Мнения: 5 079
Браво Хедра! Точно такова нещо имах нужда да прочета!
Ние сме още много мънички, но НАПЪЛНО споделям мнението ти, че майчинството = внимание + саможертва. За да може да израстне уверен и пълноценен Човек. Не мисля, че за децата до годинка /а и повече/ има нещо такова като глезене, инат и т.н. Та нали затова са бебета??? Освен другите грижи имат нужда от гушкане и най - вече от ЛЮБОВ! Особено до момента, в който почнат да разбират и осъзнават някои неща. За какво възпитание може да говорим, когато става въпрос за едно вързопче от рефлекси, инстинкти и импулси?
Благодаря ти Хедра още веднъж, че ме убеди, че е повече от правилно това, че при всеки плач се изстрелвам към люлката без да си задавам и аз подобни въпроси! Комфорта на детенцето ми е на първо място. Не мога да си представя да го чувам, че се захласва от рев и аз спокойно да си правя нещо друго. Звучи ми меко казано нечовешко.
 Hug

# 58
  • Мнения: 2 609
Не, не съм я оставяла да реве в кошарата Naughty. Бяхме с мнооого дълги колики и само, като я гушнех се успокояваше, не мисля, че съм я разглезила с това. Thinking
Виж обаче сега, като вземе да реве от инат я оставям и тя като види, че не става на нейната-млъква и се заиграва. Hug

# 59
  • Мнения: 8 917
Браво Хедра! Точно такова нещо имах нужда да прочета!
Ние сме още много мънички, но НАПЪЛНО споделям мнението ти, че майчинството = внимание + саможертва. За да може да израстне уверен и пълноценен Човек. Не мисля, че за децата до годинка /а и повече/ има нещо такова като глезене, инат и т.н.

Това е абсолютно вярно! Аз говорех за Гери в момента - т.е. от 3-4 месеца и то както казах - оставя я за 3-4 минутки - ако се е заиграла си е било от инат, ако не е - подозирам, че отново е от инат /и по-скоро от желание за внимание - започват глезотийките Mr. Green/, но отивам да си я гушкам - не я оставям за повече от 3-4 минутки максимум Peace

# 60
  • Мнения: 5 299
Малеее, аз ли съм най-безсърдечната майка тука?!?
Оставям си ги редовно да си плачат. Даже понякога като започнат да се глезят и да пищят докъто са в столчетата или на земята - ги слагам в кошарите, те се разплакват, но след малко им минава. Какво толкова? Зная че им е скучно в кошарите сами и искат внимание, ама не мога по цял ден с тях да се занимавам.....
Бих казала разумна, но и аз съм в клуба макар и с едно дете. Simple Smile
Това че децата си се гевезят ако не от първия ден, то поне от третия месец, накои родители го разбират когато са станали на 5....
i az taka.  Mr. Green ПОдкрепям написаното.

# 61
  • Мнения: 590
Не съм го оставяла, когато плаче винаги съм го взимала. Въпреки това не е свикнал да го нося на ръце.

Нямам сърце да го слушам как реве.Дори с риск да го разлигавя го взимам на ръце.

# 62
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Не, не съм го оставяла, даже вече свикна да спи само при нас, а кошарата е за играчките Rolling Eyes

# 63
  • Мнения: 1 555
Твърдо НЕ ! Винаги отивам да видя какво му е, той не е от ревливите бебета, и мога да кажа че адски много го прегръщам и целувам и детето хич не ми е глезено, дори не иска да бъде гушкан повече от 2-3 минути, а иска самостоятелност и независимост !
Всяко живо същество иска любов и грижи, а нашите деца най-много  Heart Eyes

# 64
  • Мнения: 1 735
Хедра ,шапка ти свалям за хубавия постинг!!!  thumbsup newsm51 newsm10 Както винаги - на ниво!  Wink

Аз не бих си оставила бебчето да плаче за нищо на света ,особено след като прочетох следната статия:
               Плачът - всичко друго но не и "полезен за дробовете"

“Плачът е много вреден за новороденото, защото той намалява капацитета на белите дробове, повишава интракарциналното налягане и поставя началото на стресова реакция в организма.”(Андерсон, 1999)

 

Плачът не е полезен за дробовете на бебето. Един от най-разпространените митове от медицинския фолклор е “Оставете бебето да плаче, това е полезно за дробовете.” Още в края на 1970-те години проучвания доказват, че бебета, които са оставяни да плачат, имат пулс, достигащ тревожно високи нива, и понижено съдържание на кислород в кръвта. Когато същите тези бебета биват успокоени, сърдечно-съдовата им система бързо се нормализира, показвайки ясно, колко бързо бебетата разпознават, че вече са на сигурно място. Ако бебето бъде оставено да плаче и не бъде успокоено, то остава в състояние на физиологичен и психологически дистрес.”

“Ранният стрес, който е резултат от отделянето от майката, води до промени в мозъка на бебето, които правят бъдещия възрастен по-податлив на на стрес през целия му живот,” казват Комънс и Милър, изследователи от Факултета по Медицина на Университета Харвард. Учените изследвали практиките за отглеждане на деца в САЩ и в други култури и казват, че широкоприетата американска практика, бебетата да спят в отделни креватчета – дори в отделна стая, - и да не се откликва бързо на плача им, може да доведе до случаи на пост-травматичен стрес и постоянна паника, когато децата пораснат, дори и в зряла възраст.

“Родителите трябва да знаят, че да оставят бебето си да плаче без нужда го уврежда за постоянно,” – казва Комънс. “Това променя нервната система на бебето, така че то става свръхчувствително към бъдещи травми.”

“... Причина за плача може да бъде, че бебето е изплашено, усеща болка, не се чувства комфортно или е изплашено. Чрез плача то се опитва да комуникира. Често, след като се събуди , бебето започва да дава “сигнали” на хората, които се грижат за него, чрез тихо промрънкване, което преминава в отчаян плач, ако не му бъде обърнато внимание.

