Монетата имала две страни ...

  • 5 576
  • 59
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 045
 Такааа. След като изчетох всички страници по темата за блъснатите бебенца се зачудих защо все някой друг ни е виновен  Rolling Eyes Мен също ми е много мъчно и за двете душички  Sad
 НО ! Аз освен че съм майка , съм и шофьор.  Редовно гледам някоя майка , чакаща да пресече си е смъкнала количката на платното а тя на тротоара  Shocked Е тва кво е ? Или две , които говорейки си помежду си изобщо даже и не поглеждат а просто си бутат ooooh! Да не казвам на какви кръстовища се опитват да минават между колите и въобще не им пука че някои са засилени  от ляв завой примерно и наистина не ги виждат .... Аз лично съм виждала и мои познати които пресичат така и на въпроса какви ги вършат отговора е " Ми ще спре бе , де ще иде ? "  #Crazy Ще спре ама къде ??? Дайте да погледнем реално на нещата и да не обвиняваме само шофьорите . Не защитавам никой просто истината е такава  Crossing Arms

# 1
  • Мнения: 46 511
Милсех да пусна такава тема, но не посмях, признавам си, момента е наситен с емоции и все пак сме майки на първо място, естесвено е да се поставим на мястото на тази жена  Confused

Но си права, поведението на пътя е еднакво и на пешеходци и на шофьори, въпрос на възпитание. С очите си съм виждала как автобус с туристи спира пред хотел, всички слизат и автобусът маневрира, за да си тръгне, шофьора се показа целия от прозореца, огледа добре, всички минаващи спряхме и той започна, в това време се появи една жена с количка и се набута зад автобуса, щеше да притисне количката м/у него и циментови саксии с цветя, но всички се развикаха. Е, това не го разбирам, да видиш и да се хвърлиш с количката напред, да почерниш и твоя живот и този на шофьора  Confused

# 2
  • Мнения: 1 150
 Опитвам се всеки ден по 5 пъти най-малко да предека булеварда до нас, на пешеходната пътека. Не си позволявам да пресичам на места без обозначения. Е как пък един не спря да ти направи път бе, ми аз ще си остарея, ако седя да чакам. Та така, единствения ми вариант да пресека е, като дърпам количката зад себе си и вървя смело на пред, молейки се някой да ме ни отнесе.
Факт е, че никой не се съобразява с другите. Заобикалям за да стигна до пешеходната пътека, защото някоя девойка предимно (точно на ъгъла има фр. салон), не е могла да се паркира където трябва и за по-лесно е спряла на пешеходната пътека. Както и да е.
Искам да кажа, че и добро желание да имаш, да пресичаш където трябва, никой не ти прави път, никой не се съобразява с тебе, даже ми се е случвало и газ да дадат за да не мога да мина.

Та какво за шофьорите сега.
Имаш книжка, предполага се, че знаеш правилника.
Ок.
Значи, трябва да се спира на стоп линията на светофара, да ама кой го прави, пресичам и навлизам в платно с движещи се автомобили, защото няма друг избор.
Ами  по правилник пешеходеца е с предимство, ако не се лъжа. Ако не съм права поправи ме.
Ако не се тръгне точно в момента в който светва жълто, няма да стигнат там където са тръгнали сигурно, да не говорим, че повечето точно на тази всетлина спират.Аха да спрът и се сещат да тръгнат.
Права си.
Нищо лично, просто си излях яда.

# 3
  • Мнения: 4 371
Днес излизах с количката. Ами вместо предпазлива, аз съм станала параноична Confused

Има шофьори и шофьори. Мен ме е яд, че ме виждат на пешаходната пътека с количката и се правят на приятно разсеяни. Тези са за убиване Crossing Arms Но има и доста непредпазливи пешаходци.

Аз ако имам възможност да спра, винаги го правя. Особено на майка с дете, защото се поставям на нейно място и знам какво е.
Днес пък един льольо с бус прави десен завой и спира там, където ние трябва да се качим с тротоара. А аз пресичам от отсрещната страна на зелено. Да ни беше изчакал. Погледнах го злобно и го наредих, а той ме гледаше тъпо Tired

# 4
  • Мнения: 583
истина е, че и шофьори и пешеходци сме виновни за всичко, което става по пътищата ни! аз съм и от двете страни и трябва да призная, че за мен е цяло чудо, че всеки ден няма по дозина убити по пътищата само в софия.като пешеходец с количката няколко пъти са щели да ме блъснат по улицата, защото или няма тротоар или е пълен с коли. като шофьор съм щяла да блъсна хора затова, че са излизали между колите, тичайки за автобуса или трамвая. и аз съм правила грешки и от двете страни. като цяло мога да кажа, че и тук си личи ганьовския ни манталитет. аз за себе си го усетих, когато бях в западна европа.дълго се чудех защо след като си стоя просто с единия крак на тротоара, с другия на шосето колите спират и накрая се усетих/а аз просто си стоя там и чакам за среща/ Embarassedстана ми безкрайно неудобно, че спирам цяла колона заради моето невежество-тук отдавна не ми прави впечатление/за съжаление/, че дори с количка на пешеходна пътека трябва да чакаш просто да не идват коли.

# 5
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Сега, по правилник в града не се кара със скорост над 50 км/ч.
Колите е редно да бъдат изправни, а не трошки, които вървят на късмет и то не е известно чий.
Пешеходец с вдигнат крак на пешеходна пътека е знак за автомобилите да спрат. За майка с количка или инвалид считам, че не е въпрос на коментиране.
На червено не се минава.

Дори пешеходецът да пресича на неправилно място, необмислено, опасно и пр, то този с автомобила трябва да следи, защото знаете приказката за камъка и яйцето. И има разлика между 80 км / ч и 45 км/ч, нали?

Движението по пътищата е въпрос на двустранна култура и стриктно налагане на глоби, а също така и стоп на корупцията сред катаджиите. Също така съществува и голяма изнервеност в хората, която избива в лудо, необмислено, нервно, бързо каране, свързано с нарушаване на всякакви правила за движение или пресичане на улица в амок.
Да, като си взех книжката, мъжът на гишето каза: "Гроб врата няма"

# 6
  • Мнения: 9 990
Сега, по правилник в града не се кара със скорост над 50 км/ч.
Колите е редно да бъдат изправни, а не трошки, които вървят на късмет и то не е известно чий.
Пешеходец с вдигнат крак на пешеходна пътека е знак за автомобилите да спрат. За майка с количка или инвалид считам, че не е въпрос на коментиране.
На червено не се минава. Дори пешеходецът да пресича на неправилно място, необмислено, опасно и пр, то този с автомобила трябва да следи, защото знаете приказката за камъка и яйцето. И има разлика между 80 км / ч и 45 км/ч, нали?

Движението по пътищата е въпрос на двустранна култура и стриктно налагане на глоби, а също така и стоп на корупцията сред катаджиите. Също така съществува и голяма изнервеност в хората, която избива в лудо, необмислено, нервно, бързо каране, свързано с нарушаване на всякакви правила за движение или пресичане на улица в амок.
Да, като си взех книжката, мъжът на гишето каза: "Гроб врата няма"

Тъй че, пресичайки на зелен светофар, дяснозавиващата кола е длъжна да спре и да пропусне пешеходците-най-елементарно казано, а не да те качва на капака и да ти се карат после, защо си го изкривил.

