Обратно в България ?????

  • 2 520
  • 48
  •   1
Отговори
Здравейте момичета!
Пиша тук , а не в дом и семейство , защото мисля че майките в чужбина могат да ме разберат.
За какво става въпрос на кратко...Завърших една магистратура в Западна Европа, мъжът ми също учи , но има още една година до завършването.С нас е и детето.Доста трудно се справяхме до сега, сега вече аз не съм студентка, той все още е.Аз работих в една неправителствена организация / проект в Б-я, за който мога да работя и като се прибера в София.Проблемът при тях е чезаплащането  много малко, тези средства не са достатъчни за един , да не говориме за трима човека.Съпруга ми пък работеше като асистент  в един изследователски център, но договора му свърши, защото проекта свърши.
Малко е объркано както виждате, но ...С две думи до края на месеца трябва да си тръгнем за Б-я.Аз съм с много смесени чувства, детето току що започна да говори езика,  чувства се добре тук,
аз мога да кандидатсвам за разрешително за работа , но със заплатата , която ще получавам няма да можем да си платим и жилището.
Не ме притеснява толкова факта , че се прибираме, колкото реакцията на мойте родители...казах им снощи...реакцията беше,че в Б-я е много трудно, да сме си стояли там където сме и т.н.Може би имат основание, за 3 години сигурно нещата не са се много променили.
Нашата идея е да видим там как е и , ако наистина нищо не може да се направи да си търсим някъде работа в Европа, но с работни визи, а не като студенти, вече ще имаме дипломите ....
Ами това исках да споделя, извинявам се за разбъркания постинг, просто исках да споделя.

# 1
  • Мнения: 1 761
В коя страна сте?

# 2
# 3
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Според мен зависи и от къде си в Бг. Какви специалности имате с мъжа ти? В София нещата се промениха много в последните три-четири години. Аз лично нямам безработни приятели. Така че опитайте, пък ако не стане ще си търсите късмета по света Wink.

# 4
от София сме.
Аз съм еколог, занимавам се с упрвление на ресурсите, а съпругът ми се занимава със земеделие.
И двамата завършваме °Устойчив ресурсен мениджмънт°.

# 5
  • Мнения: 3 367
здр,
детето да не те тревожи-те се оправят много по-добре от нас..след толкоз учене аз не бих си късала нервите и да не мога да си плащам наема..ако наистина това е 1 вариант ако останете в Германия-приберете се,поогледайте се и заминете с осигурени визи и пари,очевидно имате образования к го позволяват,не мисля че ще се свършат опциите за работа навън
НО-ако има и най-малък шанс да останете в Герм.и да сте легални, и нормално платени -аз бих останала,новата работа и среда винаги връщат малко назад,особено в друга страна..
та това е моето мнение,вирнете си главите и бъдете със самочувствие където и да сте и си знайте цената
Анна
пс-родители аз не бих слушала..а и откакто съм майка знам, че ако вие сте добре и те ще да добре,каквото и да решите...

# 6
Благодаря за отговорите!
Ще видим как ще измислим нещата най -накрая.И тука ми се вижда сложно, а пък в София още повече.

# 7
  • Мнения: 3 423
от София сме.
Аз съм еколог, занимавам се с упрвление на ресурсите, а съпругът ми се занимава със земеделие.
И двамата завършваме °Устойчив ресурсен мениджмънт°.

Не вярвам, че в БГ има устойчивост,
ресурси не останаха, а мениджмънтът
гледаме докъде води. Запиши една
следдипломна квалификация и се
оглеждай за работа през това време.
Никoй не ви гони от Германия, а
в БГ освен роднините и НОИ, никoй
друг не ви чака с отворени обятия.

# 8
А това с НОИ ми хареса....за родните се съмнявам.
Къде да я запиша тази следдипломна квалификация?Нали тази магистратура ужким затова я записах , да си намеря по-добра работа.Да , ама не.АКо трябва да съм искрена не ми се прибира в България.Знам че ако сега си тръгнеме, после връщане назад няма.Затова много добре трябва да се обмисли.
Лиска, мерси за отговора, доста оптимистично звучи!

# 9
Ако наистина не ти се прибира, недей. Започни тази работа, дори да не е толкова добре платена в началото, после можеш да я смениш!!! За България не знам какво да ви посъветвам, но щом като ти си усещаш, че не ти се прибира сега, значи трябва да останете там, където сте и нещата могат и да се разрешат от самосебе си. Желая ви късмет, и дано вземете правилното за вас си решение.

# 10
Gledai sega, nishto ne stva na vednaj!
Postepenno neshtata i pri vas shte se narediat, edno po edno.
Ostavate v De poradi tova che ti imash rabota.
Saprugat ti moje da pochne niakakva kakvato i da e rabota za da mojete da se izdarjate a prez tova vreme i dvata tarsite druga rabota koiato vi ustoiva. Mladi ste, s mesno obrazovanie ste, niama kak da ne namerite, prosto e vapros na vreme.
Uspeh!

Цитат
Гледай сега, нищо не ства на веднъж!
Постепенно нещата и при вас ще се наредят, едно по едно.
Оставате в De поради това че ти имаш работа.
Съпругът ти може да почне някаква каквато и да е работа за да можете да се издържате а през това време и двата търсите друга работа която ви устойва. Млади сте, с месно образование сте, няма как да не намерите, просто е въпрос на време.

Моля, пиши на кирилица!

Последна редакция: сб, 03 юни 2006, 17:49 от Diviana

# 11
да , късмет ще ни е нужен.

Тази работа , която върших докато бях студентка е хубава, на половин работен ден,с пътувания, но организацията е NGO.На мен ми харесва , ако се прибера в Бг ще продължа да работя за тях, единственият проблем е заплащането.

# 12
  • Мнения: 382
Работата, за която казваш, със сигурност е хубава, обаче с нея следващите десетилетия (ако не си шеф там) няма да можеш и себе си да издържаш, а какво да говорим за семейство! Вярвам, че в БГ нещата вървят на добре и с такива хубави професии ще успеете един дан да се реализирате, но ми е трудно да повярвам, че това може да стане сега. Имам приятелка, която се прибра от Канада с дълги години опит с проблемни млади хора. Преди време започна работа в един център за зависими. Безпощадна работа и усилия. Заплата - без коментар - тя отива изцяло за разходи по транспорт.
Моя съвет е да потърсите начин да си оправиш документите тук (с други думи да си вържеш гащите). Лиска ти предложи страхотна идея. Пък след това можете да се опитате да разучите възможностите за работа в БГ и тогава да се върнете. Тази стъпка е най-лесна, но връщането после тук никак няма да е лесно.

# 13
Права  си, така е .
Аз още окончателно не съм завършила , до две седмици трябва да си предам дипломната работа.И това малко спира процеса за работната виза.
Но така като гледам менията повечето са за това да се пробваме да останем тука.Аз това като вариант го бях отписала и вече се чудех как ще пренасяме багаж...сега като чета като че ли други идеи ми идват.

Много благодаря момичета че сте съпричастни!

# 14
  • Мнения: 2 792
 Аз съм в Бг,  единствения съвет, който мога да ти дам е връщането да бъде при абсолютна невъзможност да намериш друг вариант.Тука нищо не се е променило, няма и да се промени скоро, търси други варианти.

# 15
  • Мнения: 3 537
Аз съм в Бг,  единствения съвет, който мога да ти дам е връщането да бъде при абсолютна невъзможност да намериш друг вариант.Тука нищо не се е променило, няма и да се промени скоро, търси други варианти.
Много точно казано-не се връщай тук!Ще съжаляваш после. no

# 16
  • Мнения: 2 757
През последните 6 години често ми писваще в БГ, напусках за малко, бачках навън квото и да е. Съответно не ми харесваше, нямах шанс за нещо по-добро въпреки, че търсех и пак се връщах в БГ мислейки си че по-лошо от чужбина няма да бъде. Но винаги си припомнях защо всъщност съм избягала и виждах, че в БГ всъщност наистина е по-лошо от чужбина. И пак бягах и така много пъти. Докато ми падна шанс да остана в чужбина завинаги. Олекна ми. Човек не бива да забравя защо е избягал от БГ. Иначе ще продължава да си прави грешката да се връща там и да се разочарова отново и отново. От тук натам каквото и да се случи с мен тук, БГ ще бъде последният вариант. Хубава старана е, обичам си я, но там живот за мен няма. Пък и... хората много се постараха да ги намразя....  #2gunfire

# 17
Много ви благодаря за мненията!
Явно ще има преосмисляне на ситуацията.До вторник трябва да има крайно решение.
Ще ви напиша какво сме решли, а междувременно ако има други мнения  ще ги прочета с интерес.
Приятен уикенд на всички!

