Операция на Халукс валгус; Мнения за д-р Ивелин Костадинов в МБАЛ Св. Анна, София

  • 12 978
  • 49
  •   1
Отговори
  • Мнения: 819
Здравейте, за да не правя нова тема, ще пиша тук. Бях на ортопед и съответно ми каза, че ако реша е хубаво да се оперира крака и да се махне това кокалче. Към тези, които са минали през това вече - с пълна или локална упойка бяхте; много ли болеше в следоперативният период; къде и кой Ви оперира? Аз съм се насочила към д-р Ивелин Костадинов в МБАЛ Св. Анна, София.
Въобще всякакви пресни мнения и препоръки ще са ми от полза Simple Smile

Последна редакция: пт, 05 апр 2019, 22:36 от AnMary

# 1
  • Мнения: 2 420
Здравейте, за да не правя нова тема, ще пиша тук. Бях на ортопед и съответно ми каза, че ако реша е хубаво да се оперира крака и да се махне това кокалче. Към тези, които са минали през това вече - с пълна или локална упойка бяхте; много ли болеше в следоперативният период; къде и кой Ви оперира? Аз съм се насочила към д-р Ивелин Костадинов в МБАЛ Св. Анна, София.
Въобще всякакви пресни мнения и препоръки ще са ми от полза Simple Smile
А какъв вид операция избрахте?Аз също искам да си оперирам единият крак и сякаш клоня към по новата методика.При мен е наследствено.
Ще се радвам да прочета информация от вече оперирани!

# 2
  • Мнения: 819
Ами аз всъщност не знам какви са опциите. Казаха ми само операция, но за нова методика - не знам. Ще споделите ли?

# 3
  • вкъщи
  • Мнения: 2 462
При мен не е наследствено май. Появи ми се преди 2 години, явно от тесни и неудобни обувки. На моменти от болка не можех да вървя. Сега нося само обувки ниски или средна височина, само естествена кожа и въпреки че вървя големи разстояния проблем и болка има рядко. Но винаги гледам да са ми удобни обувките. Комалчетата обаче са грозни и вече никоя обувка не ми стои така както ми се иска. Отделно съм и със широки стъпала и въобще си ненавиждам тази част от тялото... Но оправия явно няма, дори и с операция.

# 4
  • Мнения: 1 028
Вижте на каква статия попаднах:
https://trud.bg/article-5630448/
Ако е така както пише и аз съм склонна да го махна. Дано някой, който е правил операция  се включи.

# 5
  • Мнения: 2 420
Lusi_20,аз това имах в предвид под нов вид операция.Аз също търся отзиви и попаднах на лекар от Вита за гр.София и в гр.Пловдив на посочената от теб клиника.Ще се радвам да споделят впечатления ,ако има минали по този път!

# 6
  • Мнения: 819
Оооо, аз също не бих се поколебала за подобна операция. И без това само отлагам за момента точно от страх... Ако се намерят оперирани да споделят ще е много хубаво.

# 7
  • Мнения: 4
Здравейте момичета. Направих си операция преди няколко дена в момента съм още с конците,но се чувствам добре. Болки имаше първите три дена,но ако в момента ви болят болката след операцията е същата нищо страшно. Конците се махат на 14 ден след операцията. Около 1 месец ще съм с патериците не трябва да се стъпва на крака. При мен изкривяването не беше все още мн.голямо,защото ми обясниха,че при по напреднал стадий се слагат и някакви винтове които после се махат. Като ходих на превръзка и като си видях кракът останах очарована,кокала го нямаше. Ако нещо др.ви интересува пишете

# 8
  • Мнения: 2 420
Здравейте момичета. Направих си операция преди няколко дена в момента съм още с конците,но се чувствам добре. Болки имаше първите три дена,но ако в момента ви болят болката след операцията е същата нищо страшно. Конците се махат на 14 ден след операцията. Около 1 месец ще съм с патериците не трябва да се стъпва на крака. При мен изкривяването не беше все още мн.голямо,защото ми обясниха,че при по напреднал стадий се слагат и някакви винтове които после се махат. Като ходих на превръзка и като си видях кракът останах очарована,кокала го нямаше. Ако нещо др.ви интересува пишете

Ще се радвам да споделиш при кого се оперира?
Пожелавам ти бързо възтановяване!

# 9
  • Мнения: 819
Да, и аз бих искала да знам къде и при кого се оперира. С каква упойка? Колко дни беше в болница? И колко месеца дават болничен?

Последна редакция: нд, 19 май 2019, 19:09 от BlackOpium19

# 10
  • Мнения: 4
Здравейте. Операция я правих в Плевен в АВИС Медика при др.Евтимов. Три дена е задължителният престой в болницата под  наблюдение. С епидурална упойка не е страшна поне аз не усетих почти нищо. След около 2 часа вече напълно се възстановяваш,даже ходих и да пия кафе 😘.Пак казвам моят случай не беше толкова сложен в смисъл нямах голямо изкривяване на пръстите,но пък за сметка на това много ме болеше и за това се реших на операция .И понеже нямам големи корекции 35 дена трябва да съм на патерици и почти да не стъпвам на крака,след това какво следва още не знам. Сега в четвъртък ще ми махат конците и ще разбера какво следва. Но пак казвам не е страшно само дето е този дискомфорт с патериците ......

# 11
  • София
  • Мнения: 226
Аз съм с пресна операция от четвъртък, още съм в болницата. Оперираха ме по метода скарф, със спинална упойка. Методите за третиране на халукс валгус са много, но на Бг информацията е малко. Потърсете в англоезичните и руски сайтове.
Та след като отмине упойката боли наистина много, много. Но с обезболяващи, по-силни се преживява. Със всеки изминал ден е по-добре. Сега ден втори след операцията успях да стана, но адски трудно ходя, глезена ми е доста вдървен и го раздвижвам, чакам да ми донесат патерица. Шест седмици трябва да се ходи в специална обувка и да се пази много предната част на крака. Та дотук операцията ми се стори най-лесната част. Трудното предстои, но важното е, че се реших на операцията, защото от няколко години доста страдах от болки, заради това кокалче.

 

# 12
  • Мнения: 70
Здравейте момичета. Аз съм с много силно изразена деформация и на двата крака от години. Вече не издържам на болката, да не говорим какъв жесток комплекс ми е и колко неща съм пропуснала заради тях Rage! Реших да си направя операция на двата крака едновременно в Пловдив, при Д-р Стаматов. Каза ми че ще мога да стъпвам на пети и с патерици. Знам че ще е голямо изживяване, но имам малко дете и няма как два пъти да се възстановявам по 6месеца Rolling Eyes страх ме е от спинална или епидурална упойка и мисля да е с пълна... Каза ми че трябва да слага някакви винтове, но не разбрах после остават ли или се махат. След операцията трябва ли като при счупен крак например да стоят на високо? Чудя се как ще пътувам 4 часа, понеже съм от Русе...

# 13
  • София
  • Мнения: 226
Здравей,

Винтовете остават. Упойката - каквато решиш, но няма нищо страшно в спиналната. И мен ме е страх от упойки, но преминава.
На пети, със специални обувки ще можеш да ходиш след две седмици поне и то с патерици. Аз в момента максимално 5 минути мога да стоя права и препоръката е първите две седмици само на легло, с повдигнат крак 90% от времето и после 6 седмици с обувките с обратен наклон, колкото можеш. Според мен и на двата крака ще е голям зор и някой трябва теб да те гледа, детето по възможност да не е при теб, защото движението е минимално. Пътуване от Русе до Пловдив наистина не знам как би се осъществило. То после трябва и превръзки на няколко дена да се сменят, конци да се свалят - дълга и широка. Възстановяването е доста по-сложно от самата интервенция според мен. Реално костите на краката ти са разрярани, препозиционирани и завинтени и трябва да ги пазиш много докато заздравеят.

Последна редакция: нд, 21 юли 2019, 13:52 от marvele

# 14
  • Мнения: 70
Какви болкоуспокояващи приемахте? При мен се оказа че имам и от външната страна на ходилото наченки на кокалчета (до кутрето) така че и там ще реже, и винтове и на още едно място. Така че болката ще е сериозна, още повече ако се реша да направим и двата едновременно..