Понякога плачът се тълкува погрешно като израз на гняв или като опит за манипулация. Но такъв отчаян плач може да бъде обяснен като страх. Страх, породен от неприятното усещане на бебето, че е изцапано, от къркорещата болка в стомаха, или от уязвимостта, която бебето усеща, когато е само в тъмното.

Страхът от нападение или смърт е дълбоко вкоренен у нас. Днес ние, като родители, знаем, че бебето е на сигурно място, само в люлката си. Но в мозъка на бебето е закодиран първичен страх, който често действа в ранна възраст. Бебето не може да осъзнае, че е в безопасност – то се чувства сигурно само до майка си или друг възрастен, който се грижи за него.

Когато бебето е в състояние на безпомощен страх, у него действа инстинктът за борба или бягство. Едно бебе обаче не може нито да се бори, нито да избяга. Ако паниката му не бъде успокоена от възрастен, внезапен приток на химикали и хормони може да започне да бушува в мозъка му, насочвайки се главно към амигдала и хипоталамуса, за нездравословно дълъг период от време.

 

Какво става в мозъка на бебето при продължителен плач?

Историкът-психолог Лойд деМаус обяснява: “Травмите, които са неизбежни поради състоянието на безпомощност, могат да бъдат сериозно увреждане на хипоталамуса, причинено от умирането на неврони (нанясайки по този начин значителни вреди). Това се случва поради огромното количество осводобени (по време на травматизиращото за бебето преживяване) кортизол, адреналин и други хормони на стреса, което не само уврежда мозъчните клетки и паметта, но и поставя началото на продължителен дисбаланс на биохимичния състав на мозъка. Смята се, че изобилието на тези химикали и хормони в мозъка причинява изчезването на чувствителността към страх (намираща се в амигдала) и намаляването на нормалните нива на серотонина.

Например, деца, които са травматизирани по подобен начин, често израстват без чувство на страх (и дори на съчувствие и съмосъхранение) и често стават побойници. В техния мозък има по-ниски нива на хормона вазопресин, който регулира агресията, и ниски нива на серотонин, който е познат като успокояващ нервотрансмитер. Ниските нива на серотонин са най-честата причина за насилие и се свързват с високи нива на самоубийства, убийства, палежи, антисоциално поведение, само-осакатяване и други проблеми, причинени от агресия

Скенерът на мозъка в множество проучвания показва, че амигдала е центърът, в който е съсредоточено усещането за страх. Затова се смята, че подобен начин на отглеждане на деца уграе основна роля (макар не винаги единствена) за появата на проблеми като фобии, пост-травматичен стрес, би-поларност и паник-проблеми.

Имайки предвид, че мозъкът се развива най-много през първите години на живота, правоподобно е да се смята, че непрекъснато повтарящото се наличие на голямо количество от тези променящи мозъка химикали през периодите на дълъг самотен плач, при наличието на травма от отделянето от майката/ родителите и при други ситуации, предизвикващи страх у бебето, може да предразположи бъдещия зрял човек към емоционални и социални пролеми.”

“В кръвта на всеки човек, дори на малките бебета, циркулира надбъбречният хормон кортизол. Произведен от надбъбречните жлези, този хормон помага за правилното функциониране на основни системи от организма. Организмът се нуждае от правилното количество кортизол в точно определено време. Ако има прекалено много или прекалено малко от хормона, организмът няма да функционира правилно. Хормоните на надбъбречната жлеза са познати също като хормони на стреса. Нивата им се покачват бързо, което помага на човек да реагира в случай на заплаха. Макар тези хормони да са полезни в някои случаи, ако нивата им останат прекалено високи за прекалено дълго, организмът е изложен на прекалено много стрес и някои негови системи, като имунната система, не могат да функционират правилно.

Опити, проведени, както с бебета, така и с малки животни, показват следните удивителни резултати:

    * Повишените нива на кортизол за дълги периоди от време могат да попречат на растежа;
    * Повишените нива на кортизол за дълги периоди от време могат да подтиснат имунната система.


“Удивителни биологични промени настъпват в организма на майката при плача на нейното бебе. Когато тя чуе бебето си да плаче, притокът на кръв към гърдите й се увеличава, придружен от биологичното желание “да вземе и да накърми бебето”. Кърменето, от своя страна, предизвиква повишаване на хормона пролактин, хормон, за който се смята, че е биологичната основа на “майчината интуиция”. Окситоцинът, който подпомага потичането на кърмата, носи усещане за релаксация и удоволствие, приятно отпускане от напрежението, предизвикано от плача на бебето. Тези усещания ви помагат да обичате бебето си.

Изследователите Силвия Бел и Мери Ейнсуърт провели няколко проучвания през 1970-те, които е трябвало да сложат край на теорията за разглезването. (Интересно е да се отбележи, че винаги, и дори до наши дни, тези писатели на книги за отглеждане на деца, които препоръчват оставянето на бебето да плаче, са основно мъже, с малки изключения. Как стоят в действителност нещата, е изяснено от жени.) Тези учени изследвали 2 групи двойки майка-бебе. Първата група били майки, които отговаряли незабавно и грижовно на плача на бебетата си. Втората група майки били сдържани в откликването на плача на бебетата си. Учените установяват, че бебетата в първата група, чиито майки са откликвали по-бързо и грижовно, по-рядко използвали плача като средство за комуникация на 1-годишна възраст. Тези деца били по-уверени и привързани към майките си, имали по-добре развити умения за комуникация и били по-малко хленчещи и манипулативни.

Много други изследвания са правени след това, с цел да покажат неправилността на теорията за раглезването. Те доказали, че бебетата, на чиито плач не се отговаря, започват да плачат повече, по-дълго и по по-тревожен начин.

В едно изследване, което сравнява две групи бебета, едната група бебета получавала веднага грижовно успокоение при плач, докато другата група бебета са оставяни “да се наплачат”. Бебетата, на чиито плач майките отговаряли веднага, плачели със 70% по-малко. От друга страна, бебетата, които били оставяни “да се наплачат”, не започнали да плачат по-малко.