# 7
  • Мнения: 2 438
Доколкото разбрах трагедията в Стара Загора е станала, защото камионът е тръгнал на скорост. Като шофьор съм категорично против такава маневра, която не се учи в курсовете, а после ти я показват роднини и приятели, които уж са добри карачи. За мене обаче това означава да нямам контрол над МПС-то и вече 10 години никога не съм си позволявала това. Чудо голямо да спестиш капки бензин за сметка на детски живот. Чак не ми се пише повече. А като се сетя, че утре е Първи юни и си представя как колите пак ще фучат и понеже имат електромери на акумулаторите няма да са със запалени фарове...

# 8
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Тъй че, пресичайки на зелен светофар, дяснозавиващата кола е длъжна да спре и да пропусне пешеходците-най-елементарно казано, а не да те качва на капака и да ти се карат после, защо си го изкривил.
Точно такъв е моят случай от съседната тема #Cussing out

# 9
  • Мнения: 1 120
Сега, по правилник в града не се кара със скорост над 50 км/ч.
Колите е редно да бъдат изправни, а не трошки, които вървят на късмет и то не е известно чий.
Пешеходец с вдигнат крак на пешеходна пътека е знак за автомобилите да спрат. За майка с количка или инвалид считам, че не е въпрос на коментиране.
На червено не се минава. Дори пешеходецът да пресича на неправилно място, необмислено, опасно и пр, то този с автомобила трябва да следи, защото знаете приказката за камъка и яйцето. И има разлика между 80 км / ч и 45 км/ч, нали?

Движението по пътищата е въпрос на двустранна култура и стриктно налагане на глоби, а също така и стоп на корупцията сред катаджиите. Също така съществува и голяма изнервеност в хората, която избива в лудо, необмислено, нервно, бързо каране, свързано с нарушаване на всякакви правила за движение или пресичане на улица в амок.
Да, като си взех книжката, мъжът на гишето каза: "Гроб врата няма"

Тъй че, пресичайки на зелен светофар, дяснозавиващата кола е длъжна да спре и да пропусне пешеходците-най-елементарно казано, а не да те качва на капака и да ти се карат после, защо си го изкривил.
Това последното е едно от най-често нарушаваните правила.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 228
Две са страните, да ... Въпросът е да внимаваш независимо от коя страна си. Наскоро един млад господин, може би баща ми се спъна пред колата, излизайки от огромната тълпа чакащи на червено пешеходци, ей така, както си чака се навря сред колите, за късмет се спъна пред моята. Мислех си, че иска да се самоубива #Cussing out Ако бях мъж, сигурно щях да го пребия, честно ...  #Cussing out Важното е, че успях да го заобиколя, да се размина с ударена броня от таксито отзад и много псувни естествено и шок. Пешеходците щяха да го набият вместо мен, аз бях неадекватна, просто отбих и се наревах ...
Отдавна не съм с количка, предимно съм шофьор. Гледам да спирам ВИНАГИ на пешеходна пътека, да намалям където знам, че има хора. Редовно ме освиркват по Ал. Малинов. Не ми пука. Една случка преди няколко дни ме изуми: булевард пред училище, тамън се събират абитуриентите. Аз, естествено, карам на първа, едва, едва ... На отсрещната страна спрели абитуриентските коли, останало е едно (от моята страна) платно. По едно време гледам отсреща една майка, с детето си в столче за кола ми маха ядно - минавай (спрелите коли са от нейната страна, така че аз съм с предимство). След малко чувам: "Аре маааа! Докога шЪ те чакам? Не виждаш ли, че на детето му е жега, ма! Тия кво ми се мъкнат такива??? Минавай бееее, ще избЕгат!"   #Crazy  #Crazy
Ха сега: ами да взема да сгазя няколко деца (е, деца, абитуриенти, не малки, но все пак деца), за да й дам път??? Всички сме били абитуриенти - ми на тях им е празник. Половин минута мога да прежаля да минат ... Отговорих й с усмивка. Тъжното е, че изрече това пред детето си...  Та, такова ни е мисленето: аз да съм добре, какво ме интересуват другите. Ако съм с количка - да ми спират. Ако съм с кола - мачкам???
И единствения начин да ни "оправят" е ГЛОБИ. Големи. Както в Европа: камерки където се сетиш.  Имат ограничения от 10 км/ч! И стават невероятно красиви снимки ако ги качиш повече от 12 - 13 км/ч. Взимаш си ги срещу 80 - 100 - 200 евро. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ти ги взимат. А не както е тука, да искам да си платя акта и да не могат да го намерят! Така и не мога да си ги дам тези 20 лв... вече 2 години. Опитвах в КАТ и в данъчното - не го намериха!
А, да, и глоби за пешеходци. Големи. Точно колкото и за шофьорите. И особено за родители, които пресичат с децата си на червено ... (няма какво да си говорим, на мен ми се случват редовно такива гледки, застанете за около 30 минути на светофара на Красно Село примерно и започнете да броите ... статистиката е трагична). Та .... Пенелопа, не се знае дали светофара е бил зелен и за пешеходци. Не го оправдавам, напротив, шофьорът винаги е виновен.
Освен това мен пък ме дразни особено това разделение на колите на трошки и нови. Аз карам 12 годишна кола, не бих я нарекла трошка, в нея возя детето си... Но тази сутрин една "мацка" с ново Пежо ме изпревари на Околовръстното отдясно! Щото е с нова кола. Засичат, махат, псуват, това странични огледала за нищо ги нямат, тръгваш да изпреварваш, а те го взимат на чест и дават газ .... Все защото са с нови и хубави коли ... И напоследък все "мацки" ги правят тези неща. На много от колите има лепенки за дете в колата и/или детски столчета ....
И другото: аз карам по еднакъв начин в България и в чужбина (случвало ми се е на няколко пътии не само в Европа) и не съм на принципа: "Абе зарежи го културното каране ти! Тука така се прави, иначе не можеш да минеш..." Ми не, мога да мина. И минавам. Просто излизам 10 минути по - рано. И не си мислете, че в чужбина няма задръствания, дори нашите песен ще ви се сторят...

Та, извинявайте за дългия пост, ама от нас си зависи ... и монетата наистина има две страни.

# 11
  • Мнения: 3 576
Винаги като карам ужасно ме е страх от такива невнимателни пешеходци, защото не дай боже, ако нещо стане шофьора е виновен.

Има възрастни решили да се самоубиват, пресичайки голямо кръстовище на диагонал или директно Цариградско,
има патки, които си мислят, че всички трябва да спрат и да им правят път, щот са много красиви
има такива, за които е въпрос на чест да изтичат на червено
има дечица, които излизат на платното ненадейно или зад някой потеглящ рейс /преди време брата на мъж ми беше ударил така детенце, без да има вина, добре че то се оправи, но той много тежко го изживя/
има .............какво ли не още

И във всички тези случаи виновен е шофьорът, а не пешеходецът!

# 12
  • София
  • Мнения: 6 797
Абе за другите не мога да гарантирам, но аз си пазя детето, пресичам винаги на зелено, когато мога карам количката по тротоара, обаче понякога Е НЕВЪЗМОЖО, защото няма къде да мине количката от паркирали коли. И понеже много добре знам, че на двете блиски кръстовища до нас най редовно коли карат на червено /бул.Сливница преди моста за Люлин/. И понеже съм го казвала това на мъжа ми поне 20 пъти, за да внимава и той и да гледа внимателно, нищо че пресича на зелено, той май не ми вярваше, докато не го видя с очите си, как ние с количката и с още поне 5 човека пресичаме, и на средата на пешеходната пътека на 10 см от количката префуча един джип. Повярвайте ми, че ако имаше пистолет, щеше да го използва. ако си говорехме, а не гледахме внимателно щеше да ни отнесе като стой та гледай! #Cussing out  И това се случва поне веднъж седмично на тази пешеходна пътека и то за очудване не от страната на моста, където се предполага, че колите може да са засилени и да не могат да спрат, а от обратната страна, от посока Константин Величков към моста.
Така че не ми говорете за майките.

# 13
  • Мнения: 1 629
Така е, пешеходците са много зле, също така! Всекидневно крещя на някоя баба/дядо не виждали светофар през живота си, явно, да не пресичат на червено. Не им е лесно на шофьорите, и аз съм такава и ме е страх да карам в града, заради 'колегите' и пешеходците-камикадзета. Работата е на КАТ, на инструкторите и на родителите, които възпитават и шофирайки.

# 14
  • Мнения: 667
Моята дъщеря е 2-ри клас и още я водим на училище. Страх ме е да я пусна с някоя приятелка сама точно заради ужасното поведение на шофьорите. До нашето училище има пожарна и легналият полицай там е много малък и всички коли профучават с дост овисока скорост.
Аз също съм шофьор и също съм виждала деца да пресичат бягайки иззад някой автобус. А защо има спрели коли около пешеходната пътека и по този начин скриват децата и от другите преминаващи коли, а и за децата няма видимост.

Наш дълг е да опазим децата.

Ама наистина има и ужасни пешеходци.

Май ни е ниска културата.

# 15
  • Мнения: 1 629
Камери на всеки светофар, яки глоби за шофьори и пешеходци в нарушение, ама яки! Събираемост със съдия изпълнител, ако трябва! А, пресечи/мини пак на червено!

# 16
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Доколкото разбрах трагедията в Стара Загора е станала, защото камионът е тръгнал на скорост.

Може би по инерция, а не на скорост?

# 17
  • Мнения: 3 576
Трябва да почнат да глобяват и пешеходците, те също са участници в движението, но защо ли досега не съм чула някой да е бил санкциониран?!

# 18
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
И аз съм останала с впечатлението , че като се съберат по две, майките се държат като абсолютни патки по улиците..............Извинете, но си е така...........И освен, че не обръщат никакво внимание на децата си, не гледат и от къде минават

# 19
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Две са страните, да ... Въпросът е да внимаваш независимо от коя страна си. Наскоро един млад господин, може би баща ми се спъна пред колата, излизайки от огромната тълпа чакащи на червено пешеходци, ей така, както си чака се навря сред колите, за късмет се спъна пред моята. Мислех си, че иска да се самоубива #Cussing out Ако бях мъж, сигурно щях да го пребия, честно ...  #Cussing out Важното е, че успях да го заобиколя, да се размина с ударена броня от таксито отзад и много псувни естествено и шок. Пешеходците щяха да го набият вместо мен, аз бях неадекватна, просто отбих и се наревах ...
Отдавна не съм с количка, предимно съм шофьор. Гледам да спирам ВИНАГИ на пешеходна пътека, да намалям където знам, че има хора. Редовно ме освиркват по Ал. Малинов. Не ми пука. Една случка преди няколко дни ме изуми: булевард пред училище, тамън се събират абитуриентите. Аз, естествено, карам на първа, едва, едва ... На отсрещната страна спрели абитуриентските коли, останало е едно (от моята страна) платно. По едно време гледам отсреща една майка, с детето си в столче за кола ми маха ядно - минавай (спрелите коли са от нейната страна, така че аз съм с предимство). След малко чувам: "Аре маааа! Докога шЪ те чакам? Не виждаш ли, че на детето му е жега, ма! Тия кво ми се мъкнат такива??? Минавай бееее, ще избЕгат!"   #Crazy  #Crazy
Ха сега: ами да взема да сгазя няколко деца (е, деца, абитуриенти, не малки, но все пак деца), за да й дам път??? Всички сме били абитуриенти - ми на тях им е празник. Половин минута мога да прежаля да минат ... Отговорих й с усмивка. Тъжното е, че изрече това пред детето си...  Та, такова ни е мисленето: аз да съм добре, какво ме интересуват другите. Ако съм с количка - да ми спират. Ако съм с кола - мачкам???
И единствения начин да ни "оправят" е ГЛОБИ. Големи. Както в Европа: камерки където се сетиш.  Имат ограничения от 10 км/ч! И стават невероятно красиви снимки ако ги качиш повече от 12 - 13 км/ч. Взимаш си ги срещу 80 - 100 - 200 евро. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ти ги взимат. А не както е тука, да искам да си платя акта и да не могат да го намерят! Така и не мога да си ги дам тези 20 лв... вече 2 години. Опитвах в КАТ и в данъчното - не го намериха!
А, да, и глоби за пешеходци. Големи. Точно колкото и за шофьорите. И особено за родители, които пресичат с децата си на червено ... (няма какво да си говорим, на мен ми се случват редовно такива гледки, застанете за около 30 минути на светофара на Красно Село примерно и започнете да броите ... статистиката е трагична). Та .... Пенелопа, не се знае дали светофара е бил зелен и за пешеходци. Не го оправдавам, напротив, шофьорът винаги е виновен.
Освен това мен пък ме дразни особено това разделение на колите на трошки и нови. Аз карам 12 годишна кола, не бих я нарекла трошка, в нея возя детето си... Но тази сутрин една "мацка" с ново Пежо ме изпревари на Околовръстното отдясно! Щото е с нова кола. Засичат, махат, псуват, това странични огледала за нищо ги нямат, тръгваш да изпреварваш, а те го взимат на чест и дават газ .... Все защото са с нови и хубави коли ... И напоследък все "мацки" ги правят тези неща. На много от колите има лепенки за дете в колата и/или детски столчета ....
И другото: аз карам по еднакъв начин в България и в чужбина (случвало ми се е на няколко пътии не само в Европа) и не съм на принципа: "Абе зарежи го културното каране ти! Тука така се прави, иначе не можеш да минеш..." Ми не, мога да мина. И минавам. Просто излизам 10 минути по - рано. И не си мислете, че в чужбина няма задръствания, дори нашите песен ще ви се сторят...

Та, извинявайте за дългия пост, ама от нас си зависи ... и монетата наистина има две страни.


Мнението ми съвпада с твоето 100% Simple Smile!

# 20
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
съгласна съм, че пешеходците също в много случаи са нарушители и минават от където им падне, но дали ако се спазва правилото автомобила или там каквото и да е на колела да  спира винаги, когато човешки крак е стъпил на пешеходна пътека нещата ще стоят по друг начин?
аз честно казано като съм си у дома също не си правя труда да правя излишни крачки до пешеходната пътека, защото никой не ми прави път. ми няма смисъл тогава от тях.

Моята дъщеря е 2-ри клас и още я водим на училище. Страх ме е да я пусна с някоя приятелка сама точно заради ужасното поведение на шофьорите. До нашето училище има пожарна и легналият полицай там е много малък и всички коли профучават с дост овисока скорост.
тук този проблем в някои общини е решен по следния начин
15 мин преди началото на учебните занятия се затваря улицата пред училището в двете посоки, двама полицаи завардват пътя с моторите или колите си. 5 мин след започване на занятията се отваря пътя и колите могат да продължат.
по същия начин стои въпроса, когато свършват училище децата.
тук не съм чула някой да пострада в такава  катастрофа, просто защото има култура на пътя и се спазват правилата - и от водачите и от пешеходците. обикновено фаталните моменти са на магистрала.

# 21
  • Мнения: 1 630
Две са страните, да ... Въпросът е да внимаваш независимо от коя страна си. ... и монетата наистина има две страни.

  202uu

+ отчаях се тотално и не вярвам, че има шанс някой ден движението по българските пътища да се промени.
При Натовската среща, на светофара на Раковски пред Руската църква и Военния клуб бяха застанали полицаи на 4те ъгъла.
Въпреки това част от хората си пресичаха на червено между колите.   #Cussing out
Полицаите не реагираха. Ми какво да се морят, те милите пратени да охраняват чуждите делегации, ами че на 2метра от тях хората си пресичат на червено, тях какво ги бърка.

Не знам какво е било положението в Стара Загора и със сигурност бебето не е виновно, но бихме могли все пак и ние да се стремим да спазваме малко повече правилата и не винаги да обвиняваме държавата, шофьорите, дупките или филанкашиятя.   

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 6 935
А, да, и глоби за пешеходци. Големи. Точно колкото и за шофьорите. И особено за родители, които пресичат с децата си на червено ... (няма какво да си говорим, на мен ми се случват редовно такива гледки, застанете за около 30 минути на светофара на Красно Село примерно и започнете да броите ... статистиката е трагична).


Всеки ден минавам през един светофар на пазара в  Кр. Село и всеки път едно и също - на мен зелено, на пешеходците червено, а те всички като стадо се юрват да пресичат! Как  веднъж не изчкаха тези хора да им светне зелено!   ooooh! Дебили!  #Cussing out
Първият път си изкарах акъла и помислих, че аз минавам неправилно, докато видях, че за пешеходците е червено! Вече им се ядосвам и свиря отдалече: всички подскачат на място, половината спират , останалите се разбягват като пилци! Twisted Evil  Писна ми!

# 23
  • Мнения: 9 990
.............................
 Та .... Пенелопа, не се знае дали светофара е бил зелен и за пешеходци.
......................................................
Та, извинявайте за дългия пост, ама от нас си зависи ... и монетата наистина има две страни.


Светофарът винаги е зелен за завиващите коли надясно и за пешеходците ThinkingЕдновременно тръгват.Обикновено аз стоя и чакам докато мине и последната кола, дотогава ми светва отново червено.Никога не си позволявам да пресичам на червено или не на пешеходна пътека, никогане минавам НАД подлеза, въпреки,че с количката по рампата не мога да мина,защото гумите са по-тесни например/ на ръце се носи/

Иначе и аз съм шофьор и знам какво е бабичка да ти изкочи ама точно до поделза-на България при Ритъм е редовна гледка това, а полицай стои винаги там и е безучастен.
Не толерирам майки, които пресичат с децата си неправилно, даже съм правила забележки.Уча детео си на това.Има правила и е редно да се спазват.Но то вижда другитеееее ooooh!кажете ми-днес се боря с това и я уча, утре, като тръгне с приятелки сама-дали ще е така?
Да-, аз му казвам дисциплина-и за двете страни, разбира се!И глоби-много солени глоби!Но машина срещу човешки живот неможе да се противопоставя.Ако караш по правилник, дори и някой да ти стъпи на платното-можеш да спреш, а не да го размажеш.Ако спираш на пешеходната/ на мен ми се е случвало да чакам на пешеходна с детето, пускат ме от едната страна, аз тръгвам и от другата-не...и аз стоях 5 минути стиснала детето и почти ревяща по средата, между хвърчащите коли и надутите клаксони-възмущаваха се, че съм там и им преча на скоростта явно.Зададе се тролей и ми спря/...Та ако спираш на пешеходната, хората ще се научат, че там  е мястото, а не където им скимне, че така или иначе не им се спира.Да, и мен ме освиркват редовно, че и цветисти изрази ми пускат и детето чува Tired

И още малко,че и аз многословна станах, но наистина е болна и многолика тема това.Когато карах курсовете, инструкторът ми каза-щом на тротоара има хора, бъди готова, че могат да тръгнат да пресичат.Количките с деца се бутат, не се дърпат, нотмално е тя да е пред майката, а не зад нея, как да я свалиш долу иначе?Безумие е точно в това да обвинявате майките!Че бутали количките пред тях-ми те така се бутат, аз незнам друг начин!!!О, дааааа, как забравих ooooh!Да ви кажа аз как пресичах с количката-оставях я на тротоара на спирачка,, минавах на улицата и със знак спирах колите, тогава се връщах и минавах-това ли е според вас нормалният начин????А когато няма тротоар-кой е начинът???

# 24
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
ако всеки си спазваше правилата нямаше да има две страни.....
никога не съм можела да разбера как има майки, които слагат количките на пътя, а те са на тротоара. на кой късмет се надяват? дори да ти е писнало, че никой не ти прави път, ти слезни на пътя, защо пускаш детето Confused
а повечето шофьори все бързат и  все са нервни....
и този проблем е част от общата объркана картинка....

# 25
  • София
  • Мнения: 366
Една бабка се хвърли под колата ми, а трамвая беше поне на 30-ина метра зад мен. Моментално се развика /по положение, че спрях на повече от метър от нея/. Когато отворих прозореца и  вместо да й се разкрещя /или по-лошо  Twisted Evil/ й казах да прочете правилника за движение по пътищата, тя застина изумена...

Мисълта ми е, че ПДП трябва да се изучава дори в училище, а не пешеходците да стоят изумени, чувайки, че той важи и за тях! И да - трябва да се налагат глоби и за тях. И аз съм от шофьорите, които спират на пешеходна пътека, но го правя много отдалече - не искам някой джигит да ме отнесе, зашото не очаква който и да било да спре на зебра... Обаче когато спра - някои от пешеходците се влачат, като че ли ще подремнат на платното. Старая се да съм отзивчив шофьор, но пък съм агресивен пешеходец - по принуда ...

# 26
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Да, права си , монетата има две страни, но според мен едната страна е малко по-виновна от другата. Вярно е , че има разсеяни пешеходци, но аз съм виждала само единици такива, но съм виждала и много шофьори, които карат с бясна скорост и паркират по тротоарите така че да трябва да минеш по платното, а вторите са стотици.

# 27
  • София
  • Мнения: 1 228
Е значи излиза, че всички мислим горе долу едно и също  Wink И най вероятно ние сме грамотни пешеходци и шофьори ...
Остава всички да се стараят ... иначе никой никога от нищо не е застрахован. На мен пешеходците са ми най - голямата грижа на пътя, когато шофирам. Естествено, че шофьора е по - виновния, винаги.  Но НИЕ сме шофьорите (или нашите мъже, братя, сестри, родители, близки ....). Индивидите, за които говорим, може би пишат/четат форума...
Ще ми се да видя как всички забиват на място на пешеходна пътека, както е по света. Но за пешедци, които не спазват никакви правила и минават НАД подлеза, понеже ги мързи да слязат и изкачат стълбите, или , ако има светофар - на 20 метра от него, без да го погледнат, и още повече - дърпайки детето си за ръка, също трябва да има санкции.
Това ми е мисълта, както гледам и на повечето от вас. Живяла съм точно до светофара в Света Троица, за който говори Клеми, знам за какво става въпрос, не оправдавам никой шофьор, който го минава на червено, а те са много. Случвало ми се е иззад спрелите коли, заради които нищо не се вижда, да ми изскочи детски обръч, и да спра в дупката отляво точно преди след обръча да изскочи и детето. Бутала съм и количка, пресичала съм, слаломирала съм, знам какъв ужас е между спрелите коли в центъра ... Но пък съм и обикаляла 40 минути (!) около яслата в центъра с колата (била съм с кола, защото не съм живеела в центъра, а работила там, та съм прибиреала детето вкъщи, а не защото ме е мързяло), без да намеря къде да спра и ми се е налагало да моля служители на КАТ насред бул "П.Евтимий" да я пазят, за да изтичам да си взема детето ... искам да кажа, че бих я спряла на тротоара, ако е имало място  Wink Искам да има места за паркиране, нека са платени (както по света), но ДОСТАТЪЧНИ.
Вярвам, че ще дойде и такъв ден ...
За утре по случай деня на детето съм си обещала да отнеса много псувни, но да карам на втора скорост преди всяка пешеходна пътека (онзи ден един господин ми се закани да ме удари, ако веднъж набия спирачка пред него на Александър Малинов, ама ме "пожали"). И да запалим фаровете! Ако всички се променим и като шофьори, и като пешеходци, по - малко ще плащаме с човешки животи...

# 28
  • Мнения: 1 006
Аз съм типична монета.
Когато съм зад волана се чувствам сигурна като шофьор, но през повечето време се усещам, че се пазя от другите коли, защото е пълно с откачалки-шофьори.Смея да твърдя, че шофирам съвестно с изключение на това, че не понасям предпазен колан.Юркам МПС-то само на широк път или ако няма коли около мен.Все пак през повечето време съм и с децата в колата.Имам наблюдения обаче, че кучетата пресичат по-разумно от пешеходците.Едно куче се оглежда, връща се дори, ако прецени, че няма да пресече безопасно или ако му бибитна. Shocked Виждала съм кучета, които чакат заедно с пешеходци на пешеходна пътека.Откачам, когато човек пресича моето платно, но гледа дали идват коли от другата посока. #Cussing out Събуждала съм с клаксона ми пешеходец, който блее пресичайки пред мен.И тоя като взе да подскача пред капака ми, да се сука...не знае на къде да се метне.Едва не го пометох.Оттогава не бибиткам.Заобикалям ги спящите, но дано не ги пометат колите от насрещната посока.

Обаче, ако ме видите да пресичам...жива ще ме ожалите. hahaha Не мога.Страх ме е и си чакам по 5 минути да минат всички коли на "Симеоновско шосе" при "Околовръстното" примерно.Колежките ми се спукват от смях с мен...и те ме чакат по 5 мин., но на отсрещната страна на шосето. ooooh!

Пропуснах да кажа, че и аз понякога съм откачалка.Събрах очите на моя колежка, защото в движение сменям диск,  пуша, търся химикалка и лист в жабката /поне й ги подадох тя да запише нещо/, сменям скорости, направих 5-6 завоя в  поредица от тесни улици и накрая си затърсих червилото в чантата.И всичкото това - крещейки и говорейки по телефона без хендсфри.Накрая тя ми каза :"Що не пробваш някой път И да се преоблечеш, докато караш? Или зЕми нещо от багажника." hahaha

Последна редакция: ср, 31 май 2006, 23:25 от SAKRI

# 29
  • Мнения: 1 045
Количките с деца се бутат, не се дърпат, нотмално е тя да е пред майката, а не зад нея, как да я свалиш долу иначе?Безумие е точно в това да обвинявате майките!Че бутали количките пред тях-ми те така се бутат, аз незнам друг начин!!!О, дааааа, как забравих ooooh!Да ви кажа аз как пресичах с количката-оставях я на тротоара на спирачка,, минавах на улицата и със знак спирах колите, тогава се връщах и минавах-това ли е според вас нормалният начин????А когато няма тротоар-кой е начинът???


Е със това не мога да се съглася !!  На всякакви тротоари , плочки , дупки и прочие съм бутала но ВИНАГИ когато пресичам си завъртам количката вдясно до мен и чак когато минат всички коли я обръщам и тръгвам.  Кой каквито доводи да ми вади за мен е недопустимо аз да съм на тротоара а детето на платното  Naughty


Пропуснах да кажа, че и аз понякога съм откачалка.Събрах очите на моя колежка, защото в движение сменям диск,  пуша, търся химикалка и лист в жабката /поне й ги подадох тя да запише нещо/, сменям скорости, направих 5-6 завоя в  поредица от тесни улици и накрая си затърсих червилото в чантата.И всичкото това - крещейки и говорейки по телефона без хендсфри. hahaha

И аз съм така , че и по-зле ама просто няма как .. и с разликата , че не пуша в кола щото адски мразя  Wink

# 30
  • Мнения: 9 990
Десика-не количката да е долу, а ти на тротоара.А самият процес на сваляне на количката от тротоара.Другият вариант е да и минеш отпред. да се наведеш да я хванеш и да я свалиш, но така губиш видимост ти самата.Аз съм описала как съм процедирала в повечето случаи-количка на тротоара на спирачка, а аз минавам на улицата и спирам колите-тогава се връщам, взимам си количката и минавам.Иначе е норманло да си дръпнеш количката встрани-до теб, когато си вече на платното.

# 31
  • Варна
  • Мнения: 3 359
Незнам какъв е случая в Стара Загора, но искам да попитам мамите от Варна - случвало ли им се на излизане от Детския кът, на кръстовището срещу ВИНС /когато са с деца/  да им спре кола , която прави ляв завой / тогава светофара свети зелено за завиващите наляво коли и за пешеходците/. Аз мога да кажа , че за около 10-тина години това не ми се е случвало нито веднъж- трябва да изчакам всички коли да се изредят и да се опитам да премина на жълто с притичвания, независимо дали съм била с количка или вече с ходещо дете  #Cussing out. И вторият момент- сина ми учи в Климент, до Шишковата градина - там има поне 6 пешеходни пътеки - ама ей като те видят, че се каниш да пресичаш / става дума дори и за сами деца, които отиват на училище / се засилват отдалече да не би да успееш да пресечеш, а за спиране и да ти направят път да не говорим изобщо. Всеки божи ден минавам оттам и съм потресена от отношението на шофьорите към децата   Naughty. Аз също съм шофьор - опитвам се да спирам когато видя, че някой се опитва да пресече, особено на натоварени пътища. Но няколко пъти ми се случи шофьорите зад мен да тръгват да заобикалят колата ми и хем да застрашават пешеходците на които правя път, хем така да ме приклещят, че да не мога да тръгна отново / заобикалят ме и буквално на сантиметри се навират пред моята кола /. Да не говорим колко псувни отнасям и реплики от рода на какви " големи" шофьори били жените , а аз просто се опитвам да съм коректна към пешеходците. Понякога направо се вбесявам.
Преди Нова Година бяхме с мъжа ми в Будапеща на гости, изумих се - навсякъде има специални светофари за пешеходци и то там където не се дублират с такива за коли. Просто има улица и хоп светофарче за удобство на пешеходците. Да не говорим, че дори когато това сфетофарче свети червено, някои шофьори пак спират и ти правят път да минеш. Всичко е въпрос на култура на общуване- за съжаление на нас много често ни липсва.
Ей богу много ме кефи - като направя път на някого с колата, той да ми се усмихне и да ми махне с ръка или кимне. Става ми готино.
Стана дълго , но това е ..............

# 32
в движение сменям диск,  пуша, търся химикалка и лист в жабката /поне й ги подадох тя да запише нещо/, сменям скорости, направих 5-6 завоя в  поредица от тесни улици и накрая си затърсих червилото в чантата.И всичкото това - крещейки и говорейки по телефона без хендсфри.Накрая тя ми каза :"Що не пробваш някой път И да се преоблечеш, докато караш? Или зЕми нещо от багажника." hahaha

Ти като си откачалка защо трябва да рискуваш живота на другите? Аман от гъзари като теб - карат коли, които и средния европеец трудно може да си позволи, говорят по мобилни телефони за хиляда лева, ама им се свиди едно хендсфрий за десетина лева да купят  #Cussing out
Миналата година един такъв нещастник щеше да ме сгази на пешеходна пътека, при зелен сигнал на светофара за мен (той правеше ляв завой) и вместо да се извини ми отскубна мобилния телефон от връзката и го разби в земята. Е, после през носа му излезе тази идиотия  #Cussing out

# 33
  • Мнения: X
Така е, да - монетата има две страни, но, като шофьор ми се подкосяват краката, когато видя майка с количка или индивид с бели коси над 65г. Еййй Богу какви еквилибристики владеята - на мен пък ми писна от оплаквания: Не ми правят път на пешеходна пътека! На мен ми правеха и аз винаги правя, видя ли майка с количка спирам отдлече, ама вече ми писна - знаете ли какви кукувици има, решили, че щом тикат количка могат и н средата на платното да се движат. Дъртите хич пък няма да ги коментирам - те изобщо си нямат идея що е то светофар. Тях без предружител не трябва да ги пускат навън!

И глоби трябва да има и за пешеходци, а не да си мислят, че са неприкосновени - правилата важат за всички!

А това, че карате и правите ще сто неща зад волана и говорите по мобилния без хендсфри как изобщо си го позволявате, че и го пишете. Всичко, за което говорим отива подяволите. Похвално просто и без колан.....

# 34
  • Мнения: 1 063
Ми то в спора се ражда истината,както има разсеяни пешеходци така и има разсеяни шофъори и всеки е прав за себе си.Може би най-добре е като сме в колата да мислим като пешеходци, а като сме пеш да мислим какво им е на тия зад волана Thinking, а не да се плюем взаимно.
На нашият булевард има две места, на които редовно стават катастрофи,някой от водачите решават да спрат на пешеходец, да ама отзад летят и к`во става...

# 35
  • Мнения: 920
Моите наблюдения.
Германия, почивен ден, всичко е замряло. На прав път на 2 км. не се вижда кола, но германците чинно изчакват да светне зелено. В Ню Йорк пък пешеходците си вървят независимо какво свети. Пак там - жена с огромна кола нещо се пообъркала на кръгово. Всички спират, изчакват я да даде напред, назид и всичко си продължава тихо и кротко. Като се сетя колко псувни съм отнесла като млад шофьор в София.
Живея в Младост 3. На всяко кръстовище има светофар в памет на убито дете. Последният случай - на пешеходна пътека със 140.
Но като шофьор - на Цариградско откъм мантинелата ми изскача някой. Бабичка тръгва да пресича без дори да се огледа на 2 м. пред мен. На България откъм храстите, коти са озеленени, изскача човек.

# 36
  • Мнения: 9 990
Тези-изкачащите на Бъгария и Цариградско-трябва да ги третират като самоубийци.Казала съм-едно е на светофар,на пешеходна-длъни сме да спираме!Едно е да прескача мантинелата на цариградско.За това-спор няма!Глоба, ама такава, че да не се сетиш какво е това пресичане по този начин друг път.

# 37
  • Мнения: 4 965
Аз само да кажа за дърпането на количката след себе си (комшийке, не ми се сърди Wink). Много по-опасно е. Всъщност, количката е по-ниска и шофьорът вижда майката първо и може да реши да я заобиколи. Също така, ако количката е зад гърба реакцията е много по-бавна Peace.
Случвало ми се е така един с мотор да не види количката  newsm78 (нищо, че е огромна) и добре, че беше пред мен - той реши да мине точно под носа ми и аз успях в последния момент да бутна количката с всичка сила и моторът мина между мен и децата, че, на всичко отгоре, (глупакът му с глупак - хлапе някакво беше) се уплаши и се развика, пусна кормилото и добре, че натисна спирачка и се заби в тротоара, а не в някоя кола.

# 38
  • Мнения: 377
Наистина има две страни, но не случайно при инцидент шофьора е виновен и според мен лично така е правилно. Малоумници и самоубийци всякакви, но все пак не е нужно да им помагаме да се самоубият. Редовно ми се случва да спирам, за да мине някой свободно движещ се електрон по платното, при положение, че пешеходната пътека е на 2 метра. Но лично според мен е по-добре да го пусна да си пресече отколокото да се чудя откъде да го заобиколя. Миналата година за малко да ударя едно дете и това е нещо, което не се забравя. Добре че се оглеждам по 100 пъти преди да тръгна. Улицата не ни е много оживена и няколко момчета ритаха топка на платното /това също го виждам много често и считам, че е недопустимо/, запалих колата и точно преди да потегля ги погледнах за последно и добре, че ги видях и преди това и забелязах, че едно от момчета нещо ми се губи и в същия момент то ми изкочи из под колата.  #Crazy Мушнало се да извади топката, защото видяло, че тръгвам и се притеснило да не я прегазя.  #Crazy Сега като пиша пак ми се преобърна всичко не мога да опиша как се почувствах и какви картини ми минаха през главата. Десет минути съм стояла в колата без да мога да кажа или направя нещо. И все пак смятам, че всеки трябва да осъзнае, че носи отговорност. Не може да си минаваме с оправдания всеки така прави и ако спазвам правилата до утре няма да стигна. За това като пешеходец ще си чакам на червен сфетовар дори да няма  кола в близкия километър, пък нека всички останали ме гледат като изкопаемо. И като шофъор ще спазвам всички ограничения и правила, пък нека ме псуват всички "колеги".  Peace
И не много по темата, но това с електромерите на фаровете много ми хареса.  Peace  Но се радвам, че днес повечето коли, които видях караха със запалени фарове. Лошото е обаче, че има много с електромери и на мигачите и само ясновидски способности могат да ти помогнат да разбереш накъде са се запътили.  ooooh!

# 39
  • Мнения: 920
Напомняш ми случай отпреди няк. години на същата дата. Група деца пресичат булеварда в Дружба, към летището. Естествено посредата между 2 пешеходни пътеки. Спирам да ги изчакам. Но.....не съм си пуснала фаровете. Изумих се от красноречието на тези 10-11 год. хлапета. Какви поздрави пратиха на майка ми и на всичките ми роднини. И колко добре си служеха със средните си пръсти. Да, забравила съм да си пусна фаровете. Но никога не забравям, че като видя деца трябва да намаля и да спра.

# 40
  • Мнения: 47 981
с повечето мнения,макар и противоречиви,съм съгласна
аз имам удоволствието да живеч между районния КАТ и ИЧС(институт за чуждестранни студенти и др езикови и подобни курсове на соф университет)
ами сега покрай смяната на номерата около блока ни няма минаване,няма пресичане,разбирам ги шофьорите-много чакат,много бързат,ама то и без количка не може да се мине,а с количката просто е ужас
от другата страна е ИЧС и там разни госпожици и господа(а там учат не само чужденци,а и много българи),спряли си по тротоара колите(повечето много скъпи)и то така,че  на широкия 3 метра тротоар няма откъде да се мине,а отсреща платения паркинг(хората са им предвидили!)-полупразен!
ами аз минавам по тази улица не от проклетия,а просто тук живея,понякога ме е много страх за детето ми,което е почти на 5 годинки и обича да подтичва пред мен,крещя й като ненормална,но какъв избор имам?!
колко пъти са паркирали пред мен  и количката на тротоара,и като питам-извинете,как да мина с количката?-ме нагрубяват!
иначе мъжът ми е шофьор,кара общо взето прилично,определено не се занимава със странични неща докато кара,макар и не винаги да слага колан

# 41
  • Мнения: 148
Искам и аз да ви разкажа една случка от вчера. Аз също съм и шофьор и майка на две деца. Винаги се стремя да спирам на пешеходците. Вчера си карах колата по малките улички между Витошка и Ботев и спрях на едно кръстовище (на което аз съм с предимство и щях да правя десен завой), за да направя път на една много сладка бабичка с бастунче, която милата едвам ходеше. В същото време лявостоящата ми кола като видя, че аз спрях се юрна да ми пресича пътя и щеше да отнесе нищо неподозиращата баба, която много се уплаши. Отзад имаше друг шофьор, който така ми свиркаше отзад, все едно съм изкопаемо и как така съм си позволила да спра и да го забавя с една минута. А бабката дори нямаше къде да отиде, защото всички тротоари бяха задръстени с паркирали коли.
Трябва да има толерантност на пътя и възпитание от всички нас!

# 42
  • Мнения: 1 006
в движение сменям диск,  пуша, търся химикалка и лист в жабката /поне й ги подадох тя да запише нещо/, сменям скорости, направих 5-6 завоя в  поредица от тесни улици и накрая си затърсих червилото в чантата.И всичкото това - крещейки и говорейки по телефона без хендсфри.Накрая тя ми каза :"Що не пробваш някой път И да се преоблечеш, докато караш? Или зЕми нещо от багажника." hahaha

Ти като си откачалка защо трябва да рискуваш живота на другите? Аман от гъзари като теб - карат коли, които и средния европеец трудно може да си позволи, говорят по мобилни телефони за хиляда лева, ама им се свиди едно хендсфрий за десетина лева да купят  #Cussing out
Миналата година един такъв нещастник щеше да ме сгази на пешеходна пътека, при зелен сигнал на светофара за мен (той правеше ляв завой) и вместо да се извини ми отскубна мобилния телефон от връзката и го разби в земята. Е, после през носа му излезе тази идиотия  #Cussing out


Кво казваш ?  newsm78

Иначе как си ? Добре ли си ?  Thinking

# 43
  • Мнения: 9 990
Сакри, извинявай, повечето неща, които си изброила, че правиш докато караш не са за гордост, наистина се обезсмисля всичко ,иначе.... докато карам и аз сменям скорости и правя завои последователни...

# 44
  • Мнения: 1 006
Сакри, извинявай, повечето неща, които си изброила, че правиш докато караш не са за гордост, наистина се обезсмисля всичко ,иначе.... докато карам и аз сменям скорости и правя завои последователни...

Чакай сега и аз първо да ти се извиня и после да ти кажа, че не съм изброила нещата, които правя, докато шофирам, за да се изфукам. Confused Напротив...

И друго...ако се въртя на шофьорската седалка като пумпал пак, докато шофирам наистина се е налагало.А и съм достатъчно пораснала и разумна, за да го правя само там, където и когато наистина мога да си го позволя, за да не застрашавам себе си, пътниците в колата ми и околните на пътя.

Иначе...ми се иска да карам автомобил автоматик, за да не сменям скорости и да мога с дясната ръка да опипвам пича до мен, защото само с лявата мога да правя последователни завои.Е с това вече се гордея. bowuu

# 45
Кво казваш ?  newsm78
Иначе как си ? Добре ли си ?  Thinking

 newsm51

# 46
  • Мнения: X
Хе-хе Sakri - аз за т'ва искам кола с автопилот, да се возя с пича на задната седалка  Mr. Green

# 47
  • Мнения: 779
Не знам за София, но тук в Бургас доста често ми правят път и рядко срещам лошо отношение на пътя. Аз съответно правя същото, не съм шофьор, но като пешеходец спазвам стриктно правилата за движение, особенно когато съм с малкия.

# 48
  • Мнения: 1 006

Радвам се, че си добре, защото нещо се разтревожИх за теб. Wink

Тенкю за китката. Simple Smile

# 49
  • Мнения: 1 311
В общи линии съм съгласна с повечето мнения тук.

Да, има непредпазливи шофьори има и непредпазливи пешеходци. И от двете страни съм и количка съм бутала и кола карам и пеша ходя. Аз с количката пресичах по следния начин - слизах на улицата между паркиралите НА пешеходната пътека кола, заставах отстрани на количката, от страна на идващите коли и си чаках докато някой спре за да мина. И после си я бутах така отстрани до мен, с идеята ако някой се излети все пак първо мен да удари. А на светофар не се юрках първа да минавам, изчаквах поне няколко човека да тръгнат и аз след тях и то от другата им страна, не от тази от която идват колите. Идеята ми беше ако някой кретен се засили да минава, да мине през тях, не през детето ми  Embarassed

Моя инструктор ми каза 2 неща още в началото на курса - има ли пострадало дете винаги виновен е шофьора и щом си в колата си длъжна да пазиш и децата и майките им и старците и другите шофьори. И второто - качиш ли се в колата си с единия крак в гроба, с другия в затвора.

Само не мога да разбера защо според някои от вас карането без колан е толкова голямо нарушение - в крайна сметка въпросния шофьор застрашава само собствения си живот. Според мен много, ама много по-опасно нарушение е да караш с 80 при ограничение 40 ...

# 50
  • sofia
  • Мнения: 8 936
И второто - качиш ли се в колата си с единия крак в гроба, с другия в затвора.
Ние да не сме имали един и същ инструктор Grinning. На Хладилника някъде беше моя далечната 1997-98

# 51
  • Мнения: 11 314
Доколкото разбрах трагедията в Стара Загора е станала, защото камионът е тръгнал на скорост.

Може би по инерция, а не на скорост?
Знам много добре това кръстовище. Всички коли и камиони има перфектна видимост кой стои и чака на светофара да мине. Трябва да си кьорав, за да не видиш 2 майки с 2 колички и да не спреш да изчакаш още повече щом си с такова наистина тежкотоварно возило.

# 52
  • София
  • Мнения: 1 105
Абе общо взето за мен виновна е и майката. Не искам да обвинявам тежко и т. н., но във вестника четох, че се е уплашила и е отскочила на тротоара, а е оставила количката на пътя. Верно, че инстинкта за самосъхранение играе кофти номера по някога, ама...не знам! Не ми скачайте, моля!

# 53
  • Мнения: 2 292
Desika ако се спават ограниченията на скоростта в населено място и жилищни райони (50 и 30) и не се изпреварват всички от ляво дясно и където им попадне и ако се спира на пешеходна пътека ... много произшествия ще се избегнат. проблема е в културата на пътя в бг според мен

# 54
  • Мнения: 6 167
аз редовно виждам в България ( а и тук, но по-малко) хора /майки и баби шматки/ , които вървят на платното , хванали детенце, което е от вътрешната страна , тоест откъм потока коли. също така и на тротоара вървят хванали детето, което върви откъм платното.
това е безотговорно, но едва ли някой се сеща и му пука как си води детето.
елементарно е, може да спаси живот, но кой ли мисли.

нямаме елементарна култура как да обезопасяваме детето си, за оказване на първа помощ да не говорим. като гледам как спират кръв от носа, като го карат да си дава главата назад ( и даже и ръка го карат да  вдига), падам просто.

за щофьорите не искам да коментирам, тъй като темата е за другата страна на монетата. и там имам какво да кажа. тук щях да убия няколко души, преди да свикна да спирам на пешеходна пътека. сега обаче ми е приятно да спирам , да се поздравявам с хората, да виждам усмивки и благодарност, добро отношение и уважение.

за българия знам едно - ако ние не се пазим, няма кой да ни опази.

 Peace

# 55
  • Мнения: 6 167
само да кажа за коланите ( че се връщам да ви чета назад).

всеки може да намери оправдание да не го слага. най-вече им бил неудобен, притискал бюста ( Или шкембето) и тн. аз имам огромен бюст (Д) и след като аз мога да карам с колан, Всички могат!

до такава степен съм свикнала с колана, че и до ъгъла да отида го слагам.

но колко от хората са бръкнали в компютъра на собствената си кола, за да не чуват сигнала за незакопчан колан? първата им работа е, да намерят някой тарикат да изклчюи сигнализацията за колан. не качвам никой, който не си сложи колан. сори. ако не иска колан - да ходи пеша.

как да искаме хора, които не са отговорни за себе си, да са отговорни за другите? това не го разбирам. няма  да спазвам това, ама спазвам онова. юняма такава опера, когато си на пътя. аз спазвам правилата и се доверявам, че и този срещу мен на платното ги спазва.
тва е правилото.

 Peace

# 56
  • Мнения: 9 990
Не съм съгласна, че е безотговорно да водиш някак си детето по тротоар-моето иска само да ходи даже-не за ръка.Добре, че е послушно, та ми дава, когато кажа.Това е дете, не е куче на каишка.А на платното, може и да не съобразяват, да ги държат от вътрешата страна, откъм паркираните, а не движещите се коли, но по дяволите-достатъчно слалом прилагаш, за да се придвижиш-точно за това ли е драмата????Драмата е в пренаселеността , а от там и в ей такива едни приказки-каквото посееш-такова ще пожънеш.Иска ми се да заснема едни прекрасни гледки-за Движещи се коли по тротоара, не паркирали-движещи се!Ти си стоиш и си чакаш на спирката, детето стои мирно до теб и изведнъж зад гърба ти клаксон-искал да си спре под прозореца, пича, та си се движи по тротоара, да си маневрира спокойно...А уж учех детето, че е безопасно на тротоар, където го има, да върви по-навътре и няма да има проблем...да ама не, сега вече имам и стресирано дете, освен уплашена майка.Не е нормално да параноясваме така.Няма как да залепя детето за мен, че да не направи и една крачка самостоятелно-НА тротоар!!!

Аз искам да наложат някаква забрана за коли...незнам точко как и каква, не съм толкоз учена...Но да има някаква граница.Нашето семейство имаше личен автомобил и след като получихме служебен-продадохме нашата кола.Сега ползваме платен паркинг, а фирмата е осигурила и такъв пред офисите.По тротоари не спираме.А в много семейства има по 2-3 коли, не че налагам кой какво и колко да има, но да има някакви такси за център и ограничен достъп....може би, незнам, да го измислят  управляващите, затова са там...Да, ще има недоволни, ама всички с колата до вратата бе братче-гледам ги и ученичките/ до нас има училище/-да ме извинявате ама от това спиране баш пред вратата на училището-сакън да не походят малко-с по-дебели г...зове от моя са, дато дете съм раждала!Не призовавам да си спираме развитието и да отричаме колите-аз самата знам какво улеснение е с кола.Но да има някакви граници.Когато знаеш, че няма да можеш да паркираш там , където отидеш-да си хванеш рейсчето-нищо няма да ти стане.Ама на кой ли му пука всъщност...

Последна редакция: пт, 02 юни 2006, 09:15 от пенелопа

# 57
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Сакри, аз няма да разбера едно и то важи за повечето шофьори, тъй като ти споделяш, че практикуваш подобен начин на каране, питам теб:
Добре, ти преценяваш ситуацията и считаш, че можеш да си позволиш да си разпеториш вниманието, защото няма пряка опасност, но няма как да знаеш какво става извън теб-във всеки момент отнякъде може да изскочи някой напечен пешеходец или нещо такова, а е и възможно да не прецениш правилно, какво става тогава. Много пъти съм била свидетел как, когато пресичам автомобили не намалят, защото приемат, че ще пресека улицата, точно половин секунда преди те да профучат покрай мен. Ами ако се спъна, ако реша да пресичам бавно, както е по правилник, недай си боже да съм с количката и да не успея да я вдигна на трототоара по норматив, който ми е наложил шофьорът  newsm78 подобни преценки, които нарушават правилника са много опасни и могат да доведат до много страшни неща, мое мнение.

# 58
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Включвам се с информация от нашия град - Ямбол. От няколко дни на почти всички големи и натоварени кръстовища на пешеходните пътеки и светофари стоят полицаи. А си минал на червено(за пешеходците) , а си отнесъл глоба от 40лв. Дано има ефект и на "тарикатите" да им излезе соленко бързането Sunglasses

само да кажа за коланите ( че се връщам да ви чета назад). ....

но колко от хората са бръкнали в компютъра на собствената си кола, за да не чуват сигнала за незакопчан колан? първата им работа е, да намерят някой тарикат да изклчюи сигнализацията за колан. ....
Не е за хвалене, но моят съпруг е намерил решение без да се намесва в компютъра на колата ни. Коланът минава зад седалката(облегалката) и пак е закопчан. Направо побеснях, като го видях този номер. Само българин може да измисли подобна простотия. Оправда ми се , че в търговията му се налагало за няколко метра да слиза и тръгва и този сигнал го нервел. Накарах му се едно хубаво и сега пред мен гледам не го прави този номер.

# 59
  • Мнения: 7 474
Медала наистина има две страни  Tired
В България просто няма култура на каране и на пресичане. Всеки се прави каквото си иска и си мисли,че ще му се размине, ама не винаги се разминава.  Praynig

Общи условия

Активация на акаунт