# 15
  • София
  • Мнения: 226
Болкоуспокояващи исках само първата вечер след операцията, когато болката беше много силна - докторът беше  предписал няколко и в болницата ми ги даваха - не зная какви бяха - щом исках и ми даваха. Следващите дни болката утихваше и реших, че се трае, така че повече не съм искала. Реално на 3-4 ден болка вече няма, поне при мен.
Така както го описвате - с 3 остеотомии накуп на двата крака ми звучи прекалено, но вие си решавате. Със сигурност ще е страшничко, меко казано.
Иначе аз, с всеки изминал ден се чувствам по-добре, но доктора ми се кара, че трябва определено да лежа 95% от времето в първите две седмици. Вкъщи ми е трудно да го спазвам, макар че много бързо ми се налага, тъй като се изморявам като се движа из къщи и крака ми натежава и заболява. Важно е обаче да се спазва следоперативния режим, за да се постигне желания ефект и да се избегнат усложнения.

За протокола аз се оперирах в клиниката в Горна баня при д-р Иво Димитров.

# 16
  • Мнения: 70
Болкоуспокояващи исках само първата вечер след операцията, когато болката беше много силна - докторът беше  предписал няколко и в болницата ми ги даваха - не зная какви бяха - щом исках и ми даваха. Следващите дни болката утихваше и реших, че се трае, така че повече не съм искала. Реално на 3-4 ден болка вече няма, поне при мен.
Така както го описвате - с 3 остеотомии накуп на двата крака ми звучи прекалено, но вие си решавате. Със сигурност ще е страшничко, меко казано.
Иначе аз, с всеки изминал ден се чувствам по-добре, но доктора ми се кара, че трябва определено да лежа 95% от времето в първите две седмици. Вкъщи ми е трудно да го спазвам, макар че много бързо ми се налага, тъй като се изморявам като се движа из къщи и крака ми натежава и заболява. Важно е обаче да се спазва следоперативния режим, за да се постигне желания ефект и да се избегнат усложнения.

За протокола аз се оперирах в клиниката в Горна баня при д-р Иво Димитров.
И на двата крака ли са еднакво големи кокалчетата? Кога ще е втората операция? Слагаха ли ти винтове? Аз попринцип съм решила да са на двата защото в момента и мъжа ми и майка ми ще са на линия да помагат на мен, същото така да гледат малкия. Иска ми се до пролетта живот и здраве да мога да почна да си търся работа, понеже октомври ми изтича майчинството.

# 17
  • София
  • Мнения: 226
Здравей,

да,  с два винта съм. На другият крак също имам изкривяване, но е по-малко и най-важното - не ме боли толкова. Така че, не смятам да го оперирам изобщо, освен ако не се влоши занапред. Направих операцията най-вече заради болките, които имах, естетичната част почти не ме вълнува - бях свикнала.
Наистина би било идеално  с една операция да решиш всички проблеми и да ти се маха от главата, просто смятам, че ще ти е ужасно трудно да го издържиш. И малко прекалено ми се струва и за малкия пръст да те режат. На твое място бих се консултирала и с други лекари. За докторите тази операция е нищожна като сложност и усилие, но за пациента си е голямо приключение, с оглед дългия период на възстановяване и всички трудности и ограничения, които имаш месеци след нея.

# 18
  • Мнения: 70
Ох решена съм да скачам в дълбокото и да правим двата крака, даже запазих дата за 3.09:thinking: как се казваха обувките, които се носят след операцията? А от къде си ги купихте?

# 19
  • София
  • Мнения: 226
Здравей,

обувките, според чуждите сайтове се казват обувка на Барук, но тук не са популярни с това име. Продават се в санитарните магазини - ще обясните за какво са и ще ви разберат. Ще ви трябват и две патерици. Най-добре и някакво столче за сядане в банята.... Успех.

# 20
  • Мнения: 1 307
Ох решена съм да скачам в дълбокото и да правим двата крака, даже запазих дата за 3.09:thinking: как се казваха обувките, които се носят след операцията? А от къде си ги купихте?

Здравейте,
Направихте ли операцията?
Как се чувствате към днешна дата?

# 21
  • Мнения: 819
Ох решена съм да скачам в дълбокото и да правим двата крака, даже запазих дата за 3.09:thinking: как се казваха обувките, които се носят след операцията? А от къде си ги купихте?

Здравейте,
Направихте ли операцията?
Как се чувствате към днешна дата?
Да питам и аз... ?

# 22
  • Мнения: 70
Нее, още не съм Rolling Eyes От много схеми и мислене накрая я отложих уж за пролетта. Моя доктор се преместил с нова частна клиника, нон стоп качва снимки и клипове и едва се сдържах вече!!! Всички вече си правят двата крака и нямам търпение..

# 23
  • София
  • Мнения: 3 611
Нее, още не съм Rolling Eyes От много схеми и мислене накрая я отложих уж за пролетта. Моя доктор се преместил с нова частна клиника, нон стоп качва снимки и клипове и едва се сдържах вече!!! Всички вече си правят двата крака и нямам търпение..
Ами дайте отзиви от тези "всички", моля. Аз досега не съм чула добър отзив след операция. Дано са се усъвършенствали. За коя частна клиника става въпрос?

# 24
  • София
  • Мнения: 226
Аз мога да кажа, че съм доволна след операцията. Вече минаха 7 месеца и макар още да усещам, че е имало операция, нещата са в пъти по-добре откъм дискомфорт, сравнено с преди това. Но реално очакванията след подобна намеса са до една година, та и повече, човек да "забрави" че са го рязали.
Крака ми изглежда чудесно, нося стелки заради плоскостъпието и съм доста по-мобилна от преди, когато зимните месеци и затворените обувки бяха ужас, заради болката от кокалчето. Реално съжалявам, че го отлагах толкова време. Има много дискомфорт във възстановяването, но струва си цялото приключение.

# 25
  • Мнения: 819
Аз мисля вече тази пролет да се престраша най-после и да го махам. Само отлагам, отлагам и нищо. А си боли сериозно. При мен и отгоре има един кокаляк, който е щръкнал, та може и него да разкарам. Но, въпросът е да се престраша

# 26
  • Мнения: 273
Здравейте момичета, имам две операции на халукс валгус - първо на левия през 2018, десния - 2019. първата операция правих при д-р Кехайов в Горна баня /два винта/, втората при д-р Панайот Темелков в Софиямед /един винт и малко тел/.. Резултата от първата операция е по-добър - супер доволна съм от резултата /извадих винтовете 4 месеца след операцията/ Втората операция беше по-лека, защото ми беше рязана само една кост, но и резултата е малко по-лош. Още не съм извадила винта, но скоро трябва да го направя. Като човек, носил ортопедични стелки 20 години + удобни обувки искам да посъветвам всеки, който изпитва болки /даже нощем се събуждах, защото ме болеше/ - не чакайте и не отлагайте - колкото по-малко е отклонението на костта, толкова по-лека е и операцията и възстановяването. Поне си решавате проблема дългосрочно. Всички останали процедури, мазила, шинички и пр. са временни. За съжаление само операцията помага. Да, възстановяването е дълго - около два месеца с ортопедична обувка, но после няма БОЛКА! А нали затова го правим! Определено мога да препоръчам специалистите в Горна баня. Базата е стара, но ортопедите са най-добрите.

# 27
  • София
  • Мнения: 226
А защо извадихте винтовете? Моите казаха, че ще си останат, освен ако не ми правят проблем.

# 28
  • Мнения: 273
В 90 % от случаите се вадят... По една или друга причина. При мен усещах болка при свиване и ръзгъване на пръстите. След махането всичко е супер на левия крак. С десния също трябва да се махнат - отново имам дискомфорт при повече ходене или когато правя лицеви опори. Затова ще ги махна и тях.

# 29
  • София
  • Мнения: 3 611
Здравейте! Днес бях при ортопед, който ми каза, че е наложително да направя операция на едното стъпало поне. Кокалчето не е много изпъкнало, но пръстите се изкривиха. Третият пръст стана като чукче. Не мога да го изправя напълно с ръка дори, а вторият леко го застъпва. Докторът ми предложи той да направи операцията срещу 1000 лв, но не знам нищо за него. Някой чувал ли е за д- р Григор Генов?

# 30
  • Мнения: 273
Не съм чувала това име. Но това не означава, че не е добър. И все пак - ако сте в София - бих ви препоръчала Горна Баня. Базата е стара, но там работят най-добрите ортопеди-хирурзи. Поне си направете консултация с още един лекар - има различни методи, а и цени!

# 31
  • София
  • Мнения: 3 611
Не съм чувала това име. Но това не означава, че не е добър. И все пак - ако сте в София - бих ви препоръчала Горна Баня. Базата е стара, но там работят най-добрите ортопеди-хирурзи. Поне си направете консултация с още един лекар - има различни методи, а и цени!
Може ли някакво име на хирург, от който имате впечатления?

# 32
  • Мнения: 14
Здравейте! Предстои ми преглед на 30.09 в Пловдив и евентуална операция на двата крака заедно. Какво мислите по въпроса дали да не фи оперирам един по един? С дете на 2г съм и не знам дали бих се справила след операцията. Доктора видя само снимка и ми каза операция и 3000лв за двата крака като ценара включва и обувките. Интересувам се и от Горна Баня или друго място. Всякаква информация ще ми е от полза. Благодаря!

# 33
  • Мнения: 1 355
Аз чета, че след операцията рецидивирали. Може ли да споделите мнения?

# 34
  • София
  • Мнения: 226
Аз чета, че след операцията рецидивирали. Може ли да споделите мнения?
Това твърдение е много относително. Според мен зависи най-вече от оперативния метод и после от обувките, които се носят след операзцията. Аз лично не желая и да си помисля за високи токове вече или пък за обувка, която да ми носи и най-малък дискомфорт, независимо колко е прекрасна.

# 35
  • Мнения: 273
В Горна Баня се оперирах при д-р Райчо Кехайов, преди три години. По принцип нося удобни обувки, през зимата с ортопедични стелки /направени по поръчка/. Досега нямам рецидив на кокалчето, чувствам се много добре, но си го пазя и не нося токчета, само платформи.

# 36
  • Мнения: 14
Здравейте! На 30.10 се оперирах в Пловдив при Д-р Стаматов и Д-р Червенков. Все още нося обувките. Болка нямам и съм изключително доволна. С по два винта съм на всеки крак, които не се махат. Тръгнах си 4ч след операцията и се прибрах във Варна. Болки по-силни, но поносими имах първите два дни. От ден първи си ходя с обувките и без патерици и сама се грижа за 2г си дъщеря. Операцията беше 45 мин с пълна упойка. Ако някой иска повече информация може да ми пише. Успех!

# 37
  • Мнения: 7
В Горна Баня се оперирах при д-р Райчо Кехайов, преди три години. По принцип нося удобни обувки, през зимата с ортопедични стелки /направени по поръчка/. Досега нямам рецидив на кокалчето, чувствам се много добре, но си го пазя и не нося токчета, само платформи.
Може ли да споделиш малко и за финансовата част? На каква стойност е операцията и какво включва? Има ли нещо, което се покрива от НЗОК?
Също така ти си доволна от др Кехайов, но знаеш ли дали той е "светилото" в този тип операции? Обувките, които носиш сега, по-специални ли са или са си от масовите модели просто на платформа? Мерси много!!!

# 38
  • Мнения: 273
Доколкото съм запозната д-р Кехайов прави 90 % от операциите на халукс валгус в Горна баня, така че, мисля, че той е най-добрият в това. А иначе операцията се поема от Здравна каса, но ако искате да се оперирате при даден хирург се плаща за избор на екип - преди беше около 400 лв. Заплащат се и винтовете, които се слагат - те са титаниеви и един струва 700 лв. Не знам дали не са се променили нещата сега, но винаги можете да си вземете направление за ортопед от личен лекар и да си запишете час за преглед при д-р Кехайов - той ще ви обясни всичко, а дали ще се решите да се оперирате - това зависи само от вас. Успех!

# 39
  • Мнения: 7
Доколкото съм запозната д-р Кехайов прави 90 % от операциите на халукс валгус в Горна баня, така че, мисля, че той е най-добрият в това. А иначе операцията се поема от Здравна каса, но ако искате да се оперирате при даден хирург се плаща за избор на екип - преди беше около 400 лв. Заплащат се и винтовете, които се слагат - те са титаниеви и един струва 700 лв. Не знам дали не са се променили нещата сега, но винаги можете да си вземете направление за ортопед от личен лекар и да си запишете час за преглед при д-р Кехайов - той ще ви обясни всичко, а дали ще се решите да се оперирате - това зависи само от вас. Успех!
Благодаря много за информацията!

