Не пропускайте година без цитонамазка! Това може да ви коства живота! Тема 47

  • 36 996
  • 751
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 5 998
Съжалявам, ако съм подвела някого, но така ми е обяснено просто. Simple Smile

# 91
  • Мнения: 4 872
Конизацията е оперативна интервенция и представлява конусовидна ампутация на шийката на матката. Прави се чрез 3 хирургични техники :  скалпел, лазер, електрическа примка. Чрез електрическата примка се извършва две процедури - LLETZ, Large Loop Excision of the Transformation Zone или LEEP, Loop Electrical Excision Procedure.  Предимството е че се изрязва по-малко тъкан, работи се по-прецизно и зараства бързо и по-добре. Но е вид конизация. Hands V

# 92
  • вкъщи
  • Мнения: 2 457
Ще покажа още нещо от епикризата и ще помоля за тълкувание, тъй като сте компетентни и ви вярвам. Дано не досаждам вече, но колкото повече чета в нета, толкова повече се филмирам.

# 93
# 94
  • Мнения: 4 872
лелка, какво да коментираме? Конкретизирай ?
Направена е хистероскопия, абразио и е взет материал за хистологична оценка.

# 95
  • Мнения: 22 871
Конизацията е оперативна интервенция и представлява конусовидна ампутация на шийката на матката. Прави се чрез 3 хирургични техники :  скалпел, лазер, електрическа примка. Чрез електрическата примка се извършва две процедури - LLETZ, Large Loop Excision of the Transformation Zone или LEEP, Loop Electrical Excision Procedure.  Предимството е че се изрязва по-малко тъкан, работи се по-прецизно и зараства бързо и по-добре. Но е вид конизация. Hands V
Аз имам leep и не ми е рязан конус(конизация), а беше остърган слой от долна устна на маточната шийка, нямащо общо с конизация.
LLETZ – Large Loop Excision of the Transformation Zone (LEEP outside the UK – Loop Electro-Excision Procedure).

# 96
  • София
  • Мнения: 1 869
лелка, спри да четеш в нета. Има си лекари, или им вярвай или ги сменяй.

Marsia е напълно права, LEEP е вид конизация, просто парчето, което се изрязва не е с формата на конус, а е като обелка, все едно се бели картоф образно казано.
И не е обстъргване, същото като конизацията с ток е, просто с друга форма, слоят е по-тънък.

# 97
  • Мнения: 4 872
ДХ3, ти си единичен случай.
 Не целя да споря по темата, но подвеждаш жената.
 Електрическата примка е инструмент и опитен лекар/хирург може да го използва за различни цели- при теб е избран за обелване . Но по подразбиране при насрочване на  leep/lletz на шийката на матката (не на друга част от интимните органи ) се прави конизация на шийката и се обелва горен слой във формата на конус.


Последна редакция: ср, 05 дек 2018, 10:16 от Marsia_K

# 98
  • Мнения: 22 871
Не подвеждам никого, а ясно обясних, че Letz/Leep се ползва за различни по вид манипулации по шийката на марката( в нашия случай) и в никакъв случай не е конизация, което означава отрязването на конус от маточната шийка.
Когато на мен ми правиха тази процедура , за да ползвам талон по Здравна каса, в хистологията бе написано, че ми е правена конизация, а отзад моя лекар(д-р Ганчева, да е жива и здрава), собственоръчно написа, че конизация не е правена, а само остъргване на определен сегмент от лигавицата на шийката.
Тази манипулация не означава задължително  конизация и нямам намврение да споря.
Конизация може да се направи чеез Letz/Leep, но използването им не означава това при всички положения!


Ето добър и изчерпателен материал за Летц(:

https://medpedia.framar.bg/лечения/бримкова-електрохирургична-ексцизия-leep-процедура

( копирайте целия линк в браузера, явно се смята за реклама и директният линк не работи)

Последна редакция: ср, 05 дек 2018, 10:27 от ДХ3

# 99
  • София
  • Мнения: 1 869
Ох, означава изрязване на тъкан от шийката. С каква форма - лекарят преценява. То няма какво да се спори, просто не е коректно на база само собствения си опит да обобщавате. Не ми се рови да намеря медицински гайдлайн за провеждането на процедурите... Фрамар няма да го коментирам като източник на инфо Peace

# 100
  • София
  • Мнения: 11 987
ДХЗ е права. LEEP не е конизация.

# 101
  • Мнения: 22 871
Ох, означава изрязване на тъкан от шийката. С каква форма - лекарят преценява. То няма какво да се спори, просто не е коректно на база само собствения си опит да обобщавате. Не ми се рови да намеря медицински гайдлайн за провеждането на процедурите... Фрамар няма да го коментирам като източник на инфо Peace
https://cancer.coloradowomenshealth.com/cancer-treatments/surger … n-leep/index.html

✌🏻

# 102
  • Бургас
  • Мнения: 5 641
лелка, не се шашкай. Иди на консултация. Струва си да се коментира само резултата от биопсията на шийката. Точно за него иска внимание.

Какво е направил доктора и да коментирате, то свършила работата Simple Smile Защо хем хистероскопия, хем кюртаж? Защо полипа е на парчета, щом е праил резекция.... абе.... по - добре не го мисли. Важното е, че хистологията показва полип и нещата са ОК там.

И не забравяй да махнеш кистата!

# 103
  • Мнения: 4 872
 Аз пък съм права! Trollface
 Шегувам се Simple Smile
  Важното е да се прави - и лееп, и летз, и конизации , от читави лекари и освен на профилактични прегледи, да не ни се налага да ги посещаваме ! Hug 

# 104
  • Бургас
  • Мнения: 5 641
Аз днес съм на контролен след хистероскопията и електро...бля..бля на шийката.
Всеки  път това ходене през три месеца и чакане на резултати ми е ужасяващо. В деня преди прегледа и докато чакам резултати всичко ми е на топка. И като не вярвам само на цитонамазката и искам колпоскопия всеки път. Някой ден тия доктори сигурно ще ме изгонят от кабинета.
Стискайте палци за една "красива" шийка и красива група по ПАП. Тъй де нека да е 2ра група + чист колпоскоп.

Ще мрънкам пак за тия конци в матката. Трябва да има начин да се махнат и този начин да не е отворена операция.

Общи условия

Активация на акаунт