Мрази къпането, помощ?

  • 1 787
  • 37
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Момичета вече не знам какво да пробвам, мислех, че се бях отървала от този проблем, но уви пак го прихвана. Мрази да го къпя, само като чуе, че ще го къпя и започва един рев който не спира докато не го изкарам от банята. Преди му давах куп играчки, чашки и плуващи патета за да го заинтригувам и имах успех някъде около 1-2 месеца, но сега започна пак всичко отначало, не иска и да погледне играчките. Реве, опитва да избяга, иска да го взема и не спира докато не го изкарам от банята и това е. Вече не знам с какво да го заинтригувам за да не плаче през цялото време докато го къпя. Иначе обича да си играе с вода, но не и когато го къпя. Имате ли идеи какво да направя и с какво да му отвлека вниманието за да на плаче.

# 1
  • Мнения: 4 406
майка ми ползваше хитринки за племенника- лепенки- момченца и момиченца по плочките в банята и го къпеше прав, като го баламосваше да къпят лепенките, докат той мажеше по стената, тя- сапунисваше главата смело. в тази връзка- може и с кукла.
идея от мен- щом обича да се плацика, изместете къпането през деня и може да е в надуваем басейн на терасата( двора) с лейка

# 2
  • София
  • Мнения: 2 298
Ще следя с интерс, и ние сме в подобна ситуация, при нас проблема е главата - пищи, задъхва се и посинява.
А много обичаше да се къпе, не знам какво й стана, някъде от 11-месечна възраст се появи проблема. Започнах да пълня ваната за да се къпем заедно, в началото влизаше заедно с мене и се плацикахме, пищането започваше като се заемем с главичката. Сега вече не ще да влиза във ваната, явно знае какво ще последва по някое време...
Идея нямам какво да правим, и както казваш ти - иначе обича да си играе с водата.
Вече си мисля да се съветвам с педиатър ... 

# 3
  • Мнения: 819
Аз си мислех,че само при нас го имаше този проблем,но сега виждам,че не е така.Дъщеря ми вече е на 4г. и вече всичко е нормално,НО: някъде м/у 1-та и 3-та година/не си спомням точно,но периодът наистина продължи доста дълго/ къпането си беше ежедневен кошмар!И най-вече миенето на косата!Не знам от къде се появи този страх,но детето просто изпадаше в истерия, не само,че крещеше и се засиняваше,ами и повръщаше почти всеки път в коритото от напъване и дране!Аз изпитвах ужас когато наближеше часът за къпане,даже съм викала или майка ми или мъжа ми за помощ,че единият да я държи,иначе не беше възможно-кошмар ви казвам! Какво ли не съм опитвала и то винаги съм внимавала и капка да не се стича по челото и пак не и не.Не знам как се оправиха нещата,постепенно някак си.Сега също не и е най-приятно,но търпи,даже сама си я мие,но винаги държа суха кърпа наблизо,ако и потече по очите веднага се избърсва.Не знам наистина какъв съвет да дам...аз отлагах момента на плакненето максимално дълго,докато играе в коритото леко и намокрям косата с ръце,в никакъв случай направо с душа/ може от самия душ да се страхуват,от силната струя или шума...не знам/,пак така м/у другото сапунисвам и после много набързо,преди да се усети какво става се плакне/ понякога минаваше номера Peace/ Дано съм помогнала с нещо Peace

# 4
  • София
  • Мнения: 1 352
И аз ще кажа, че този проблем отминава. Дъщеря ми също до към 4 годишна възраст ревеше от банята, особено при миенето на косата, но после всичко се подреди.

# 5
  • Мнения: 8 505
И моето диване отново е в тази фаза.Влезем ли в банята,наддава вой и докато не излезем,не млъква.Общо-взето гледам да я изкъпя максимално бързо и се надявам скоро да отмине.Преди поне пищеше само когато дойде ред на главата,а сега... ConfusedОтказа душа,започнах да я поливам с една купичка (пак е права),но пак е недоволна Crazy

# 6
  • Мнения: 7 837
Тинка, ако сте с подвижен душ-слушалка, пробвай да му дадеш да си играе с него, докато тече вода. Аз така преборих проблема с къпането. Самуил се радва на водата, мокри всичко наоколо и аз успявам да го изкъпя нормално.
При миенето на главата, все още си крещи "Неееее", но положението не е трагично, гледам да свърша бързо  Crazy

# 7
  • Мнения: 5 183
някъде м/у 1-та и 3-та година/не си спомням точно,но периодът наистина продължи доста дълго/ къпането си беше ежедневен кошмар!И най-вече миенето на косата!... Аз изпитвах ужас когато наближеше часът за къпане,... Не знам как се оправиха нещата,постепенно някак си.

И ние по същото време имахме този проблем. Някъде на около 1 година и 4-5 месеца запо4на да пищи 4ак от ужас преди баня, а по време на самото къпане сигурно ни 4уваха вси4ки ... Направо се тресеше от страх и се давеше и само повтаряше:"Няма ката" /няма косата/, да не мием косата. И при нас постепенно отшумя, но докъм третия рожден ден мога да кажа, 4е си беше трудна работа. Лятото имахме по-леки периоди от време на време, след като се е плацикал на плажа ... но кратки ... после пак му идваше страхливата вълна и така...

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 709
И при нас го имаше този проблем. Всъщност той не е отшумял напълно. Малката много обича водата и е първа кипра за правене на душ, но с хилядите уговорки, че няма да мием косата. И тъй като иска да е самостоятелна, случайно открих, че много се кефи сама да се търка с гъбата. Така докато мием косата аз й връчвам гъбата, но й обяснявам, че трябва да мием косата, за да направим пяна за гъбата. И така, като й сложа от пяната от косата на гъбата, тя започва да се търка и вниманието й се отвлича. Естествено като почна да й изплаквам косата надаваме кански виковете, но съм сигурна, че и това ще мине.
Събирай сили и чакай поредния период да си отмине.

# 9
  • Мнения: 1 413
Нашето решение се оказа пласмасово столче, на което човекът си сяда, взима в ръка душчето и се мокри доволно, докато аз действам по насапунисване и т.н. За главата имам готова кърпа и щом изплакнем очите и челото я мушкам веднага в ръцете му, човекът си изтрива лицето и продължава да играе доволен с водата.
Дано съм ти била полезна!

# 10
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
и при нас го имаше проблемьт...реших го, като се кьпехме двамата гушнати под душа, като внимавам да не му вле3е в очите и устичката....така няколко седмици се кьпахме, после сядахме двамата 3аедно ( или той и татко му ) вьв ваната и си играехме на корабчета или гонихме пластмасово топче ( още няколко седмици ) и вече си седи сам вьв ваната, а някой от нас го кьпе...подвижният душ е любим, малка детска лейка - сьщо....

# 11
  • Мнения: 953
И ние минахме през тоя ад. Като бебе много обичаше да се къпе но около годинката като реши, че ще реве в чудо се бях видяла, но слава богу отмина  и сега се къпе с удоволствие. ТАКА ЧЕ СПОКО ще отмине и този период.

# 12
  • Мнения: 6 417
И аз имах подобен проблем. Целият блок разбираше, че сме в банята затова купих един шарен надуваем басеин и напъхах вътре всякакви гумени играчки. Дъщеря ми първо влезе в басеина с уговорката, че няма да я къпя и така постепенно свикна и всеки ден се плацика в басеина, но миенето на главата е голяма мъка. Явно някога й е залютяло на очите, защото иска да се къпе без сапуни и шампоани.

