Детска градина до обяд

  • 6 968
  • 56
  •   1
Отговори
  • Мнения: 215
Имам следното питане: упоменато ли е някъде в наредба, че родител няма право да взима детето си на обяд.
Предстои сина ми да тръгне на детска градина, но на родителската стеща ни предупредиха, че не разрешават вземане на обяд. Звънят на родител само, ако има проблем. Сина ми посещаваше частна градина до обяд и желая поне в началото, докато се адаприра да го взимам в 12,30, имам тази възможност, а имам и други причини за това, на първо място, че не се храни, за това и до сега беше на такъв режим, а и в градината няма да изкарват децата на вън, а на мен 9 часа в затворено помещение не ми се нравят особенно. Конкретното ми питане е дали това е забранено наистина и къде точно да прочета.

# 1
  • Мнения: 4 708
Вземала съм дъщеря ми на обяд, и никога не са ми правили проблем. Ако наистина беше забранено, все щяха да ми кажат  newsm78 Сега ще е предучилищна група в градината, за там не знам.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Едва ли си го вземала на обяд всеки ден. И в нашата градина не се толерира подобно нещо, но не мисля, че го пише в някоя наредба.
Moony26,
Прочети си вътрешните правила на конкретната градина. Не разбрах защо не яде и защо мислиш, че няма да извеждат децата навън?

# 3
  • Мнения: 215
Едва ли си го вземала на обяд всеки ден. И в нашата градина не се толерира подобно нещо, но не мисля, че го пише в някоя наредба.
Moony26,
Прочети си вътрешните правила на конкретната градина. Не разбрах защо не яде и защо мислиш, че няма да извеждат децата навън?
Вчера бяхме на родителска среща и ни уведомиха, че в първа група децата изобщо няма да се извеждат. А за храната знам, защото имаме проблем, не с алергии, но не яде манджи и нищо готвено. Главно плодове и зеленчуци, в тази връзка сме посещавали и психолог, но за момента положението е такова. Ходи на частна градина лятото и за три месеца там е опитал само от плода в 10 часа, на рожденните дни на децата дори не вкусва от тортата. За това и там го взимах в 12,30,'тъй като в къщи му приготвям каквото яде. Не желая да стои гладен, защото борихме тежка анемия и честно казано не ми се връща назад.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Моят беше същият, първата година на обяд караше основно на хляб Crazy Постепенно започна да проявява интерес като гледаше с какъв апетит ядат останалите. Няма да умре от глад, не се тревожи. За неизлизането ми е много странно и наистина е много неприятно. Не знам какво да кажа.

# 5
  • Мнения: 46 518
Ако ти откажат, поискай писмен отказ, с написано основание.
Според мен до предучилищна, когато има учебни часове и следобед, не могат да откажат. Особено щом ги държат като затворници.
Защо не пуснете един сигнал за това, че не ги извеждат...

# 6
  • Мнения: 215
Моят беше същият, първата година на обяд караше основно на хляб Crazy Постепенно започна да проявява интерес като гледаше с какъв апетит ядат останалите. Няма да умре от глад, не се тревожи. За неизлизането ми е много странно и наистина е много неприятно. Не знам какво да кажа.
Сигурна съм, че ще свикне, децата са лесно приспособими. Като цяло ме притеснява това, че прибиваването само в затворено помещение, лошото хранене и стреса ще доведе до голям срив и болести и ми се искаше по-плавен преход. Освен това в нашата градина е забранено влизането, детето се взима от външната врата, дори нямаме достъп до шкафчетата, т.е. случва се едно отскубване от ръцете на родителя, няма и контакт с госпожата. За да разговаряме трябва да си определим ден, не мога да попитам как е минал деня на детето. Общо взето тези неща ми подействаха стресиращо.

Ако ти откажат, поискай писмен отказ, с написано основание.
Според мен до предучилищна, когато има учебни часове и следобед, не могат да откажат. Особено щом ги държат като затворници.
Защо не пуснете един сигнал за това, че не ги извеждат...
А къде може да се подаде такъв сигнал. Извинявам се за въпросите, но това е първият ми сблъсак със системата. Детето беше на частна градина лятото и там всичко беше чудесно, но вчера след родителската среща съм в шок.

Последна редакция: ср, 05 сеп 2018, 15:18 от Не се сърди, човече

# 7
  • Мнения: 46 518
В Общината.

Иначе смятам, че е нормално да е забранен достъпът, представи си при 6 групи, например, това са 200 възрастни, които ще влязат с мръсните обувки с кучешки лайна и каквото се сетиш, където децата после пипат, сядат и т.н. В 1 група учителката при нас посрещаше и изпращаше децата, с контакт с родителя. Нагоре в другите групи вече сами.