# 40
  • Мнения: 1
Здравейте! Предстои ми преглед на 30.09 в Пловдив и евентуална операция на двата крака заедно. Какво мислите по въпроса дали да не фи оперирам един по един? С дете на 2г съм и не знам дали бих се справила след операцията. Доктора видя само снимка и ми каза операция и 3000лв за двата крака като ценара включва и обувките. Интересувам се и от Горна Баня или друго място. Всякаква информация ще ми е от полза. Благодаря!
Ева може ли да споделиш 1 година след операцията как се чувстваш, за колко време се възстанови, по здравна каса ли беше операцията и колко доплати, а и колко време болничен ти дадоха? Ще съм благодарна за инфото, решена съм да отида на преглед в Пловдив, чудя се между д-р Червенков и д-р Стаматов🙄

# 41
  • Мнения: 559
Здравейте обмислям есента да се подложа на операция в ортопедията в Горна Баня. Притеснява ме единствено факта, че работата ми не позволява да ходя с патерици или специални обувки и ако може да споделите колко дълъг болничен биха могли да ми дадат след такава операция и ще може ли да бъде продължен до пълното оздравяване. Четох че поне два месеца, а дори и повече е възстановтелния период.
Другото което ме интересува е как да запиша преглед при д-р Кехайов? Доколкото знам прегледи с направление от ЗК се правят в МЦ към болницата, а той не е част от екипа там. Директно в болницата ли да звънна или от МЦ ще ме насочат впоследствие към него…
Благодаря на отзовалите се ❤

# 42
  • Мнения: 173
Здравейте,
Някой има ли впечетление от доц. д-р Ернесто Пинторе в клиника Вита за операции на халукс валгус?
Благодаря!

# 43
  • Мнения: 282
Здравейте!

Да вдигна малко темата с молбата, който наскоро се е оперирал от халукс валгус по лапароскопския метод (с 3 дупчици само), да сподели за операцията, болката, възстановяването.

И ако имате мнения за д-р Димитър Стаматов от Пловдив, ще съм много признателна да ги споделите.

Изглежда вече трябва да оперирам единия си крак и много бих искала мнения на преминали по този път, и то по възможност от оперирани по този нов метод.

Благодаря предварително!

# 44
  • Мнения: 559
Здравейте!

Да вдигна малко темата с молбата, който наскоро се е оперирал от халукс валгус по лапароскопския метод (с 3 дупчици само), да сподели за операцията, болката, възстановяването.

И ако имате мнения за д-р Димитър Стаматов от Пловдив, ще съм много признателна да ги споделите.

Изглежда вече трябва да оперирам единия си крак и много бих искала мнения на преминали по този път, и то по възможност от оперирани по този нов метод.

Благодаря предварително!
Аз се оперирах по този метод преди година при др Стаматов. Болка има, но поносима, и не е нищо страшно. През първите няколко дни е по-трудно придвижването, особено след като те отпусне упойката. След близо година вече, мога да кажа че въпреки, че все още не съм възстановила на 100 % движението на палеца, се чувствам много по-добре. Ако имате други въпроси - няма проблем да отговоря Simple Smile

# 45
  • Мнения: 282
Аз се оперирах по този метод преди година при др Стаматов. Болка има, но поносима, и не е нищо страшно. През първите няколко дни е по-трудно придвижването, особено след като те отпусне упойката. След близо година вече, мога да кажа че въпреки, че все още не съм възстановила на 100 % движението на палеца, се чувствам много по-добре. Ако имате други въпроси - няма проблем да отговоря Simple Smile

Здравейте и много благодаря, че откликнахте! Мислех да Ви пиша лично съобщение, но ми се струва, че тук ще е по-полезно и за други потребители, които се интересуват от въпроса за тази операция. Ето още няколко въпроса:

- Приблизително колко бързо спадна отокът дотолкова, че успяхте да си обуете нормални обувки (разбира се, достатъчно широки и удобни, примерно маратонки)? А кога горе-долу изчезна напълно?

- Разбирам, че първите няколко дни е тегаво да се върви, вероятно дори из къщи; това е съвсем естествено и си иска почивка. А след колко време горе-долу може човек да излиза и да върви относително нормално? А Вие след колко време се върнахте на работа и изобщо, към нормалното ежедневие? Имахте ли нужда от помощ или съдействие от друг човек известно време и ако да, колко?

- Самостоятелно ли раздвижвахте стъпалото с упражненията, които лекарят дава, или с кинезитерапевт? Кога горе-долу се възвърна мобилността на ставата?

- Кога се върнахте към спорт, който ангажира стъпалото? (тоест, има сгъване на ставата с натоварване от типа повдигане/ ходене на пръсти, клякане, планк и пр.)?

- Казахте, че още не сте дораздвижили докрай палеца - бихте ли споделили в какво се изразява това и какви са перспективите?

- Доколко задоволителен е контактът с лекаря а) в самото начало след операцията и б) по-нататък във времето? Малко ме сепна изказването „след операцията си тръгвате, идвате след две седмици да махнем конците и за превръзка“. Ако всичко върви добре и нормално, пак е леко особено, ами ако, недай си боже, има някакъв проблем - има ли опции за контакт, поддържа ли се контакт през тези две седмици изобщо с лекаря или с друго медицинско лице? Не съм от Пловдив и ми е притеснителна тази схема някак.
А по-нататък, вече след махане на конци, зарастване, вкл. на костта - има ли контролни прегледи през определено време, обратна връзка, изобщо контакти?

Станаха много въпроси, дано не съм Ви досадила (опасявам се, че сигурно ще се сетя за още, но засега спирам). Още веднъж сърдечно благодаря за отклика и за готовността да споделите още!:purple_heart:Flowers Hibiscus

# 46
  • Мнения: 559
Аз се оперирах по този метод преди година при др Стаматов. Болка има, но поносима, и не е нищо страшно. През първите няколко дни е по-трудно придвижването, особено след като те отпусне упойката. След близо година вече, мога да кажа че въпреки, че все още не съм възстановила на 100 % движението на палеца, се чувствам много по-добре. Ако имате други въпроси - няма проблем да отговоря Simple Smile

Здравейте и много благодаря, че откликнахте! Мислех да Ви пиша лично съобщение, но ми се струва, че тук ще е по-полезно и за други потребители, които се интересуват от въпроса за тази операция. !:purple_heart:Flowers Hibiscus
Много са въпросите, но ще се опитам да отговоря доколкото мога на всички- Започнах да излизам още на първата седмица със специалната обувка, с нея изкарах около близо месец, по принцип се носи около 45 дни, но падна сняг и нямаше как да се придвижвам с нея. Може би на 3тата седмица носех /един номер по -голяма обувка, заради отока/ Купих си ниски обувки и до момента не нося високи или тесни обувки - само маратонки и кецове. Оток много малък имам и до момента, но това при мен е може би индивидуално заради проблеми със ставите. След 6тия месец не би трябвало да има голям оток.
Правих упражнения за раздвижване, ходих и на физиотерапия след операцията, понеже много натоварих останалите стави и се налагаше да направя процедури.
С доктор Стаматов няма проблем да се свързвате по телефона, отзивчив е и обяснява всичко. Аз бях няколко месеца в болничен, поради естеството на работата си, както казах - нещата са индивидуални. С момичетата с които се оперирахме заедно, някои много по-бързо се възстановиха, други малко по-бавно.
Имах нужда от съдействие за ходене само първите 2-3 дни, след 5-6 дни вече се придвижвах напълно самостоятелно. Веднага след операцията можете да ходите сама,
по-болезнено е на следващия ден като пусне упойката, но не е кой знае колко тежко.
Няма какво да ви притеснява тръгването на следващия ден. Няма какво да ви правят повече в болница и няма смисъл да седите там.
 И аз не съм от Пловдив и пътувах до там само за операцията и за прегледите после. Имате си профилактични прегледи, обаждате и си записвате час при доктора.
Аз не тренирам до момента, но не заради операцията, а по други причини.
Като цяло не е нищо страшно операцията и ако имате болки не отлагайте операцията.
 За съжаление няма други алтернативи и лечение. При мен въпреки че беше в много ранен етап на Hallus Valgus , беше доста болезнено ходенето.
Не мога обаче да кажа, че крака ми е като другия, който не е опериран и е напълно здрав. Имам липса на чувствителност на местата около разрезите, както и не мога да сгъвам пръста до степента с която мога с другия крак. Все още.
При по-голямо натоварване и преумора понякога имам дискомфорт и усещам някакво напрежение.
Определено не е болката, която имах преди операцията, която ми затрудняваше ходенето, но все пак си се усеща, че е имало някаква манипулация.
Ами общо взето е това, желая ви успех Simple Smile

Последна редакция: чт, 09 ное 2023, 14:34 от Дамасцена

# 47
  • Мнения: 282
Много благодаря за отделеното време и подробните отговори!:hibiscus:

Вие отговорихте и на незададения ми въпрос, а той е от най-важните: дали тази постоянна болка при ходене, която имам сега и която вече доста ми пречи, изчезва или поне осезаемо намалява до дискомфорт след операцията. Проблемът ми е именно в болката, а не в естетиката - тя, уви, ми е последна грижа. Отдавна не нося нито високи, нито тесни обувки, но от началото на годината насам си ме боли на всяка стъпка и това е много изтощително, давам луди пари за обувки и не мога да намеря такива, в които да мога да ходя без болка (освен маратонки, но невинаги мога да съм в маратонки, уви).

