Парламентът гласува 315 дни отпуск за бременност и раждане

  • 2 759
  • 43
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 545
Момичета тази новина ме зарадва, но имам един въпрос. Моя мъж ме осигурява в неговата фирма на 220 лева. Сега, след като ще плащат  90% от заплатата  се чудим дали да не ме осигурява на 500лв, за да си получавам после 400лв.Дали ще има някакв проблем?

Едва ли, ще те повиши и готово.

Към запознатите: Остава ли опцията, че доходът се взима 6 месеца назад, а след това се изчисляват тези 90 %? Това не ми стана ясно.

Разбира се, че остава това да се взема дохода за опследните 6 месеца, и върху тях да се излислят тези 90%, и смятам, че е справедливо така. Така че Petrova_ да не се чуди, а да почва още от този месец. Не е нужно да подава декларация в НАП за промяна на заплатата - разликата може да й се впише във ведомостта като допълнително възнаграждение, а осигуровката се прави върху брутното възнаграждение (осн.заплата+клас+доп.възнагр.).

# 16
  • Мнения: 5 616
Момичета, тук идва министър Масларова. Тя обяви, че има проект след деветия месец майките, които се върнат на работа да получават помощ от 160 лв, с която да наемат чрез Бюра по труда квалифицирани /мед. сестри и учители/ детегледачки.

# 17
  • Мнения: 4 181
Току що ме навиха да родя второ дете по-рано от очакваното! Най-накрая нещо смислено Peace
Ей това направо ми напълни душата, благодаря ти, така зная, че усилията ни не са били напразни Hug

# 18
  • Мнения: 4 181
Момичета, всичко това е чудесно, но ще се радвам, ако действително се получи, нека да мине второ четене в Парламента и да излезе в ДВ.
На мен все още ми се струва много не реално, съвсем не са малко бъдещите и настоящи майки с висок осигурителен доход имам предвид 1000лв. Лично аз познавам 18, така че изобщо не мога да си представя как това ще се реализира. И най-вероятно отново ще се въведат един куп ограничения. Съжалявам за песимизма си, но нещо не мога да се зарадвам
Момичета, стига с тоя песимизъм, ГЛАСУВАНО Е НА 2-РО ЧЕТЕНЕ. Ние присъствахме на 2-ро четене в комисия преди 2 седмици, а днес мина на 2-ро четене в зала, вече е факт. И да ви кажа, тъй като сме запознати донякъде с разчетите на НОИ, въобще не са толкова малко жените които се осигуряват на по-висока от МРЗ. Най-малкото всички които са в бюджетния сектор със сигурност се осигуряват на реалната си заплата.

# 19
  • София
  • Мнения: 3 688
Новината е чудесна:)
Искам да попитам ако забременееш повреме на първото майчинство и без прекъсване взмеш второто майчинство какви пари взимаш?90% от парите който си взимал в началото на първото майчинство ли?

# 20
  • видин
  • Мнения: 358
извинете, но искам да попитам как стои въпроса с тези майки, при които болничният за първите 135 дни е изтекъл малко преди към 1.01.2007 ?

# 21
# 22
  • Мнения: 3 405
stef_p, понеже си личи, че си наясно Grinning кажи моля те, ако майката се осигурява при двама работодатели как ще получва майчинството - и от двамата ли? Т.е. парите от държавата ще се превеждат на всеки един от работодателите, а тя ще си ги получава от тях. И после, след изтичане на 9тте месеца от кого ще взима сумата от 160/или 170/ лв.
Предполагам, че съществуват подобни казуси. Как са решени те?
Благодаря ти! Hug

# 23
  • Мнения: 20
Има нещо, за което не се споменава- дали тези 90% ще се облагат или ще се вземат чисти?
Моля някой да ме осветли! Praynig

# 24
  • Мнения: 6 472
Може ли аз да задам един въпрос: какво се случва с майките, които вече са се върнали на работа преди навършване на 2 години на детето? Ще продължават ли да им се дават 50% от майчинството, както беше до сега?

# 25
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
Това решение на парламента е една сериозна крачка към създаване на по-благоприятна среда за отглеждане на деца в България.
Поне до навършването на 9 месеца майката ще може да гледа детето си.

Също така ще е повод за някои хора да решат да имат повече от едно дете, може би.

Хубава новина!

# 26
  • Мнения: 1 413
Браво на всички, които вложиха усилия, време и сърце за протестите - вярвам, че и те допринесоха с нещо за взимането на това решение!
И специални целувки  bouquet на Писна ми, която е невероятно чаровна и точна жена

Последна редакция: чт, 10 авг 2006, 09:36 от мечтица

# 27
  • Мнения: 21
 Това за мен специално си е поредната подигравка! За какъв дявол са ми тези 315 дни като отида на интервю и първото, което ме питат е дали имам деца и сериозна връзка и, че трябва да се остава след работно време и съответно това не се заплаща. Или случайно ако си изпусна хапчето и забременея ще ме стигне съдбата на Иренка, която се престраши и забременя и мигновенно я уволниха или преназначиха за заплата от 180лв. Сещам се също за една съученичка, която вече има 6год. трудов стаж реален, но нито една от тези години не е вписана в някаква си трудова книжка или друг си там документ. Тия убийци,мошеници и крадци в парламента да седнат и да решат как да насърчат раждаемостта, как да стимулират работодателите с данъчни,лихвени,митнически и други преференции като във всяка държава та да не гонят младите момичета забременели. Ето аз отивам на работа-на договора пише едно, обаче задължения, работно време и всичко останало е съвсем различно. Е думите са излишни, просто в БГ искаш ли нещо трябва да си откраднеш по един или друг начин.

# 28
  • Мнения: 6 472
amarna, говориш за нещо съвсем различно. В тази тема се коментира промените в майчинството, а не некоректните работодатели. Нали не очакваш с един закон да бъдат променени всички неуредици в държавата Tired

# 29
  • Мнения: 21
 Добре може би наистина има нужда от конкретизация касаеща изменението в Закона, но тази промяна няма до доведе до реален ефект, защото връзката работодател-маичинство е взаимно обусловенна и свързана. Какво значение има какъв е периода на майчинството и в какъв размер от трудовото възнаграждение се плаща то, когато тези 90% не отговарят на реалната заплата. А и то с само с това накъде. Може би към родилния дом. Младите семейства бодро ще започнат да правят деца окрилени от държавната закрила и вяра в светлото бъдеще. Ха-ха след 10год. България ще е в челните редици на бездетни семейства или такива с едно дете, което на практика означава регресивен тип възпроизводство на неселението, а нали тази промяна е директен метод уж за насърчаване на раждаемостта та да може бъдещите майки да се почувстват сигурни уж. Въобще това си е сериозна тема и в този, а и вдругия ми пост съм актентирала с по изречения върху някой проблеми от реалността, които всички ние изпитваме ежедневно.

Общи условия

Активация на акаунт