Със или без брак?!?!?

  • 2 353
  • 46
  •   1
Отговори
  • Мнения: 337
Здравейте  Hug ,

Искам да попитам запознатите - какви са удобствата и неудобстават (чисто бюрократично) ако сключим или не брак?
Ние засега не можем да си позволим разход дори за най-скромна церемония и тържествои затова бих искала да знам как това би усложнило нещата с държавните институции  около раждането и след това.

Благодаря предварително   bouquet

# 1
  • Мнения: 8 917
Здравейте  Hug ,

Искам да попитам запознатите - какви са удобствата и неудобстават (чисто бюрократично) ако сключим или не брак?
Ние засега не можем да си позволим разход дори за най-скромна церемония и тържествои затова бих искала да знам как това би усложнило нещата с държавните институции  около раждането и след това.

Благодаря предварително   bouquet
Има доста застъпници на "безбрачието" с дечица и се справят без проблем - така че - всичко е нормално явно.  Peace

# 2
  • 7800
  • Мнения: 243
Ние нямаме брак и до сега не сме имали никакви проблеми. И не мисля, че точно това може да е причина за какъвто и да било проблем.

# 3
  • Мнения: 22
Здравей!
Доколкото съм запозната ако сключиш брак, имаш всички предимства на омъжените (няма нужда бащата да признава детето ти; детето има всички претенции за наследство от страна на двамата родители). Ако не си сключила брак - при раждане бащата трябва нотариално да признае детето и ти да се съгласиш; детето няма право на наследство от страна на бащата. newsm78

# 4
  • Мнения: 337
Може би неправилно съм се изразила  Grinning
Аз съм сигурна, че няма значение за възпитанието - имах впредвид - ако не сме женени и таткото трябва да ходи в общината (не знам за какво, но знам, че трябва веднага след раждането) и нямаме един и същ адрес и име, той не трябва  ли да подписва някакви декларации, че е съгласен с не знам си какво (примерно - нещо, което аз съм решила)  и после трябва ли всеки път да го прави? А детски как ще мога да взимам?

# 5
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
Определено, ако нямате брак, на много места спънките са повече. Говоря чисто бюрократичните изисквания и търчането около тях. За детските- мисля, че се взема само твоя доход и се дели на две( на теб и детето), но не съм сигурна  newsm78

# 6
  • Мнения: 337
Това ме интересуваше - действително е по- сложно ако не сключим брак.......... Може ида го направим тогава Hug
Благодаря на всички ви   bouquet

# 7
  • Мнения: 2 096
Сключването на брак, без никакви церемонии излиза не повече от 100 лв. От които 70лв са за медицинските и на двама ви и 20лв. са за самите документи необходими за ритуала.. Смяната на лична карта след брака излиза около 35-40лв. но ако не си смениш фамилията нямаш нужда и от смяна на името. Не мисля че 100лв. могат да са пречка за сключването на брак.. Ако не желаете да сключвате такъв обаче - това е друго нещо.. както са ти казали момичетата после имаш ходене и разходи по други инстанции.. И в двата случая детето ще си израсте щастливо ако мама и татко го обичат, така че изборът е само на сърцата ви.

# 8
  • София
  • Мнения: 7 056
Може би неправилно съм се изразила  Grinning
Аз съм сигурна, че няма значение за възпитанието - имах впредвид - ако не сме женени и таткото трябва да ходи в общината (не знам за какво, но знам, че трябва веднага след раждането) и нямаме един и същ адрес и име, той не трябва  ли да подписва някакви декларации, че е съгласен с не знам си какво (примерно - нещо, което аз съм решила)  и после трябва ли всеки път да го прави? А детски как ще мога да взимам?

Подписва документ за припознаване на детето и се съгласява детето да носи имената му, това става пред всеки нотариус -еднократно след раждането. Адресът, на който живеят родителите няма връзка с припознаването на детето. Детски ще взимаш като декларираш само своите доходи. Peace Няма никакво ходене по инстанции и т.н. пет минути при някой нотариус и 4 лева такса -това е.