Като цяло, изследванията на плача показват, че бебетата, на чийто плач се отговаря, се научават да плачат по-малко и “по по-правилен начин”, докато тези, на които не се обръща внимание, се научават да плачат “по-силно”.


http://karmene.greatnow.com/harvard.html

# 65
  • Мнения: 919
Има време за всичко, нали знаете време за ... и време за...
Време за гушкане и игра, време за спане сам в леглото.
От това детето не се чувства по-малко обичано, напротив, но има усещане за ред и сигурност.
Времето за игра, къпане, гимастика и хранене е свършило и идва това за спане.
Так се създава не толкова дисциплина, колкото сигурност и спокойствие - ритуал за спане и детето няма нужда от плач.
Не е за пренебрегване, че това което детето приема сега за даденост, ще си го търси като наследство и след половин година и после ...

  bouquet

# 66
  • Мнения: 1 006
Досега не съм го оставяла да плаче.Сърцето ми се къса като го гледам,че реве.

# 67
  • Мнения: 4 392
Инстинктивно разбрах ,че да се оставя да плаче детето ,не е на хубаво,но си признавам,че отначало и аз не бях много наясно и се поддадох на приказки от рода,че "ще се разглези",така че веднъж я оставих в кошарата да плаче и си налагах изкуствено да не отида при нея,макар че ми се късаше сърцето. CryКогато най-сетне не издържах и отидох,горката едва си поемаше дъх.Гушнах я и тя се успокои и заспа у мен,но аз дълго след това не можах да се успокоя.Идеше ми да си ударя главата о стената!!!Тогава се заклех,че това е за последен път и не ми пука ,кой какво ще каже по въпроса и кой какво мисли.
Правилно е това,което аз усещам като майка!
Постовете  на Хедра и infinity си ги добавих в Предпочитани Peace  bouquet

# 68
  • Мнения: 1 564
Не, никога не съм оставяла децата си да плачат,нито в кошара  или на някое друго място.
--------------------------------------------------------------------------------------------
 newsm10

# 69
  • Мнения: 1 410
Оставям я да плаче, когато се глези найстина. Тогава тя заплаква за няма и минута и спира.

Пример:
Иска да пипа вътре в камината, а вече е наясно, че там е забранено, но въпреки всичко ме е издебнала и рови вътре. Аз й се скарвам и тя започва да плаче, за да я гушна и да не й се карам повече, защото знае, че е направила нещо непозволено. Тогава я гледам с ледена физиономия една минута най-много без да я гушкам и тя спира и започва да се подмазва.

Засега само в такива моменти е оставяна да плаче.

# 70
  • Мнения: 522
Оставям го, но когато се инати за нещо-взета играчка или изобщо нещо забранено,защото просто има деца които се мъчат всичко да постигнат с рев и винаги да се наложат.Самоче това майките на кротички дечица не могат да го разберат.

# 71
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не. Децата не разсъждават като нас. Въобще не ми ляга идеята, че е нарочно или че се глези. Щом едно дете плаче, значи нещо не му е наред или му е дискомфортно. То очаква мама да го успокои и постъпвам според очакванията му. Когато започне да разбира, тогава ще се учим на самостоятелност и ще обясняваме да не се глези и т.н. Сега е време за майчината обич и закрила, нека расте сигурно и не се чувства изоставено.

# 72
  • Варна
  • Мнения: 2 317
Не съм го оставяла. Отивам да видя какво има, милвам го, давам играчка, биба, водичка, говоря, ако не помогне го взимам за малко и като се успокои пак го слагам вътре. За сега не ми е създавал проблеми. Peace

# 73
  • Мнения: 911
Не го оставям да плаче, и да исках, нямаше да успея Grinning Хедра е абсолютно права, а ти самата, след като казваш, че ти е жал, когато плаче, защо се притесняваш дали е правилно да успокоиш бебчето си? Това е ТВОЯТ майчински инстинкт, довери му се и няма начин да разглезиш детето си, а напротив, и двете ще сте много по-спокойни и щастливи!  bouquet

# 74
  • Мнения: 6 472
Не.
Не са заспивали на ръце и всъщност много рядко са искали изобщо да бъдат носени. И двете са страшно самостоятелни (дори и мъничкото) и с чувство за ред.
Според мен съществуват и други начини да приучиш детето си на дисциплина.

# 75
  • Мнения: 9 904
Реве си. Ако го взема на ръце, никога няма да заспи - разсънва се и явно мисли, че ще си играем пак.
Пък и не вярвам, че не се разглезва. Само като прочета в отчетните теми оплакванията на мами, дето имам чувството, че по цял ден бебе на ръце разнасят......
Но пък сигурно от това, че не го глезя, той почти не реве. Само ако му се спи. А тогава пореве малко и си заспива.
Това за постоянната паника също не го вярвам.
А и като го гледам сина ми - през повечето време не ме вижда, се чувства твърде спокоен и си се заиграва перфектно Simple Smile ич и не го е грижа, че ме няма Simple Smile

# 76
  • Мнения: 3 205
Не съм го оставяла, когато плаче винаги съм го взимала. Въпреки това не е свикнал да го нося на ръце.

При нас е по същия начин. Когато всичко му е наред, Иво се забавлява сам с часове. Затова ако плаче, знам, че винаги има някаква причина и гушкам.
Обаче има едно но - нощно време никога не разнасям на ръце. Взимам, храня и връщам в кошарата. Времето за сън си е време за сън. Играта е за през деня, когато не държа да спи непременно.

# 77
  • Мнения: 132
Само малко и ако не се успокои я взимам.

# 78
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Оставям я да плаче, когато се глези найстина. Тогава тя заплаква за няма и минута и спира.

Пример:
Иска да пипа вътре в камината, а вече е наясно, че там е забранено, но въпреки всичко ме е издебнала и рови вътре. Аз й се скарвам и тя започва да плаче, за да я гушна и да не й се карам повече, защото знае, че е направила нещо непозволено. Тогава я гледам с ледена физиономия една минута най-много без да я гушкам и тя спира и започва да се подмазва.