Последна редакция: ср, 05 сеп 2018, 17:08 от Не се сърди, човече

# 8
  • Мнения: 1 281
За вземането на обяд, нямам идея как стоят нещата, правилата дали важат еднакво за всички държавни градини, би трябвало да са унифицирани, но... Друго ме смути, това с неизвеждането навън, доколкото знам са задължени от министерството на образованието децата да са ежедневно навън, задължително е стига да е около и над 5 градуса, да не вали и да не духа силен вятър. Правят се проверки от съответните институции, дали се спазва това изискването, така ни казаха учителките от нашата детска градина. Изрично казаха "задължават ни да са всеки ден навън и ни правят проверки" без значение сезона.

# 9
  • Мнения: X
И на мен ми е странно незивеждането. Каква причина посочиха?
За взимането на обяд - прочетете правилника и ако там не е посочено, че е забранено говорете лично с госпожата като обясните притесненията си, най - вече за храненето. Аз взимах дъщеря ми на обяд от яслата, не са ми правили проблем, плащах си пълната такса.
Иначе и моята дъщеря в яслата ядеше само хляб и плод, сега предполагам в ДГ пак ще е така. Но тя и вкъщи не яде особено.

# 10
  • София
  • Мнения: 251
Две години го взимах на обяд, и в първа и във втора група, не е имало никакъв проблем. Тръгна цял ден в първа група, октомври месец направи отит и на двете уши - съответно парацентеза, за мен беше истински ужас. Така че, го взимах на обяд, точно в 12,30 ч., тоест след като се наобядват, той кво ядеше - нищо общо взето, но си го прибирах, тоест избягвах събличане - обличане за спане, и не мисля изобщо, че е имало нещо лошо в това, в края на краищата всеки родител си решава как да си гледа детето.
Имала съм възможност, взимала съм го, г-жите никога не са правили проблем, това е в София, Младост.
Вече е голям, сега ще бъде предучилищна, ходи по цял ден с радост, има приятели, извеждат ги навън, щуреят, особено сега - още е ваканция, няма занимания.
Така че, много добре разбирам страховете ти, щом искаш си го взимай и това е!

# 11
  • Мнения: 215
Две години го взимах на обяд, и в първа и във втора група, не е имало никакъв проблем. Тръгна цял ден в първа група, октомври месец направи отит и на двете уши - съответно парацентеза, за мен беше истински ужас. Така че, го взимах на обяд, точно в 12,30 ч., тоест след като се наобядват, той кво ядеше - нищо общо взето, но си го прибирах, тоест избягвах събличане - обличане за спане, и не мисля изобщо, че е имало нещо лошо в това, в края на краищата всеки родител си решава как да си гледа детето.
Имала съм възможност, взимала съм го, г-жите никога не са правили проблем, това е в София, Младост.
Вече е голям, сега ще бъде предучилищна, ходи по цял ден с радост, има приятели, извеждат ги навън, щуреят, особено сега - още е ваканция, няма занимания.
Така че, много добре разбирам страховете ти, щом искаш си го взимай и това е!
Благодаря ти! Хубаво е човек да срещне разбиране. В момента усещам, че така ще е най-добре, забравих да добавя, че два пъти в седмицата посещаваме логопед. Не мога да си позволя да прекратя заниманията. Лошото е, че ми отказаха. Мисля да се срещна допълнително с госпожата и директорката, ако е нужно, надявам се да стигнем до някакво решение.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 25 242
логопедът би трябвало да може да издаде някакъв документ, който да оправдае вземането на обяд в съответните дни. За такова нещо няма да ти направят проблем.

# 13
  • София
  • Мнения: 38 501
В градините всяка директорка си е в своя губерния и правилата се различават. Дано постигнете споразумение.

# 14
  • София
  • Мнения: 251
Като каза логопед, се сетих, че заедно с мен идваше бабата на едно дете от другата група, да го взима на обяд, точно за да го води на логопед, така че, това не е нещо толкова необичайно, предполагам, че един разговор с директора ще реши проблема.
Успех ти желая, всичко ще е наред!