Последна редакция: сб, 29 юли 2006, 18:24 от Шушон

# 13
  • Мнения: 2 657
Оф ooooh!и ние сме със същия проблем.даже мислех да пускам и тема ConfusedОще докато беше на 7-8 месеца къпането стана кошмар.Явно го бях попарила още докато го къпех в коритото,защото аз по принцип се къпя с кипяла вода и я правех като за мен,но на него явно му е била доста кипяла.И така запо4на се едно реване до посиняване и пищене и не можехме да го удържим в коритото,дори и целия кош с играки да изсипем ConfusedСега лятото го къпех на терасата в басейна отна4алото и проблемът уж беше отшумял.та постепенно го прикотках да се къпем в банята,но уви-къпането бе кеф само няколко дни,докато не падна два пъти Rolling EyesИ от тогава старата песен на нов глас ooooh!От няколко дни пълня басейна в банята и пускам водата но пак е рев,та се надявам скоро да го превъзмогнем този страх.явно последния път се уплаши доста,когато падна.Даже и аз като влизам в банята или баща му,запо4ва един рев и едно пищене #Crazy

# 14
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Копирам от една друга тема мнението си:

Вики отскоро я вкарахме в банята да я къпем със слушалката, купихме й за целта джапанки. Отначало беше много ентусиазирана, миеше се с моя "душ-гееел"  Laughing, обаче откакто й измихме косата, попадна й вода в очите, много се уплаши, вече не ще и да чуе за банята, иска в легенчето в стаята.... изобщо, на голям проблем го парви и всяка вечер водим преговори.  ooooh!

Известно време я миехме в легенчето, после я излъгах да ходим пак в банята (помогна едно нейно халатче за баня с качулка като зайче), обаче как да я накарам да спре да се страхува да си мие косата?   Thinking Сама казва: "Страх ме е от водата, влиза ми в очите, не искам със шампоанче".   Tired

# 15
  • Мнения: 513
 Thinking Ох съчувствами ви и знам какво е , макар, че при нас не беше дълъг този период, но при децата над 1,5-2г когато вече общо взето вече разбират какво им говориш, опитайте като нас-преди да започне миенето на главата казвам сам/а си сложи ръчичките на очите и щом си готов/а кажи да започваме, а аз като свърша с насапунисването и сливането ще ти кажа да си свалиш ръчичките и това става интересно за детето като игра и то само си варди очите и проблема преминава -така беше поне и при двете ми деца, даже дъщерята вече е на 9 години и още го прилагаме. Peace Дано да съм помогнала.

# 16
  • Мнения: 705
Може да ви прозвучи гадно, но и това е решение: не го къпи  Laughing

И при нас миенето на главата е с много рев.

Зная, че никой няма да ме подкрепи, но да си кажа. Мия му главата изключително рядко и предимно без сапун, само с вода и рев. Сигурна съм, че това няма да доведе до нечистоплътие. А на всичкото отгоре косата му е чиста. По този повод:

Един грузинец се оженил за една французойка, но след седмица я отпратил като казал "Тази жена е толкова мръсна, че всеки ден се къпе."  Laughing

# 17
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
При нас това приключи ден-два преди Констанца да навърши 4г. Не искам да те плаша, просто на нея й трябваше толкова време да спре да реве. И тогава всъщност се престраши да се къпе на подвижния душ.

# 18
  • Мнения: 6 472
При нас този проблем почна на 1,5 и окончателно приключи на 6. През целия този период изпадаше в истерия ако и влезе вода в очите (не сапун - просто вода). Реших проблема с козирка за баня. Продават едни специални, неупренови, които вършат страхотна работа в това отношение.

# 19
  • Мнения: 302
Ние си решихме проблема откакто почнах да го къпя с подвижния душ.Голямо удоволствие му доставя да се къпе сам.Ние сме доста по-големи от вас де,но имам една приателка на която детенцето и е на 1год. и 4мес. и също обожава да се къпе с подвижния душ - подпира се с ръчичики на плочките и тя го облива а малкия си умира от кеф.

# 20
  • Мнения: 416
На мен, ако ми мият главата със сапун и аз ще плача. Спомням си с ужас детските моменти, когато сапунът ми влиза в очите.

Продават се хубави детски шампоани, които въобще не парят на очите. Даже и да влезе 
 детето не реагира по никакъв начин, просто защото не го усеща.

Аз му мия косата с гела за новородени на Мустела, който е много мек. Той е толкова икономичен, че ще стигне и за една година. Но има и много други марки, на които пише No tears.

# 21
  • Варна
  • Мнения: 10 790
На мен, ако ми мият главата със сапун и аз ще плача. Спомням си с ужас детските моменти, когато сапунът ми влиза в очите.

Продават се хубави детски шампоани, които въобще не парят на очите. Даже и да влезе 
 детето не реагира по никакъв начин, просто защото не го усеща.

Аз му мия косата с гела за новородени на Мустела, който е много мек. Той е толкова икономичен, че ще стигне и за една година. Но има и много други марки, на които пише No tears.



Ти пък се изказа!  Close Естествено че с шампоан се къпем, детето се плаши не че му люти, а че му влиза вода в очите.

# 22
  • Мнения: 1 393
Ох, и при мен къпането е голям проблем.Първо къпя каката и тя се съдира да реве,а после и малкия,който не отстъпва по вой на кака си  ooooh! и побъркваме съседите.Само като стане време за къпане и ми става лошо  Sick

# 23
  • Мнения: 625
До някъде е успокоително да знаеш,че има и други с този проблем.Аз не мога да дам съвет как да избегнем този ужас,просто и аз започнах не да го къпя,а само да го мия всеки ден.Слагам го на мивката и по ред започваме:зъбки,личице,ръчички,крачета и така няма рев,но дойде ли ред за истинско къпане се побърквам.Ако някой е използвал хитринки нека сподели.

# 24
  • Мнения: 542
Абсолютно същото мина и при нас между 1г6м и 2г3-4м. с малкия - страшен рев.
Някак си изведнъж приключи, но имам съмнения, че това стана след като го изкъпах веднъж в надуваемия басейн на балкона - от безсилие и нямане накъде...
в тази тема има интересни предложения:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=117286.0

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 526
И при нас е така. Както всичко беше ОК - сега само като разбере, че ще влиза в банята и се започват едни уговорки - "само без главата" и т. н. Като я мия - реве и се тръшка и също повръща от напъване. Никакви залъгалки, кукли и играчки не помагат. Затова я къпя преди хранене, за да може поне храната да остане Simple Smile Надявам се като поотрасне и това да премине.. Praynig

# 26
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Тинка, ако сте с подвижен душ-слушалка, пробвай да му дадеш да си играе с него, докато тече вода. Аз така преборих проблема с къпането. Самуил се радва на водата, мокри всичко наоколо и аз успявам да го изкъпя нормално.
При миенето на главата, все още си крещи "Неееее", но положението не е трагично, гледам да свърша бързо  Crazy

Абе със слушалка сме. Пробвах да му я дам но той я блъска и реве. Имаме и също хавлия със уши на зайчета която той харесва, но и това не го успокоява. Мрази да му мия главата, но не е защото шампоана му пари на очите, а се чувства несигурен и се задушава като го поливаме по главата, но преди като се заиграеше и бързо му измивахме главата и то като гледам да не му мокря много лицето и така той не се усещаше, даже се смееше като си мокреше лицето и ние го насърчавахме. Но всичко беше временно. Изведнъж започна да реве и да не иска да влиза в банята и то без причина, всичко си беше наред казах му хайде в банята и той хукна доволен и щастлив, но като започна къпането и се започна един рев и драпане да ме гушне. Последно пробвах да му върна коритото и там да се плиска с играчките и с известен рев се укроти за малко поиграха си с баща си и поиска да излезе. Не знам другия път дали ще мине номера. Ще пробвам и номера да се изкъпем двамата въпреки, че не съм привърженичка на къпането голи с разно полово дете.
Шампоана му е бебешки и не му люти не мисля че това е проблема, чувства се несигурен когато му се полива лицето, но не знам дали само това е проблема при къпането.
А и не искам да плаче и да го стресирам допълнително. Аз обожавам да се къпя и не искам да има страх от водата, но май го е наследил от баща си това. Мъжа ми като малак майка му и брат му са се опитали да го удавят на шега в морето и от тогава мрази водата и влиза в банята само защото се налага и то с недоволство и излиза максимално бързо, а пък аз съм голяма жаба и не искам сина ми да има същия страх.
Та ще пробвам всичко и ако нещо помогне ще кажа.

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 704
според мен много рано и ненужно решаваш,че е наследил някакъв страх.

първо разбери категорично дали не иска да се къпе, защото знае, че ще последва мокрене на главата. изкъпи го няколко пъти без главата и виж дали ще се успокои. ако е заради това, значи не обича водата по лицето. Някой по-горе ти даде добра идея за козирка. друг вариант е да се опиташ да го плакнеш като е дал силно глава назад-така всичката вода ще се стече по гърба. или пък да затваря очи. някои пък навеждат надолу главата и така се изтича от челото и не стига до очите. постарай се да му обереш шампоана с мокри ръце и да ти остане минимално обливане после.

ако проблемът не е в мокренето на лицето, значи може да го е страх от самата баня или коритото му или нещо подобно. търпение, предразполагане, дребни хитринки...

не се навивай, че е заложен страх, така по-трудно ще продолеете проблема.
успех

# 28
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
С миенето на косата и при Мая има проблем. Започна по-осезателно преди около половин година и вече не се търпи.
Купих й козирка, да й пази очите - не става. Току се промъкне някоя вада вода към лицето и се почва пълна програма - маха с ръце, крещи, плаче, става, бяга...
Купих очила за подводно плуване - пак така. Водата тече по лицето, а тя не разбира, че в очите няма да й влезе, затова ефект нулев.
Открих разковничето случайно, след експерименти. Сега й мия косата, като навежда главата назад, а аз мия косата не с душ (като тялото), защото пръска, а с приставката на мивката - по същество е кухненска батерия, която е с метален подвижен маркуч, като душ, но тече на струя. Така мога със слаба струя да измия косата без инциденти и без обичайния плач, лицето не поливам по никакъв начин. Същото, макар по-бавно, може да бъде постигнато с поливане от чаша с вода.
Интересно е, че като мия лицето и очите отделно, не плаче, т.е. не самото наличие на вода по физиономията й пречи и я дразни, а явно някакъв ужас от стичаща се вода.

# 29
  • Мнения: 819
Аз пак да кажа,че сега като чета се сещам и за още подробности- наистина проблемът не е , че им люти на очите/ макар че, колкото и да е мек и бебешки шампоана,ако попадне в очите не вярвам да не залюти поне малко/. Децата изпадат в ужас просто защото им тече по лицето , сигурно имат чувството,че се задушават и не могат да си поемат въздух. Аз при плакненето поливах съвсем леко с едно канче, а от челото само с мокра ръка,така че и капка да не се стича по лицето/ доста време отнема,но си заслужава/ и дори да остане малко от пяната-не е фатално,все пак са бебешки шампоани.Така нямаше чувството,че я поливам и се успокои.
И козирка купихме-страшно удобна и полезна...но ефект нулев-като разбра,че пак е свързана с миенето на косата-рев и от козирката.Но ако успеете да я сложите-наистина е добро решение,нашата изобщо не пропускаше,всичко се стича назад.

# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 704
Аз при плакненето поливах съвсем леко с едно канче, а от челото само с мокра ръка,така че и капка да не се стича по лицето/ доста време отнема,но си заслужава/ и дори да остане малко от пяната-не е фатално,все пак са бебешки шампоани.Така нямаше чувството,че я поливам и се успокои.

точно така правя и аз  Peace

# 31
  • Мнения: 1 047
Децата не обичат гореща или студена вода.Моите са свикнали аз да ги къпя с вода,чиято температура е умерена и когато ги къпе някой друг,който по принцип се къпе с гореща вода,пищят,та се късат и бягат от банята.Като оня виц:
Баща къпе детето,а то пищи,та се не трае.Влиза майката в банята и пита:
"-Защо го поливаш с този черпак?
 -Ами бръкни ти в тази вряла вода,да видиш кво е!-отговаря бащата."
Не обичат и когато ги сапунисват по лицето,косата и дупето.Когато косата е къса е лесно,ама като стане дълга много ги скубем и затова плачат.
Моята малката на 2г.чак започна да си затваря очите като я сапунисвам по лицето и спря да плаче.
Обърни внимание и на говора и шума в банята.Ако говорите много високо, а в банята обикновено се получава ехо,може това също да дразни или да кара децата се страхуват.
Ако например не се чувстват стабилни или са имали инцидент с подхлъзване или падане,това също може да провокира стрес.
Аз почти през цялото време ги забавлявам да ги пръскам или те да ме пръскат.Пълня си устата с вода и им правя фонтанчета.Насапунисвам ги и ги въртя по теракота и те много се забавляват.
Къпането минава като приятна игра и не искат да излизат от банята.
Успех ти желая!  bouquet

# 32
  • Мнения: 4 621
И ние сме в подобна ситуация ooooh! Все разчитам, че е някакъв период и ще отмине с времето, но вече не съм толкова убедена Thinking

# 33
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Лицето никога не съм му го сапунисвала, понеже знам че не обича, като плакна главата гледам да не тече по лицето, и обирам по челото с ръка, около лицето обирам пяната с мокра ръка, а не като му поливам главата с душа. Не сме имали инциденти с падане и залитане, купих и постелка за баня за да не се хлъзга на плочките която ползваме постоянно. Не го къпем нито с гореща нито със студена вода. Не му мия главата всеки ден, така че може проблема и да не е само заради главата. Пробвах да го поливам и с детска лейка за да го заинтригувам и да му стане интересно, но не помогна.

# 34
  • Мнения: 416
Аз никога не съм поливала цялата глава, защото знам как се чувстваш все едно не ти стига дъх.
С шепите загребвам вода и мия назад. Наистина става по-бавно, но така попада много малко количество вода в очите. А шампоанът, с който го мия наистина не люти, защото аз си мия с него лицето и съм го изпробвала.

Предполагам, че при момичетата е по-сложно, защото са с по-дълги коси, но има вариант според мен, така че да не се полива косата с обилно количество вода.

Освен това сега лятото пълня леген или надуваемо басейнче на терасата и започва толкова силно да цопка, че цялото му лице става мокро. В коритото е същото - не спира да пляска и сам си пръска лицето.

Но на морето пък много го беше страх от подвижния дух и плачеше от него.

# 35
  • Sofiq
  • Мнения: 192
Проследила ли си източника на нежеланието му - кога и как започна.
Може да му се е пълнило ухото или окото...
Племенницата ми много обича къпането, защото и тя е щура по играта с водата, но винаги прави уговорката "ама няма да си мия косата..."
За това си мисля, че ако анализираш причината, ще можеш по-лесно да се пребориш с нея.

# 36
  • Мнения: 4 406
може и да отнеме доста време къпането, но пробвай това- дай му той да слага шампоан на твоята глава и после да те пръска със слушалката. може да го е страх, защото не вижда какво правиш над главата му и затова да реве. с огледало пробвахте ли да се къпете?

# 37
  • Мнения: 705
Не му мия главата всеки ден, така че може проблема и да не е само заради главата..

Нашият не дава да го къпя от кръста нагоре. Изкъпя ли го с раменете, следващият път изобщо не иска да влезне в банята. Накрая му обещавам, че ще мием само дупето. А изкъпя ли му главата, е още по-трудно влизането в банята след това.

Но какво от това, може да се мие по-рядко. Спазвам обаче едно - започна ли да му мия главата, не се отказвам, колкото и да реве. Ясно е защо, за да не ми се качва на главата с искам - не искам.

Общи условия

Активация на акаунт