Село за постоянно живеене в Южна България

  • 15 412
  • 46
  •   1
Отговори
  • Мнения: 16
Здравейте,

в момента търсим подходящо село за постоянно живеене в Южна България.

Ориентирали сме се към по-равнинните региони на областите Пазарджик, Пловдив и Стара Загора.

Бихме се радвали на вашите съвети и информация за села, които да отговарят на тези основни критерии:

- голям двор от поне 2 декара
- плодородна почва
- без битова престъпност
- с канализация
- сравнително близо до главен път и някой от главните градове

Планираме да вземем имот със стара къща и да направим основен ремонт, в краен случай може и да строим. Идеята е да живеем там целогодишно, да си гледаме овошки, зеленчуци и кокошки  Simple Smile и да работим (полу)дистанционно.

Надяваме да ни помогнете с информация от собствен опит и впечатление, за да можем по-добре да се ориентираме в обстановката.

Благодарим!

# 1
  • Мнения: 2 490
На всичките ви критерии отговаря Садово, на 15 км. от Пловдив. Има канализацията. Добра инфраструктура, редовен автобусен и  железопътен транспорт. Района е земеделски и почти всички къщи са с големи дворове. За престъпността не мога да кажа. Формално се води град, но реално си е село(около 2000 жители). Общински център е. Има поликлиника, спешна помощ, детска градина и училище.

# 2
  • Мнения: 25 672
Дано не те заблуждавам, но не се сещам за село в равнината с плодородна почва, в което да няма битова престъпност. Такива села търси високо в планината.

# 3
  • Мнения: 2 889
Всички села около Пловдив са хубави- Брани поле, Брестовица, Брестник и още куп други. Но във всяко село има махали, а където има махали няма как да няма престъпност. За мен една ромска делнична сватба със тонколони, издаващи бумтене като бомбата над Хирошима до 2:00- 3:00 ч през нощта си е чисто престъпление.

# 4
  • Сливен
  • Мнения: 4 241
Гурково

# 5
  • Мнения: 16
Мерси за идеите!

То съвсем без (битова) престъпност няма да е, но някак не ни се ще да е като в Северозапада например, където цели села ги тероризират крадливи цигани.

Засега си харесахме Рупките, Михайлово, Плодовитово, Виноградец, Лесичево, Рогош, Землен, Скутаре и още няколко други.

# 6
  • Мнения: 2 490
За Рогош знам, че е пълно с цигани.

# 7
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 714
с. Црънча, Пазарджик. На 10 км. е от града и в полите на Родопите. Няма цигани, задружно село е.

https://www.facebook.com/groups/1681554955398169/ и https://www.facebook.com/groups/135329406510014/

# 8
  • Мнения: 16
Благодарим много за полезната информацията за селата Рогош и Црънча!

Леко, по-леко започваме да се ориентираме по-добре за селата, в който евентуално бихме търсили нещо за нас.

Надяваме се да получим още ценна информация за села или малки градчета от първо лице.

Ето и нашият актуализиран списък:

Пазарджишко: Варвара, Црънча, Лесичево, Виноградец

Пловдивско: Калояново, Скутаре,Строево, Калековец, Стряма, Войводиново, Царацово, Около Раковски, Садово, Родопската Яка

Старозагорско: Михайлово, Рупките, Землен, Гурково, Плодовитово

# 9
  • Мнения: 25 672
Хубави са селата в Старозагорско, ама не знам да има такова без цигани. И да има, от съседните села ще прииждат нощем да правят золуми...
Хубавото и богато село е рай за паразитиращите. За домовете може да се разчита донякъде на СОТ, но за реколтата няма спасение.

# 10
  • Мнения: 817
Село Розово -на 5 км от Казанлък и на 30 от Стара Загора.Страхотно местенце между Стара планина и Средна гора.Не съм чувала да се оплакват от престъпност.

# 11
  • Мнения: 19 089
В повечето случаи имоти по 2 дка няма, обикновено става дума за 2 имота, обединени в двор. За селата, към които имате интерес, потърсете плановете за регулация, ако има такива, или кадастралните планове.

# 12
  • Мнения: 11 668
Била съм в Рупките. Хубаво, спретнато, малко селце и съвсем близо до Чирпан.

# 13
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Обикновено колкото по-близо е селото до града, толкова дворовете са по-малки.
Селата около Пловдив на равното са много опечени, не знам откъде идвате и дали сте свикнали с това. Нощите са прохладни в тия от Родопската яка, но там дворовете обикновено са стръмни, а имотите скъпи.
Имам познати от Дълго поле, които всеки ден пътуват за да работят в Пловдив. Пътят е много добър и връзката е бърза.. Занимават се и със земеделие, до момента не са се оплакали от грабежи. Но и не отсъстват за дълго, живеят си там.