# 18
  • Мнения: 11 314
Ако ти се отвори парашута за друг град тук, хващай дисагите и не му мисли. Дори там, където си сега, да не ти плащат достатъчно, може да се намери другаде място, където да ти платят достатъчно. Германия е голяма, възможности - бол.
Стискам палци!

# 19
  • Чехия
  • Мнения: 1 071
Щом веднъж сте тръгнали няма връщане  назад .........аз, ако сега трябва дa се върна,сигурно ще трябва да вляза в лудницата толкова усилия........................... пътя назад за нас последния авариен изход........................ newsm09

Последна редакция: нд, 04 юни 2006, 23:19 от ivalex

# 20
  • Мнения: 1 334
Госта съм аз.....

Може и да се помисли за вариант в който да се приберем за няколко месеца и да се търси нормална работа и после пак да заминем, както вече беше предложено.
Не знам вече, има още два дена да мислим, проблемът е, че съпругът ми не е много добре с езиците и винаги аз съм  била водещата в тази инициатива и сега когато спрях да работя и започнах да  пиша дипломната работа нешата съвсем се °забозаха°, както се казва.

Както и да е , благодаря ви за отговорите още веднъж !

# 21
  • Чехия
  • Мнения: 1 071
Успех стискам палци, да избереш най-правилния път............ Wink

Последна редакция: нд, 04 юни 2006, 14:53 от ivalex

# 22
  • Мнения: 3 880
Може и да се помисли за вариант в който да се приберем за няколко месеца и да се търси нормална работа и после пак да заминем,

Точно това според мен не е удачен вариант newsm78.
Много по_лесно се търси работа, когато си тук на място, отколкото ако си в БГ и от там търсиШ. За един работодател не е проблем да те покани "поне" на интервю, когато си някъде наблиzо, но ако си в БГ Шансовете да те поканят намалят много, освен ако не си някакъв много ценен кадър. А и местене zа няколко месеца не е реШение, а само стрес и допълнителни раzходи.
Факт е обаче, че трябва да вzемет твърдо реШение къде искате да живеете преz следваЩите години и да не "висите" така между двете държави- Иди си_ела си, zаЩото няма да е добре нито zа вас, нито zа детето.
Успех, каквото и реШение да вzемете. Simple Smile

# 23
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Мъж ми работи и учи в Германия една година, още нямахме деца. Яко го затресе носталгията и с удоволствие се върна в БГ. Няма да описвам разочарованието му. Сега като му домилее за БГ си припомня шока, след завръщането си от Германия.
Имаме и други познати работили в Германия и Англия, които са се върнали, защото са решили, че в БГ ще им е по-добре. Сега ако ги питаш какво им е мнението, съжаляват. Обаче върнали се веднъж, намерили хубава работа за БГ стандарта, устроили се някак с децата, не им се занимава да започват пак от начало. Имаме и познати румънци, оптимисти. И тях се опитахме да приземим, въпреки че Румъния не е България. Не успяхме да ги спрем. Е сега да чуеш румънеца, като се обади, как ни убеждава да си седим където сме, не че сме тръгнали за някъде Wink
Замисли се, ако не можете да намерите добра работа в Германия, какъв е шанса ви да намерите такава в България  Thinking Ние сме от София, имам поглед върху нещата там, защото нашите приятели са в София. Работа в момента има много повече, от колкото преди години, но заплащането, дори и в столицата не ти осигурява добър стандарт на живот. Почти нямаш права, като наемен работник и експлоатацията е жестока. Няма да коментирам училищата и детските градини, достатъчно е да хвърлиш поглед във форума Нашите деца. Отделно цените на стоките, които понякога са по-високи от западните, а стоките са по-некачествени, но като потребител отново си без права. Ще се справите ли в България?!?! Аз не бих могла  Rolling Eyes

# 24
  • Мнения: 650
Моля те, моля те, моля те-отхвърли веднага връщането в БГ. В България винаги можеш да се върнеш. Винаги има риск и ще трябва да го поемете. Късмет и не обръщай глава назад!

# 25
  • Мнения: 3 423
Ако разчиташ да се върнеш в БГ и тепърва да търсиш работа, забрави. Без връзки или предварително уредена работа ще психясаш. Още повече, че манталитетът на околните ще те шиба през лицето, а насреща ти ще се  пулят смятащи те за неудачник лица. Жалко е, но това е мнението за завръщащите се от чужбина. И ще изпаднеш в депресия, която може да ти стане агрегатно състояние. Искаш ли го? Я, виж, колко удобно се живее в Германия.

