Мами от Израел и Ливан,как се живее с този конфликт сега?

  • 7 641
  • 167
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 4 868
за съжаление точно този конфликт е толкова стар, че наистина няма виновен. не може еднозначно да се каже кой е започнал пръв (не че това вече би имало някакво значение). натрупани са толкова много причини, следствия, гняв и омраза, че аз поне не виждам край, който да удовлетвори дори една от страните.

имам приятели в израел. емоционално съм свързана с тази държава и заради годините, които майка ми и брат ми прекараха там и които промениха много живота на семейството ми.

имам приятели в ливан - семейства с малки деца и хора на отговорни позиции. когато кацнах на летището в бейрут бях посрещната от сирийските войници и ми трябваше време да свикна с присъствието им на улицата. местните жители се държаха сякаш не ги забелязват... видях последиците от гражданската война - в съдбите на хората, в полуразрушените сгради, в усиленото ново строителство. изтръпнах още при атентата срещу харири - името му беше включено в графика за срещи на моя шеф, когато бяхме там. бях на много от местата, които сега са разрушени....

страшно е. не заради световната политика, не заради цените на петрола и на водата в региона, не заради това кой на кого отмъщава и за какво. страшно е заради хората, които са принудени да приемат конфликта като своя война, защото там е животът им.... страшно е, защото войната е станала лична...

# 76
Този линк е за Ливан, авторът е вникнал в ливанската народопсихология, опитал е да предаде впечатленията си на чужденец, който за пръв път стъпва в тази непозната страна.
http://www.slovo.bg/form/index_vote.php?page=pictures&offset=0&open=11

Вчера прегледах мненията в подобна тема и бях изненадана от невежеството на пишещите.

Съпругът ми е ливанец, от Северен Ливан, и ако вие тук коментирате без да ви е засегнало лично, аз в момента го изпитвам на гърба си, защото той в момента е там.
Но въпреки всичко, не мога да заявя с омраза "евреите под ножа"  както се изразяват някои дами тук... Абе милички, вие пък какво толкова сте засегнати от евреите? И от кои евреи- мирните граждани, военните, политиците?

За тези, чиито роднини са в Ливан в момента-в Северен Ливан е спокойно, вчера е бомбандирана една казарма на 1 км от Райд (за жертви не споменаха). Вода има, повечето Ливански селища са на собствено
водозахранване. Ток също има, ако няма държавен ток, включват се частните генератори (и в мирно време има режим на тока, постоянно се превклюва от държавен на частен и обратно). Телефоните работят, почти
всички ливанци ползват мобилни телефони, домашните стационарни телефони не са почит. Интернет има!!!
Но за разлика от БГ, в Ливан интернетът е държавен монопол и все още в малките градове интернет клубовете не са с добър трафик. ICQ в клубовете няма инсталирано обикновено. Това не значи, че в Ливан няма компютри, във всеки дом има компютър, няма интернет. Лесен достъп до интернет и добър трафик има в Бейрут и по-големите градове.

Ливанците с постоянно пребиваване в България, които в момента са в Ливан могат да се обърнат към Българското посолство за евакуация (информацията е от МВнР). Могат да се изтеглят и сами през
4-те ГПП, към Сирия. В Дамаск има две автобусни линии, които общо имат 5 автобуса, около 50 местни  на седмица за България, билетите са от 40 до 45 долара. Напитките (минерална вода,чай, кафе са безплатни през целия път- включени са в цената на билета), посещението на тоалетни по пътя също е безплатно, защото автобусните компании предварително са ги заплатили. Шофьорите изчакват пътниците, автобусът не тръгва преди всички да са се качили от поредната почивка. За децата и майките с деца, отговаря един от шофьорите. Ако на границата има проблем с децата или други граждани, целият автобус остава до решаването му. В автобусите шофьорите говорят - руски, български, английски и арабски. Същите автобуси имат охис и в Алеб (Сирия), да ме извинят "сирийките", ако не съм изписала правилно града.
Говорих с приятелка в Бейрут, живее в християнски квартал-при тях е спокойно.
Бомбандират се военни и стратегически (летище, международни пътища, ТВ-станция, казарми) цели.

Надявам се да не създавам впечатление, че отричам наличието на  война в Ливан, война има, спор няма, жертви също има.
Лошото е, че фериботът с френски граждани тръгна по-рано по заповед на израелските власти и доста хора не успяха да се качат, защото автобусите с които се придвиждава към Бейрут и пристанището закъсняха...

Поводът за войната е повече от смешен, но всички войни са започвали по същия нелогичен начин- защо пиша смешен - По презумция всеки, който е военен е дал съгласието си да участва във военни действия и умиротворителни акции, да бъде раняван, пленяван и убит даже. Така че, ако попадне в плен,  не е необходимо да започва война, след като е обучаван да бъде войник на страната си, би трябвало да бъде обучаван и на "поведение в плен".
Просто е търсен повод. За сажаление в следствие на този повод, загинаха много мирни граждани, но и това е логично, защото терористите винаги се интегрират в среда различна от тяхната (религиозна, национална и т.н.).
За разумни поведение и доводи не пиша, за решаване на конфликта също.... Ливан няма петрол, но има ВОДА...  има и още нещо, което поддържа икономиката му жизнена и което разгаря конфликтите.
Явно  липсва желание за решаване на конфликта. Единственото, което в момента ме успокоява е, че военните все пак са постигнали прецизност на прицелването и жертвите ще бъдат по-малко от всяка друга война.

Последна редакция: вт, 18 юли 2006, 18:27 от Tam4o

# 77
lubsmm, който не е живял с ливанец и в Ливан, не може да усети истинската ливанска душа.

Той е готов за семейството си на всичко, там проблемът изневяра не съществува, а жената винаги има право. Забележка може да й бъде направена само от съпруга и евентуално свекъра.
В тази страна, жената Е и  се ЧУВСТВА ДАМА.

yanita, много правилно си забелязала нещата.
Аз бях след убийството на Харири в Ливан, не можеш да си представиш какво видях в центъра на Бейрут... една шатра с много свежи цветя (ако си имала възможност да се докоснеш до техните букети-цветарници със свежи цветя, можеш да си представиш...) и негови снимки по стените ....и хора, от различни религии, които се спираха да запалят свещ  и да отдадат почит на Харири... невероятно.

По-късно, имаше атентат срещу много известна ливанска разследваща журналистка. Колата й беше взривена, самата тя остана без ръка и крак...  И пак, същите тези ливаци правеха денонощни бдения, със свещи в ръка се молеха за нейното оздравяване... LBC месеци наред излъчваше нейни стари предавания, които ливанците продължаваха да следят с интерес.

Последна редакция: вт, 18 юли 2006, 18:37 от Tam4o

# 78
  • Мнения: 7 091
Съвсем наскоро излезе на DVD. Това е оскаровата роля на Клуни.



Syriana
Като заговорихме за филми по темата, не-Холивудския "Lord of War " с Никълъс Кейдж е също много показателен.

# 79
  • Мнения: 545
lubsmm, и всички останали пищещи в тази тема.

успокойте малко топката - тук. моля.

ако не разбирате защо - моля те, помислете с какво пенявенето във форум за майчинство ще помогне.

някой беше казал за проблема и екстремистите и от двете страни. това е факт, бъдете сигурни - не само за хизбулах, да си спомним как преди години израел и палестинците бяха на "милимунда" от чудото да се помирят. и какво се случи с тогавашният министър-председател на израел.

това което става е гадно и отвратително. не го пренасяйте, не пренасяйте точно екстремистката част във форумите.

еди.

friki , къде си, душо? къде изчезна? нали те интересуваше как са майките в израел и Ливан? как се чувстват в момента? нещо май дори не четеш постингите дори да разбереш? или само гледаш сеира отстрани и влизаш както скрит или гост?
 
 

# 80
  • Мнения: 208
Момичета,пропускате една много важна причина-Израел воюва срещу конкретна терористична организация,не срещу Ливан,който досега по никакъв начин не се е разграничил от нея.Дори едно от условията за сключване на примирие е,по границите да се настани ливанска редовна армия.И още нещо,с риск да бъда крайна-много е лесно да се правят разни изказвания,когато огънят е далеч от дома ти.Молете се,просто се молете за всички невинни жертви,независимо от коя страна на конфликта са!!!

# 81
  • Мнения: 545
imanuela,
изтрих си постинга. не че нямам какво да кажа. но наистина, зарежете официалните простотии дето ги гледаме по телевизията - ако официланите лица от която и да е страна ги беше грижа за хората, вместо да си търсят повод да си сбият народите, щяха отдавна да са превърнали този район в рай.

еди.

Последна редакция: вт, 18 юли 2006, 21:42 от T3-M4

# 82
  • Мнения: 13 512
Бях решила да не пиша повече в тази тема, но прочетох това и не можах да се сдържа!

"Израелски самолети отново бомбардираха главния път, свързващ Ливан със Сирия, и прекъснаха трафика по основната артерия, използвана от хиляди ливанци и чужденци, бягащи от страната.
При нападението бил улучен камион от автоколона с хуманитарна помощ, изпратена от Обединените арабски емирства. Камионът превозвал медикаменти. Автоколоната, включваща и линейки, имала маркировки, специално предназначени за случаи, в които се превозват хуманитарни помощи. При нападението бил убит един йорданец, а двама били ранени, според очевидец, цитиран от ДПА.
Израел няколко пъти бомбардира пътя от началото на операцията си срещу Ливан, но чак сега успя да прекъсне трафика по него, коментират от агенцията. Припомняме, по този път утре се очаква да тръгнат автобусите с българските граждани, които се евакуират от Ливан."

Е, ако на това му виката  самоотбрана, евала!Къде Хизбулла по магистралата за Сирия? Къде военни цели? Някой минавал ли е от вас по тази магистрала?Може ли да се обърка с военен обект или "щаб" на Хизбулла?! Ппрестанете сляпо да защитавате израелското правителство!

# 83
  • Мнения: 368
Току-що прочетох тази новина. Може да е от полза на някой.
http://news.netinfo.bg/?tid=40&oid=910899

# 84
  • Мнения: 13 512
Току-що прочетох тази новина. Може да е от полза на някой.
http://news.netinfo.bg/?tid=40&oid=910899
Не знам защо са предприели такова нещо- никак не е безопасно!

# 85
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
ми иначе какво да правят. трябва да ги евакуират по някакъв начин.

аз и друго не мога да разбера. Израел е наречена официално от Щатите и другите страни  окупатор. не е спазила 80 и няколко резолюции, водят се непрекъснато войни в този район, а те имат атомно оръжие.....
в същото време нападнаха Ирак без сигурни доказателства за каквото и да е. Корейците им скръцнаха зъбите и сега са по-мили с тях....
каква е тая избирателна демокрация не знам.

# 86
  • Мнения: 13 512
Ами така е, като трябва да наемаме кораби....а и нали става въпрос за някакви си 270 българи.... американците и с хеликоптери ги извеждат. Не искам сега да обръщам темата, но това пътуване по суша не е обезопасено като по море и не е гарантирано от никого. Много страшно ми изглежда. Казват, че след петък, ако има места във  френският или  гръцки кораб,ще вземат и българи.Много жалко. През Сирия с автобуси те могат и сами да си тръгнат,няма нужда да чакат намесата на посолството.

# 87
  • Мнения: 1 199
По презумция всеки, който е военен е дал съгласието си да участва във военни действия и умиротворителни акции, да бъде раняван, пленяван и убит даже. Така че, ако попадне в плен,  не е необходимо да започва война, след като е обучаван да бъде войник на страната си, би трябвало да бъде обучаван и на "поведение в плен".


Като те отвлекат в собствената ти страна, и то не по време на война, на това му се вика отвличане, а не военен плен. А тези, които извършват отвличания, се наричат терористи. И когато те са не случайни хора, а организирана военна организация като Хизбулла, това да влезат в чужда територия си е вече нападение. 
Ако Израел е търсел повод а Хизбулла не, защо просто не му върнаха отвлечените войници? Ясно беше казано че това е условието да се спрат военните действия. Просто да ги върнат - толкова ли е сложно това? Защо не се замислите? Кой си е търсил повод значи? Спирам да пиша по този повод. Наистина когато някои от нас са в положение на война и са под обстрел на бомби, да им пишеш в този момент че не трябва да съществуват и са виновни за всички злини на човечеството...

# 88
  • Мнения: 13 512
Наистина когато някои от нас са в положение на война и са под обстрел на бомби, да им пишеш в този момент че не трябва да съществуват и са виновни за всички злини на човечеството...
Никой не е казал,че някои от нас  са виновни за нещо или  не трябва да съществуват. Тук се говори само за държавната политика на Израел. Никъде не видях  обвинения към българките в Израел.

# 89
  • Мнения: 13 512
Съвсем наскоро излезе на DVD. Това е оскаровата роля на Клуни.



Syriana
Като заговорихме за филми по темата, не-Холивудския "Lord of War " с Никълъс Кейдж е също много показателен.

Изтеглих си  филма и го пускам да  го гледам, дано не е поредната изкривена истина за този регион,поредната холивудска боза.

Общи условия

Активация на акаунт