Оставяте ли бебето/детето при бабите?

  • 24 633
  • 329
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 441
Дългите оставяния от по цяло лято или седмици наред не са ОК за мен.

И не забравяйте, животът е колело. Докато белгийската баба знае че на дърти години няма да зависи от децата си защото държавата ще се погрижи за нея, тук няма да стане това. Смейство сме и се грижим едни за други, за добро или лошо това ни прави по различни от "западните" хора.


Аз имам един философски въпрос във връзка с това твърдение.  По принцип съм възпитана (като повечето нормални българчета от миналия век Simple Smile  че бабите са институция- гледат внуци,  обичаш ги безкрайно,  уважават се и са част от семейството.  Самата аз гледах моята покойна баба до последния й дъх,  сменях й памперс накрая като се разболя и тн.  За мен това са нормални неща.  Тя  ме е изгледала и имахме силна обич. Другата ми баба също вечно е била помагачка и сега нормално-живее с родителите ми,  които я гледат на дълбоки старини.

Какво се прави обаче,  когато бабите изобщо странят от живота на внуците/децата си цял живот и не помагат по никакъв начин?  Малко по-напред в темата писах какво е положението с бабите на моето дете.   Какво се случва,  когато цял живот не са ни помогнали с една вечер гледане,  една добра дума,  едно копче,  но в крайна сметка всички грохват и остаряват и идват да почукат на вратата на децата и внуците си?
Според идеята на твърдението,  че възрастните помагат,  за да им помагаме и ние,  какво се случва с тези възрастни,  които са важничали цял живот и се сетят,  "когато зима забръска" Simple Smile  Тук повечето споделят за нормални отношения,  т. е.  баби,  които помагат и тн,  та едва ли някой ще може от личен опит да говори,  но все пак- да разсъждаваме.

# 121
  • София
  • Мнения: 11 764
Аз също съм гледала и двете ми баби до последния им дъх, до памперси промиваме на залежали рани. За мое щастие няма да съм изправена пред избора да гледам ли възрастните родители или не, защото отговора е винаги да за мен.

И все пак мисля че макар да не да мръднали пръста за децата, нас са ни отгледали и заслужават да им се помогне или поне ние да сме с чиста съвест, това са нашите родители, не чужди.

# 122
  • Мнения: 441

И все пак мисля че макар да не да мръднали пръста за децата, нас са ни отгледали и заслужават да им се помогне или поне ние да сме с чиста съвест, това са нашите родители, не чужди.

За нашите родители е ясно.  Нека поставя  въпроса така- би ли гледала свекър и свекърва (както би гледала своите родители) ,  които цял живот не са зачитали децата ти и теб.
На тях би ли им сменяла памперси и тн?

# 123
  • София
  • Мнения: 11 764

И все пак мисля че макар да не да мръднали пръста за децата, нас са ни отгледали и заслужават да им се помогне или поне ние да сме с чиста съвест, това са нашите родители, не чужди.

За нашите родители е ясно.  Нека поставя  въпроса така- би ли гледала свекър и свекърва (както би гледала своите родители) ,  които цял живот не са зачитали децата ти и теб.
На тях би ли им сменяла памперси и тн?

Най-вероятно да. Майка ми гледа свекърва си до последния дъх, запечатало ми се е в главата че нито едно дете не трябва да вижда собствения си родител в такова състояние. Наложи и се обаче и за нейната майка да го направи и знам колко беше болезнено за нея. Всичко е до личен пример предполагам.

# 124
  • Мнения: 766
Оставяла съм детето си, което е на 8 месеца има-няма 10 пъти за по няколко часа главно на майка ми. Огромно доверие и имам и тя се отнася страхотно с дъщеря ми. Обръща и внимание, играе с нея, сменя памперси, храни я. С пюретата малко и е трудно, но дъщеря ми трудно ги хапва и при мен. С преспиване още не съм я оставяла, но скоро и този момент ще дойде. Хубаво е децата и родителите да не са скачени съдове и да свикват и с други хора. На свекърва ми по- рядко я оставам в последно време, защото тя гледа болната си майка и брата на ММ в момента, който претърпя тежка операция и едва оцеля, иначе има желание да я гледа и като цяло слуша. Естествено няма търпение да и прави палачинки и мекици, но съм и казала сега какво може и до момента изпълнява, доколкото ми е известно.

# 125
  • Мнения: 46 511
Добре, а не Ви ли липсват децата по цяло лято??
Ние си се виждаме. Ходим им на гости,, независимо дали детето е при тях. А и ваканцията не е толкова дълга. Като сметнеш и семейната почивка, която повечето правят с децата си, не остава кой знае колко време.

Иначе ако от мен зависи ще ми е най-добре да си е нон стоп до мен, както когато беше новородено Joy но стискам зъби, защото виждам, че има желание за самостоятелност. Не само при бабите ходи, ами и на градина, после училище, екскурзии, по цял ден по улиците с приятели, на пижамени партита...
Постепенното откъсване е полезно и за детето, и за родителите. Защото рано или късно това ще се случи, но когато е рязко би било по-болезнено и за двете страни. Под 3 г. за по няколко часа или дни, после седмица, после малко повече. Разбира се, говорим за случаите, в които е възможно - живи баби и дядовци, които физически могат да го направят, в добри отношения са със семейството и най-вече - самите те имат желание.

# 126
  • Мнения: 10 993



Какво се прави обаче,  когато бабите изобщо странят от живота на внуците/децата си цял живот и не помагат по никакъв начин?  Малко по-напред в темата писах какво е положението с бабите на моето дете.   Какво се случва,  когато цял живот не са ни помогнали с една вечер гледане,  една добра дума,  едно копче,  но в крайна сметка всички грохват и остаряват и идват да почукат на вратата на децата и внуците си?
Според идеята на твърдението,  че възрастните помагат,  за да им помагаме и ние,  какво се случва с тези възрастни,  които са важничали цял живот и се сетят,  "когато зима забръска" Simple Smile  Тук повечето споделят за нормални отношения,  т. е.  баби,  които помагат и тн,  та едва ли някой ще може от личен опит да говори,  но все пак- да разсъждаваме.
[/quote]


Моята майка е така. жива и здрава е, ако се наложи - няма проблем да платя да я гледат и сменят памперсите. Мъжа ми я кара по лекари, но емоционално грам не се трогвам. Приемам, че е разход, които ще трябва да се направи и толкова.
Ако искаш да те обичат, трябва ти да обичаш детето си и да искаш то да е щастливо.Това означава и да му гледаш детето, за да може твоето дете да отиде например на хотел, за да прави секс с мъжа си и ти да не се чувстваш прецакан от това.

# 127
  • София
  • Мнения: 39 759
Само веднъж съм оставяла щерката на баба ѝ. Обадих се по телефона и питах дали ще я вземе. Решихме да направим купон у дома по случай именният ден на ММ. Бабата я взе в петък вечерта и ни я върна в неделята Simple Smile
Синът ми не е бил сам при бабите си. А каката едва миналата година (на 16г) отиде сама при баба си в провинцията.

# 128
  • Истински се вижда само със сърцето.
  • Мнения: 10 297
С удоволствие бих оставяла детето на бабите й, за съжаление не сме в БГ и това няма как да стане на този етап. А така ми се Идка понякога да можех да звънна и да кажа мога ли да доведа детето за уикенда Simple Smile Не знам кое е западен модел, но тук специално бабите много помагат в отглеждането на децата, редовно виждам баби и дядовци с внуците на детската площадка, или пък съседите ми които постоянно помагат с вуците. Всичко е въпрос на възприятие и семейни отношения.

# 129
  • Мнения: 607
Офтопик. На тези всичките една и съща белгийска баба ли ходи, или различни?

Една и съща баба е на почти 70 години,  живот си живее.......

# 130
  • Мнения: 3 031
Браво на нея, дано повече баби имат тази възможност.
Свеки е същата, живот си живее. Това е и моят план за в бъдеще.
Гледа нашите деца около седмица-две годишно и още толкова децата на мъжа ми от първия му брак. Майка ми и тя се отчита с по 2 седмици.
Благодарна съм им много и им вярвам на 100%. Нито им броя сладоледите, нито пиците. Нека се забавляват както преценят.

# 131
  • Мнения: 444
Всяка седмица я оставям , а не искам Sad Но иначе ми се сърдят Sad Правят си каквото искат, като например сега- 5 седмици поред се води в Макдоналдс и като помолих да не го прави се разсърди.Ще пробвам да не я оставя тази седмица, но пак ще станат драми. Не знам какво да правя вече.

# 132
  • Мнения: 250
Ох, на какво се дължи тая масова страст на бабите да напират да дават захар, сладко, вафли и тн... Цялата нация е затлъстяла от ядене и ендокринни болести, но поука не се взима Confused

# 133
  • Мнения: 1 001
Защото много са на принципа, едно време като пиеха вода със захар да не би да им е станало нещо, гледай какви големи хора порастнаха, то да не е като сега много да се вживявате с тези неща. Аз от позицията на зъболекар мога да се изкажа например за зъбите на мъжа ми, ама я да кажа нещо и свекървата може да се засегне, нали всички са много чуФствителни на тая тема.

# 134
  • Мнения: 12 662
Да угодим на децата.  И не сме непрекъснато с тях, родителите да му мислят. 

Общи условия

Активация на акаунт