# 26
  • Мнения: 167
Боже хора чета на всички мненията и се пуля! ShockedОт около два месеца ме беше хванала носталгията да се връщаме за постоянно и това беше повод за разпра със съпруга ми.Той е от 16 години навън,а аз след като се омъжих за него -от 7.Понякога така ми втръсва да съм в Чужбина,че перспективата да се върна в България и да живея там ми се вижда чудесна.Тук-в Portugal не печелим лошо,но и не градим кой знае какво.Като се замисля парите ни хвръкват по наеми и детски градини,по разходи за храна и дрехи.Нищо не се отделя настрана.И като се депресирам от този факт-първата ми мисъл е България.А сега от отговорите тук,просто си мисля че аз не съм наред или че очилата ми са прекалено розови!Нищо ли не се промени в Бг,та все още не става за връщане?! Cry

# 27
  • Мнения: X
Ми не знам дали нещо ще се промени в БГ, но аз сега се чудя как да се мотивирам да заминем за Канада. Визите са ни в ръцете но някак не мога да се въодушевя, а уж винаги съм била амбициозен човек. Може би е от възрастта и застояването на едно място Sad Много неща обичам тук, а и не съм имала чак такива финансови проблеми и не знам ...

# 28
  • Мнения: 1 526
Ако разчиташ да се върнеш в БГ и тепърва да търсиш работа, забрави. Без връзки или предварително уредена работа ще психясаш. Още повече, че манталитетът на околните ще те шиба през лицето, а насреща ти ще се  пулят смятащи те за неудачник лица. Жалко е, но това е мнението за завръщащите се от чужбина. И ще изпаднеш в депресия, която може да ти стане агрегатно състояние. Искаш ли го? Я, виж, колко удобно се живее в Германия.

Peaceподкрепям с 2 ръце! Това, както вече не веднъж съм писъла го преживяхме съвсем скоро и повярвай ми хич не е приятно! В крайна сметка пак сме ` на вън`...

# 29
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Ми не знам дали нещо ще се промени в БГ, но аз сега се чудя как да се мотивирам да заминем за Канада. Визите са ни в ръцете но някак не мога да се въодушевя, а уж винаги съм била амбициозен човек. Може би е от възрастта и застояването на едно място Sad Много неща обичам тук, а и не съм имала чак такива финансови проблеми и не знам ...
Всяко ново начало е трудно  Rolling Eyes

# 30
  • Мнения: 1 334
Ако разчиташ да се върнеш в БГ и тепърва да търсиш работа, забрави. Без връзки или предварително уредена работа ще психясаш. Още повече, че манталитетът на околните ще те шиба през лицето, а насреща ти ще се  пулят смятащи те за неудачник лица.


Да, идеята беше да работя за същата организация, работата позволява да се работи от къщи и да се контактува по е-майла.Но тази работа е само за още една година и после проекта свършва.А съпруга ми евентуално може да се върне  в старата му работа или да прави нещо за себе си.Но аз не съм много убедене че ще имаме успеваемост.

# 31
  • Мнения: 1 334
Боже хора чета на всички мненията и се пуля! ShockedОт около два месеца ме беше хванала носталгията да се връщаме за постоянно и това беше повод за разпра със съпруга ми.Той е от 16 години навън,а аз след като се омъжих за него -от 7.Понякога така ми втръсва да съм в Чужбина,че перспективата да се върна в България и да живея там ми се вижда чудесна.


То и мен носталгията ме хваща , но аз често пътувам до Бг и виждам че нещата не са се променили чак толкова в положителна насока.Затова си мисля, че в Германия е по -добре, особено като виждам как детето се оправя с езика и всичко.

# 32
  • Мнения: 456
С две думи подкрепям това, което са написали повечето - когато миналата година отидох до Б-я за 1 месец с детето, единственото, което си повтарях през цялото време беше колко съм благодарна, че имахме късмета, но и силата да не останем там  Confused. Дори за най-престижната работа , не бих се върнала - изпитвам психически дискомфорт просто,  а това вече не се преодолява особено когато всеки ден се сблъскваш с една действителност пълна с отрицателен заряд. Може и малко пресилено да звучи , но така ги виждам аз нещата. Късмет в избора!!! newsm10

# 33
  • Мнения: 1 334
Ако разчиташ да се върнеш в БГ и тепърва да търсиш работа, забрави. Без връзки или предварително уредена работа ще психясаш. Още повече, че манталитетът на околните ще те шиба през лицето, а насреща ти ще се  пулят смятащи те за неудачник лица. Жалко е, но това е мнението за завръщащите се от чужбина. И ще изпаднеш в депресия, която може да ти стане агрегатно състояние. Искаш ли го? Я, виж, колко удобно се живее в Германия.

Peaceподкрепям с 2 ръце! Това, както вече не веднъж съм писъла го преживяхме съвсем скоро и повярвай ми хич не е приятно! В крайна сметка пак сме ` на вън`...
[/quote

Ами аз разбирам....проблемът е че нашето е малко принудително прибиране...или по-точно  е свързано със средствата които получаваме тук.
Вчера споделих с една приятелка  и тя ме нахока доста..чете ми конско половин час...че Германия не е страна в която трябва на всяка цена да се стои и че щом имаме финансови проблеми трябва да си ходим в Бг.От една страна е права, защото тук не е както в Бг и не можеш да разчиташ на никого.

# 34
  • Мнения: 1 334
Има и друго, никога не сме си позволявали да живеем мизерно, въпреки че бяхме студенти.
Когато дойдох да уча се бях настроила да работя и неквалифициран труд само за да мога да се дипломирам,оказа се че се разминах с неквалифицираният труд, започнах в това NGO в проект за Б-я.Съпругът ми , той по има опит с работата в ресторант, но тя винаги е била на втори план след работата му в университета.
И сега , когато вече нещата трябва на някъде да се развиват , ние се връщаме на изходна позиция и си мислим да се прибираме в Бг.

# 35
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Подкрепям мненията, че ако се върнете и решите отново да заминете ще ви е много по-трудно, отколко ако опитате да намерите нещо. Вие търсили ли сте? Може би, понякога е по-добре да се започне от едно по-нсико ниво и да се стремите за по-нагоре. Така че, на първо време нещо, което ще ви дава доходи, а след това нещо, което ще ви дава удовлетворение. Решението не е лесно....

# 36
  • Мнения: 382
Боже хора чета на всички мненията и се пуля! ShockedОт около два месеца ме беше хванала носталгията да се връщаме за постоянно и това беше повод за разпра със съпруга ми.Той е от 16 години навън,а аз след като се омъжих за него -от 7.Понякога така ми втръсва да съм в Чужбина,че перспективата да се върна в България и да живея там ми се вижда чудесна.Тук-в Portugal не печелим лошо,но и не градим кой знае какво.Като се замисля парите ни хвръкват по наеми и детски градини,по разходи за храна и дрехи.Нищо не се отделя настрана.И като се депресирам от този факт-първата ми мисъл е България.А сега от отговорите тук,просто си мисля че аз не съм наред или че очилата ми са прекалено розови!Нищо ли не се промени в Бг,та все още не става за връщане?! Cry

DODOT, не бих казала, че нищо не се е променило, напратив и то много, особено в големите градове и особено в някои професии. Полагат се много усилия, вдига се много шум. Аз съм на мнение, че човек може да живее в БГ пъти по-добре от където и да е. Обаче... проблема идва, когато започваш от нищото, след като вече си изградил нещо. Ако имаш спестявания, за да ги използваш, когато се прибереш (докато намериш подходяща работа) - не се замисляй. Все пак професиите, с които човек може да си осигури добър живот са ограничени и това са предимно компютърни специалисти. Даже мисля, че в БГ има изключително много работа и недостатъчно квалифицирани хора. Но това е друга тема.

# 37
  • Мнения: 945
Вчера се върнахме от 4 дневно посещение в Русия. От момента, в който самолета ни навлеzе във въzдушното пространство на Германия, на лицата на мъжа ми и мен се настани една такава щастлива усмивка. От вчера след обяд до сега не мога да спра да си повтарям "Господи, благодаря ти, че живея в Германия".

Каzваш, че ако zапочнеш да работиш в Германия, с твоята zаплата няма да може да си платите и квартирата. Не zнам къде живееш, но аz и съпруга ми дълго време живяхме с 800 евро на месец и при това в пъти по добре от България.

Не се връщай, ще съжаляваш цял живот zа това.

# 38
Изпратих детето си да учи в Германия (медицина).Не мисля, че е грешка.И колкото да ми липсва - стискам палци да се оправи.Там.От поколението съм на" как се каляваше стоманата"Вие сте по-силни, образовани, находчиви.Бъдете космополити!

# 39
# 40
  • Мнения: 1 334


Каzваш, че ако zапочнеш да работиш в Германия, с твоята zаплата няма да може да си платите и квартирата. Не zнам къде живееш, но аz и съпруга ми дълго време живяхме с 800 евро на месец и при това в пъти по добре от България.

Не се връщай, ще съжаляваш цял живот zа това.
[/quote]

Живеем в Мюнхен, все още в студентско жилище, което е ОК.
Най- големият проблем е че аз спрях да работя от последните два месеца защото пиша димпломна работа.От организацията в която работя ми обещаха да направят трудов договор.Заплащането не е добро, но работата е много, но не е нискоквалифицирана.
Мен ме устройва защото ходя 4 половин дни и ако имам още работа си я довършвамв къщи.Така съм и с детето доста време, защото той ходи на полудневна детска градина.
Но с този доход не знам Арбеитсамта дали ще ми разреши договора, а и от друга страна димпломната ми не е готова още, даже ръководителя искаше да ме отлага с още месеци нещо ,  което аз твърдо отказах.
Съпругът ми неговият свястен договор свърши и сега ходи и работи в ресторант.
Ние доста говорихме, везните се накланят да пробваме още два месеца тука, да видим дали с неговите средства ще се оправим , ако ли не ...Бг-то ни зове.

Много съм ви благодарна за отговорите!
Ще напиша какво сме решили , сигурно днеска вечерта или утре


лек ден на всички  bouquet

# 41
  • Мнения: 945
Аz миналата година получих раzрешително zа работа, половинката в началото на таzи година. В момента, в който аz подадох документи zа работна виzа не бях предала дипломната си работа, но вzех бележка от университета, че скоро ще получа дипомата си(а да имаш немско обраzование е едно от условията да получиш работна виzа по по лесната процедура). Е дипломата получих чак след 6 месеца Laughing Laughing Laughing.

Поне се пробвай, ако сега се откажеш беz да си се пробвала, цял живот ще съжаляваш. Вярно, МЮнген е много скъп град, но поне като сте женени ще си смениш щойер класа на 3 и няма да плащаш данъци.

И айде, дано вzемете правилното решение, което ще ви направи щастливи... Стикам ви палци.

# 42
  • Мнения: 1 334
Аz миналата година получих раzрешително zа работа, половинката в началото на таzи година. В момента, в който аz подадох документи zа работна виzа не бях предала дипломната си работа, но вzех бележка от университета, че скоро ще получа дипомата си(а да имаш немско обраzование е едно от условията да получиш работна виzа по по лесната процедура). Е дипломата получих чак след 6 месеца Laughing Laughing Laughing.

Поне се пробвай, ако сега се откажеш беz да си се пробвала, цял живот ще съжаляваш. Вярно, МЮнген е много скъп град, но поне като сте женени ще си смениш щойер класа на 3 и няма да плащаш данъци.

И айде, дано вzемете правилното решение, което ще ви направи щастливи... Стикам ви палци.

Geri,  това за кой град става въпрос, ще пробвам и аз да дам уверение от Уни-то че само дипломната ми остава, не знаех че става и така, но дали става и в Мюнхен.Тука има страшно много  чужденци, с доста голямо предубеждение са къ българите , защото има такива коит одоста са се постарали да ни изградят лош имидж.
Но, благодаря за идеята, още утре ще си поискам бележка от университета.

# 43
  • Мнения: 1 334
Обещах ви момичета , че ще ви кажа какво решихме.

Ще се пробваме да останем, дано на някъде да започнат да се решават проблемите един по един.
Мъжът ми е по оптимистично настроен, щели сме да се справим.Дано!
Иначе , аз мисля че трябва да си търсим и друга работа, през времето докато той се дипломира можем да  търсим и други възможности!

Много ви благодаря за отговорите, много ми помогнахте, да ви кажа честно все си си бях спретнала багажчето и исках да се прибирам.Явно е от носталгията....

Лек ден на всички!

# 44
  • Мнения: 945
Аz миналата година получих раzрешително zа работа, половинката в началото на таzи година. В момента, в който аz подадох документи zа работна виzа не бях предала дипломната си работа, но вzех бележка от университета, че скоро ще получа дипомата си(а да имаш немско обраzование е едно от условията да получиш работна виzа по по лесната процедура). Е дипломата получих чак след 6 месеца Laughing Laughing Laughing.

