Как се отоплявате и защо избрахте този вариант?

  • 5 987
  • 67
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 249
И така - как и защо. А ако споделите и колко - цена няма да имате!  Grinning

Ние се отопляваме с камина на дърва и въглища. Живеем в къща и това се оказа единственият възможен вариант. Първата зима мислехме, че ще успеем на ток. Резултатът - температурите паднаха под 0 вътре, тръбите замръзнаха и си купихме камината по спешност. Средно-месечният ни разход за отопление през последната зима беше около 160-180 лв при положение, че през деня не се греехме, тъй като бяхме на работа + около 40-50 лв за ток (топла вода, готвене, пералня и т.н.) Тази зима ще е първата, в която (живот и здраве) ще се гледаме с бебчо у дома и това неминуемо ще повиши сметките. Дори да правим преустройства по отоплителната система, което предстои, пак ще си останем на дърва и камина.

А вие?  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 723
На ток - с радиатори и духалки, по принуда. Мислехме да слагаме климатик, но чакаме всеки момент да ни вържат към топлофикация и се отказахме. От есен сме на парно.  Peace

# 2
  • Мнения: 6 315
На ток с климатик. Преди това - на ток с радиатори. Парно няма да има сигурно, а пък с дърва не ми се занимава  Embarassed - не мога да робувам на камина, да нося дърва, да чистя и т.н. Малкият е на ясли, а аз ходя на работа и през деня у дома е студено. В сравнение с радиаторите сметката за ток през зимата падна много. Топля хол и спалня и 150-200 лв. ми покриват всичко - готвене, топла вода и т.н.

# 3
  • Мнения: 1 959
И тук и в БГ сме на газ и сме доволни.

# 4
  • Мнения: 174
На ток с климатик. Зимата плащаме около 160-180 лв., лятото-между 30 и 60лв.

# 5
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
С парно.
Защото може и да не се плаща по 2-3 години  Mr. Green

# 6
  • Мнения: 798
На ток с климатик. Парно нямаме, няма и да имаме. С 2 климатика сме. Отопляваме хол + кухня и спалня. Зимата в най-студеното стигаме 200-220 лв. ток. Но пък е топло. Тази зима 6те отопляваме и детска. Не мисли се мисли за сметките за ток.... Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 1 202
На ток с климатик /но само за хола/защото е по изгодно отколкото с акумулираща печка. В детската пускаме радиатор вечер когато синът си ляга.Зимата най-много сме плащали към 90 лв.

# 8
  • Мнения: 313
С климатик, защото нямахме възможност да прекараме локално парно  Crossing Arms

# 9
  • Мнения: 2 498
Локално парно на ток....към 500лв.

# 10
  • Мнения: 7 263
Топлим се с камина с въздушна риза - супер е!
Освен че е много красиво и уютно е и доста топло и несравнимо по-евтино.
Единствено в едната спалня беше леко хладно тази зима и сложихме там и климатик.
Тази година направихме и изолация - така че се надявам отоплението да е още по-ефективно тази зима.

# 11
  • Мнения: 2 910
На ток, с 2 радиатора, единият, от които включваме само вечер. Сметките за ток през зимата варират около 350-400лв.

# 12
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
С локално парно с камина,в студените дни и с духалка заради бебата.

# 13
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Парно от камина с водна риза. Бебка беше новородена и изгорихме 15 кубика дърва, при непрекъснато работеща камина.

# 14
  • Мнения: 1 113
С газ. Няма мъкнене на дърва (за камината) и опасност детето да се изгори, сметките за ток драстично намаляха, навсякъде се поддържа еднаква температура - затова избрахме този вариант.

# 15
  • София
  • Мнения: 7 097
С парно сме. Жилището е трайно и равномерно отоплено. За сметки не мога да дам точна информация, защото мъжът ми се занимава с тези въпроси. Мисля, че средно около 150 лв. през отоплителния сезон плаща.

# 16
  • Мнения: 3 394
с парно на газ!
То е с термостат и се изключва*включва при зададена темперетура. радиатори не спираме.

# 17
  • Мнения: 46 511
ТЕЦ.

Защото ми е най-евтино и не изисква никакви усилия за палене, поддръжка и т.н., само врътвам кранчето Peace

Пристигна ни изравнителната сметка 37 лв. на месец за отопение на 60 м2.
Подгряване на вода 24 лв. на месец, но това е защото харчим ужасно много вода Crazy

# 18
  • Мнения: 2 672
С климатици. Зимата -120-180лв., лято - 50-60лв - най-ниска/най-висока сума е това. Жилището е тухла, към 120кв., без изолация.
Изчислихме ,че ни е по-евтино така - преди това бяхме с разл.ел.уреди. - печки ,духалки, но не ни удовлетворяваше като разход и отопление.

# 19
  • Мнения: 8 505
С парно.Не сме избирали ние начина на отопление (в Студ.град сме).

# 20
  • Мнения: 8 917
Парно. Зимата сметките са към 100-120 лв

# 21
  • Мнения: 9
С климатик.Зимата плащаме 120-150,лятото до 50,но без бебе.От два месеца вече сме трима   newsm32  Grinning  и ще видим как ще са сметките.

# 22
  • Мнения: 5 475
На ток с климатик..имаме централизирана климатична система,която през лятото охлажда,а през зимата-отоплява.

# 23
  • Мнения: 5 622

 Смесено се отопляваме ние. И на климатик, и на дърва. Когато е много студено и климатика издава багажа, палим печката и отопляваме цялата къща  Peace

Много бих искала да имаме парно и постоянно топла вода, но.....не сме от тези късметлии  Tired

# 24
  • Стара Загора
  • Мнения: 330
 на ток с климатик Flutter

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 926
С парно. Плащаме около100-120лв зимата Peace

# 26
  • Мнения: 399
С два климатика, сметките зимата са максимум 120-130лв. Отопляваме около 50кв.м.

# 27
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
На ток с климатик..имаме централизирана климатична система,която през лятото охлажда,а през зимата-отоплява.
Ей това ми е мечтата на мене, ама няма Confused.
С централно парно сме, за нашата сграда друг вариант не става. Преживяхме една кошмарна зима с пукане на тръби, водомери и наводнения, докато още не беше пуснато и ми стига. Цял живот мръзнах по къщи, всякакви начини сме пробвали - нафта Sick, дърва, въглища, радиатори, газова печка отоплителна - 'ми не е като парното, това е. Така че - скъпо, евтино - ще плащаме.

# 28
  • Мнения: 7 474
Ние сме на климатик - по евтино ни е!
Има голяма разлика дали отопляваш къща или апартамент, има ли изолация, южно ли е помещението, отопляват ли се съседите  - много е относително.

# 29
  • София
  • Мнения: 6 797
С парно. И духалка, ако паднат драстично температурите.

# 30
  • София
  • Мнения: 35 942
На ток - локално парно , около 350 лв.
Изложението на апартамента е много хубаво и това ни спестява още 150-200лв.

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Камина на дърва. Този вариянт май е най-евтин за нас.

# 32
  • Мнения: 515
Половината от изминалата зима бяхме на твърдо гориво, другата половина - с климатик (2-един за детската стая и 1 за хола). Струваше ни около 120 лв месечно след климатиците.

# 33
  • Мнения: 76
На парно. В по-студените дни, преди топлофикация да пусне парното в хола има камина, та и нея палим.

# 34
  • Мнения: 1 059
На дърва и въглища сме, доволни сме, топло е на всякъде

# 35
  • София
  • Мнения: 771
Климатик - зимата най-високата сметка беше около 150 лв., лятото са около 60 лв. Тези сметки включват и ток  за всички останали електроуреди. Топлофикация ще влязат у нас точно никога  smile3513

# 36
  • Мнения: 274
Парно!
Миналата есен се настаних в ново жилище и докато се включиме към топлофикация плащах по 400лв. ток, а с парно ми излезна 130лв.

# 37
  • Мнения: 1 440
Климатик! PeaceПо евтино ни излиза и е топло.

# 38
  • Варна
  • Мнения: 4 969
2 опция- на квартира сме и няма как да сложим климатик Confused

# 39
  • на село
  • Мнения: 3 916
С локално парно, на дърва е.
Незнам с коя опция да гласувам, трябваше да се впише и локалното парно.

# 40
  • Мнения: 2 274
  С парно! В 80м3 апартамент сме и средно за парно ни излиза по 57 лв. на месец, а за вода - 30лв.! Мъж ми иска тази година да пробваме с климатиците да се отопляваме, но май няма да ни излиза по-евтино, като гледам какви сметки плащате за ток, като се топлите с климатици, а и бебе ще имаме! По мои сметки, разходите ми за ток ще се увеличат поне със 100-120лв. при това положение! Май въпреки че увеличават цената на парното, то все пак ще си остане най-евтиния вариант за отопление!

# 41
  • Мнения: 2 467
2 климатика.

# 42
  • Мнения: 1 858
На дърва с печка! Обожавам живия огън, бумкането на пламъците в печката и светлината от пламъка вечер, когато си легна! Надали бих го заменила (живия огън) за парно или климатик!

# 43
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 358
Камина с водна риза и топлим целия апартамент. Доволна съм много(((((така сме от началото от както си купихме апартамента.

# 44
  • Варна
  • Мнения: 1 571
С климатик, за сега. Смятаме да минаваме на газов котел с локално парно.

# 45
  • Мнения: 1 403
С парно  Peace някой път и духалката работи, като е голям студ  #Crazy

# 46
  • София
  • Мнения: 3 249
За хората с локално парно съм добавила отделни опции за гласуване! Извинете за пропуска, не съм се сетила!  Simple Smile  Peace

# 47
  • Мнения: 2 672
  ! Мъж ми иска тази година да пробваме с климатиците да се отопляваме, но май няма да ни излиза по-евтино, като гледам какви сметки плащате за ток, като се топлите с климатици

то в сметката влиза освен климатика и всичко ,което работи с ток - бойлер, готварска печка, пералня, ел.уреди.
Само бойлера ни е към 50 лв.

# 48
  • Мнения: 4 621
На ток с климатик и радиатори.

# 49
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 389
И така - как и защо. А ако споделите и колко - цена няма да имате!  Grinning

Ние се отопляваме с камина на дърва и въглища. Живеем в къща и това се оказа единственият възможен вариант. Първата зима мислехме, че ще успеем на ток. Резултатът - температурите паднаха под 0 вътре, тръбите замръзнаха и си купихме камината по спешност. Средно-месечният ни разход за отопление през последната зима беше около 160-180 лв при положение, че през деня не се греехме, тъй като бяхме на работа + около 40-50 лв за ток (топла вода, готвене, пералня и т.н.) Тази зима ще е първата, в която (живот и здраве) ще се гледаме с бебчо у дома и това неминуемо ще повиши сметките. Дори да правим преустройства по отоплителната система, което предстои, пак ще си останем на дърва и камина.

А вие?  Simple Smile

Отопляваме се с локално парно / камина с водна риза /на дърва и чат-пат въглища, ама много чистене трябва. Нямаме друга алтернатива в нашия регион - югпзападна България - детето си е вкъщи по цял ден почти, свекървата също - парното работи минимум по 14-15 часа на денонощие, ако не и повече в най-студеното време. За предстоящата зима сме дали около 1100 лева за дърва - 20 кубика и мисля, че ще ни стигнат. Ако го разделиш на 6 месеца излиза по 183 лева на месец. Да добавя - бойлерът ни е с водна риза - така, че има топла вода по цял ден, което е супер.
Иначе си мечтая за газификация.

# 50
  • Мнения: 11 003
С локално парно на нафта, но имаме още един котел за твърдо гориво и ги редуваме. Аз рано сутрин си пускам духалката за малко. Вечер ако имаме гости палим и камината  Hug

# 51
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
С парно. Доволна съм, топло е навсякъде в апартамента  Peace

# 52
  • Мнения: 1 546
С климатик в спалнята и хола, с духалка в кухнята

# 53
  • Мнения: 1 925
С климатици, избрахме този вариант, защото ни излиза по-евтино от парно и духалки, а е най-ефективен.   Peace

# 54
  • Мнения: 4 362
С климатици, избрахме този вариант, защото ни излиза по-евтино от парно и духалки, а е най-ефективен.   Peace


И ние Peace

# 55
  • Мнения: 115
На парно, защото смятам, че това засега е най-евтино и ефикасно като отопление. За целият сезон сме платили 270.00лв, от които ще ни върнат 20.00лв. Като апартамента ни е с южно изложение и все още сме с дървена дограма, която не е толкова добре уплътнена.

# 56
  • Мнения: 5 317
С парно.

# 57
  • Мнения: 212
На ток-стенни конвектори,четири на брой,без кухнята.Но пък нашият апартамент е в стара,добре поддържана кооперация,с дебели-40-60 см стени, и южно изложение,та без отопление си е 18-19 градуса през зимата.Сметките варират между 120 и180 лв.-готвене,топла вода,всички електроуреди на MAX.За сравнение-с парно са стигали до 220(300 и повече кубика,но преди да сложат топломери-след това се изключихме),при това токът отделно.

# 58
  • Мнения: 3 550
Първа опция. Така и така са го прокарали, дай да го ползваме.  Grinning

# 59
  • Мнения: X
Локолно парно но дърва-с камина с водна риза/и бойлера към нея вързан/..обаче си е мръсно и неприятно за подържане-много се цапа и опушва..а и сме на третия етаж и мъжът ми се изгърби да качва дърва...иначе ни е топло и сравнително по-евтино от другите варианти

# 60
  • Мнения: 1 446
ТЕЦ.

Защото ми е най-евтино и не изисква никакви усилия за палене, поддръжка и т.н., само врътвам кранчето Peace

Напълно подкрепям мнението на Никол.
Нашата изравнителна сметка е +0,50 лв. Зимния сезон плащаме максимум 100лв. за 2 радиатора на апартамент 78 кв.м.

# 61
  • Мнения: 14 489
С камина с водна риза на дърва. избрахме го защото живеем в голям апартамент с високи и големи стаи - на ток а абсурдно да се отоплим /освен ако не даваме по 1000 лв на месец/, а парно няма в тази част на града. Мечтая за газ и ако е рекъл Господ да се газифицираме за тази зима. Не ме мъчи толкова мръсотията и мъжът ми се справя как да е с цепенето и носенето на дърва всеки ден, проблем е че няма как да е постоянно топло тъй като и двамата работим и няма кой да поддържа огъня през деня, а и през нощта също вследствие на което сутрин като станем е стуууд особено в спалнята ни която е северна.

# 62
  • София
  • Мнения: 290
С парно. Ами по-евтин и удобрн вариант няма. Не се занимавам с пускане и спиране на печки, климатици и пр. За целия отоплителен сезон сметката ни е 780 лв(само парно, без топла вода), за апартамент 78 кв.м., северен на последен етаж, само с вътрешна изолация.

# 63
  • София
  • Мнения: 4 867
локално парно на въглища и дърва с опция да работи на ток и вариант да се ползва с газ, ако доживеем газифицирането на цяла софия. оттам ни се топли и водата през зимата. има човек, който се занимава изцяло с отоплението ни, така че много рядко се налага някой от нас да се занимава с парното, а и винаги има вариант да го пуснем на ток. радиаторите са достатъчно много из цялата къща и дори в най-студените дни вътре е около 25 градуса.
камината в хола е предимно с декоративни функции - палим я като ни се допие шери пред огъня или понякога в преходните сезони, когато вечер захладнява, но не е достатъчно студено, че де прибегнем до парното. без да има водна риза или каквато и да е друга система затопля единия етаж и нашата спалня (която е точно отгоре). за кратко леко затопляне ползваме и климатика.

идея нямам обаче колко ни струва топлото....

# 64
  • Мнения: 2 000
Към ТЕЦ-а сме. Зимата най-високата ни сметка беше 130 лева за месец (68 квадрата ни е апартамента), като в тези пари влиза и топлата вода. Според мен това е най-евтиния вариант.

# 65
  • Мнения: 14 133
На центално парно. И за мен това е най-добрият и най-евтиният вариант.

# 66
  • Мнения: 5 647
С климатик.

# 67
Локално парно все пак живеем в гората(Бистрица) много е важна дограмата и изолацията искам да ви кажа че в къщи в най студените дни е около 25-27 градуса.

Общи условия

Активация на акаунт