Как е в чужбина?

  • 4 472
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 452
Цитат на: mcdirock
Цитат на: Laura


Друг задължителен тест, който сте пропуснали да споменете е теста за фенилкетонурия, който се прави веднага след раждането.
Лаура


Ейййй, у4еното си е у4ено newsm10 Голям фен съм ти Лаура Wink


 Blush
Не ме засрамвай сега де.

# 16
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Krassi

Е аз родих в БГ, преди 12 години го нямаше, 100%, или поне на мойто дете не го направиха.


Аз съм завършила медицина в България преди повече от 12 години и тогава се правеше рутинно. Просто е абсурдно да не се отчете апгара на новороденото. Как иначе лекарите ще разберат, че има проблем? Вероятно при теб е имало апгар 10 (т.е. детето е било розово, имало е отлични рефлекси, пулс над 100/мин и е изплакало веднага) и не са го коментирали.  
Лаура

# 17
  • Мнения: 384
Цитат на: Laura
Цитат на: Krassi

Е аз родих в БГ, преди 12 години го нямаше, 100%, или поне на мойто дете не го направиха.


Аз съм завършила медицина в България преди повече от 12 години и тогава се правеше рутинно. Просто е абсурдно да не се отчете апгара на новороденото. Как иначе лекарите ще разберат, че има проблем? Вероятно при теб е имало апгар 10 (т.е. детето е било розово, имало е отлични рефлекси, пулс над 100/мин и е изплакало веднага) и не са го коментирали.  
Лаура


Напротив, детето се роди задушено и на третият ден разбраха че има проблем като получи гърч.Абе не ми се говори за БГ болници, отврат е.

# 18
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Krassi

Напротив, детето се роди задушено и на третият ден разбраха че има проблем като получи гърч.Абе не ми се говори за БГ болници, отврат е.


О.к.

# 19
  • София
  • Мнения: 6 559
Цитат на: Flash*
Цитат на: Krassi
Цитат на: bibi
Цитат на: Krassi
Тук се прави апгар, това е тестване за рефлекси по 10 точкова система, като над 7 се счита за нормално. Преглед на слух и зрение с апарати за това и друго май нямаше.


Апгар теста е абсолютно задължителен навсякъде по света, на мен даже в епикризата ми пише резултатите от него - на 1-вата и на 5-тата минута от раждането ( така е при секцио, при нормално - не зная)


Може Биби,ама отскоро ша да е. Аз мойто първото го родих в БГ, освен че го премериха колко тежи и колко е дълго друго не


Айде стига пък и ти! Прави се от мнго-много отдавна, това, че ти не знаеш или не си разбрала или така ти изнася е друг въпрос!


ами може и да не е разбрала, ако не й е било написано в епикризата - а аз за него разбрах от 1 сайт, доста преди да родя, после и в едно бебешко спицание четох

# 20
  • Мнения: 17 407
Цитат на: oxyjenia
Питанката ми е адресирана преди всичко до майките в чужбина.

Какви са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИТЕ изследвания, които се правят на бебчовците след раждане при вас?

Тук, в Б-я са: преглед от неонатолог веднага след раждане, кръвни тестове за ФКУ и хипофункция на щитовидната жлеза. Май общо-взето това са задължителните, безплатни неща, които здравната каса поема. Знам, че някъде /мисля, че в Германия/ задължителни са и трансфонтанелна ехография, ехография на вътрешни органи - сърце, бъбреци, ехография на тазобедрени стави и др.
Моля, споделете своя опит, за да знаем какво да искаме и тук, независимо, че не е задължително по закон!!!


Женя, знам, че сега си в София, но не си ли  ходила  при доц. Балев да те види? Тук в Майчин дом ако си платиш абонамент правят трансфонтанелна, ТБС.

# 21
Дени, скоро не се очертва път към Варна. Утре съм на преглед и ми се ще да питам как стоят нещата точно тук, в Сф.

Благодаря на всички чуждоземни мами за отговорите!
Много здраве и идвайте тук на море! Simple Smile

# 22
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Цитат на: bibi


ами може и да не е разбрала, ако не й е било написано в епикризата - а аз за него разбрах от 1 сайт, доста преди да родя, после и в едно бебешко спицание четох


Едно твърдение би трябвало да се основава на знания а не на незнания.

# 23
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Цитат на: oxyjenia
Питанката ми е адресирана преди всичко до майките в чужбина.

Какви са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИТЕ изследвания, които се правят на бебчовците след раждане при вас?


 Здрасти .
 ами аз родих в Испания , вси4ко бе6е много  добре до момента в които  по4нах да се 4удя за6то никои не идва да ми кажа " ДА бебето е добре , това това и това .....  " Simple Smile е ние бяхме събото неделни и може би за това пропуснаха да ми обяснят каквото и да е  Simple Smile , но ина4е като ме закараха в отделението доиде педиатърката и взе малката " на някъде " ... Simple Smile
4ак когато те изписват от болницата правят тестове за зрението и  слуха  и пак трябва да пита6 ...Simple Smile

 
после дават и едно талон4е което попълва6 ,взема6 урина  отива6  при педиатъра си ,тои взема кръв от пети4ката и я изпраща6 някъде си (така ми обясниха 4е това са изследвания за генети4ни аномалии). по късни кръвни проби не съм правила ,за сега задължителни прегледи при педиатъра нямаме , само ходим при мед сестрата да ни тегли и мери . за вси4ко трабва да ходи6 и да виси6 по врати (не искам да се изказвам силно но маи им липсва професионализъм   ама ина4е са любезни Simple Smile)
извиняваите 4е толкова тъп въпрос задавам ама какво е това "апгара на новороденото " и какво определя тои ?

# 24
  • Мнения: 768
Тук правят Агпар, вземат крьв от крачето(даже ме караха да се подписвам че сьм сьгласна) и на изписването преглед за 1 минута на рефлексите и общото сьстояние-слух и зрение и т.н.
Нищо повече. Никакви особени прегледи с техника и т.н.
На очен лекар ходихме след много кратно убеждаване на педиатьрката че детето си сьбира очите-на 9 месеца.И тогава якьде ходихме на рентген на таза защото бебка има доста асиметрични гьнки -признак за луксация обикновено.
Задьлжителнои прегледи няма и ваксини сьщо. Но ако искаш да дадеш детето на градина искат да има всички ваксини по ваксинационния календар.
Ние обаче сме ваксинирали бебка с всички ваксини и даже с една допьлнителна за менингит.
Макар че има деца които до година и половина не са ваксинирани от нищо, даже май без бцж.

# 25
  • Мнения: 2 452
Цитат на: amka
  извиняваите 4е толкова тъп въпрос задавам ама какво е това "апгара на новороденото " и какво определя тои ?


Защо, не ти е тъп въпросът. Не си длъжна да знаеш какво е АПГАР.
Това е първата оценка, правена на бебето веднага след раждането - оценяват се отпуснатост, рефлексите му, сърдечна честота, цвят на кожата, респираторна активност и се дават 0, 1 или 2 точки за всеки един от петте показатели. Сборът им представлява АПГАР-а. Максимумът е 10 точки (означава отлично състояние), а минимумът 0.
Лаура

# 26
  • Мнения: 2 051
Вярно е, че в Бг тестът Апгар се прилага отдавна.
Също така е вярно, че дори да питаш изрично за точките, никак,  ама никак не си дават зор да ти отговорят, както на мен ми се случи прези 7 години. Затова много майки остават с впечатлението, че не се прави Апгар.
Сега като раждах обаче ми дадоха да разгледам картоните на бебетата с цялото описание на раждането, прегледите, захранването, имунизациите и всичко. Беше ми много интересно и полезно.

# 27
Цитат на: Krassi

Напротив, детето се роди задушено и на третият ден разбраха че има проблем като получи гърч.Абе не ми се говори за БГ болници, отврат е.

А била ли си в "чужди болници" - явно не!

# 28
Цитат на: Anonymous
Цитат на: Krassi

Напротив, детето се роди задушено и на третият ден разбраха че има проблем като получи гърч.Абе не ми се говори за БГ болници, отврат е.

А била ли си в "чужди болници" - явно не!
Това,че ти се хилят,не значи,че мислят само хубави неща - просто са лицемерни,за разлика от нас - казваме си всичко,че и повече...

# 29
Цитат на: Anonymous
..А била ли си в "чужди болници" - явно не!Това,че ти се хилят,не значи,че мислят само хубави неща - просто са лицемерни,за разлика от нас - казваме си всичко,че и повече...

Ало, анонимни госте (такива дето най-мнооого ги "обичаме") по-полекичка с изказванията. Не искам да прозвуча като юрист на Краси, но поне за нея знам, че е раждала и в "чужди болници". Има си едно прекрасно и здраво момиченце родено в "Чужбина". И не мисля, че се "хилят", и че са "лицемерни" докторите навън. Просто е вградено в манталитета им да са любезни и усмихнати. И не се тревожи и те си казват всичко, че и в повоче ако проявиш интерес ...Така, че ако обичаш по-полекичка с такива изказвания.

Общи условия

Активация на акаунт