# 14
  • Мнения: 16
Благодарим за информацията от последните постове!

Спомената такава заедно с имената на местата вече е в нашата база данни. Simple Smile

С канализацията се примирихме и тя вече не е критерий.

Основното или по-точно най-ценната за нас информация в момента е за подредени, задружни и спокойни места.

Има ли някой информация за такива?

Смятаме след около две седмици да преминем в по-конкретна фаза, т.е. да си направим списък, на първо време с около пет до максимално десет села, в които да правим огледи.

# 15
  • Мнения: 8 813
Мерси за идеите!

То съвсем без (битова) престъпност няма да е, но някак не ни се ще да е като в Северозапада например, където цели села ги тероризират крадливи цигани.

Засега си харесахме Рупките, Михайлово, Плодовитово, Виноградец, Лесичево, Рогош, Землен, Скутаре и още няколко други.

В Лесичево цигани няма. Никога не е имало, още преди 50 години. Но къщи с 2 дка двор не знам дали ще намерите. Дворчетата са малки, нашето 350 кв.м като на повечето други. Проблеми с водата още отпреди 50 г. Преди години селото беше наводнено от скъсана язовирна стена, трудно се съвзеха хората. Иначе е разкошно място, много ми е мило там. Ще купите евтино.
Около Пловдив след Скутаре е Маноле. Има големи дворове, плодородно е, вода има бол. Само големи къщи. Има махала, но то е навсякъде. Около болницата е най-добре. По-скъпо е.

# 16
  • Мнения: 134
Благодарим за информацията от последните постове!

Спомената такава заедно с имената на местата вече е в нашата база данни. Simple Smile

С канализацията се примирихме и тя вече не е критерий.

Основното или по-точно най-ценната за нас информация в момента е за подредени, задружни и спокойни места.

Има ли някой информация за такива?

Смятаме след около две седмици да преминем в по-конкретна фаза, т.е. да си направим списък, на първо време с около пет до максимално десет села, в които да правим огледи.
Ми ся, мисля че бъркате с приоритетите. Първата ви грижа трябва да е количеството шведи. После идва демографията. Защото никак не е лесно за психиката да живееш сред изоставени старци.

# 17
  • sofia
  • Мнения: 8 939
Проверявайте за водоснабдяването и електроснабдяването. Има много села, в които това са "хронически" проблеми и не се решават с десетилетия.

# 18
  • Мнения: 1 406
Мога да кажа за Брестник, циганите са в две къщи под наем, други цигани няма.
Селото се намира на склон но има и равни части.
До колкото знам е доста скъпо обаче, тъй като е много близко до Пловдив.

# 19
  • Мнения: 5 354
С. Левски е типично равнинно село в Горно-Тракийската низина -на 18 км от Пазарджик, на 23 км от Панагюрище. Редовен автобусен транспорт. Има редовно медицинско обслужване. Къщите са с   дворове, вода, канализация. Има роми, но не са в отделна махала, а са в къщи из селото.  Българите са преобладаващи. Не съм чула за престъпност.  Минус е, че закриха училището и децата пътуват до близко средищно училище.

# 20
  • Мнения: 2 750
Цалапица
- на кръстопът, от една страна магистрала Тракия, от другата - пазарджишко шосе, свързващо Пловдив - Пазарджик,  артерия посока Родопите също
- около 4 хил.  жители официално,  с приходящи около 6 хил.
- детска ясла,  градина , основно училище
- транспорт посока Пловдив и обратно около 8-10 курса дневно
- сравнено с други населени места, като Съединение например, което е в ниското и при  повече дъжд се наводнява, то  Цалапица с изключение на периферията югоизток е на високо
- ако къщата е стара, по-добре без вкопано мазе
- последните десет години се изкупиха доста имоти, което вдигна цените. Доста и се строи
- ромите са малка общност, твърде заети да работят тяхно си стопанство, да упражняват занаят, че да крадат и се шляят. Имат по- уредени къщи от българите.
По- скоро е добре да се случи на комший.
-  минус - няма канализация - един голям двор ще даде възмжност за правилно изградена яма, без проблеми за години напред
- топло е да, лятото, но така е в низината
- село, в което има млади хора, има живот


п.п  от т. нар. родопска яка - Белащица харесвам. Скъпи имоти,  обаче.

Последна редакция: нд, 29 юли 2018, 19:09 от Щефи

# 21
  • София
  • Мнения: 6 259
Мога да предложа село Марица, преди 2 години бяхме харесали къща там (ние си търсихме за вила, в крайна сметка харесахме и купихме в района на Ботевград и сме мнооого доволни!). Та в с. Марица мисля, че имаше училище, хем е в планината, хем не по някакви чукари, недалече е от Боровец Wink и Самоков, също и от Пазарджик. Има готина и оправна кметица и живот и слънце в селото. Дворове имат, но не знам дали чак от 2 декара се намират.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 1 860
Благодарим много за полезната информацията за селата Рогош и Црънча!

Леко, по-леко започваме да се ориентираме по-добре за селата, в който евентуално бихме търсили нещо за нас.

Надяваме се да получим още ценна информация за села или малки градчета от първо лице.

Ето и нашият актуализиран списък:

Пазарджишко: Варвара, Црънча, Лесичево, Виноградец

Пловдивско: Калояново, Скутаре,Строево, Калековец, Стряма, Войводиново, Царацово, Около Раковски, Садово, Родопската Яка

Старозагорско: Михайлово, Рупките, Землен, Гурково, Плодовитово

За Пловдив - Скутаре е добре, Войводиново също. Брестовица също е добре, само че и там като навсякъде имотите са с повишени цени. Рогош също е много подредено и има хубави отзиви и за там.

# 23
  • Мнения: 16
Привет,

кратък ъпдейт от нас.

В крайна сметка купихме къща в село Рупките, което е на около 6 километра от град Чирпан.

Селото ни привлече най-вече със следните неща:
- заспало селце и засега уж няма (крадливи) роми
- близост до две магистрали
- малък град в непосредствена близост (Чирпан)
- сравнително близо до три големи града (Пловдив, Стара Загора, Хасково)

Иначе самото село е малко, но има много големи имоти. Впоследствие се запознахме с млади хора, които живеят там от доста време и са доволни.

Ако някой се нуждае от по-конкретна информация, било то за селото или за опита ни от самото търсене, да пише. Simple Smile

# 24
  • София
  • Мнения: 6 259
Честито! Важното е, че сте намерили своето местенце! Simple Smile

# 25
  • Мнения: 16
Благодарим! Дано!

# 26
  • Мнения: 1
Здравейте, интересуваме се от имот в с. Рупките.Не става дума за постоянно живеене(поне засега). Идеята е почивка и отдих през уикендите. Бихте ли ни помогнали с повече информация? Какви са вашите впечатления? 🙂

# 27
  • Мнения: 16
Здравей! С удоволствие, само трябва да кажете какво ви интересува по-точно, защото вероятно вие търсите нещо различно от това, което ние търсехме.

Ние сме прекарали само няколко часа в селото досега и ни се стори много спокойно - чуваха се само птичките Simple Smile По информация от предишните собственици в къщата никога не е влизано, въпреки че е била практически необитаема няколко години. Пътят до селото е добре, улиците са нормални за българско село.

Ние търсихме в големите сайтове за обяви и в момента даже се намират няколко къщи - от много запазени/ремонтирани до евтини разпадащи се. Обикновено имотите са с големи дворове. Има, разбира се, и необявени имоти - ние се разходихме малко и видяхме няколко такива.

# 28
  • Мнения: 656
Честито, звучи супер!
Ако не те притеснява може да споделиш за каква цена взехте имота и какво представлява?
Успех и щастливо пребиваване там!

# 29
  • Мнения: 16
Мерси Simple Smile
Взехме го за 20 500 лева. Двуетажна къща с южно изложение, с доста пристройки и малко над два декара равно място. Къщата е строена през 60-те години и има нужда от доста сериозен ремонт, но е стабилна.

# 30
  • Мнения: 656
Най-важно е как се чувствате там и че има място Simple Smile
Ще постегнете къщата и ще ви е дом!

# 31
  • Мнения: 147
- ако къщата е стара, по-добре без вкопано мазе
А каква е причината?

# 32
  • Мнения: 1
Здравейте, с приятелката ми искаме да избягаме от града а на мен май ми се живее в някое спокойно селце може би близо до някой град в който може да се работи и да не се патува много +имот под наем защото за сега нямаме средства да закупим свой.. Дори ако не село кой град не толкова депресиращ с гадни хора бихте препоръчали Simple Smile

# 33
  • Мнения: 1 491
Гурково е все още град, с предимно не българско население. Laughing

# 34
  • Мнения: 1 945
Здравейте, с приятелката ми искаме да избягаме от града а на мен май ми се живее в някое спокойно селце може би близо до някой град в който може да се работи и да не се патува много +имот под наем защото за сега нямаме средства да закупим свой.. Дори ако не село кой град не толкова депресиращ с гадни хора бихте препоръчали Simple Smile

Да, да ...По всички критерии мога да ти кажа едно китно планинско селце с красиви къщи без престъпност и прекрасни хора Града е на 3 км и той е прекрасен и хората са добри . Даже за две такива селца знам . но няма да ги напиша тук . Ако се интересуваш от моето мнение можеш да ме питаш на лични кои са селцата .

# 35
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Всяко малко селце далеч от трите големи града е хубаво - за 1 месечна почивка!  
Максимум 1 до 2 години всеки млад и се е върнал -  не може да издържи дълго в тези места!    
Особено като мине и една сурова зима на такова затънтено селце.  
Като се убеди с очите си какво да си отцепен 15 дни от цивилизация и да  си на свещи две седмици!
Да лягаш в 16.30 ч.  на стъмване  - защото няма ток и си отцепен от над двуметров сняг.

# 36
# 37
  • Мнения: 485
Привет,

кратък ъпдейт от нас.

В крайна сметка купихме къща в село Рупките, което е на около 6 километра от град Чирпан.

Селото ни привлече най-вече със следните неща:
- заспало селце и засега уж няма (крадливи) роми
- близост до две магистрали
- малък град в непосредствена близост (Чирпан)
- сравнително близо до три големи града (Пловдив, Стара Загора, Хасково)

Иначе самото село е малко, но има много големи имоти. Впоследствие се запознахме с млади хора, които живеят там от доста време и са доволни.
Ако някой се нуждае от по-конкретна информация, било то за селото или за опита ни от самото търсене, да пише. Simple Smile
Поздравления за това, че сте взели това решение - да вдъхвате живот в село. Дано да има повече такива като вас! Успех от сърце ви желая.

# 38
  • София
  • Мнения: 6 259
Всяко малко селце далеч от трите големи града е хубаво - за 1 месечна почивка!   
Максимум 1 до 2 години всеки млад и се е върнал -  не може да издържи дълго в тези места!     
Особено като мине и една сурова зима на такова затънтено селце. 
Като се убеди с очите си какво да си отцепен 15 дни от цивилизация и да  си на свещи две седмици!
Да лягаш в 16.30 ч.  на стъмване  - защото няма ток и си отцепен от над двуметров сняг.

Може би зависи и от хората, но по принцип съм съгласна с горното!
С мъжа ми мечтаехме да живеем в село край София и да пътуваме всеки ден - това ни беше идеята и целта, докато бяхме само с едно дете (и то почти бебе още). Тогава не се развиха така нещата, но винаги сме си мечтали за къща и двор. Преди 2г си купихме малка вила в село малко след Ботевград - мечтаното ни местенце - равен двор, само с трева и малко овошки (за да играят децата и да си опънеш шезлонг), село в планината, но в същото време с асвалтирани улици и не по чукарите. Като ходим уикендите не ни се тръгва, иска ни се и си мечтаем да работим там дистанционно, но не бихме живяли там постоянно (на този етап) основно заради децата - големите са вече тийнейджъри и цял месец там примерно им доскучава (въпреки че карат колелета и са разучили с мъжа ми разни планински пътеки, ходихме и до съседното село), но няма много деца (зимата хич), няма училище, детска градина, аптека... Красиво и е прекрасно, но точно за почивка. Пътят до София е 1ч., не е много, но миналото лято пътувахме няколко пъти директно за работа, ами плюс час път си е все пак, ставаш по-рано. И като се замислиш зимата първо ринеш 30 минути поне сняг, за да си изкараш колата. Една зима, добре, че купихме лопата за сняг от София и беше с нас в колата, едвам отворихме малката врата от сняг, за да отворим и влезем в двора изобщо, после колко сняг се изрина, за да се вкара колата.
При буря, или по-проливен дъжд (а в планината вали и зиме, и лете) спира тока. Не че е голяма драма (примерно телевизия не гледаме там), но яденето наполовина изпечено, а народът - гладен. Grinning Kaто няма ток, не се къпеш (освен за смелчаците със студена вода).

Но пък имаме приятели, пак в село край София - живеят си постоянно там, гледат си зеленчукова градина, децата са на домашно обучение. Казват, че имат и приятели там и с кой да играят. До София пътуват рядко, когато им се наложи. Та си зависи явно и от хората, и от мястото.

# 39
  • Мнения: 2
Здравейте, с приятелката ми искаме да избягаме от града а на мен май ми се живее в някое спокойно селце може би близо до някой град в който може да се работи и да не се патува много +имот под наем защото за сега нямаме средства да закупим свой.. Дори ако не село кой град не толкова депресиращ с гадни хора бихте препоръчали Simple Smile

Да, да ...По всички критерии мога да ти кажа едно китно планинско селце с красиви къщи без престъпност и прекрасни хора Града е на 3 км и той е прекрасен и хората са добри . Даже за две такива селца знам . но няма да ги напиша тук . Ако се интересуваш от моето мнение можеш да ме питаш на лични кои са селцата .
Писах на лично, ако може да споделите за селата.

# 40
  • Мнения: 16
Привет,

кратък ъпдейт от нас.

В крайна сметка купихме къща в село Рупките, което е на около 6 километра от град Чирпан.

Селото ни привлече най-вече със следните неща:
- заспало селце и засега уж няма (крадливи) роми
- близост до две магистрали
- малък град в непосредствена близост (Чирпан)
- сравнително близо до три големи града (Пловдив, Стара Загора, Хасково)

Иначе самото село е малко, но има много големи имоти. Впоследствие се запознахме с млади хора, които живеят там от доста време и са доволни.
Ако някой се нуждае от по-конкретна информация, било то за селото или за опита ни от самото търсене, да пише. Simple Smile
Поздравления за това, че сте взели това решение - да вдъхвате живот в село. Дано да има повече такива като вас! Успех от сърце ви желая.

Много благодарим! Нямаме търпение вече.

# 41
  • Мнения: 37
Здравейте, с приятелката ми искаме да избягаме от града а на мен май ми се живее в някое спокойно селце може би близо до някой град в който може да се работи и да не се патува много +имот под наем защото за сега нямаме средства да закупим свой.. Дори ако не село кой град не толкова депресиращ с гадни хора бихте препоръчали Simple Smile


Ние се преместихме в с. Ивайло, Пазарджишко. Има си всичко и е толкова близо до града, че е почти квартал. Като цяло е тихо и спокойно, случва се от време на време да прихванем някое изпълнение от махалата, но е поносимо. Живеем тук малко повече от година и половина и сме под наем. Пазарджик ми се вижда приятно място, макар че като че ли липсват нощни забавления (ние не страдаме, защото имаме малко дете и така или иначе си стоим вкъщи). Районът е достатъчно спокоен, за да се придвижвам 99% от времето с колело, имаме стабилна интернет връзка (работим дистанционно и за нас това е важен критерий), добро впечатление ми прави, че всякакви аварии - ВиК или с електроподаването, се отстраняват в доста кратък срок, и мога да кажа, че врати не заключваме и не сме имали абсолютно никакви проблеми. Като цяло циганите не излизат от махалата, освен до магазина и не се мотаят наоколо. Дано тази информация ти е полезна =)

# 42
  • Мнения: 3 611
А как избрахте самото село?

# 43
  • Мнения: 37
Ако въпросът ти е насочен към мен - съпругът ми видя обявата за къщата и аз казах "защо не". А и е само на час от София, което намирам за голям плюс.

# 44
  • Мнения: 3 611
Ако въпросът ти е насочен към мен - съпругът ми видя обявата за къщата и аз казах "защо не". А и е само на час от София, което намирам за голям плюс.
Да към теб е ,попитах как я избрахте,какво ви грабна ,местоположние,или само идеята да сте на село проучвахте ли или направо на обявата?

# 45
  • Мнения: 37
Ако въпросът ти е насочен към мен - съпругът ми видя обявата за къщата и аз казах "защо не". А и е само на час от София, което намирам за голям плюс.
Да към теб е ,попитах как я избрахте,какво ви грабна ,местоположние,или само идеята да сте на село проучвахте ли или направо на обявата?


Къщата ни допадна, на мен селото ми се видя прилично, като идвахме на оглед... и това беше май. Той видя обявата случайно, не сме проучвали нищо, но ние така или иначе искахме да се преместим някъде под наем (уж за Пловдив бяхме тръгнали хаха), ако не ни хареса - да се прибираме вкъщи.

# 46
  • Мнения: 71
Здравейте, търсим къща от около година в Пловдив или наоколо и засега единствената, която ни допадна е в с.Рогош. Не сме от Пловдив и изобщо от този край и не знаем заслужава ли си да купим там /а цената не е малка/ и ще съм много благодарна ако някой сподели впечатления или каквато и да е информация - за престъпност, малцинства, пътна мрежа, инфраструктура? Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт