Рая или Дея ?

  • 9 824
  • 60
  •   1
Отговори
  • Мнения: 275
Здравейте,мами!
Спрели сме се на тези две имена за момиченце. Моля за мнения,  кое ви допада повече?
П.С. Приемам и други предложения за кратки български имена. Благодаря.
П.П.С. Добавям в анкетата предложеното тук - Ема, което ми харесава на мен, но не и на съпругът ми, и предложеното от него Елена, което пък не допада на мен Simple Smile

Последна редакция: нд, 11 фев 2018, 14:19 от Мария Василева_507570

# 1
  • Мнения: 547
Дея.
Други кратки, които харесвам са: Ема, Ния, Мия. Simple Smile

# 2
  • Мнения: 3 033
Предлагам Рая и Ния.

# 3
  • Мнения: 275
Ния не ми звучи много българско някак си.

# 4
  • Мнения: 4 009
В момента в детските градини от всеки 10 момиченца, 7-8 са трибуквени измислици. Което и от двете да изберете, поне 3 ще бъдат със същото, а остналите 5 ще са нещо друго трибуквено, завършващо на АЯ/ЕЯ/ИЯ.

# 5
  • Мнения: X
Ана, Анна, Ела, Дона, Мила, Ема

От двете посочени бих предпочела Рая.

# 6
  • Мнения: 275
Голямата ми дъщеря се казва Ана, за това искам и бъдещета да е с кратко име. В нашата градина няма друго дете с нейното име, което за мен е страхотно - старинно библейско, обожавам го. Но сами разбирате,че няма как и номер 2 да се казва така ххихи

# 7
  • Мнения: X
Ана и Ема ми звучи по-добре от  Ана и Рая или Ана и Дея.

П.П. Анна е любимото ми име.

Ха, Мая забравих. И Ева.

# 8
  • Мнения: 68
Моята братовчедка се казва Деа и много ми харесва.Аз също предпочитам кратките имена и други ,които ми харесват са Лия/а ,Ива,Ина,Теа и Леда също много ми допада :3

# 9
  • Мнения: 12 060
Гласувах за Дея, тъй като прочетох, че се колебаете между Дея и Рая. Рая е твърде разпространено за мен - във всяка група или клас на децата ми има по 1-2. Между двете Дея ми харесва повече.
След като прочетох, че първото ви дете е Ана бих избрала Елена от предложените (не е много дълго) - отговаря на всичките ви условия - традиционно, библейско. Ева също е добър вариант.
И Елена и Ева ще си подхождат с Вашето име и името на каката.

# 10
  • Мнения: 2 133
Ана и Ева ❤

# 11
  • Мнения: 2 757
Не виждам смисъл от имената Ема и Елена в анкетата щом не се харесват и от двамата родители. Рая и Дея са прекалено масови. От кратките имена харесвам Ана и Яна, но щом каката е Ана, не ми се струва удачно малката да е Яна. Предлагам Мила, Ева, Лора, Нора, Алина.

# 12
  • Мнения: 296
Нора, Ерика, Леа, Зора, Дана
От анкетата гласувах за Дея. Не ми харесват завършващи на 'я', защото може някой да им каже на галено Дейче, Мийче...

# 13
  • Мнения: X
Елена. Има имен ден, няма проблем в международното изписване, има галено име.
А и всички Елени са обаятелни жени..за които са се водели войни.

# 14
  • Мнения: 3 033
Гласувах за Елена, но съм пристрастна, защото това е моето име! Blush

# 15
  • Мнения: 965
Дъщеря ми е Ния, и да името не е Българско а Гръцко.В превод означава,венец от цветя.Няма галено име но аз и не исках,в градината само тя е Ния.За мен името трябва да го усетите сама.Дано съм била от полза

# 16
  • Мнения: 46 522
С гръцки произход е, но е от имената, които са масови в България. Иначе и Георги, например, е с гръцки произход в същия смисъл.
Но конкретно за Ния - в България е умалителното на Евгения. Като отделно име навлезе последните години. На мен ми харесва повече като умалително.

Гласувах за Елена.

# 17
  • Мнения: 3 125
Елена

НЕ харесвам трибуквени имена!

# 18
  • Мнения: 547
Сега прочетох, че каката ви е Ана. Дея според мен си пасва, но също и Ева ми допада (някой го беше споменал)
Скрит текст:
И не мога да разбера защо във всеки втори пост се отбелязва, че имало 4 Деи, 5 Раи и т.н. Всяко детенце си е индивидуално и голяма работа, че имало още някое с това име.

# 19
  • Мнения: 39 325
И аз забелязах същото. На всяко такова питане се казва, че трибуквените имена са тъпи, измислени и има поне пет Деи, Леи, Раи и др. измишльотини в групата.