Благодаря Ви още веднъж! Ще Ви безпокоя с още въпроси само ако се сетя за нещо наистина важно за мен, което съм пропуснала да попитам. Желая Ви бързо и пълно възстановяване!

# 48
  • Мнения: 559
Много благодаря за отделеното време и подробните отговори!:hibiscus:

Вие отговорихте и на незададения ми въпрос, а той е от най-важните: дали тази постоянна болка при ходене, която имам сега и която вече доста ми пречи, изчезва или поне осезаемо намалява до дискомфорт след операцията. Проблемът ми е именно в болката, а не в естетиката - тя, уви, ми е последна грижа. Отдавна не нося нито високи, нито тесни обувки, но от началото на годината насам си ме боли на всяка стъпка и това е много изтощително, давам луди пари за обувки и не мога да намеря такива, в които да мога да ходя без болка (освен маратонки, но невинаги мога да съм в маратонки, уви).

Благодаря Ви още веднъж! Ще Ви безпокоя с още въпроси само ако се сетя за нещо наистина важно за мен, което съм пропуснала да попитам. Желая Ви бързо и пълно възстановяване!
Ако мога да помогна с някаква друга информация съм насреща Simple Smile

# 49
  • Мнения: 254
Много благодаря за отделеното време и подробните отговори!:hibiscus:

Вие отговорихте и на незададения ми въпрос, а той е от най-важните: дали тази постоянна болка при ходене, която имам сега и която вече доста ми пречи, изчезва или поне осезаемо намалява до дискомфорт след операцията. Проблемът ми е именно в болката, а не в естетиката - тя, уви, ми е последна грижа. Отдавна не нося нито високи, нито тесни обувки, но от началото на годината насам си ме боли на всяка стъпка и това е много изтощително, давам луди пари за обувки и не мога да намеря такива, в които да мога да ходя без болка (освен маратонки, но невинаги мога да съм в маратонки, уви).

Благодаря Ви още веднъж! Ще Ви безпокоя с още въпроси само ако се сетя за нещо наистина важно за мен, което съм пропуснала да попитам. Желая Ви бързо и пълно възстановяване!
Ако мога да помогна с някаква друга информация съм насреща Simple Smile

Описали сте все едно моите болезнени стъпки и затова си позволих да вдигна темата, уви и аз съм точно пред този избор за операция и търсене на подходящия специалист Simple Smile
От всичко, което изчетох клоня към лапароскопска хирургия, миниинвазивна (лазер?) и доколкото разбирам само трима ортопеди в БГ предоставят услугата - д-р Червенков, д-р Стаматов и д-р Пинторе

Здравейте,
Някой има ли впечетление от доц. д-р Ернесто Пинторе в клиника Вита за операции на халукс валгус?
Благодаря!

За д-р Ернесто Пинторе освен реклама от клиника Вита на нищо друго не съм попадала до момента, включително и мнения и аз бих се радвала да чуя нещо повече, заради предимството, че услугата се предлага в София.
Още не мога да си представя как ще се оправя сама в Пловдив, като в следоперативния и възстановителния период ще се налагат и други посещения, но явно нямам друг избор.
За докторите Стаматов и Червенков са повече от добри отзивите. Контакта чрез техните сайтове е директен, достъпен и изключително улеснен, клиниките, в които приемат, предоставят технологично нова и модерно оборудвана база, предполагам цените на операциите са уравнени и зависят от степента на увреждане и допълнителни корекции, освен халкус вагуса. И двамата не работят със НЗОК, но не разбрах как стои въпроса със здравно застрахователните компании.

Pump17, ако имате вече преки впечатления ще споделите ли ? Решена съм на тази стъпка и нямам опция да отглагам повече и много ще съм блатодарна на мнения Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт