Шести клас - 2018/19 - тема 1

  • 54 742
  • 740
  •   1
Отговори
# 120
  • София
  • Мнения: 1 043
Останах с впечатлението, че чакаме Judy до се включи за писмото. Иначе не пиша, защото не знам с какво мога да съм полезна - нито имам дар-слово, нито пиша добре. Но за подпис съм на линия. Как си го представяте? Да се срещнем някъде и да го подпишем лично или някакъв друг вариант?

# 121
  • Мнения: 6 587
С подписване имах предвид , дали ще има списък с имената ни в края на писмото или ще се подпишем като" родители на набор 2006" .





# 122
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
Е, не всички сме от София, за да можем да се подпишем лично.
Но нямам проблем да застана с името си под писмото.

# 123
  • София
  • Мнения: 1 043
Не знам тези електронните подписки, които се правят, дали имат някаква тежест/смисъл!? Тогава повече хора биха могли да се подпишат.

# 124
  • София
  • Мнения: 1 488
И на мен ми харесва писмото така както е. Бих подписала, бих го разпространила и в групите на нашия клас.

# 125
  • Мнения: 6 587
Е, не всички сме от София, за да можем да се подпишем лично.
Но нямам проблем да застана с името си под писмото.

Аз също!

# 126
  • Мнения: 7 286
Подкрепям писмото!Ще бъда извън София дълго време,но ако някой събира имена-моля,пишете и ще се включа.Благодаря!

# 127
  • Мнения: 710
А не е ли по-добре всеки да го изпрати на мейла им? Така като ги бомбардираме дали няма да има по-голям ефект?

# 128
  • Мнения: 21 455
Аз също смятам, че повече писма с един подпис, ще имат по-голям ефект от едно писмо с много подписи.
По математика също се готвят промени. Коментирала съм при бъдещите седмокласници.

# 129
  • София
  • Мнения: 2 437
Трудно ми е да влизам често да чета, защото съм командировка и имам работа. Съгласна съм на имейлите на МОН и Омбудсмана да го изпрати всеки от нас персонално с името си и електронна поща. Много добра идея е това! Може ли някой да даде в темата двата имейла да не ги ровим. И ако искате добавете и промените, за които Дидева казва по математика.

# 130
  • София
  • Мнения: 1 043
Аз също смятам, че повече писма с един подпис, ще имат по-голям ефект от едно писмо с много подписи.

Това наистина, май, е по-добрата идея.

# 131
  • Мнения: 24 467
Здравейте,
Не съм се включила в тази тема, тъй като май не съм проследила, че има нова такава, а това е така, защото малкия син оставих на по-заден план покрай кандидатстването и другите грижи около големия. Една добра душа ми писа на лични за писмото, което се подготвя и мотива за това.
Току-що видях темата и прочетох проекта.
Засега съвсем накратко бих могла да споделя мнението си по въпроса:

Скрит текст:
Благодаря за писмото Дидева!

Написах нещо в кратце - предлагам да се допълни ако има необходимост и да го пратим, пък да видим. На мен обаче ще ми е трудно да се ангажирам със събирането на подписи и изпращане, защото по-рядко ще влизам във форума - предстои ми командировка, а от другата седмица съм отпуска и ще съм в чужбина. Може ли някой от вас да се заеме с допълнителните неща по писмото? Нека даим заявим, че заварено положение е и набор 2006 г.
П.П. Може да попитаме мамите на бъдещите седмокласници дали ще ни подкрепят в това писмо.


ДО
Г-Н КРАСИМИР ВЪЛЧЕВ
МИНИСТЪР НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА

КОПИЕ:
Г-ЖА МАЯ МАНОЛОВА
ОМБУДСМАН НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ



ОТНОСНО: Изцяло нов формат на националното външно оценяване в седми клас

Уважаеми г-н министър,
Уважаема г-жо омбудсман,


      Вече повече от месец в медийното пространство се обсъжда промяна на формата на НВО по български език и литература за учениците, които през учебната 2018/2019г. ще бъдат в седми клас, като предвидените промени включват изучаваните български автори по предмета БЕЛ през 5-ти, 6-ти и 7-ми клас. Преди десетина дни зам. министър Таня Михайлова в едно свое изказване посочи, че готвените промени за НВО след VІІ клас в частта БЕЛ се отлагат за следващата учебна година (т.е. за набор 2005) и ще важат за бъдещите шестокласници през учебната 2018/2019 г. (набор 2006)
       
Уважаеми г-н министър,
Уважаема г-жо омбудсман,

от името на родители на деца набор 2006 г. /Може би би било по-добре да е от името на родителите на децата, които през следващата учебна година, 2018/2019, ще бъдат в шести клас, т.к. той включва и деца набор 2007 и 2005/ изказваме своето притеснение, несъгласие и недоумение за готвените промени и решението, свързано с тях.
От древни времена в правото е валиден един принцип, а именно ако даден закон засяга неблагоприятно лица, то той да не важи за “завареното положение” /"той да важи само занапред, не и за "заварените" случаи", а такъв случай са именно учениците, които вече са завършили пети клас, но ще бъдат ангажирани с промените, свързани с НВО в края на седми, ако се реши, че те ще ги обхванат/.
Явно на тази база се отлага и въвеждането на новия формат НВО по БЕЛ за учебната 2018/2019 г., но бихме искали да напомним, че “заварено положение” са не само децата, родени през 2005 г., но и тези от 2006 г., които вече преминаха през материала за 5-ти клас, без да имат представа за готвените промени. Ето защо резонно е ако въобще има необходимост от промени във формата то те да се отнасят за бъдещите петокласници (набор 2007), които още със започването на 5-ти клас ще са наясно с въведените промени и ще могат през периода на прогимназиалното си обучение да се подготвят за тях.
Категорично изразяваме несъгласие и настояваме  да запазите стария формат на НВО по БЕЛ за децата в “заварено положение”, а именно набор 2005 и 2006 г. .

Родители на ученици  в предстоящ шести клас:


В новата версия на сайта нещо днес не ми работи коректора за цвят на буквите. Трябваше да мина пак на добрата стара, но няма да имам време, тъй като ми се налага да изляза. Затова поставих допълнения и пояснения, съвсем мънички, в скоби.
Би могло да се организира по почина на петициите, свободни за подписи от желаещите в електронен вариант. Така повече родители биха могли да се включат.
И е добре да се направи точно сега, като се даде не много голям срок за събирането на подписи, докато още не е налице решение, което ощетява децата.
Смятам, че не броят на събраните подписи е решаващ, а мотивацията, а тя е добре, както е написана - ясна и кратка.
Другата възможност е, разбира се, всеки да го изтегли, подпише и изпрати.
А защо да не се комбинират вариантите, като подписката да не се разпространи в медиите?
Пращала съм писма и в електронен вариант до тези институции, като в тях соча името и електронния си адрес. По-често съм получавала отговор. Може това да направим също - всеки от нас да пусне такива.
Да обсъдим плюсовете и минусите тези дни тук. Не би било лошо.
Лично аз, например, бих могла още утре да изпратя две писма на хартиен носител до двата адресата, подписани лично от мен, като родител на засегнат ученик. Мога да подам и електронни - не ми пречи.

# 132
  • Мнения: 7 286
Дидева както винаги е отзивчива,  с идеи,съвети и информация "на място"!:bouquetf:
Ако може наистина, всеки от нас да прати писмата и лично-ще е добре.

# 133
  • София
  • Мнения: 2 671
И аз ще подпиша/изпратя, както решим.


Само в началото министър и омбудсман трябва да са с главни букви:
"Уважаеми г-н Министър,
Уважаема г-жо Омбудсман,"

# 134
  • София
  • Мнения: 2 437
Момичета, коригирах писмото с новите допълнения. Включих и едно изречение за математиката. Предлагам да го изпращаме лично.


ДО
Г-Н КРАСИМИР ВЪЛЧЕВ
МИНИСТЪР НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА

КОПИЕ:
Г-ЖА МАЯ МАНОЛОВА
ОМБУДСМАН НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ



ОТНОСНО: Изцяло нов формат на Националното външно оценяване (НВО) в седми клас

Уважаеми г-н Министър,
Уважаема г-жо Омбудсман,


      Вече повече от месец в медийното пространство се обсъжда промяна на формата на НВО по български език и литература (БЕЛ) за учениците, които през учебната 2018/2019г. ще бъдат в седми клас, като предвидените промени включват изучаваните български автори по предмета БЕЛ през 5-ти, 6-ти и 7-ми клас. Обсъждат се промени и във формата на НВО и по математика, който също ще обхване материала от прогимназиалния етап на обучение. Преди десетина дни зам. министър Таня Михайлова в едно свое изказване посочи, че готвените промени за НВО след VІІ клас в частта БЕЛ се отлагат за следващата учебна година (т.е. за набор 2005) и ще важат за бъдещите шестокласници през учебната 2018/2019 г. (набор 2006)
      
Уважаеми г-н Министър,
Уважаема г-жо Омбудсман,

от името на родителите на децата, които през следващата учебна 2018/2019 година ще бъдат в 6-ти клас изказваме своето притеснение, несъгласие и недоумение за готвените промени и решението, свързано с тях. От древни времена в правото е валиден един принцип, а именно ако даден закон засяга неблагоприятно лица, то той да важи само занапред, не и за “заварените случаи”, а такъв случай са именно учениците, които вече са завършили 5-ти клас, но ще бъдат ангажирани с промените, свързани с НВО в края на 7-ми, ако се реши, че те ще ги обхванат.  Явно на тази база се отлага и въвеждането на новия формат НВО по БЕЛ за учебната 2018/2019 г., но бихме искали да напомним, че “заварено положение” са не само децата, родени през 2005 г., но и тези от 2006 г., които вече преминаха през материала за 5-ти клас, без да имат представа за готвените промени. Ето защо резонно е ако въобще има необходимост от промени във формата то те да се отнасят за бъдещите петокласници (набор 2007), които още със започването на 5-ти клас ще са наясно с въведените промени и ще могат през периода на прогимназиалното си обучение да се подготвят за тях.
Категорично изразяваме несъгласие и настояваме  да запазите стария формат на НВО по БЕЛ и математика за децата в “заварено положение”, а именно набор 2005 и 2006 г. .

С уважение: …………………………………., ел. поща ............
родител на бъдещ шестокласник през учебната 2018/2019 г.

П.П. Това трябва да са имейлите


e-mail: priemna@mon.bg
e-mail: priemna@ombudsman.bg

Общи условия

Активация на акаунт