# 20
  • Мнения: 12 060
Ния и аз го харесвам, но го приемах за съкращения от Евгения ("Преспанските камбани", ако не греша, че отдавна съм я чела)

# 21
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Гласувах за Елена.
От трибуквените имена харесвам само Ева.

# 22
  • Мнения: 5 360
Ема.
Но аз много харесвам Ева.

# 23
  • Монтана
  • Мнения: 273
Ема Flowers Cherry Blossom

# 24
  • Мнения: 275
Да ви кажа, аз от вас чувам,че Рая е банално. Явно в моя край не е така разпространено. Например нито аз, нито съпругът ми познаваме ни една Рая била тя дете или голяма жена. За това за нас името не е банално. Дея знаем само една. 😉

# 25
  • Мнения: X
Ния как се изписва в задграничния?

# 26
  • Мнения: 296
Ния как се изписва в задграничния?
NIYA

# 27
  • Мнения: 1
Харесва ми Ева. Името трябва да се усети   от родителите и каката Ана.

# 28
  • Мнения: 1 332
Ива, Вяра, Леда, Рада

# 29
  • Мнения: 3 922
Не ми харесват трибуквени имена, някак си недовършено и слабо ми звучат. Както казва Дънов името трябва да е от поне 7 букви и да съдържа в себе си буквата "Р".

От трибуквените май само Ема донякъде ми допада, но не бих кръстила така детето си. Много по-завършено звучи Емилия или друго сродно.

# 30
  • Мнения: 988
От изброените: Ема. Обичам и Ева и наистина ще си отива с Ана:)
От мен: Мая - звучи ми едновременно звънко и нежно.

# 31
  • Германия
  • Мнения: 3 432

Много повече ми харесва това изписване: Nia

# 32
  • Мнения: 3 033

Много повече ми харесва това изписване: Nia
На теб ти харесва, но има някакви правила за изписване имената на латиница.

# 33
  • Мнения: 39 325
Дъщеря ми е Лия. Liya ли се изписва?

# 34
  • Мнения: 547
Дъщеря ми е Лия. Liya ли се изписва?

Мисля, че да.
Иначе за начина на изписване (не твърдя, че сега е така), но когато си изкарвах лична карта имаше място, където да се запише как да се изписва името на латиница. Аз съм Мария и искам да се записва Maria, но съм виждала други Марии, които се изписват Mariya.

# 35
  • Германия
  • Мнения: 3 432

Много повече ми харесва това изписване: Nia
На теб ти харесва, но има някакви правила за изписване имената на латиница.

Точно така, на мен така ми харесва. И ако така се казвах и исках така да ми е изписано името, бих посочила при издаването на документите точно това изписване. Така направих и с моето име.

Отделно аз не бих ги нарекла точно правила - това им е системата/програмата и така наизуст си карат. Има брутални транслитерации, които са излишни ако малко мисъл се влагаше в действията на държавните служители.

# 36
  • Мнения: 18 562
Присъединявям се към мнението за 3 буквените измислици*не искам да засягам никого,но на мен не ми допадат точно такива имена.Освен това са топ и наистина ще е пълно с Деи,Раи, и т.н. Елена и Ема са сто пъти по-хубави от другите две.

# 37
  • Мнения: 275
Пак казвам - ние Рая не познаваме така че за нас не е критерии че било банално името или щяло да е пълно. Исках да знам кое ви звучи по добре просто но благодаря за мненията 😊

# 38
  • Мнения: 18 562
Аз казах кои ми звучат  по-добре -Ема и Елена. Ема ми е на сърце, защото го свързвям с любима героиня(и сериозно бих го обмислила ако имам второ момиче,че ще си отива много с името на беба). Ема е нежно и хубаво име. Но също е масово напоследък. Елена пък е красиво и класическо. Но ,ти пък сподели, че не го харесваш. А трябва и двамата родители да го харесват.
Ако трябва да избирам между Рая и Деа, то Деа ми звучи една идея по-добре. Аз бягам от топ имена и такива присъстващи в класацията топ 10 за съответната страна, затова така ги коментирах. И си казах мнението съвсем искрено. Но щом за теб не е важно дали са масови, ок, зя всеки са от значение различни неща.  За мен това беше много важен критерий, когато аз избирах. А напоследък всяко дете е или Дария или Никол или някое от тези трибуквените. Без значение дали ги има сред познатите ми. Въпреки, че точно тези имена са единствениете(и не преувеличавам) които се въртят и в познатия ми кръг от мами, които родиха миналата и тази година.😊  успех желая,лека бременност и здраво бебче,пък което и да изберете зя вас ще си е най-хубавото име и това е най-важното.

# 39
# 40
  • Мнения: 39 325
Мен лично не ме обиждаш. Не ми пука на кой му харесва името или дали е измислица. За мен то има стойност, защото е кръстена на страхотен човек с голяма харизма.

# 41
  • Мнения: 18 562
Сигма,името на твоето дете е много хубаво. 😊 от малкото,соито ми харесват кратки

# 42
  • Мнения: 46 522
Аз бягам от топ имена и такива присъстващи в класацията топ 10 за съответната страна, затова така ги коментирах...
И аз бягах, ама не виждам ефект Joy
Като родих преди 14 г. умишлено избрах име, което не е разпространено и никога не е било. Но като се започна после няма спиране, вече е в списъка с най-разпространени.

Така че - кръщавайте си децата, както ви харесва, не може да се избяга Grin

# 43
  • Мнения: 18 562
НсЧ, да и това го има.

# 44
  • Мнения: 2 406
Моето име е с 3 букви, на майка името е с 3 букви и на моята дъщеря е с 3 букви  Simple Smile Баща ми го нарича съдба Grinning

Това са любимите ми имена, както се подразбира. Кратки, ясни. Никога никой не ме е питал:"как да те наричаме на галено". Никога никой не ми е бъркал името и не ме е питал:"с а или с я се пише". Изключително бързо се запомня, просто защото е кратко  Simple Smile

Та това е моето мнение и от мен глас за Рая Simple Smile))))

# 45
  • Мнения: 5 259

Много повече ми харесва това изписване: Nia
На теб ти харесва, но има някакви правила за изписване имената на латиница.

Правилата не са особено твърди. Има графа, в която каквото напишеш, така ще ти го направят в паспорта.
Катерина може да се изпише Cаtherine, Елица  - Еlise, Елеонора - Eleаnor, Дамян може да е Dаmon и т.н. Който както си иска. Разрешават много големи своеволия, не просто Мария да е Mаriа вместо Mаriyа, а Никол да е Nicole.
Въобще не го мислете международния паспорт.

# 46
  • Мнения: 9
Гласувах за Ема(Емили ми харесва повече Simple Smile )
И аз също харесвам кратки имена,но тия трибуквените са наистина прееекалено кратички някакси.
А иначе по темата Ева,Мая,Ива.

# 47
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 4 385
Аз бягам от топ имена и такива присъстващи в класацията топ 10 за съответната страна, затова така ги коментирах...
И аз бягах, ама не виждам ефект Joy
Като родих преди 14 г. умишлено избрах име, което не е разпространено и никога не е било. Но като се започна после няма спиране, вече е в списъка с най-разпространени.

Така че - кръщавайте си децата, както ви харесва, не може да се избяга Grin
И аз преди 19г.не знех,че Александра ще е толкова разпространено.
По темата Дея от мен,макар че аз харесвам дългите имена.Гласувах за Ема(но после прочетох че не се харесва от таткото.)От трибуквените имена харесвам Мая

# 48
  • Мнения: 275
Таткото вече "захареса" Ема, след като каката го хареса и започна постоянно да го повтаря хихи. Така че сега имаме 2 варианта Рая и Ема 😉

# 49
  • Мнения: 547
Таткото вече "захареса" Ема, след като каката го хареса и започна постоянно да го повтаря хихи. Така че сега имаме 2 варианта Рая и Ема 😉

Ема от мен (от новите ви варианти)  Peace Simple Smile

Последна редакция: ср, 14 фев 2018, 10:33 от Desert*

# 50
  • Мнения: 39 325
Ема и от мен


Дъщеря ми е Лия. Liya ли се изписва?
Както си искаш можеш да го напишеш, включително Leаh.

Така обаче става Леа. А това е съвсем различно име. Навремето баща и искаше баш така да се казва, заради принцесата в която беше влюбен  Joy

# 51
  • Мнения: 988

[/quote]
Така обаче става Леа. А това е съвсем различно име. Навремето баща и искаше баш така да се казва, заради принцесата в която беше влюбен  Joy
[/quote]

Защо ли ми звучи познато?!...

# 52
  • Мнения: 18 562
За Ема съм и аз.

# 53
  • Германия
  • Мнения: 3 432
Ема и от мен


Дъщеря ми е Лия. Liya ли се изписва?
Както си искаш можеш да го напишеш, включително Leаh.

Така обаче става Леа. А това е съвсем различно име. Навремето баща и искаше баш така да се казва, заради принцесата в която беше влюбен  Joy

Може би тогава Lea...

# 54
  • Мнения: 17
Гласувах за Дея, иначе ми допадат също Лора, Мона, Нора.

# 55
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 764
Елена.

# 56
  • Мнения: 8 578
И аз съм за Ема.

# 57
  • София
  • Мнения: 149
Ема Simple Smile

# 58
  • Мнения: 5 259
Ема и от мен


Дъщеря ми е Лия. Liya ли се изписва?
Както си искаш можеш да го напишеш, включително Leаh.

Така обаче става Леа. А това е съвсем различно име. Навремето баща и искаше баш така да се казва, заради принцесата в която беше влюбен  Joy

Колко да е различно? Leah се произнася точно Лия. Спокойно можете точно така да го напишете в международния паспорт.
Принцесата от Междузвездни войни се пише Leiа.

# 59
  • Мнения: 275
Благодаря на всички, които се включиха в нашия казус Simple Smile
Изборът ни е Рая - почти окончателен разбира се (до като не я видя хихи)
За справка , от любопитство изчетох всички имена в нашата детска градина (има ги изложени на табло по групи) - в цялата градина има само една Рая, но три Пресияни Simple Smile

# 60
  • Мнения: 2 406
Ех, че прекрасен избор. Бъде здрави и щастливи, леко раждане на бъдещата адашка на моята дъщеря  Stuck Out Tongue Winking Eye

Общи условия

Активация на акаунт