Засега само в такива моменти е оставяна да плаче.
От къде разбра и си сигурна, че детето вече разбира кое е позволено и кое не. Не искам да те критикувам, но аз никога не бих си обяснила нещата по този начин. Децата обръщат всичко на игра и са големи изследователи. И да, те плачат, когато им се караме, но не съм сигурна, че разбират за какво им се карат.
Голямото ми дете е на 7години и още не мога да кажа, че за всичко го разбирам, опитвам се само, та какво да кажа за бебе или дете на 1-2години, което не може да говори и да ми обясни защо плаче.

# 79
  • Мнения: 2 614
В никакъв случай! И въобще съм противник на този "възпитателен метод" - ще реве, реве и от умора ще спре, или заспи.
Надали едно толкова малко човече ще се разглези от допира до майчината кожа, или тяло.

# 80
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Не, не бих го оставила да плаче........

# 81
  • Мнения: 223
понякога, особено ако само мрънка, но не плаче силно я оставям за 5-10 минути и ако не се успокои или започне да плаче по-силно я взимам. но за повече от 10 минути май ми се е случвало досега не повече от 2-3 пъти да не съм отишла при нея и или да я взема или да я успокоя в креватчето. не съм сигурна това в коя категория ме поставя - на осавящите или неоставящите да плаче детето. вярно е, че и буболечката е кротко и добро дете - отвреме-навреме мрънка, доста рядко плаче и често и е интересно и се забавлява и самичка докато аз върша нещо.
но да се оставя бебе да плаче 20-30 мин. и повече, това според мен не води да нищо добро - нито за детето, нито за майка му.

# 82
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Никога не съм оставяла да плаче в леглото си. Според мен е пълно безумие да си оставиш детенцето да се къса от рев (на тази възраст), защото щяло да се разлигави...
Дрън, дрън...

# 83
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Момичета, аз каквото мисля си казах, обаче като гледам какви неща се пишат...
Нали намирате разлика между плач, и кански рев и дране?
Защото ако го правите, няма да нападате майките които позволяват на децата си да поплачат Simple Smile.
Не се засягайте, но какъв дистерес от 5-10 минути плач от умора или разкривяване? Какво захвърляне и изоставяне...
То това нападане на "лошите" майки, който не се втурват да гушкат при размъркване  е почти смешно Simple Smile
Аз не се притеснявам нито от убежденията, нито от поведението си и детето ми вече поотраснало е уравновесено и обичано дете.
Но майките който още се лутат и четат крайните ви мнения може и да не са така спокойни, а кому е нужно това?
Нищо лично не влагам, само обръщам внимание, че крайните мнения не са полезни.
Гушкайте или оставяйте да поплачат, но давайте инфо а не квалификации Simple Smile

# 84
  • Мнения: 992
Момичета, аз каквото мисля си казах, обаче като гледам какви неща се пишат...
Нали намирате разлика между плач, и кански рев и дране?
Защото ако го правите, няма да нападате майките които позволяват на децата си да поплачат Simple Smile.
Не се засягайте, но какъв дистерес от 5-10 минути плач от умора или разкривяване? Какво захвърляне и изоставяне...
То това нападане на "лошите" майки, който не се втурват да гушкат при размъркване  е почти смешно Simple Smile
Аз не се притеснявам нито от убежденията, нито от поведението си и детето ми вече поотраснало е уравновесено и обичано дете.
Но майките който още се лутат и четат крайните ви мнения може и да не са така спокойни, а кому е нужно това?
Нищо лично не влагам, само обръщам внимание, че крайните мнения не са полезни.
Гушкайте или оставяйте да поплачат, но давайте инфо а не квалификации Simple Smile



 newsm10 абсолютно вярно
само искам да допълня моя близка позната така на всяко мрънкане незначително или малко плакане веднага гушкаше нейната малка принцеса та така до 2 години са си все на ръце и за приспиване и за мрънкане и за глезотия и за всичко . Е аз не искам да ми се откъсват ръцете та за това съм от лошите майки дето оставят децата си малко да поплачат

# 85
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Когато започне да разбира, тогава ще се учим на самостоятелност и ще обясняваме да не се глези и т.н. Сега е време за майчината обич и закрила, нека расте сигурно и не се чувства изоставено.

Защо мислиш, че не разбира?
Ако вярваш, че разбира и го уважаваш и да оставиш да поплаче, винаги ще се чуства обичано и ценено детето Simple Smile
Закрила и обич са и блага дума, милване, приказка, играчка. А гушкането понякога благовидно принизява децата до неразбиращи нищо котета за гушкане.
Едно по-различно мнение, без да обиждам никого: често се случва майката след някой месец почти с досада да лашка и кандилка мъника молейки се да заспи.
Това е краен случай, но става и пътя за това е гушкане с и без повод, мир да има.

# 86
  • Мнения: 5 103
Да аз съм на мнение, че ако го науча наръце ще бера ядове.

# 87
  • Мнения: 3 042
Не съм го оставяла да плаче нито в креватчето, нито в кошарката. Но моят син не е от ревливите деца. Кротичък е и ако се разплаче все успявам бързо да го успокоя и да му предложа нещо интересно, с което да се занимава. Заиграва си се и спира да плаче.

# 88
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Момичета, аз каквото мисля си казах, обаче като гледам какви неща се пишат...
Нали намирате разлика между плач, и кански рев и дране?
Защото ако го правите, няма да нападате майките които позволяват на децата си да поплачат Simple Smile.
Не се засягайте, но какъв дистерес от 5-10 минути плач от умора или разкривяване? Какво захвърляне и изоставяне...
То това нападане на "лошите" майки, който не се втурват да гушкат при размъркване  е почти смешно Simple Smile
Аз не се притеснявам нито от убежденията, нито от поведението си и детето ми вече поотраснало е уравновесено и обичано дете.
Но майките който още се лутат и четат крайните ви мнения може и да не са така спокойни, а кому е нужно това?
Нищо лично не влагам, само обръщам внимание, че крайните мнения не са полезни.
Гушкайте или оставяйте да поплачат, но давайте инфо а не квалификации Simple Smile



Честно казано аз направо се втурвам.....и преди и и сега.........така ми идва от вътре........сърцето ми тълкува, че моето бебче има нужда от помощ и аз хуквам........