Поне се пробвай, ако сега се откажеш беz да си се пробвала, цял живот ще съжаляваш. Вярно, МЮнген е много скъп град, но поне като сте женени ще си смениш щойер класа на 3 и няма да плащаш данъци.

И айде, дано вzемете правилното решение, което ще ви направи щастливи... Стикам ви палци.

Geri,  това за кой град става въпрос, ще пробвам и аз да дам уверение от Уни-то че само дипломната ми остава, не знаех че става и така, но дали става и в Мюнхен.Тука има страшно много  чужденци, с доста голямо предубеждение са къ българите , защото има такива коит одоста са се постарали да ни изградят лош имидж.
Но, благодаря за идеята, още утре ще си поискам бележка от университета.



Biskara , аz учих в Schweinfurt. Ако имаш други въпроси относно виzа, процедурата по проверка на паzара и т.н., пиши ми на лични или на vassilyeva@qmx.de. Всичко по иzдаването на виzата иzглежда много страшно на думи, но да практика аz не поzнавам човек, на който да са му откаzали работна виzа.

# 45
  • Мнения: 1 334
Аz миналата година получих раzрешително zа работа, половинката в началото на таzи година. В момента, в който аz подадох документи zа работна виzа не бях предала дипломната си работа, но вzех бележка от университета, че скоро ще получа дипомата си(а да имаш немско обраzование е едно от условията да получиш работна виzа по по лесната процедура). Е дипломата получих чак след 6 месеца Laughing Laughing Laughing.

Поне се пробвай, ако сега се откажеш беz да си се пробвала, цял живот ще съжаляваш. Вярно, МЮнген е много скъп град, но поне като сте женени ще си смениш щойер класа на 3 и няма да плащаш данъци.



И айде, дано вzемете правилното решение, което ще ви направи щастливи... Стикам ви палци.

Geri,  това за кой град става въпрос, ще пробвам и аз да дам уверение от Уни-то че само дипломната ми остава, не знаех че става и така, но дали става и в Мюнхен.Тука има страшно много  чужденци, с доста голямо предубеждение са къ българите , защото има такива коит одоста са се постарали да ни изградят лош имидж.
Но, благодаря за идеята, още утре ще си поискам бележка от университета.



Biskara , аz учих в Schweinfurt. Ако имаш други въпроси относно виzа, процедурата по проверка на паzара и т.н., пиши ми на лични или на vassilyeva@qmx.de. Всичко по иzдаването на виzата иzглежда много страшно на думи, но да практика аz не поzнавам човек, на който да са му откаzали работна виzа.



Ще ти пиша малко по късно на лични.мерси за отговора.

# 46
  • Мнения: 357
Искам да подкрепя с две ръце решението ви да останете в ДЕ. Посъветвай мъжа си, щом още учи да се ослуша в университета за hiwi-job или да си налегне парцалите и да кандидатства във фирми, свързани със специалността му за практика (даже и да не търсят хора да изпраща Bewerbungen навсякъде!). Ако е толкова зле с езиците и не му стиска, неквалифициран труд из Мüchen се търси винаги. Гарантирам ти, че до три месеца и той ще има работа. Аз също завършвам сега една магистратура и през цялото си следване съм работила. Намерих си три работи в различни насоки на специалността ми, натрупах опит и можех спокойно да се издържам.
По закон след като имаш немска диплома можеш до една година да останеш в страната и да си търсиш работа. За този период ти се полага студентска виза. Когато си намериш работа ти издават работна виза.
Работила съм в БГ след университета на "добра" работа по специалността си с "добро" заплащане. Разбрах, че не мога да приложа знанията си и че не мога да се развивам като специалист. Грабнах си шапката та у швабско (е имаше и една любовна причина, ама това е друг въпрос) и не съжалявам за това.
Желая ви много късмет, дерзайте!

# 47
  • Мнения: 1 334
Искам да подкрепя с две ръце решението ви да останете в ДЕ. Посъветвай мъжа си, щом още учи да се ослуша в университета за hiwi-job или да си налегне парцалите и да кандидатства във фирми, свързани със специалността му за практика (даже и да не търсят хора да изпраща Bewerbungen навсякъде!). Ако е толкова зле с езиците и не му стиска, неквалифициран труд из М?chen се търси винаги. Гарантирам ти, че до три месеца и той ще има работа. Аз също завършвам сега една магистратура и през цялото си следване съм работила. Намерих си три работи в различни насоки на специалността ми, натрупах опит и можех спокойно да се издържам.
По закон след като имаш немска диплома можеш до една година да останеш в страната и да си търсиш работа. За този период ти се полага студентска виза. Когато си намериш работа ти издават работна виза.
Работила съм в БГ след университета на "добра" работа по специалността си с "добро" заплащане. Разбрах, че не мога да приложа знанията си и че не мога да се развивам като специалист. Грабнах си шапката та у швабско (е имаше и една любовна причина, ама това е друг въпрос) и не съжалявам за това.
Желая ви много късмет, дерзайте!

Здравей Марлийс,

мерси за отговора.Да, той мъжът ми така работи 8 месеца като hi-wi,в GSF- излседователски  институт, докато беше там , и аз с мойта заплата се оправяхме.Но при него проекта свърши, казаха му да се обади пак в началото на октомври , защото тогава ще започва нов проект, но до Октомври има доста време.И сега се върна пак на работа в ресторанта където беше работил преди една година.Езика не му е добър , с английски се справя по- добре, магистратурата беше на английски и от толкова учене , четене и в същото време работа не ни остана кой знае колко време да усъвършенстваме в детайли немския.Моят е по -добър, аз сега и курс започнах да карам , че без проифесионална помощ не става.
Ами това е в общи линии, ще видим , как ще се развият нещата, аз започвам да му търся работа, ако не стане тука, ще пробваме в някоя англоговоряща държава.Пък дано да имаме успех.Сега Гери от форума ми даде идея как аз да се пробвам за работна виза, защото аз си милсех че само като видят черно на бяло дипломната работа само тогава  дават работна виза, но може да се окаже че не е така , и ако стане ще е доста голям напредък.

# 48
  • Мнения: 2 885
Мила Biskara,
Поздравявам те да останете в De. Аз не съм живяла извън България, сестра ми е студентка и е на твоето положение - пише дипломната си работа в Хамбург. Тя учи икономика и банково дело. Но тя живее 5 години с немец заедно, не са върхът на сладоледа откъм финанси, ама не и съвсем да са зле. Сестра ми е стажувала в няколко банки, била е секретарка в софтуерна фирма, дори пазач на магазин от типа на Практикер през уикенда. Но я подкрепям напълно, че никога няма да си помисли да се върне в БГ.
Днес се прибира в БГ за месец. Знам, че точно след ден ще се радва, че не живее в БГ - мръсните улици, автобусите, момичетата натруфени по главната, отношението на магазинерките като видят момиче с дънки и тениска. Има още хиляди черни краски, но да не ги споменавам.
Може да звучи шокиращо за някои мами, но аз имам син на 8 месеца и вече знам къде ще го запиша да учи езика на Гьоте /като англичаните - като се роди детето и го записват в Итън/.
Била съм в Германия и Австрия. За малкото време през което съм била, не всички неща съм разбирала, защото просто не съм се сблъсквала с какъвто и да е проблем.
Но ако имах възможност и най-вече ако знаех добре езика, не би се замислила.
Само ще ти спомена, че зарязах във Варна работа за 400 лв. Дойдох в София с 5 лв. в джоба за един купон и останах. След седмица почнах да работя и досега съм направила само хубави неща - семейство, детенце, закупен наскоро собствен апартамент, хубава работа с добра заплата с три 0 и ПАК ТИ КАЗВАМ - при първа възможност изчезвам в De.
Имам роднини във Франкфурт и ходя често на гости при тях. Те са си тръгнали преди 15 години и са била на 40 г. Вече са с немски паспорти, имат бизнес, собствени къща и апартамент.

Стига да искаш и силно да желаеш - то ще се случи, не се отказвай и не се прибирай в БГ!!! /освен за почивка седмица с детето в планината!  Wink/ Naughty

Ще ти разкажа случка, която ме шокира: Същите мои роднини от Франкфурт идват за 2 седмици на почивка на Слъчев бряг - майка с едната дъщеря. В пакета е включена цената на закуската. Сервитьоите чуват, че двете си говорят на български и не им се сервират закуска - скандали и скапана почивка, без да се реши проблема - те били българи, какво като са платили и идват от De?!?!?!?!

Последна редакция: чт, 08 юни 2006, 16:40 от немирница

Общи условия

Активация на акаунт