За видовете брашно

  • 17 155
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 818
Благодаря на всички за полезната и изчерпателна информация   bouquet

# 16
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
...Така при смилането на 1 тон хлебна пшеница се обичайно получават количества брашно и трици, които имат следния относителен дял:
•   тип 500 – 55 %;
•   тип 700 – 16% ;
•   тип 1150 – 3%;
•   трици – 26 %. ......

Мога да добавя че вече я няма онази хлебната пшеница от едно време от която ставаше хубав хляб, почти масово се използва фуражна, и не се чака да узрее брашното за "питката за Коледа" а веднага се използва, затова му се слагат всякакви стабилизатори, подобрители, избелители и т. н. Wink

А има и брашно тип 400, 600 и т.н.


...Различните типове пшеничено брашно се влагат като основна суровина в различните видове най-масово употребяван хляб.:
•   тип 500 – бял хляб “Стара Загора”;
•   тип 700 – хляб “Добруджа” ;

•   тип 1150 – “Типов хляб”.
Следователно, както разбираш - винаги при меленето се получават задължително три вида брашна + трици....

А Стара Загора и Добруджа мога да кажа със сигурност че се произвеждат от едно и също брашно, разликата е в чертите отгоре които са изрязани на Добруджата...

И не е задължително да се получат само 3 вида брашно и трици от смилането на пшеницата

# 17
  • Мнения: 244
Мога да добавя че вече я няма онази хлебната пшеница от едно време от която ставаше хубав хляб, почти масово се използва фуражна, и не се чака да узрее брашното за "питката за Коледа" а веднага се използва, затова му се слагат всякакви стабилизатори, подобрители, избелители и т. н. Wink

А има и брашно тип 400, 600 и т.н.
А Стара Загора и Добруджа мога да кажа със сигурност че се произвеждат от едно и също брашно, разликата е в чертите отгоре които са изрязани на Добруджата...

И не е задължително да се получат само 3 вида брашно и трици от смилането на пшеницата
-------------------------------



Напротив, само три вида брашна се получават + трици. Тези, които съм ги описала.
Често в малките мелници посочват, че мелят два вида брашно, но това не е така на практика.
Просто го смесват. Правила съм доста задълбочени проучвания на този пазар.
И другото - за брашната тип 400, 600 и т.н. - според БДС няма такива брашна произведени от ПШЕНИЧЕНО ЗЪРНО. Мога да ти напиша около два листа нормативни актове касаещи производството на брашно - както действащи в момента в България, така и директиви на ЕС.
Не работя в този бранш, но ми се наложи да изследвам всичко свързано с този пазар.
Затова твърдя, че това, което съм писала е проверено, консултирано и със съответната браншова организация.
Дали има разлика между  хлябовете Стара Загора и Добруджа - би следвало да има въз основа на брашното, което се използва при тях. Друг е въпросът, че задължителните отраслови нормали (технологичната инструкция) за производството на тези видове хляб вече не са задължителни за производителите.
Това е, което аз мога да ти кажа.
Ако имаш по-голям интерес - мога да ти дам адреса на браншовото сдружение - за получаването на по-изчерпателна информация.
Привет ! Grinning

# 18
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
...Мога да ти напиша около два листа нормативни актове касаещи производството на брашно - както действащи в момента в България, така и директиви на ЕС.
Не работя в този бранш, но ми се наложи да изследвам всичко свързано с този пазар.

 Wink е аз пък работя в бранша и знам колко значение имат разни нормативни актове и директиви на ЕС  Wink...Не се сърди ама едно е теория друго практика

# 19
  • Мнения: 244
Извинявай, нещо накъсано стана ... #Crazy
Затова го пускам втори път - виждам го само донякъде.
--------------------------
Напротив, само три вида брашна се получават + трици. Тези, които съм ги описала.
Често в малките мелници посочват, че мелят два вида брашно, но това не е така на практика.
Просто го смесват. Правила съм доста задълбочени проучвания на този пазар.
И другото - за брашната тип 400, 600 и т.н. - според БДС няма такива брашна произведени от ПШЕНИЧЕНО ЗЪРНО. Мога да ти напиша около два листа нормативни актове касаещи производството на брашно - както действащи в момента в България, така и директиви на ЕС.
Не работя в този бранш, но ми се наложи да изследвам всичко свързано с този пазар.
Затова твърдя, че това, което съм писала е проверено, консултирано и със съответната браншова организация.
Дали има разлика между  хлябовете Стара Загора и Добруджа - би следвало да има въз основа на брашното, което се използва при тях. Друг е въпросът, че задължителните отраслови нормали (технологичната инструкция) за производството на тези видове хляб вече не са задължителни за производителите.
Това е, което аз мога да ти кажа.
Ако имаш по-голям интерес - мога да ти дам адреса на браншовото сдружение - за получаването на по-изчерпателна информация.
Но все едно, надали ще разрешим проблемите на млеварите и хлебарите  Laughing Laughing Laughing
Привет ! Grinning


 

# 20
  • Мнения: 244
...Мога да ти напиша около два листа нормативни актове касаещи производството на брашно - както действащи в момента в България, така и директиви на ЕС.
Не работя в този бранш, но ми се наложи да изследвам всичко свързано с този пазар.

 Wink е аз пък работя в бранша и знам колко значение имат разни нормативни актове и директиви на ЕС  Wink...Не се сърди ама едно е теория друго практика

Знам мила..., ама такова си ни е дереджето. Сума ти фирми ще изгърмят след влизането ни в ЕС.
Въобще не се сърдя. Лека и прохладна вечер ! Laughing Laughing Laughing

# 21
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
...Знам мила..., ама такова си ни е дереджето. Сума ти фирми ще изгърмят след влизането ни в ЕС.
Въобще не се сърдя. Лека и прохладна вечер ! Laughing Laughing Laughing

Ама то ако си плащат под масата всякакви санкции ще ги подминат, пък големите производители то там е сложна работа, всеки си има гръб

# 22
  • Мнения: 920
На мен ми е интересно защо тези брашна - полезните - ръжено, типово, грахам са 3 пъти по-скъпи от бялото. Като четем по книгите от едно време - белият хляб е лукс. Сега, защото черният е по-полезен, спекулират с цените или що ли? Видях смеска Селски хляб. Някой пробвал ли е?

# 23
  • Мнения: 399
Аз го правя редовно този селски хляб на машината за хляб. Става нещо като грахам, така тъмен, но е по-пухкав. Заслужава да опиташ.
Ако имаш машина го прави на програмата за пълнозърнест хляб. Скоро за първи път правих хляб с тъмна коричка и стана много по-добре от този със среден цвят на кората.

Общи условия

Активация на акаунт