хемангиом

  • 18 847
  • 31
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 163
Дъщеря ми има хемангиом до пъпа представлява червено петно релафно мисля че расте . намерих малко инфо но не ми е достатъчно голямо е около 3-4 см. Моля някой ако е имал такъв проблем да сподели. За сега личмата лекарка само го набюдава но аз се притестявам

# 1
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Ето тази тема е много подробна:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=25266.0


Ето още линкове от форума:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=94836.msg1667394;topicseen#msg1667394

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=83568.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=83262.msg1433845;topicseen#msg1433845

Май има и още, но сега нямам време да ги вадя всичките.
Успех!

# 2
  • Мнения: 1 938
Дъщеря ми има хемангиом в окосмената част на главата. Ипъкнал е - като "малинка"; 1 см. Педиатърката ни каза, че ако не расте, не е необходимо да се оперира. Ще остане така и ще бъде просто козметичен дефект. Ако расте прогресивно - примерно за месец да увеличи двойно размера си - тогава ще се наложи хирургична интервенция. Също така каза, че е възможно до 2-3-годишна възраст на детето хемангиомът да изчезне сам.

# 3
  • Мнения: 1 802
Моята дъщеря имаше хемангиом точно над дясното ухо, представляваше нещо като ягодка, появи се 2-3 дена след раждането! На мен тогава ми казаха че ще изчезне до навършване на детето на 1 годинка но не изчезна, сега е на 2 год. и 1 месец и вече почти го няма това образование. Така че тези неща минават от самосебе си, просто не става за ден два Simple Smile Доколкото знам някой се махат с лазер или нещо подобно, но това е в по тежки случай.
Обаче помня че съм чела, някога някъде че това е белег за някаква аномалия в организма, незнам доколко това е вярно, но при моето дете се оказа че има вродена аномалия. Държа да подчертая, че не е сигурно дали между хамангиома и аномалията има връзка!
Успех!

Последна редакция: пн, 05 юни 2006, 12:07 от eleonora_76

# 4
  • Варна
  • Мнения: 3 235
Аз съм имала като бебе под едната вежда, незнам кога, но е изчезнал, сега има малък белег. Искали са да ме оперират, но нашите не са се съгласили. Дъщеря ми има също, отстрани на коремчето, засега не расте и не смятам да го пипаме, само го наблюдаваме.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Дъщеря ми има хемангиом в окосмената част на главата. Ипъкнал е - като "малинка"; 1 см. Педиатърката ни каза, че ако не расте, не е необходимо да се оперира. Ще остане така и ще бъде просто козметичен дефект. Ако расте прогресивно - примерно за месец да увеличи двойно размера си - тогава ще се наложи хирургична интервенция. Също така каза, че е възможно до 2-3-годишна възраст на детето хемангиомът да изчезне сам.

Няма да изчезне хемангиома! И не е козметичен дефект, а съдово заболяване!
Синът ми е с два карвенозни хемангиома/тип малинка. Единият е на челото, другия на коремчето. Ходихме на лекар и сега ще го оперираме. Аз също не исках да се оперира, защото аз съм имала на веждата, но след годинката е изчезнал, но част от ириса на окото под веждата е по-тъмна. При коментара ми, че моят хемангиом е изчезнал от веждата/без да казвам коя/ лекарят се вгледа и каза" не е изчезнал госпожо, по- лошо- минал е в окото ви и ако се наложи след време да коригирате късогледство или нещо подобно никой няма да се наеме да ви оперира с този хемангиом в окото" ooooh!. Тоест хемангиома не изчезва- трансформира се на друга място и става вътрешен такъв! Педиатрите не са много наясно и дават грешни съвети. Колкото по-рано се махне, толкова по- добре. От всичко, което аз изчетох и консултирах  хемангиома е съдово заболяване и реално ние виждаме само част от него- все е дно гледаме короната на дърво от самолет- под това, което виждаме си има ствол и корени и нащата наистина не са приятни, защото ако вената е много "увредена" и детето се удари или пореже там, може да не е възможно лесно да се овладее кръвотечение от такова място. Освен това когато са по-малки карвенозния тип хемангиоми се махат с по-малко белег, защото реално лекарите режат площ три пъти по-голяма от хемангиома за да могат да коригират пълноценно кръвоносният съд в основата му. Опасно е много на главата и гениталите именно защото ако се трансформира във вътрешен не се знае къде ще отиде точно  ooooh!...
Малко объркано го написах, но истината е, че не изчезва/само карвенозния тип!/, не може да се изгори с лазер, нито да се замрази с азот, защото истинският проблем е подкожен и не го виждаме!