# 15
  • Мнения: 215
логопедът би трябвало да може да издаде някакъв документ, който да оправдае вземането на обяд в съответните дни. За такова нещо няма да ти направят проблем.
И пак става сложно, понеже с логопеда се уточняваме в последния момент и часовете не са точно на обяд, а различно може да е в 3 или 1 и всеки път да ми издава бележка ми се вижда въртел.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Не са ли в определени дни от седмицата? Да речем знаеш си, че понеделник, сряда и петък сте на логопед. Вземаш го на обяд и толкова, едва ли часът е от голямо значение, все пак трябва да го вземеш преди следобедния сън.

# 17
  • Мнения: 215
Не са ли в определени дни от седмицата? Да речем знаеш си, че понеделник, сряда и петък сте на логопед. Вземаш го на обяд и толкова, едва ли часът е от голямо значение, все пак трябва да го вземеш преди следобедния сън.
По принцип са сряда, петък като варират часовете. Ами ще ви пиша какво сме постигнали като консенсус. Аз исках и първите дни да е до обяд, за да е по-бавен прехода, но ще видим.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 14 412
Аз мислех, че във всяка детска градина се радват, ако се отърват от някое дете поне за част от времето, тези не давали.
Разбирам да не дават по времето, когато другите деца спят, за да не ги будят, ама на обяд...

# 19
  • Варна
  • Мнения: 25 242
В яслите е така, но в градините е различно. Там все пак тече някакъв обучителен процес, не са просто ревливи бебета, на които сменят памперсите, хранят ги и се чудят как да ги занимават. В градините ги приучват на някакъв ред, създават режим, имат занимания, някак не става всеки да си ходи, когато реши. Все едно в училище да е така. Да, знам, че не говорим за ученици, но принципът е горе-долу същият. ОСвен това наистина смятам, че подлежат на контрол и санкции, ако липсват деца, които са писани като присъстващи.

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 14 412
Каквото и да тече, не е проблем да не заведеш детето за цял ден, така че не вижда защо да е проблем за половин. Ядат и твоето си тръгва, а другите ягат да спят. Или другите сядат да ядат, твоето тръгва. Присъствието не е задължително, не прекъсваш нищо, къде е проблемът?
В градината на дъщерята никога не са казвали подобно нещо и изобщо не съм го чувала за никоя друга градина.

# 21
  • shumen
  • Мнения: 18 019
А не може ли тези часове за логопед да са след обяд след градината?

# 22
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Ами аз споделям какво ми казаха от градината - че ежедневното вземане на обяд без уважителна причина НЕ се толерира и НЕ се допуска. И през ум не ми е минавало да споря и да питам "ама що така сега, какво ви пречи, какво прекъсвам, аз пък така искам". Дала съм си детето там, значи съм съгласна с условията. Точка. Който не е съгласен - има частни градини, там да си поставя изискванията. Има си правила в определена институция, ама дай да дълбаем що така и да сме вечно на опозиция. Ми не го разбирам.

# 23
  • София
  • Мнения: 18 700
В нашата ДГ се записваше в колко часа и кой взема детето на обяд.И в ПГ пак съм го вземала.Не е имало проблем.
Обяснете ситуацията нормално,хора сме.Едва ли ще скокнат и край не става.

# 24
  • Варна
  • Мнения: 230
Не мисля, че има изрична забрана на ниво министерство или община за това да не се вземат децата на обед. По-скоро става дума за практика на детската градина, в най-добрия случай разписана във вътрешния правилник, а може и да не е.
И аз уважавам правилата и смятам, че трябва да се спазват, НО когато има разумна обосновка за тези правила. Има ситуации, в които е необходимо детето да бъде взето по-рано - да кажем ангажимент при логопед, както е във вашия случай.
И аз бих била стресирана след подобна информация при първи сблъсък със системата на държавните детски градини... Пробвайте с добро, говорете с госпожите лично, ако се налага и с директорката.
А това, че първа група няма изобщо да се извежда е меко казано притеснително. Да, трудно е да се облекат и организират 20-30 деца, когато са толкова малки, но не е невъзможно и категорично не е здравословно да стоят затворени цяла година.
Това, че нямате ежедневен контакт с госпожите също ми не странно, честно казано.
Моята база за сравнение е детската градина, където ходи детето ми, точно първа група. Водя и вземам от пред стаята на групата, съответно имам ежедневен контакт с персонала. Определено не ги извеждат колкото ми се иска, но в никакъв случай не са стояли само в стаята, освен през зимата, тогава наистина не ги извеждаха изобщо. Налагало ми се е няколко пъти да го взема по обед, нямало е проблем. Имат друго дете в групата, което доста време системно си го вземаха по обед. (Все пак трябва да отбележа, че другите деца наистина малко се дразнят, когато виждат, че някого го вземат на обед, и е трудно да им обясниш защо не може и тях да гивземат по това време.)

# 25
  • Мнения: 215
А не може ли тези часове за логопед да са след обяд след градината?
То проблема не е само в логопеда. По - горе споменах още няколко причини, но по принцип графика на логопеда е препълнен, трудно ни вписва и без друго. Аз за първи път чувам от първия ден детето да е по цял ден, няма никакъв период на адаптация.

# 26
  • Мнения: 46 518
Аз за първи път чувам от първия ден детето да е по цял ден, няма никакъв период на адаптация.
Аз пък за първи път чувам, че някой си взима детето на обяд Simple Smile
За децата - всяко е различно, което например нямаше нужда от адаптация, като отиде първия ден и първите ѝ думи на прибиране бяха - нали ще ме доведете пак утре? И искаше да я взимаме последна, за да играе колкото може повече с децата. Събота и неделя ревеше, че няма градина.
Така че не се настройвай предварително. Може пък на детето да му хареса.

Въпреки това, никой не може да те спре да си го прибираш на обяд.
Ние пък я водехме сутрин след закуска. Всеки си преценява, стига да не нарушава графика на занятията.

# 27
  • Мнения: 215
Ами аз споделям какво ми казаха от градината - че ежедневното вземане на обяд без уважителна причина НЕ се толерира и НЕ се допуска. И през ум не ми е минавало да споря и да питам "ама що така сега, какво ви пречи, какво прекъсвам, аз пък така искам". Дала съм си детето там, значи съм съгласна с условията. Точка. Който не е съгласен - има частни градини, там да си поставя изискванията. Има си правила в определена институция, ама дай да дълбаем що така и да сме вечно на опозиция. Ми не го разбирам.
Именно, има правила. Но правило детето да не се взима на обяд не прочетох. Също не прочетох, че децата не се извеждат, а напротив. Тук правилата са на устно ниво.

# 28
  • shumen
  • Мнения: 18 019
Моето пък до 3 група в началото ревеше сутрин,но после свикна.

# 29
  • Мнения: X
На мен и в яслата ми казаха, че другите деца се дразнят когато някое го вземат на обяд и е неприятно да ревнат всички точно когато трябва да лягат. И са прави като цяло. Все пак обаче се съгласиха да я взимам на обяд, но без да звъня на звънеца за да не се стресират децата. Ние обаче почти не сме ходили, по - малко от месец общо се събира. Имаше и други, които ги взимаха на обяд. За ДГ не съм питала защото засега нямам намерение да я взимам на обяд. Мисля, че това е основната причина, поради която не искат, за да не се дразнят децата и да не се нарушава общия режим. И все пак не мисля, че могат да ви спрат ако твърдо сте го решили. Нямат законово основание.
В нашата градина има период на адаптация, децата ходят за по 2 часа няколко дни. Също така детето се оставя пред стаята лично на госпожата. Наистина странно ми звучат някои неща, явно във всяка градина е различно.

# 30
  • Мнения: 2 488
Авторката, успокой се. Не бързай със жалби по институциите. Всяка градина трябва да посочи каква форма на обучение прилага-целодневна или полудневна. Съответно като е целодневна, в правилника на ДГ се посочват часовете за прием и за изпращане на децата. В първа група учителите предпочитат децата да са по цял ден още от първия ден, защото по-лесно свикват с режима. Ако се взимат на обяд, после като останат за целия ден плачат не искат да лягат и чакат майките си. Това е в общия случай. Разбира се, ако има здравословни проблеми, трудна адаптация или някакви други основателни причини, изключения се правят. Просто говорете с директорката и госпожите, обяснете нещата и предполагам, че няма да имате проблем да си го взимате на обяд.

# 31
  • Мнения: 215
В яслите е така, но в градините е различно. Там все пак тече някакъв обучителен процес, не са просто ревливи бебета, на които сменят памперсите, хранят ги и се чудят как да ги занимават. В градините ги приучват на някакъв ред, създават режим, имат занимания, някак не става всеки да си ходи, когато реши. Все едно в училище да е така. Да, знам, че не говорим за ученици, но принципът е горе-долу същият. ОСвен това наистина смятам, че подлежат на контрол и санкции, ако липсват деца, които са писани като присъстващи.
Не е точно така. Заниманията са преди обяд, когато имат една или две ситуации според програмата по седмицата, от 12.30-13.00 подготовка за сън, следва слетобеден сън, закуска и свободна игра до взимане от родител. Като цяло заниманията са много малко, основно ги учат на дисциплина, обличане, събличане, хранене. Няма работа с някакви образователни или дидактически материали. Общо взето съм шокирана, имам чувството, че системата спи от 65 год. Почти съм убедена, че липсва индивидуален подход към децата.

# 32
  • Мнения: 2 488
Дори в първа група абсолютно всеки ден има работа с "образователни и дидактически материали". Наричат се познавателни книжки. Има учебно съдържание (държавен образователен стандарт). И в края на годината се прави диагностика дали е покрито учебното съдържание.

# 33
  • Мнения: 46 518
Имат, но са сутрин.
Жалба за затварянето м/у 4 стени трябва да има. Не е решение всички да си взимат децата на обяд, за да хванат малко светлина.

# 34
  • Мнения: 2 488
Ами всъщност не е задължително да са сутрин. Може и следобед. Учителките на групата решават.

# 35
  • София
  • Мнения: 6 173
В общинските детски заведения в София има целодневна и почасова организация. След като сте искали детето Ви да посещава ДГ само сутрин е трябвало да кандидатствате за почасова организация, а не за целодневна и тогава нямаше да питате как така няма да можете сама да определяте реда. Проверете за вариант за преместване на детето за почасово възпитание и обучение, ако градината предлага такова и има места.

# 36
  • Мнения: 46 518
Ами всъщност не е задължително да са сутрин. Може и следобед. Учителките на групата решават.
При нас беше задължително да са сутрин, следобед бяха забранени са малките. Големите имаха по 1 час само.

Mrs Jan, всъщност повече родители трябва да се надигнат, за да се въведе постепенното започване, както е в нормалните страни. Това не е затвор, нито говорим за големи хора. Всичко може да е много безболезнено, не е задължително да е гадно като в нашето детство.
Повечето учители също не виждат проблем всяко дете да изкара всяка точка от дневния ред. Присъствието в учебните часове е достатъчно. Ако не са си изяли филията с останалите или не са лежали на леглото 2 часа, нищо няма да им стане. И да не забравяме, че все пак това е място, на което ни гледат децата докато сме на работа, не е университет, в който има изпити...
Жената пита просто за началото, докато детето свикне, няма намерение да е винаги така...

Не знам, ние явно сме били попаднали на много либерална директорка и учители, но пък и децата бяха спокойни, не съм видяла негативен ефект от това, че не всички деца бяха там на всяка точка Hands Plus1

# 37
  • Мнения: 2 488
Човече, няма такова нещо като "забранено" за малките. Както вече казах е по преценка на учителките. Пише си го в нормативните документи.
Ама в случая това няма никакво значение.  Дори и да има занимания следобед, децата от първа група не подлежат на задължително обучение.

Последна редакция: ср, 05 сеп 2018, 22:16 от valian1

# 38
  • София
  • Мнения: 6 173
Жената пита просто за началото, докато детето свикне, няма намерение да е винаги така...
Не останах с такова впечатление от написаното от нея за храненето, заниманията с логопед и т.н.

Mrs Jan, всъщност повече родители трябва да се надигнат, за да се въведе постепенното започване, както е в нормалните страни. Това не е затвор, нито говорим за големи хора. Всичко може да е много безболезнено, не е задължително да е гадно като в нашето детство.
Имам личен опит с четири общински ДЗ в София и във всяко от тях първите дни за дете, което тръгва за първи път посещението е било само за няколко часа. Но... за не повече от 1-2 седмици, защото в противен случай детето свиква така и приспособяването му за оставане цял ден след това е по-трудно.

# 39
  • Мнения: 215
Дори в първа група абсолютно всеки ден има работа с "образователни и дидактически материали". Наричат се познавателни книжки. Има учебно съдържание (държавен образователен стандарт). И в края на годината се прави диагностика дали е покрито учебното съдържание.
Имат работа по ситуации, както писах. Закупихме си материялите, т.е.книжките и тези занимания са от веднъж до два пъти по 15 мин.сутрин. Напр.математика 15 мин., човек и общество 15 мин., друг ден имат български 15 мин. и това по тяхната програма е само сутрин. Все пак те си имат дневни, седмични програми. Тази рабора за мен е крайно недостатъчна, понеже сравнявам това, което съм видяла в частната градина: всеки ден работа с различни материали, рисуване с ръце, лепене на цифрички и букви с есресвени материали като боб, леща, ориз, царевица, садене на боб в саксийки, поливане и грижа за него после, рисуване по стени, апликяции всевъзможни, изобщо много креативни неща, при хубаво време постоянно на вън, включително се хранят на вън и прочие. Естественно сън много далеч от мисълта, че тук ще има пидибни неща, но те ме метнаха в другата крайност. Против естественото развитие на детето е да стои по 9 часа затворено в помещение и да не прави нищо кой зняе какво, освен да се учи на дисциплина.
Проблемът не е конкретно в моите очи и за моето дете, за мен проблем е, че няма адекватно отношение към потребностите на тези малки човечета, а те имат потребност освен от храна, вода и от движение и чист въздух. Съмнявам се, че този персонал може да работи с децс със СОП, не знам дали могат да работят с деца с дислексия, аутизъм или някакво генеративно разтройство в развитието.

# 40
  • shumen
  • Мнения: 18 019
Могат,могат.Аз имам позната,чиято детенцето и е със СОП и ходи в такава градина.

# 41
  • Мнения: 215
В общинските детски заведения в София има целодневна и почасова организация. След като сте искали детето Ви да посещава ДГ само сутрин е трябвало да кандидатствате за почасова организация, а не за целодневна и тогава нямаше да питате как така няма да можете сама да определяте реда. Проверете за вариант за преместване на детето за почасово възпитание и обучение, ако градината предлага такова и има места.
Благодаря за информацията, ще проверя как стои въпроса с пичасовата организация, ако има такава, защото подобна информация нямам. Когато подавах документи за градината не бяха на лице проблемите, с които се борим в момента, т.е. не ходихме на логопед. Също така нямах информация, че децата са затворени по цял ден. За взимането на обяд държа да е първите дни, за по-плавен преход и да свикне с мястото без особен стрес. За логооед такя или иначе ще трябва да  го взимам в дните, когато ходим. Като цяло писледното, което искам е да променям реда в градината, но желая и най-доброто за детето си, такс че в този слъчай ще преценя дали ще започнем градината или ще търсим друга.

# 42
  • Мнения: 215
Могат,могат.Аз имам позната,чиято детенцето и е със СОП и ходи в такава градина.
Със сигурност могат, но вие говорите за съвсем друга градина, друг персонал. Длъжни са да могат.
Проблемите са толкова много. Истината е, че Наредбата за приобщаващото образование не е разчетена и не се прилага. На пръв поглед за мен има проблеми:
*неинформираност на всички нива,
• инертност в работата,
• прикриване на реалната картина за детето,
• драматична настройка за ранната оценка на децата,
• лишаване от подкрепа - обща или допълнителна,
• непознаване на детайлите по нормативен документ,
• не се борави с документация,
• координатори - само на хартия,
• неидентифицирани потребности и затруднения на децата,
• липса на действащи екипи и т.н.
Всъщност това не са само мои наблюдения, а и на хората, които провеждат обученията в тази насока. А преките ми впечатления са конкретно от градината, която ще посещава моето дете. Не мисля, че биха се справили с дете със СОП, то по-скоро ще се гледа като останалите деца.
Все пак имани много добри градини, с много добри практики. Убедена съм, в случая аз визирам нещата, които не ми харесащват.

# 43
  • Мнения: 2 488
Ами всъщност тези 15 Мин. Занимания са задължителният минимум, които се планират предварително за цялата година. Иначе учителките ежедневно правят много повече занимания. Не само тези задължителните. Всичко , което си описала, че са правили в частната градина се прави и в държавната. Относно излизането вън, проблема е многото деца и прекалено малкото персонал. Но обикновено първа група не ги извеждат само в началото, докато свикнат. После ги вадят. Поне в повечето градини.

# 44
  • Мнения: 215
Ами всъщност тези 15 Мин. Занимания са задължителният минимум, които се планират предварително за цялата година. Иначе учителките ежедневно правят много повече занимания. Не само тези задължителните. Всичко , което си описала, че са правили в частната градина се прави и в държавната. Относно излизането вън, проблема е многото деца и прекалено малкото персонал. Но обикновено първа група не ги извеждат само в началото, докато свикнат. После ги вадят. Поне в повечето градини.
Надявам се да е така, просто останах с други впечатления от срещата. Все пак ние попитахме как ще протичат дните, с какво ще се занимават децата през времето до обяд най- вече. Съответно ни информираха, че ще ги научат основно на дисциплина, да стоят на столчета, да изпилзват прибори, да се обслужват, ще рисуват прости неща като кръгчета и права линия. Няма да апликират, ножичката се дава в трета група, за други занимания не се сещам, но те нямат материали. Ще се събират парички за фолмастери. Това е като цяло, а излизане в двора няма да има до края на първа група, защото децата са много, все още не могат да се обличат сами, на вън ке могат да ги контролират и това е от съображение за сигурност.

# 45
  • Мнения: 12 021
Двете ми деца посещават/-ха различни градини. Каката - тръгна в средата на втора група. Занимания имаха и сутрин, и следобед - т.н. ситуации, две занятия сутрин и едно следобед. Имаха и допълнителни дейности извън задължителните занимания - спорт, танци, английски (по желание на родителите). Извеждаха ги, но попаднахме на най-зиморничавите учителки, които по-малко извеждаха.
Синът ми започва втора група в друга градина. Още от първа група, от първия ден ги извеждат. И на двете деца групите са на втория етаж, по 28-29 деца в група са, с по една учителка на смяна. Също така и в първа група имаха занимания - български, математика, околен свят. Не са задължителни, но на родителската среща всички се съгласихме да има занимания и съответно закупихме помагалата. Отделно в групата на сина ми много рисуват, оцветяват, апликират! За Коледа имаха базар на изработени от тях (с помощта на госпожата) неща - картички, украшения, сурвакници. Всеки месец им гостува куклен театър. Отделно имаше възможност да бъдат записани на танци или английски като допълнителна дейност. По едно време и студенти имаше в групата. Определено не е само дисциплина и самообслужване. Повечето деца от групата са посещавали и ясла преди това и си дойдоха научени.
За първи път във този форум чета за предаване на детето на входа и липса на контакт с учителите. В нашия град в детските градини, родителите са длъжни да влязат вътре и да предадат/вземат лично детето. И деца, и родители се събуват на входа или ползват калцуни. Върху гардеробчетата се оставят книжките, по които е работено, за да ги видим, на стената се правят изложби от рисунките на децата... Децата се приемат от 7,00 до 8,00 - 8,30 в различните градини. След това се дава бройката на присъстващите за деня. Закъснели не се приемат, освен ако родителят не е уведомил, че ще закъснеят. Вчера ги приемаха на двора и Директорката лично показваше упражненията за утринната гимнастика.
И това са общински детски градини. Няма криза на места като в София, макар че също има желани и не до там желани градини, а и са неравномерно разпределени в града. Синът ми бе приет с лотария на второ класиране в кварталната детска градина, а в квартала ни са три градини, всяка с по две сгради и филиали в блоковете.

# 46
  • Мнения: 445
В нашата градина (в София) официално приеха от миналата година посещаване ДО ОБЯД за първа и втора група. Което за мен означава две неща:
- Това е възможна практика и няма наредба, която да забранява ходенето на градина до обяд
- Няма драма нито за “учебния” процес, нито за някой друг в градината

# 47
  • София
  • Мнения: 7 990
Поради проблеми с храненето и аз отписах детето от градината, в която го бяха приели. Когато ходих при тях да говоря, казаха, че не могат да се занимават с него и не бил за там. Беше на около 3, не говореше и не се хранеше. Отписах го и си намерих друга забавачка до обяд, където ходеше с голям кеф. Сега е предучилищна, продължава да е до обяд, като от година и половина ходи и на хранителна терапия.

Последна редакция: чт, 06 сеп 2018, 08:42 от милинка

# 48
  • Мнения: 215
Поради проблеми с храненето и аз отписах детето от градината, в която го бяха приели. Когато ходих при тях да говоря, казаха, че не могат да се занимават с него и не бил за там. Беше на около 3, не говореше и не се хранеше. Отписах го и си намерих друга забавачка до обяд, където ходеше с голям кеф. Сега е предучилищна, продължава да е до обяд, като от година и половина ходи и на хранителна терапия.
Много неприятно, аз също ще говоря с учителката най-вече за храненето, за щото при нас проблема е в пълен отказ да опита, а ако го насилят ефекта ще е ужасен. За сега сме решили да пробваме, така или иначе ще проличи дали детето ще се адаптира, дали ще подходят с разбиране към него, ако ли не ще се върнем на предишното място, там ходи с огромно удоволствие и като цяло разбирането към всяко дете е на лице.

# 49
  • Мнения: 12 021
При така описаната ситуация и при кризата за места в София аз бих оставила детето на мястото, където е свикнало и където има разбиране към проблема. Разбира се при наличие на финансова възможност да се плаща частна градина. Дъщеря ми мина през подобни проблеми с храненето - при стрес и смяна на обстановка реагираше с отказ от храна. Стигна се до там, че при шокова ситуация на 3г и 4м направо отключи режим на самоунищожение, който остана неразпознат от педиатрите и аз на практика сама се борих три месеца да прояде, за да не умре от глад.

# 50
  • София
  • Мнения: 7 990
Да, при сина ми също беше и продължава да е отказ да опита. До относително късна възраст беше и проблем с дъвченето, който беше и предпоставка за проблеми с говора. Когато разговарях с хората от градината и видях, че няма изобщо да се занимават с него и да се съобразяват с проблемите му, просто го отписах. Дано попаднете на по-разбрани хора.

# 51
  • Мнения: 46 518
Не останах с такова впечатление от написаното от нея за храненето, заниманията с логопед и т.н.
Това е написала:
... желая поне в началото, докато се адаприра да го взимам в 12,30...

Имам личен опит с четири общински ДЗ в София и във всяко от тях първите дни за дете, което тръгва за първи път посещението е било само за няколко часа. Но... за не повече от 1-2 седмици, защото в противен случай детето свиква така и приспособяването му за оставане цял ден след това е по-трудно.
Ами възможно е, аз само обратни случаи съм виждала. А фактът, че в нормалните страни се работи така и че процесът е по-спокоен, за мен значи само едно, че е по-подходящ.

Човече, няма такова нещо като "забранено" за малките. Както вече казах е по преценка на учителките. Пише си го в нормативните документи.
Затова казах - в нашата градина Simple Smile явно така бяха преценили. Всъщност на 1-вата родителска среща казаха, че 1 група е най-вече място за игра. Затова не виждам причина да не може да се взима на обяд, както е в други градини. А те могат да си решават на местно ниво, но родителите не са длъжни да се съобразяват сляпо, ако решението е прекалено крайно без причина, защото и за всяко искане си има граници, ако е нещо, което застрашава сигурността на децата или др. от сорта, разбира се може да си иска, но няма как да бъде позволено.

# 52
  • Мнения: 215
Благодаря на всички, които се включихте с коментар и мнение. С мъжа ми решихме да разговарям с госпожата, да споделя притесненията си, след това ще решим дали си заслужава да подлагаме детето на такъв експеримент или ще го оставим в частната градина, където сме доволни от всичко. Проблема ни е изцяло финансов, но детето и неговото развитие и спокойствие са на първо място. Може би не сме случили на градина или просто имам по-добра база за сръвнение, но за мен адаптация не е равно на пречупване, поне от досегашен опит видях, че нещата могат да се случват в името и благото на децата. Важно е детето да знае, че отива на едно хубаво, слънчево място, където ще играе и ще учи с другите дечица, но ще има свободата да бъде себе си, а не да е подтискано, оставяно да се нареве, защото „ децата са чудесни манипулатори  ” и т.н.

# 53
  • Мнения: 46 518
Дъщеря ми беше в държавна градина и получи всичко това.
Други деца в частните не го получават.
Т.е. не е причината във вида на градината, а в персонала. Ако родителите си мълчат, ще има такива градини.

# 54
  • Мнения: 215
Дъщеря ми беше в държавна градина и получи всичко това.
Други деца в частните не го получават.
Т.е. не е причината във вида на градината, а в персонала. Ако родителите си мълчат, ще има такива градини.
Абсолютно права сте!

# 55
  • shumen
  • Мнения: 18 019
При нас децата се предават лично на учителките вътре в градината и имаме контакт с тях.
За материалите в 1 и 2 група им си ги даваха вечер за у дома,а в 3 вече им бяха тетрадки и оставаха там,но бяха всяка вечер на шкафчетата,за да видим какво са правили през деня.Сега в 4 пак ще е така.

# 56
  • Мнения: 609
Никъде не пише, че е забранено да се взимат децата на обед, просто не се толерира, защото другите гледат, сърдят се, искат и те и става каша. Аз моята дъщеря също първа група я пусках до обед докато свикне, е оказа се, че свикна с взимането на обяд и после наставаше истерия като трябваше вече да остава да спи. Вместо да й помогна...постигнах обратния ефект. Но пък и това мина за сравнително бързо време, след което започна да не иска да си тръгва, когато са навън и играят. Всичко е въпрос на навик, но и на детето да му е спокойно. Тя също не яде нищо освен хляб, но нищо й няма, това е нейно решение и наваксва в къщи.
Само немога да си обясня що за учители са да не вадят децата навън първа група, това е чисто мъчение.

Общи условия

Активация на акаунт