# 9
  • Мнения: 200
 Peace Здравей, и ние сма така - няма проблем, нито с детските, нито с адреса - детедо се записва на един от двата адреса, където ще ви е по-удобно и от там ще си взимаш и детските - като ти дадат акта за раждането ще отидешв соц. служби към общината по местоживеене.  Hug А таткото трябва в деня като се пръкне човечето да мине през нотариус и те ще му дадат бележка за припознаване на детенце - около 6 лв. е услугата- правят го веднага  Peace Така, че споко да сте живи и здрави и другото си се нарежда. Пък тези неща ги обясняват и в болницата   bouquet Поздрави, дано съм била полезна и упехи

# 10
  • Мнения: 1 986
 Разбира се,решението за сключване на брак си е лично ваш избор,но ако ще го правите само заради раждането и последиците след това,НЯМА абсолютно никакви пречки или спънки NaughtyБащата попълва една декларация още в болницата,че припознава детето,оттам те имат грижата,взима си се съвсем нормално акта за раждане,детето си има,естествено,право на наследство и.....не на последно място-готвят промени в Семейния кодекс,съгласно които ще приравняват живеещите с брак с тези,които съжителстват без такъв-с всичките му права и задължения PeaceТака,че ако е само заради детето-въобще не е по-трудно за "небракуваните" Peace

# 11
  • Мнения: 416
Не е нужно да се подписва нотариално заверена декларация, поне на нас не са ни искали, нито се ходи при нотариус. Просто таткото идва в болницата до три дни след раждането на детето. Предполагам, че не навсякъде е така.
 Аз не съм имала притеснения относно това, че детето няма да е родено в брак.

# 12
  • Мнения: 337
Да имаше как да мина само с тайно подписване! Ще трябва да дойдат поне 50 гости ....... #2gunfire
Иначе и 200 лв ще дам  Grinning аз от малка искам да облеча бяла рокля  smile3535 smile3535 smile3535

# 13
  • София
  • Мнения: 7 056
Не е нужно да се подписва нотариално заверена декларация, поне на нас не са ни искали, нито се ходи при нотариус. Просто таткото идва в болницата до три дни след раждането на детето. Предполагам, че не навсякъде е така.
 Аз не съм имала притеснения относно това, че детето няма да е родено в брак.

В зависимост от болницата, в която раждаш. На мен в Света София са ми изисквали нотариално заверена декларация, не зная как е в другите болници.

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
И ние нямаме брак и не сме имали проблеми засега.

# 15
здравей,
аз определено не съм привърженичка не безбрачието  Simple Smile
Скоро разбрахме, че съм бременна и съответно решихме първоначално само да подпишем в обредния дом, а чак след като се роди бебчо да правим истинска голяма сватба (за да избегнем всички спънки ако не сме женени).
Също нямаме възможност за големи церемонии и пищни тържества. Самото подписване като такова ще ни струва 50лв. Но от тук нататък избягваме точно тези бюрократични спънки за които ти питаш.
Ако нямате брак ще трябва таткото да припознае детето, което е една голяма хамалогия според мен. Ще трябва да се ходи до нотариус, за да може да се издаде документ, нотариално заверен, че бащата признава детето за свое. От една страна това е един разход. После до колкото ми е известно ако ще искаш полагащите ти се пари за раждане на дете и в последствие за майчинството също ще трябва да мъкнеш приятеля си навсякъде с теб, иначе с личната карта на таткото е по-лесно. И още куп такива спънки, от които според мен определено няма да имате нужда. Вместо това да се радвате на бебенце ...  не знам ... поне според мен е така....
надявам се да съм ти била полезна

# 16
  • Мнения: 4 621
Не мисля, че има разлика дали сте с брак или без. Бащата признава детето и задълженията и правата и на двамата са такива каквито са и ако имате официален брак.

# 17
  • София
  • Мнения: 3 064
Щом си мечтаеш за "истинска" сватба, почайкайте да се роди детето, да си стъпите на краката и тогава си направете сватба! Няма никаква пречка или чак такива бюрократични спънки да се роди дете без брак.

А това, че нямало право на наследство от бащата беше най-голямата щуротия която съм чувала!!! Съпруг на майката или не, той е официален баща на детето, след като го е припознал, с всички права и задължения!

Лека бременност и успех в решението!!!


п.п. Лично мнение - не  приветствам браковете поради бременност.

п.п.п. Омъжена съм Sunglasses

# 18
  • София
  • Мнения: 177
Виждам че много компетентно се изказвате,и понеже аз съм превърженичка на  безбрачието/имаме с таткото 1 дете-регистрирано и припознато без проблеми,а сега чакаме второ детенце/та ме интересува кой точно нормативен акт  според вас изисква да се ходи при нотариус и какъв е този документ,който е нотариално заверен доказва че бащата признава детето

# 19
  • Мнения: 416
Да, забравих да напиша, че аз пък съм категорична противничка на това да се ожениш, защото си забременяла. Струва ми се малко унизително даже. Затова се оженихме, след като детето се роди.

Не страдам от скрупули, нито ме е интересувало хорското мнение.

Таткото да припознае детето въобще не е хамалогия, тази, която беше в стаята, имаше брак, но искаха снимана личната карта на мъжа й. То и това може да е хамалогия. После за полагащите се пари за раждане на дете, таткото не се мъкне никъде, нито пък се мъкне за майчинството. Всичко си е абсолютно същото, ако имаш брак. Всъщност няма никакви спънки.
Чак пък да не се радваш на детенцето си, защото не си женен?  Shocked

# 20
  • Мнения: 801
при нас не искаха нотариално заверен документ,че таткото припознава детенце............,тъй че и аз не мисля,че е голяма бюрократщина

# 21
  • Мнения: 326
Да си призная искрено не съм привърженичка на безбрачието. Може би е свързано с професията ми, но определено точно жената си пати от него. За омъжената жена обаче е друго. Тя може да има обоснавани претенции за 1 / 2 от СИО, дори да доказва по-голяма част от същата. Презюмира се, че тази част е 1 /2, а от неомъжената жена се очаква да я доказва. Дечицата са вече друг въпрос, с приемането на СК вече и родените извън брак и тези родени в брака се третират еднакво. Просто нямаш представа какъв ужас беше досега, но това с новия закон ще отмине. Иначе в една Германия животът без брак е толкова често явление колкото например да видиш по улицата закръглена немкиня  Wink На теб успех и ти сама ще решиш кое е по-добро за теб и разбира се за бебо.

# 22
  • Мнения: 412
плюсът е,че когато тръгнеш да се развеждаш няма да търсиш 200 лв за развод Joy
това бе в кръга на шегата,разбира се
аз нямам брак с бащата на детето си и не давам зор,така или иначе,износих детето му,то носи неговото име,целият свят знае,че съм му жена,така че не виждам защо трябва да се харчат средства за церемонии
имам предвид когато средствата са ограничени

# 23
  • Мнения: 280
Здравейте  Hug ,

Искам да попитам запознатите - какви са удобствата и неудобстават (чисто бюрократично) ако сключим или не брак?
Ние засега не можем да си позволим разход дори за най-скромна церемония и тържествои затова бих искала да знам как това би усложнило нещата с държавните институции  около раждането и след това.

Благодаря предварително   bouquet
Защоне ако това е човека и самата си  Simple Smile но имате още време, а пари ще идват и се печелят. Смело напред!

# 24
Вече са ти казали достатъчно изчерпателно какво се прави при безбрачие. Именно заради неуредения ни закон в това отношение и унизителното (според мен) припознаване на детето от бащата склоних да направим сватба с мъжа ми - бях решила категорично да си живеем без брак, но се отказах. Но и да не сключите брак няма нищо толкова фатално и сложно  Simple Smile

# 25
  • София
  • Мнения: 3 249
Ами няма кой знае какви пречки - бащата пред нотариус признава, че детето еди-кое-си родено от майка еди-коя-си е негово дете. Нотариусът може да бъде избегнат, ако в самата болница отговорникът по вписването е нотариус. Мисля, че в Шейново беше така, но може и да бъркам.
От там нататък детето се записва по майчината адресна регистрация. Има всички права и задължения на наследник на баща си. Това ни го каза юрист на една от лекциите на "С 9 месеца на училище". Бащата фигурира в акта за раждането.

# 26
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Не знам как е с припознаването на детето, но се сблъскахме с други бюрократични формалности, които ни накараха да сключим брак, преди да имаме деца. Подписването за нас беше формалност, която облекчи живота ни  Laughing Свидетелите ни бъзикаха да си помислим добре преди да подпишем, че после ще трябва да плащаме и за развод  Crazy

# 27
  • Мнения: 4 555
Сключването на брак, без никакви церемонии излиза не повече от 100 лв. От които 70лв са за медицинските и на двама ви и 20лв. са за самите документи необходими за ритуала.. Смяната на лична карта след брака излиза около 35-40лв. но ако не си смениш фамилията нямаш нужда и от смяна на името. Не мисля че 100лв. могат да са пречка за сключването на брак..
Ама какви са тези суми, да му се изправи косата на човек. Сключването на брак без церемонии е БЕЗПЛАТНО. Медицинските са около 25 лв. за двамата и то в частна клиника. За други не знам как е.

# 28
  • Мнения: 57
Нека се отчета и аз Grinning
Ние с таткото нямаме брак, живеем си заедно и всичко е наред."Голямата" бюрократщина е еднин документ при нотариус (струва 5;8 лева) и отнема 10 минути.
Но каквото и да решите по важно е да се уважавате и да си гледате детето с много обич Party

# 29
  • Варна
  • Мнения: 1 003
Здравейте,
Искам и аз да изкажа моето мнение като прясна младоженка от 36 часа  smile3503. Аз съм за брака, не защото съм старомодна и не защото съм бременна, защото смятам, че това е знак поемане на отговорност един към друг на двама души, които се обичат. Разходите за една сватба не са чак толкова огромни, важното е да си я направите както на вас ви харесва (поне ние така направихме, никой и не ни се намеси), защото това е един хубав момент, който остава за цял живот. При нас се получи много красиво, в тесен кръг с любими за нас хора.
Смятам, че ако двама влюбени искат да имат деца е хубаво и да имат брак. На мен това ми дава чувство на увереност и придава още по-голямо значение на чувствата на мъжа до мен. Разбира се бракът не е гаранция за безоблачен и щастлив живот.
Пожелавам на всички да са щастливи по начина, по който са избрали  newsm10.

# 30
  • Мнения: 1 183
vseki ima pravo na mnenie,za men sa6to tova ne e bilo celta na jivota mi,no nie se obi4ahme i re6ihme da se ojenim,ne sam mislila dali 6te e po dobre za bebeto ili ne.Vsi4ko zavisi ot vas!Uspeh

# 31
# 32
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Не съм се сблъсквала с никакви бюрократщини досега (имаме две деца).
Не мисля, че да се живее без брак е по-сложно.

# 33
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Ние нямаме брак и до сега не сме имали никакви проблеми. И не мисля, че точно това може да е причина за какъвто и да било проблем.
Също.Не, че не искаме брак но държим едиснствено и само на църковния такъв.Та няма да се бракуваме, докато църковният брак стане възможен без подпис в съвета Crossing Arms

# 34
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
Нямали сме никакви проблеми,даже мисля че се живее по-лесно. Peace

# 35
  • София
  • Мнения: 3 390
И ние сме без брак. Аз не исках да се женим, защото не виждам смисъл в това. На този етап го смятам като излишно обвързване и слагане на подпис, а аз не обичам да се подписвам на каквото и да било, без да има смисъл.
А и засега
Нямали сме никакви проблеми,даже мисля че се живее по-лесно. Peace

# 36
  • Мнения: 160
И ние сме  без брак ,всеки е с различна адресна регистрация ,а живеем и на съвсем друг адрес в момента.Досега не е било в минус за децата,но ако един ден се получи така ,че са ощетени по някакъв начин(от това че сме без брак),ще подпишем на момента  Peace

# 37
  • София
  • Мнения: 726
Здравей,

ще ти кажа какви бяха моите доводи за това първо да се оженим и после да имаме деца(друг е въпросът че моят мъж ми каза - щом искаш бебе, то аз искам сватба, а той е адвокат, така че е много наясно с действащото законодателство и плюсовете и минусите)

Няма начин бащата да признае детето преди то да се е родило. Ако нещо се случи с бащата (да не дава Господ) преди раждането на детето и нямате сключен брак, то детето ще бъде лишено от името и наследството на бащата.

Другото е, че бракът урежда имуществените въпроси (имуществото придобито по време на брака) между двамата съпрузи.

Но всъщност това, за което най-много се навих беше купона - събрахме основно приятели и си направихме страхотен купон с буйни танци и прекрасни емоции.

# 38
  • София
  • Мнения: 3 431
Може би неправилно съм се изразила  Grinning
Аз съм сигурна, че няма значение за възпитанието - имах впредвид - ако не сме женени и таткото трябва да ходи в общината (не знам за какво, но знам, че трябва веднага след раждането) и нямаме един и същ адрес и име, той не трябва  ли да подписва някакви декларации, че е съгласен с не знам си какво (примерно - нещо, което аз съм решила)  и после трябва ли всеки път да го прави? А детски как ще мога да взимам?
Peace

Подписва документ за припознаване на детето и се съгласява детето да носи имената му, това става пред всеки нотариус -еднократно след раждането. Адресът, на който живеят родителите няма връзка с припознаването на детето. Детски ще взимаш като декларираш само своите доходи. Peace Няма никакво ходене по инстанции и т.н. пет минути при някой нотариус и 4 лева такса -това е.

# 39
  • Мнения: 1 666
...Именно заради неуредения ни закон в това отношение и унизителното (според мен) припознаване на детето от бащата...

Кое е неуреденото и кое е унизителното в припознаването? Дори не е нужно да се ходи при нотариус, в болницата също би трябвало да има бланки на декларация за припознаване, така че изобщо не е сложно, камо ли пък унизително! Мъжът ми подписа такава декларация 10мин след като бях родила.
За получаване на детски и еднократна помощ това, че нямаш брак даже помага, защато не е необходимо да разкарваш за подпис всеки път и мъжа ти и освен това се взима само твоят доход. Например ние ако бяхме женени щяхме да имаме "твърде висок" доход и нямаше да получавам детски. Така че за мен си има и положителни страни!

# 40
  • София
  • Мнения: 5 079
Всичко сега е доста опростено и горе - долу лесно, и при раждане на бебче без брак.  Peace Нашето се роди така - никакъв проблем, пак си е "законен" и признат отвсякъде.  Peace С татко му мислим някога да се оженим, но не смятам, че детето е повод за тази стъпка, особено при липса на възможност. На всичко рано или късно му идва времето, не е болка за умиране!  Peace

# 41
  • Мнения: 65
След като се роди детето, бащата трябва да присъства на записването с лична карта, за да го има в акта за раждане. А когато подаваш молба за детски пишеш, че си неомъжена и не вземат предвид дохода на бащата. Но имай предвид, че не се водиш самотна майка и не се ползваш от привилегиите. При евентуална раздяла, детето е толкова твое, колкото и негово. Избора е твой.

# 42
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
Сетих се за една спънка, на която съм била свидетел.

Жената, с която родихме заедно, няма брак с бащата. В момента той беше на път ( капитан на кораб е). И записаха детето с имената на майката  Sick След като се върна таткото, се наложи смяна на името на детето, издаване на нов акт за раждане и бля- бля... После  пък от социални грижи не искаха да дадат еднократна помощ, защото оригиналният акт за раждане вече не съществуваше, а върху дубликати не се слагат печати за тази помощ...

# 43
  • Мнения: 1 666
Сетих се за една спънка, на която съм била свидетел.

Жената, с която родихме заедно, няма брак с бащата. В момента той беше на път ( капитан на кораб е). ...
А защо не са се консултирали с юрист?
Просто е трябвало бащата предварително да направи пред нотариус (в този случай е задължително да е пред нотариус) декларация, че припознава бъдещото дете на жената Х и нямаха да имат проблем.

# 44
  • Мнения: 1 448
Мисля, че единственото усложнения ще бъде да подготвите декларация за припознаване на детето от бащата  Thinking Което не е никак сложно най-вероятно  Laughing

# 45
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
А защо не са се консултирали с юрист?
Просто е трябвало бащата предварително да направи пред нотариус (в този случай е задължително да е пред нотариус) декларация, че припознава бъдещото дете на жената Х и нямаха да имат проблем.

В конкретния случай- жената роди в началото на 8 месец, ако бебето се беше родило в деветия, таткото щеше отдавна да се е прибрал от рейс  Simple Smile Кой ще тръгне да дърпа дявола за опашката и да прави рано- рано такива декларации  Crazy

# 46
  • Мнения: 962
в Русе ако сключиш брак през седмицата без гости ти е беплатно  Peace

Общи условия

Активация на акаунт