# 6
Катюша това което си написала е  доста сериозно  и да ти кажа направо стряскащо....моето дете е на 8 месеца и има хемангиом на гръбчето  2/2 см горе-долу водих го в Специализирана детска кожна клиника там казаха:
"Хемангиом се оперира само ако е животозастрашаващ за деца до 3 годинки ". А пък операцията с лазер е най-щадяща, но разни лекари разни мнения

# 7
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Катюша това което си написала е  доста сериозно  и да ти кажа направо стряскащо....моето дете е на 8 месеца и има хемангиом на гръбчето  2/2 см горе-долу водих го в Специализирана детска кожна клиника там казаха:
"Хемангиом се оперира само ако е животозастрашаващ за деца до 3 годинки ". А пък операцията с лазер е най-щадяща, но разни лекари разни мнения


Съжелявам, ако така е прозвучало, но това е истината ooooh!...Достатъчно консултации с различни лекари направихме. Аз в постинга писах, че задължително се махат по главата и гениталите, другите може да не се третират, освен ако не са на място, което е потенциално застрашено от падания и търкане. А операция с лазер на карвенозен хемангиом няма- лазерът не може да среже и завърже венозният съд с аномалия под видимата част, може само да премахне самата видима част и със стероиди да се опита изсушаване.
В България е важно човек да е информиран и да е потърсил поне две лекарски мнения  за да вземе решение относно здравето си/и на децата си/ за съжеление. Просто различните клиники и лекари задължително препоръчват лечението, което те самите предлагат и/или в което са специализирани...

Ето и един цитат на лекар пишеш във форума, който ме наведе на мисълта да търся повече инфо и мнения:
Здравейте всички,
въпросът за съдовите аномалии на кожата (общо казано хемангиоми) е сложен и за лекарите. Това е гранична дисциплина и изисква сериозен подход и диагностика, които определят лечението.
Приема се, че плоските кожни съдови образувания при бебетата постепенно изчезват към 2-годишна възраст. Тоест трябва спокойно да се изчака.
Друг вид набъбнали като малина, могат да бъдат третирани локално (местно) с кортизон, склерозиращо вещество или пластична хирургия.
Лазерът също дава голям ефект, но не се препоръчва при кърмачета.
Големите изпъкващи съдови аномилии се лекуват много специално, като за диагнозата е нужно контрастно изследване на артериите. По време на изследването е възможно да се запуши основната артерия на образуванието, за да се намали обемът му. След това има и други процедури.
И тъй нататък.
Моят съвет към майките на малките бебета е: изчакайте спокойно израстването на детето. Естествено, консултирайте се със специалист. Ако проблемът е сериозен, тогава вече нещата са други.
Някои педиатри дават кортизонови препарати през устата за дълъг период от време - не се съгласявайте, защото в повечето случаи ефектът е временен, а има неприятни последствия от кортизона. Даден локално той почти не вреди.
Д-р Стефанова от Пловдив има много голям опит - препоръчвам я.
Ние в детска хирургия "Пирогов" прилагаме комбинирана методика при подбрани случаи - оперативно отстраняване и/или инжектиране на склерозиращ препарат в съдовия тумор.
При големите хемангиоми нашите пластични хирурзи (доц.д-р.Дяков от "Пирогов") правят блестящи операции. Много са добри и в лицево-челюстната хирургия на Стоматологията (доц.Тепавичарова).
Ако се налага, екипът на проф.Н.Цанков от Кожна клиника на Александровска болница прилага успешно лазерната терапия.
Има различни държавни и частни центрове, които могат да предложат добри услуги. Но в даден процент от случаите се изисква висша апаратура за поставяне на точната диагноза.
Тук всеки подход е индивидуален и решението се взема от мултидисциплинарен екип.

# 8
# 9
  • Мнения: 1 937
Здравейте и от мен!
Тъкмо преглеждах форума за подобна тема. Моля да ме извините, ако се повторя, но бързам да споделя и нашия опит, преди да изчета всички публикации...
Голямата ми дъщеря (1999 г.), се роди с малка точица на бузката, близо до оченцето. Към четвъртия месец стана голяма, до степен, че почти го закриваше...Диагнозата - хемангиом! Последва манипулация от съдов хирург, която се състоеше в инжектиране на препарат в самия хемангиом - с пълна упойка! След месеци още две такива...Промяната започна да се наблюдава към 5-та година. Препоръчаха притискане на мястото с медицински силикон, нещо което тогава не се намираше у нас и с усилия набавихме от чужбина. Днес вече не е проблем. Казва се "Cica Care", но е само съпътстващо лечение. Категорично не препоръчаха операция, защото според изследванията, хемангиомът имал същите принципи на образуване и развитие като раковите заболявания - т.е., остане ли клетка, тя започва да се дели и всичко от начало.
Дъщеря ми ще навърши 7 през август. От последната процедура са минали години. Хемангиомът е избледнял, но мястото продължава да е релефно. Същият съдов хирург, който е и консултант към известен дерматологичен кабинет, препоръча третиране с уред от рода на IPL технологиите.
Това, което много ме притеснява е малкия опит на специалистити в България с подобна апаратура.
Имаме обаче личен контакт с лекари в Белгия, единият от които научно се занимава с проблема. Мога да дам координати. Съпругата на въпросният професор, пък е детски хирург в болница в Брюксел.
Мислим да заведем дъщеря ни там. Слава Богу, тя все още не изпитва притеснение от петънцето на бузката си, но много се надявам да можем да й помогнем преди това да се е превърнало в комплекс!
На разположение съм за всякакви въпроси!

# 10
  • Мнения: 2 631
Ужасно противоречиви мнения!!! #Crazy

Моята дъщеря има хемангиом на почти целия палец на лявата ръка. Консултирахме се със специалист /с 40-годишна практика в областта/ и той предписа лечение, чрез инжектиране на медикамент в самия хемангиом, но след навършване на 6-месечна възраст и преди навършване на 1 годинка. Според него, това следвало да се лекува, а не да се изчаква, само да изчезне, както считали повечето лекари. Предписа ни инжектиране веднъж седмично за 5-7 седмици, което било безвредно /напр. същото било лечението, ако бебето го ухапе пчела и се подуе/. Категорично е против операция и облъчвания. Но това предписание може би е съобразено с нашия хемангиом конкретно...

Това е което мога да кажа по темата. Ние също в момента събираме всякаква възможна информация и искаме консултация с поне още един специалист.

Катюша, това което си написала и аз мисля, че е доста крайно, но разбира се не съм специалист по темата, а и самите лекари явно изказват твърде противоречиви мнения... newsm78

# 11
  • Варна
  • Мнения: 2 171
envia, не искам да плаша никого и се извинявам, че така е прозвучало, но хемангиомите са няколко вида и аз съм събирала информация основно за карвенозния тип/като малинка/.

Както казва цитираният от мен лекар, а той е шефа на детска хирургия в Пирогов- този въпрос е сложен и за лекарите, какво остава за нас, които изобщо не сме учили за такива.
За да не объркам някого ще подчертая, че всичко написано от мен е лично мнение, изградено въз основа на информация в нет-а и консулт с варненски лекари. Просто споделям информацията/за каквато беше помолено от авторката на темата/, която имам- естествено всеки си слуша и съобразява с лекаря си Peace.

# 12
  • Мнения: 2 631
Нашият хемангиом е също кавернозен. Cry

# 13
naskoro i na nasheto slanchice mu otkrihme hemangion na rychichkata s golemina 3/2 sm. konsultirahme s trima specialisti.Dvata bqha na mnenie, 4e ako ne narastva s techenie na vremeto moje  da izchezne s rasteja,a tretiq kaza,4e edinstevenoto le4enie e operativno.Tyj kato za sega hemangioma ne narastva sme v period na iz4akvane.pediatyra ni uveri,4e tova ne e seriozno zabolqvane, a vrodena dobrokachestvana anomaliq.Edinstveno trqbva da se pazi d ane se naranqva, zashtoto mnogo trudno se spira kryvta.Da se nadqvame, 4e vsi4ko prinashite  shte e nared. Uspeh na vsi4ki s nashiq problem.

# 14
  • Мнения: 968
Катюша, а при плоските пак ли надолу са като корени вените?  Shocked Или това се отнася само за изпъкналите?

# 15
  • Мнения: 331
Това, което аз знам /от личен опит/:
Едната ми дъщеря има хемангиом и сега вече на 2 г. започна да избледнява. Почти се е обезцветил и вече е почти прибран. Намира се на лявата гърдичка, в началото беше яркочервен и изпъкнал. Всик1и лекари /не специалисти/ казаха, че ще изчезне. Не съм чувала за корени и такива страховити работи.

# 16
  • Мнения: 2 631
Пеперудка,
майчините петна НЕ СА хемангиоми!
Дъщеря ми има също множество майчини петна по лицето, косата и врата. Специалистът, при който ходихме, ги погледна и каза, че ще изчезнат, без да е необходимо каквото и да е било лечение. Повече въобще не ги коментира.
Всичко, което съм написала по-горе се отнася само за хемангиомите, но НЕ и за майчините петна!
Не се притеснявай!!!! Hug

# 17
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Катюша, а при плоските пак ли надолу са като корени вените?  Shocked Или това се отнася само за изпъкналите?

Не, не се отнася за плоски хемангиоми/Горбачов е с такъв/, те са друг тип ooooh!...
Ох, бе хора! Не исках да Ви плаша! Просто с каревнозните има проблем ако са на главата и в слабините- махат ги повечето!
Споделих какво съм чела, много време ми трябваше за да стигна до тази информация, много е сложен проблема и акцентът е да не вярваме на бабини деветини/изчезват след годинка и прочие/, а на лекарите!

# 18
  • Мнения: 1 938
Катюша, а при плоските пак ли надолу са като корени вените?  Shocked Или това се отнася само за изпъкналите?

Не, не се отнася за плоски хемангиоми/Горбачов е с такъв/, те са друг тип ooooh!...
Ох, бе хора! Не исках да Ви плаша! Просто с каревнозните има проблем ако са на главата и в слабините- махат ги повечето!
Споделих какво съм чела, много време ми трябваше за да стигна до тази информация, много е сложен проблема и акцентът е да не вярваме на бабини деветини/изчезват след годинка и прочие/, а на лекарите!
Катюша, бебето на моя приятелка имаше хемангиом на горната устна - кавернозен тип. Казаха на майката да изчака, докато детето навърши 2 годинки. В момента детенцето е на 7 години и няма и следа от хемангиома. Без никаква хирургична интервенция, без никакво лечение...

# 19
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Катюша, а при плоските пак ли надолу са като корени вените?  Shocked Или това се отнася само за изпъкналите?

Не, не се отнася за плоски хемангиоми/Горбачов е с такъв/, те са друг тип ooooh!...
Ох, бе хора! Не исках да Ви плаша! Просто с каревнозните има проблем ако са на главата и в слабините- махат ги повечето!
Споделих какво съм чела, много време ми трябваше за да стигна до тази информация, много е сложен проблема и акцентът е да не вярваме на бабини деветини/изчезват след годинка и прочие/, а на лекарите!

Катюша, бебето на моя приятелка имаше хемангиом на горната устна - кавернозен тип. Казаха
на майката да изчака, докато детето навърши 2 годинки. В момента детенцето е на 7 години и няма и следа от хемангиома. Без никаква хирургична интервенция, без никакво лечение...


ОК!  bouquet
Не искам да споря с никого и нищо не твърдя и вече съжелявам, че писах по темата!
Очевидно и мнението на завеждащия на детска хирургия в Пирогов не значи нищо пред на "моята приятелка детето"...
Аз също съм имала такъв! И по-лошото е, че всички доскоро мислеха, че е в миналото, а той е на по- лошо и опасно масто- какво да коментирам тук повече ...

p.s. освен да поместя къде е "изчезнал" моят хемангиом/ваше дясно тъмната част на ириса...

Последна редакция: ср, 07 юни 2006, 23:08 от Катюша

# 20
  • Мнения: 1 938
Не се обиждай! Не исках да те засегна...  bouquet
Дъщеря ми я гледаха 7-8 педиатри и ми казаха да изчакам - можел да изчезне сам... Ще я водя на преглед при съдов хирург.
Добре де, ама може ли аз и ти да знаем, че няма да изчезнат сами, а педиатрите да не знаят! #Cussing out #2gunfire #Cussing out

# 21
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Добре де, ама може ли аз и ти да знаем, че няма да изчезнат сами, а педиатрите да не знаят! #Cussing out #2gunfire #Cussing out

Никак не е нормално, но...
Ще четем и ще питаме-важното е децата да са добре  Peace  bouquet!

# 22
  • Мнения: 1 938
Вижте какво открих.

Нemangiomas (Хемангиоми):

Те се причиняват при наличието на оплетени тънки кръвоносни съдове. Съществуват три основни вида хемангиоми:
Повърхностни или капилярни хемангиоми (често се наричат и ягодови хемангиоми) – това са удебелени места, които са меки, лилаво-червени, гладки или съвсем леко грапави. Те могат да са както по рождение, така и да се появят и развият няколко месеца след самото раждане. Най-често тези хемангиоми се развиват по лицето, черепа, гърба и/или гръдния кош, но може и навсякъде другаде по тялото. Те може да останат със същите размери, но може и да ги увеличат рязко за няколко месеца;
Дълбоки хемангиоми – те са удебелени, дълбоки  и грапави петна, които често са лилаво-сини на цвят. Те могат да изглеждат като гъба, пълна с течност. Този вид хемангиоми често избледняват, докато детето израсне. И все пак, тъй като те са дълбоки, може да не изчезнат напълно или да оставят лека бледа грапавина. Дете с такива петна може да се нуждае от операция за премахването им или премахването на остатъчните белези;
Смесени хемангиоми – комбинация от повърхности и дълбоки хемангиоми;
Нemangiomas (Хемангиоми) може да не са по рождение, а да се появят няколко седмици след раждането. Те са най-честите туморни образувания при бебетата, срещат се при около 1-2% от новородените и около 10-12% при бебета до 1 година. Повечето хемангиоми се развиват по главата и врата. По-често се срещат бебета само с едно такова петно, но има и с повече. В много редки случаи хемангиоми могат да се развият и върху вътрешни органи – стомах, черва, черен дроб, бъбреци. Те могат да създадат усложнения в зависимост от органа, върху който са се развили.
Хемангиомите, които са по рождение, може да изчезнат бързо след раждането. Повечето други хемангиоми преминават през рязко нарастване – полиферация, след което преминават през по-плавно ниво на свиване и избледняване. Някои изчезват напълно до 18-месечна възраст. Повечето изчезват окончателно до 10-годишна възраст. Но те може и да оставят белег, тогава се налага козметична операция.

Симптоми

Няма симптоми, породени от петната по рождение – те просто са видими белези по кожата. Техният вид и характеристики могат да бъдат много разнообразни:

да бъдат гладки или изпъкнали;
да имат определени или неопределени граници;
да бъдат различни по цвят – кафяви, жълто-кафяви, черни, бледосини, розови, червени, лилави;
да бъдат само на повърхността на кожата или да се разпространяват и по тъканите под нея;
да растат бързо, да останат със същите размери и количество или да изчезнат.
Всички петна по рождение трябва да бъдат прегледани от специалист. Някои симптоми, които се получават, означават, че петното трябва да бъде изследвано внимателно и може да се наложи лечение. Обърнете се веднага към специалист, ако:

петното кърви;
от петното се развие отворена рана;
петното се инфектира.
Изследвания и тестове

Поне 90% от петната по рождение могат да бъдат диагностицирани при внимателен медицински преглед и чрез определени изследвания. Всички петна трябва да бъдат прегледани от специалист. Понякога лекарят ще трябва да наблюдава петното за известен период от време, да му прави снимки, с които да документира развитието му.
Ако специалистът подозира, че детето ви има други здравословни проблеми, той може да назначи кръвни и/или други изследвания, за да провери вътрешните му органи – черен дроб, бял дроб, стомах, черва. Тези изследвания включват изследване чрез магнитен резонанс или ултразвуково изследване. В редки случаи лекарят може да вземе част от петното (биопсия), за да се увери, че не е раково образование.

Лечение

Много петна по рождение избледняват с времето и не се нуждаят от специално лечение. Въпреки че някои – петната тип кафе със сметана и монголоидните петна обикновено не избледняват, те също не се нуждаят от лечение. Ако петното се развие на място, от което детето се притеснява, гримът би бил подходящ, за да го скрие.
Когато такова петно не се нуждае от лечение, лекарят трябва да обясни на родителите какво да очакват – дали петното ще нарасне, дали ще избледнее или ще изчезне. Така специалистът помага на родителите, като ги информира и насърчава да търсят и друга информация, свързана с петната по рождение.
Други петна като някои хемангиоми може да се нуждаят ото лечение. Това лечение е разнообразно в зависимост от типа, размера, нивото на развитие и мястото, на което се намира петното. Например, бързо растящ хемангиом около окото на детето или тези, за които се предвижда да оставят дълбоки белези, трябва да се лекуват. Хемангиоми по вътрешни органи задължително се лекуват.

Лечението на хемангиомита включва:

костикостероиди като преднизон – те могат да бъдат приемани като хапчета или да се инжектират направо в хемангиома, за да предизвикат свиването му или да спрат растежа му. Страничните ефекти на костикостероидите – увеличаване на теглото и закръгляне на лицето – обикновено изчезват при приключване на лечението. В редки случаи, ако костикостероидът не помогне при редуцирането или изчезването на хемангиома, може да се използват и други лекарства, например интерферон алфа-2а;
лазерна терапия – тази терапия се прилага, когато петната са близо до повърхността на кожата, например при лечение на port-wine stains.  Понякога  лазерната терапия е ефективна при спиране растежа на някои хемангиоми, но тя не може да се справи с по-дълбоките. Лазерната терапия може да се направи на всяка възраст;
хирургическа намеса – операция – хемангиомът трябва да бъде оперативно премахнат, когато никакви други лечения не са дали желания резултат или когато хемангиомът се намира върху вътрешен орган. Такава операция може да остави белег, за премахването на който също е необходимо специфично лечение.
Лечение вкъщи

Въпреки че повечето петна по рождение не са опасни, те могат да причинят неудобство както за родителите, така и за по-големите деца. Понякога лечение се налага именно поради козметични причини според мястото, размера, формата и цвета на петното. И все пак всеки човек е различен и реагира различно на появата и развитието на такива петна, това, което за един е безразлично, може доста да тревожи друг.
Има няколко начина, които родителите могат да използват, за да намалят негативното влияние на такива петна върху живота на детето. Например грим и прическа са много подходящи при скриването на петната по рождение.
Ако вие и вашето дете се притеснявате поради наличието на петно по рождение, говорете със специалист относно различните лечения, включително и психотерапевтично консултиране.
Ако детето ви има изпъкнало петно по рождение, следващите съвети могат да бъдат полезни:

избягвайте търкането или раздраскването му. Хемангиомите се получават при наличие на оплетени тънки кръвоносни съдове и може да причините кръвотечение;
ако хемангиом бъде наранен или започне да кърви, притиснете силно с чиста марля за около 10 минути. Ако продължи да кърви, веднага се обадете на специалист;
използвайте антибиотичен мехлем за малки наранявания при тези петна. Ако нараняването е по-голямо, веднага се свържете със специалист;
когато хемангиомът започне да се свива, кожата може да стане много нежна и уязвима особено от слънцето или по-грубо третиране. Допитайте се до лекуващия специалист какви грижи да полагате, докато раната заздравее окончателно;
след оперативна или лазерна терапия режете ноктите на детето си много дълбоко, за да не надраска раната. Много важно е да пазите детето си от излагане на пряка слънчева светлина поне няколко седмици. Когато се налага да излезе на слънце, използвайте нещо да покриете раната, докато заздравее напълно.
Петната по рождение най-добре се лекуват от козметични хирурзи или дерматолози

# 23
  • Мнения: 1 937
Nellina, нас ни консултираше лично споменатата вече д-р Стефанова! Не искам да публикувам тук снимки, но от това, което чета, струва ми се, че ние сме най-тежкия случай! Ако ти е нужна още информация, моля пиши на лични!

# 24
Детски хирург съм,работя в Пирогов в клиниката по детска хирургия.От това,което сте написали не ми става напълно ясно какъв тип е хемангиома,откога детето го има,колко бързо нараства.Но след като е започнал да расте е добре да бъде видян от лекар и то колкото се може по-скоро.Колкото повече се бавите,толкова по-голям ще става и толкова по-трудно ще е лечението му.Ако желаете,обадете ми се на тел.0887406163 или изпратете е-мейл на адрес georgikarov@abv.bg , за да уточним нещата и ако желаете да се срещнем.
С уважение-д-р Георги Каров.

# 25
  • Варна
  • Мнения: 340
Катюша, би ли ми писала при кой специалист във Варна сте ходили, че взех да се притеснявам. Сина ми има хемангиом "малинка" в окосмената част на главата по рождение с диаметър около 1 см. Не е мръднал на размери досега и лекарите, които са го виждали ми казват нищо да не правим. Само че след прочетеното тук разбирам, че трябва да потърсим по-компетентно мнение. Благодаря предварително!

# 26
  • Мнения: 2 631
Още малко общо взето успокояващо инфо по въпроса, но на английски.
С благодарности на мама Зарка, която ми изпрати този линк!  bouquet

http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/001440.htm

# 27
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 289
Аз все чета, чета за тези хемангиоми и все повече се обърквам  #Crazy

Значи- дъщеря ми се роди с голямо червено петно отзад на тила. На моменти е по- светло, понякога много се зачервява. Още в началото педката каза, че не е необходимо нищо по- специално за това петно.
Наскоро й правиха манипулация на ушите с пълна упойка. Анестезиологът забелязал петното и после ми каза, че това е хемангиом и непременно трябва да го види детски хирург.
Петното е съвсем гладко, подкожно. Не знам как да го опиша и не знам към кое от описанията на подобни неща да го отнеса  newsm78

Въпросът ми е- хирург или дерматолог трябва да го види?

# 28
  • Мнения: 968
Димана и ние имаме петно на тила - в окосмената част, че и не само там.. Водихме я при Челебиева тя каза, че са хемангиоми, но нямало нищо опасно. Това бил някакъв вроден дефект, но не опасен. Питали сме и 2 педиатърки и те ни казаха, че нямало проблем. Дано  Praynig Май са проблемни тези, които набъбват, а тези са гладки. Трябва да се следи да не започне да нараства.
А такива червени петна на тила май имат много гора. Поне имаше една тема на dp, където споделяше че и той има и дъщеря му има и още доста хора. Може да се разровиш в търсачката.  Wink
OFF:ако си онлайн в кю-то ми пиши, че искам да те питам нещо, за което съм се притеснила..

# 29
# 30
здравейте,детето ми вече е на около 7 години и има хемангиом на брадичката и по вратлето,повечето хора като го видят реагират сякаш са видяли дете,което много се е лигавило и се е протрило.Ходили сме при д-р.Стефанова и тя ни даде "Адвантам" крем, но вече 5 месеца го ползваме и няма ефект.При всички лекари,които сме ходили ни казваха,че всичко ще се оправи до 6 годинка на детето ,но нещатата не стнаха така.Казаха ни че това са плоски хемангиоми,може ли някой да ми помогне и има ли изобщто някакъв начин за лечение?
Не се обиждай! Не исках да те засегна...  bouquet
Дъщеря ми я гледаха 7-8 педиатри и ми казаха да изчакам - можел да изчезне сам... Ще я водя на преглед при съдов хирург.
Добре де, ама може ли аз и ти да знаем, че няма да изчезнат сами, а педиатрите да не знаят! #Cussing out #2gunfire #Cussing out

# 31
  • Мнения: 1 937
jovka73, можеш ли да закачиш снимчица?

Общи условия

Активация на акаунт