# 89
  • София
  • Мнения: 6 183
Не винаги успявам да съм "перфектна" и е имало случаи в които съм я оставяла да пореве, а не е трябвало. Пример: Виждам, че много и се спи, но около нея други деца играят и тя мрънка, а аз я натискам да спи. Отчитам си го като грешка, но съм правила и обратното: оставям я да играе и тъй като е уморена непрекъснато пада, удря се и хленчи за най-малкото нещо.

Има случаи в които няма друг начин: Уморена е, но не знам дали не се сеща, че и се спи или какво. Мига с очи като мишка, мрънка, нервира се, а като я сложа в леглот почва да пищи. Вече е раздразнена - гушкам я, а тя почва да ме рита и да се извива на дъга. Давам водичка - блъска и ръката ми, и шишето. Лягам до нея и я прегръщам, а тя ме бие по главата и се извива като змиорка. Тръшка се и реве яко - в такива моменти не знам кой е в по-голям стрес ТЯ или АЗ #Crazy Не ми остава нищо друго освен да я оставя и да изляза от стаята и тогава рева продължава не повече от 5 мин. и заспива. Да тези 5мин. ми се къса сърцето, а след цялата сцена обикновено ръцете ми треперят. Трябва да уточня, че обикновено си заспива сама и нормално, но явно аз не мога да се справя с тези инцидентни състояния.

Третия случай, в който я оставям да плаче е когато сутрин се събуди по-рано от очакваното и писне за мляко. Е не мога да го произведа за части от секундата с магическа пръчка. Мислите ли, че трябва първо да отида, да извадя детето от кошарата, да го взема с мен да правим заедно мляко? (Питам съвсем сериозно и добронамерено)

Последна редакция: вт, 23 май 2006, 16:17 от M_I_A

# 90
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197


Честно казано аз направо се втурвам.....и преди и и сега.........така ми идва от вътре........сърцето ми тълкува, че моето бебче има нужда от помощ и аз хуквам........

Деца и майчини сърца разни!
Да сте живи и здрави!
Много сладък пост!

# 91
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
МИА, и трите ситуации са както ти решиш. Детето ще те рабере ако обясниш нежно, но настойчиво. Но с преумората, освен плач сама, май няма по-разумен и по-скъсяваш страданието вариант.

# 92
  • Мнения: 8 505
Не Naughty
Да мрънка-може,но разплаче ли се-успокоявам я.

# 93
  • Мнения: 47 998
дъщеря ми не беше ревлива,плачеше само по сериозна причина и веднага я вземах
но малкия,едно че си е ревлив,друго че по разни причини(здравословни) все има някакъв дискомфорт,и много реве,все ми е на ръцете
но тъй като съм сама с двамцата,от време на време го оставям да си помрънква в кошарката,и да ви кажа-понякога мрънка от преумора,и след 5-10 минути максимум е заспал,друг път си мрънка на играчките,дърпа ги и си им бърбори нещо,и даже като го взема,започва да плаче силно-за тях!ми малък е,но разбира!понякога е достатъчно да види някой че има при него или да му дам друга играчка,е,по-често плаче много силно,докато го вземем
та си мисля,че има различни видове плач-и не винаги е нужно да го вземаш на ръце,ми те малките така говорят-с плач!

# 94
  • София
  • Мнения: 6 743
Не, не мога да търпя и ми е мъчно  Peace

# 95
  • Мнения: 817
Не, не мога да търпя и ми е мъчно  Peace
И аз ,сигурна съм,че понякога ми се глези,но просто немога да търпя,оставяла съм я за 5 минути най-много и после я взимам пак,еми какво да правя от вътре ми идва Rolling Eyes

# 96
  • варна
  • Мнения: 193
когато синът ми беше малък викаше. не плачеше, сълзи нямаше, само викаше.притеснявах се да не направи херния, но с малко търпение разбра, че това не е начинът. когато наистина плачеше и беше разстроен го гушках. но винаги е заспивал сам в креватчето в неговата стая. много по-спокоен е. сега преди да заспи понякога ме вика да го галя. на мен ми е хубаво. друг път иска да легна при него. аз лягам и му разказвам за бебето, което ще имаме. мисля, че му е хубаво да слуша за бебето. след това ставам и той заспива сам

# 97
  • Мнения: 532
И аз съм от тези майки дето не могат да търпят да плаче.По тази причина я гушкам доста често и не я оставям повече от няколко минути да реве и то защото просто физически не мога да отида.Не се страхувам от разглезване.За сега така чувствам отвътре.Като я видя,че вече иска да ми се налага ще бъде друго.

M_I_A аз си я взимам с мен и заедно правим млякото.Защо да се разстройва излишно,а и нали плаче ,че е гладно детето.Аз  ако трябва й обяснявам,че ей сега ще стане и т.н.

# 98
  • Мнения: 1 883
Не Naughty
Да мрънка-може,но разплаче ли се-успокоявам я.
Peace

# 99
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Когато започне да разбира, тогава ще се учим на самостоятелност и ще обясняваме да не се глези и т.н. Сега е време за майчината обич и закрила, нека расте сигурно и не се чувства изоставено.

Защо мислиш, че не разбира?
Ако вярваш, че разбира и го уважаваш и да оставиш да поплаче, винаги ще се чуства обичано и ценено детето Simple Smile
Закрила и обич са и блага дума, милване, приказка, играчка. А гушкането понякога благовидно принизява децата до неразбиращи нищо котета за гушкане.
Едно по-различно мнение, без да обиждам никого: често се случва майката след някой месец почти с досада да лашка и кандилка мъника молейки се да заспи.
Това е краен случай, но става и пътя за това е гушкане с и без повод, мир да има.
PeaceСъгласна съм само за мирА, да мир да има, но... За разбирането имах предвид да разбира , когато му обяснявам. И двете си деца не съм ги оставяла да плачат и дори да мрънкат не съм ги оставяла. Е, не винаги се вземаме на ръце, понякога се гушкаме(когато много плаче), понякога само говоря за да усети присъствието ми, понякога подавам играчка, но винаги целя рева и мрънкането да спрат. Колко много съм гушкала и носила не знам, но не се приспиваме на ръце, нито се разнасяме постоянно. Може би е до дете. Както и да е, аз вече казах, за мен не е въобще възпитателен метода детето да се оставя да плаче. Върнете се малко по-назад в темата и прочетете отговорите на hedra и infinity на 2-ра и 4-та стр. Подкрепям ги с две ръце. Peace Peace

# 100
  • Мнения: 11 550
Момичета, аз каквото мисля си казах, обаче като гледам какви неща се пишат...
Нали намирате разлика между плач, и кански рев и дране?
Защото ако го правите, няма да нападате майките които позволяват на децата си да поплачат Simple Smile.
Не се засягайте, но какъв дистерес от 5-10 минути плач от умора или разкривяване? Какво захвърляне и изоставяне...
То това нападане на "лошите" майки, който не се втурват да гушкат при размъркване  е почти смешно Simple Smile
Аз не се притеснявам нито от убежденията, нито от поведението си и детето ми вече поотраснало е уравновесено и обичано дете.
Но майките който още се лутат и четат крайните ви мнения може и да не са така спокойни, а кому е нужно това?
Нищо лично не влагам, само обръщам внимание, че крайните мнения не са полезни.
Гушкайте или оставяйте да поплачат, но давайте инфо а не квалификации Simple Smile


newsm10Напълно подкрепам.Точно това исках да обясня и аз.

# 101
  • Мнения: 605
По принцип не съм ги оставяла само защото не мога да слушам бебешки плач. Може би единствените случаи са когато явно им се спи, но въпреки това се изправяха в леглата и се разсейваха. Тогава повтарях няколко пъти :легни си или ще изляза от стаята и после излизах и седях пред вратата 5-7 минути. На второто излизане вече заспиваха. Както и всички въпроси при отглеждането на децата така и този зависи твърде много от характера на майката и детето и не могат да се правят генерални обобщения.

# 102
  • Мнения: 4 392


Третия случай, в който я оставям да плаче е когато сутрин се събуди по-рано от очакваното и писне за мляко. Е не мога да го произведа за части от секундата с магическа пръчка. Мислите ли, че трябва първо да отида, да извадя детето от кошарата, да го взема с мен да правим заедно мляко? (Питам съвсем сериозно и добронамерено)


Съвсем сериозно и добронамерено отговарям Wink: Аз правя с нея млякото понякога.Когато ме вижда ,какво правя ,се успокоява,знае че ще се яде Laughing

# 103
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Темата се отклони с разсъждения и дефиниции къде е разликата между това детето да се дере или да хленчи и има ли значение такава разлика. Не това е важното - важна е каква е интерпретацията и кое се приема за първична причина на детския плач (независимо дали става въпрос за хленч или рев, и двете са израз на дискомфорт и показват, че нещо има незабавна нужда от оправяне). Твърде значимо е, когато на все пак разпознатата нужда и желание на детето за внимание и физически контакт се поставя негативен знак (т.е. това се приравнява на глезене и манипулация), а вместо естествения и незабавен отклик (вземане на ръце и тогава търсене на причината) се подхожда със залъгване и отвличане на вниманието с играчка, разсейване, даване на биберон. С това се поставят основите на възпитанието и стратегиите, които се прилагат впоследствие и при големите деца  – отричане на чувствата и нуждите им (ама как ще ти е скучно, я виж колко интересни неща има в парка; не може да си гладен, нали яде преди 5 минути; хайде, хайде, голяма работа, нищо ти няма; големите момчета не плачат – и т.н., и т.н.). Т.е. – не се взема под внимание това, което детето казва и показва, а за меродавно се приема възприятието на родителя за ситуацията...
Като една от ситуациите, в които плача се приема за необходимост и дори решение на ситуацията, беше дадено, че когато детето е превъзбудено, не може да заспи и нищо не го успокоява, сякаш присъствието на родителя и опитите за гушкане само влошават положението – а оставено да реве, детето заспива за много кратко време. С това бих се съгласила моментално, съдейки по опита ми с баткото – имах абсолютно същите наблюдения. Но – дребната тотално ми промени представите и в това отношение. Тя също има такива епизоди на превъзбуда – и по същия начин когато се стигне дотам, реве и се опитва да се съпротивлява на гушкането. Само че именно твърдото ми нежелание да я оставя да си разтоварва нервното напрежение с плач стана причина да намерим наше решение на проблема – когато независимо от рева и протестите й  я гушна и я понося на ръце на място без никакви стимули (обикновено на тъмно в банята), притихва почти веднага и заспива буквално за секунди. А и наблюденията ми са, че до такива моменти се стига, когато по една или друга причина аз не съм й обърнала достатъчно внимание, за да забележа по-отрано признаците и нуждата й от почивка и сън, за да не се стига до превъзбуда и преумора... Т.е. отново стигаме до това, че ревът не е необходимото зло и не поправя вреди, а единствената истинска полза от него е просто, че е важен индикатор за нещо неправилно...
Интересно е също как на прекия физически контакт се поставят граници и се дефинират достатъчност и дори предполагаеми вреди,които може да нанесе. На практика обаче всички изследвания по въпроса показват точно обратното. Носенето на децата, отглеждането им на ръце и в тесен непрекъснат физически контакт е нормата за човешкия вид. Ръцете на майката и допирът до тялото й (кожа до кожа) са хабитат – т.е. естественото местообитание на човешкото бебе. Това е средство за оцеляване, също както е плачът – без този физически контакт бебето не би оцеляло. В съвременния свят бебето няма да пострада от големите вреди, които липсата на физически контакт иначе би нанесла (измръзване, изяждане от хищници и пр.). Но това изобщо не означава, че липсата или ограничаването му са без последствия  - а съвременните бебета се гледат със сведен до минимум физически контакт... нерядко единствения допир до родителите се заключава в преобличането, къпането и масажа; останалото време бебето прекарва в шезлонг, столче за кола, количка, на столчето за хранене, в кошарата, в къта за игра – но не и в ръцете на родителите, където му е мястото. Физическият контакт е важен за безчислен брой неща – може да започнем оттам, че е вторият след кърменето есенциално важен фактор за поддържане на майчиния организъм буквално в състояние на майчинство (колкото и странно да звучи, тези неща са на първо място хормонално обусловени, особено в първите месеци след раждането и допирът стимулира както майчиното тяло и хормони, така и тези на бебето).После минем през неврологичното развитие на детския мозък  - именно физическия контакт, допирът до майката, мириса й, многобройните взаимодействия с тялото й и повторенията им създават невронните връзки в мозъка – ако трябваше да се раждаме като другите бозайници, с вече изградени невронни пътища, тогава човешкото бебе би трябвало да се ражда на около 2-годишна възраст!. После да споменем и благотворното влияние върху нервно-психичното развитие  - по-малко плач, повече стимули чрез носенето, защото бебето вижда повече от света така, по-голяма сигурност и липса на тревожност, съответно и по-добри възможности за концентрация и по-дълги периоди на съсредоточено внимание – и т.н., и т.н., списъкът може да бъде продължаван със страници.
Много са интересни антропологичните наблюдения върху традиционните общества, където бебетата се гледат постоянно на ръце. За тях е типично, че бебето до пропълзяването (т.е. минимум до 6-месечна възраст) изобщо не докосва земята – непрекъснато е в контакт с някой, бил той майката, друг възрастен или по-голямо дете (които междувременно не седят само да се грижат за бебето, а без прекъсване вършат цялата си останала работа). Другото, което е типично – такива бебета не плачат; нямат колики – те са тотално непознати като явление за тези племена!; липсват всякакви признаци за разглезеност по нашите западни критерии (истерии, тръшкане, захласване и т.н.); непознато е смученето на палчета, няма го и толкова характерното привързване към играчка, парче плат или друга любима вещ.
За сравнение във всяка наша книга за отглеждане на деца има подобаващия раздел, в който се обяснява нормалността на това детето да развие привързаност към биба, играчка или одеалце – като разумно изглеждащото на пръв поглед обяснение е, че това е от съществена необходимост за бебето и представлява утешител и заместител на майката. И точно тук е мястото на съвсем логичния въпрос – как може да възникне нужда от заместител на майката, нали тя на практика е до детето и постоянно се грижи за него? Защо възниква такава нужда? Очевадният отговор, колкото и неприятно за нас да звучи е, че явно детето не получава достатъчно "мама" (внимание? носене? гушкане? незабавен отклик на нуждите му?)...
Често се изтъква като довод, че майката не може постоянно да носи и гушка, че това я изнервя, тежи и е досадно и всъщност влошава отношенията й с бебето, като я докарва на предела на физическите й сили и на нервите й. В действителност до там се стига не защото носенето и гушкането са във вреда на майката и бебето, а поради две много простички причини – първата и основната е, че съвременното общество не го приема за нормално и върху майката се наслагват предварителни нагласи, че е изтощително, уморително, ненужно, разглезващо и т.н., до степен тя да повярва в това. Изтощителното е да се бориш със собствените си импулси и съмнения, особено когато всички те убеждават, че това, което правиш, не е добро, макар че инстинкта ти показва друго. И втората безкрайно елементарна причина – майките не знаят как се носят бебетата по удобен начин. Носенето на ръце и отпред пред тялото е неудобно и уморително – никой не може да носи така детето продължително време. Кенгуруто е неудобно за дълго носене и отново пречи, тъй като детето пак е отпред и няма възможност да се вършат повечето от нормалните ежедневни дейности през това време. Така носенето става и неудобно, и досадно, и пречещо. Само че има и други опции – възраждащите се и различни по стил начини за носене на бебе в слинг, шал и други традиционни видове носила, които са изпитани от векове и покриват изискванията както за удобство, така и за практичност при вършене на друга работа. Така детето не е пречка, не заема ръцете на майката, а получава максимума физически контакт и близки взаимодействия, а в добавка и за двамата дава мобилност, нови впечатления и свобода на движението.
Пак да дам един disclaimer – излагам собствени мисли по въпроса и не целя да карам някого да се чувства виновен. Просто такъв сблъсък от различни погледи над нещата кара човек да се замисли – а това при всички случаи е полезно, независимо дали ще има съвпадение в изводите Wink

Последна редакция: ср, 24 май 2006, 07:30 от hedra

# 104
  • Мнения: 680
оставям само тогава,когато видя че се глези!

# 105
  • Мнения: 481
hedra, винаги съм се вслушвала в съветите, които даваш, тъй като виждам че са разумни и подплатени с примери и сериозни доводи, а не са само празни приказки....
Тук също съм съгласна с теб, че е хубаво детенцето да се гушка и да се успокоява, но..... Може ли да ми дадеш съвет как мога да се възползвам от съветите ти при положение че:
- имам близнаци;
- гледам ги абсолютно сама, без ничия чужда помощ;
- трябва да си върша домакинските задължения, тъй като имам и съпруг, който си иска своето;
- мъча се и да работя по малко на компютъра, тъй като паричките никога не стигат;
- опитвам се и да помагам по малко на съпруга си в семейната фирма, тъй като виждам, че сам изнемогва и не успява да свърши всичко, от което пак страда семейния ни бюджет........

И след всичко това как да гушкам децата всеки път когато имат нужда от мен... А трябва и да спя от време на време.... Оказа се, че няма да изкарам дъллго време без сън  Mr. Green

Та ако някой може да ми даде съвет, моля  Hug
Не се заяждам с никого, просто искам да ми кажете ако има начин по който да се организирам и да свърша всичко от горе изброените..... И искам да не ме нападате, като си признавам, че децата ми плачат от време на време и не тичам веднага при тях......

# 106
  • Мнения: 6 315
Не съм го оставяла да се дере сам  Rolling Eyes... И да си призная - нервичките ми не биха издържали. Още повече, че малкото е с "кожен пъп" и има опасност да се заклещи. Случвало се е да поплаче без да го взема, но не повече от 5 минути. Няма да забравя как една нощ се дра като луд, аз го разнасях на ръце из хола и го обикаляхме, а то милото плачеше ли плачеше. Не можах да го успокоя Sad. Така и не разбрах какво му беше станало, но тогава никнеха зъби и предполагам, че бе от тях, а може и от нещо друго, но не е тук момента да го споделям  Confused....Накрая заспа от изтощение, но пак беше гушкан. Не мога да си позволя да го оставя - чувствам се като изверг  Embarassed.

Сега, когато е голямо човече и видя, че плаче от глезотия просто спирам да му обръщам внимание и млъква за 2 минути Simple Smile. Ако плаче от болка, тъжен е или нещо друго си го гушкам и успокоявам. И пак си го нося на ръце чат-пат - нищо, че е 15 кг.

# 107
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Веси, и в други теми се е случвало да си задаваш същите въпроси - ще ми е много мъчно, ако приемаш писаното по тези въпроси като критика и те кара да се чувстваш виновна или недобър родител Sad
В края на краищата, всички сме си хора, с предел на силите, нервите и издръжливостта и с куп задължения, които при теб са наистина твърде много. Просто не е възможно винаги да сме идеалните родители и да правим абсолютно всичко - никой не го и очаква. Децата не държат да имат идеални родители - те са убедени, че собствените им родители са прекрасни и че грижите, които се полагат за тях, са най-добрите Hug
Нямам никакъв опит в гледането на близнаци - но може би ще са ти от полза някои от идеите за работещи мами, които прекарват доста време далеч от децата си, виждат ги само вечер и нямат особено много време да си наваксват общуване и физически контакт с тях.
Най-важното си остава при всички случаи това децата винаги да са на първо място - хората винаги са по-важни от нещото, което прави човек в момента и да се откъсне за 1-2 минути, за да отреагира на плача, е възможно в огромната част от случаите Wink
На първо място искам да подчертая, че макар да нямаш възможност самата ти да прекарваш много време във физически контакт с децата, те са уникално облагодетелствани от самия факт, че са две Grinning Т.е. още от утробата получават много повече интеракции, докосвания и стимули, отколкото ако беше само едно детенце при дадените обстоятелства. Затова ще е чудесно, ако могат да прекарват много време заедно - не в отделни кошари, а в обща (с безопасни играчки, доколкото е възможно). Също така би било хубаво да са близо до теб винаги, когато е възможно - т.е. да не са в другата стая, докато готвиш или правиш нещо по дома (за работа вероятно ти пречат), а да вземаш кошарата или столчетата им при теб и да оползотворяваш времето за говорене с тях и различни преживявания (примерно да им дадеш да пипат дървените лъжици или други неща, да дъвчат парче от нещо безопасно и т.н.). И макар че е действително трудно да гушкаш двете деца едновременно, сигурно е възможно понякога да държиш едното на ръце или в кенгуру, докато вършиш нещо друго (аз вече без замисляне и с относително удобство успявам да превеждам и пиша с една ръка, докато с другата държа дребната в мен), а примерно люшкаш с крак другото в шезлонг или столче - или да се носи едното по време на разходката, а другото да е в количката (като се сменят, естествено - не знам дали е възможно и дали няма да се сърдят примерно Thinking както казах, дори не съм наблюдавала как някой се грижи за близнаци, така че сигурно някои от тези неща са неудачни примери). Физическия контакт не  означава непременно и винаги прегръдка - докосване на минаване покрай тях, кратко гушкане и целувка, разрошване на косичката и т.н. са неща, които всеки родител прави инстинктивно и също са много важни. Хубаво е да има време от деня, което да е посветено основно за физически контакт - примерно вечер преди банята да легнеш с тях на пода, да се търкаляте и играете, премятате, гъделичкате и т.н. Ако имаш възможност с таткото да им правите детски масажи, също е добра форма на контакт и стимулация. За някои родители споделянето на леглото с децата също е удобен начин да наваксват физически контакт (макар че трябва огромно легло Mr. Green), за други не е удачен, защото не успяват да си набавят така необходимия сън.
Сигурна съм, че правиш повечето от тези неща съвсем инстинктивно, без да се налага да влагаш мисъл и планиране Hug

# 108
  • Мнения: 1 942
Все пак децата са двечки и макар мънички го осъзнават и не се чустват толкова самотни като излезеш от стаята. Искам да кажа, че ако бебето е едно то не иска да е само /което смятам че е нормален инстинкт за всяко живо същество/, но когато са двечки мисля, че е по-добре. Ники например вика когато изляза от стаята, но ако кака и Дени е в стаята /примерно спи на другото легло или гледа книжки без да и говори/ тя не ме търси и остава да си играе самичка.

# 109
  • Мнения: 394
Оставяла съм го докато приготвя храна и толкова.Не мисля,че бебе трябва да се оставя така-тва си е коштунство.Ако сега не му се радваш и обгрижваш-кога?Не мога да го гледам или слушам как се мъчи-щом плаче има защо.

# 110
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
След написаното от Хедра, мисля да включа темата в библиотеката:)

# 111
  • Мнения: 1 004
Оставям я когато нямам избор, имам работа, предпочитам да е там отколкото някъде да падне или нещо да налапа като не съм в стаята.
Не ми се е захласвала и не ме е страх, че плаче. Като по-малка се отказваше и спираше да плаче, сега понякога се дере продължително. В такъв случай мога да я взема. Всичко с мярка  Simple Smile

# 112
Никога не съм оставяла Йоана да реве .Не мисля, че я разглезвам така.За мен е непростимо да я оставя да заспи по такъв начин.За мен е важно тя да се чувства сигурна .Има време да се учим на дисциплина.Сега е време за прегръдки Peace
Peace

# 113
  • Мнения: 2 467
Не оставям. В общи линии сме като сиамски близнаци и е вечно в ръцете ми /на цицата  Mr. Green Но като гледам как бързо расте гушкам здраво, че после и да искам няма.
Дввте спим, ядем, играем, готвим, чистим. Вече е доста тежичка и е малко неудобно, но съм му намерила цаката (пък и заякнах).
Доста упреци че я глезя получих, но не смятам че това е глезене  Naughty

Веселина майче-геройче си ти  Hug
Доколкото си спомням  кърмиш двете принцеси. Та физическия контакт си е налице.

Общи условия

Активация на акаунт