Мами в Австрия

  • 35 417
  • 258
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 4 399

всъщност за раждане на дете дават ли нещо еднократно както в бг  newsm78

За голямо съжаление, не дават нищо.  Sad А и това дето го дават след раждането не е много и като капак не е индексирано от 100 години насам, та инфлацията го е изяла съвсем.

И аз не съм сигурна имах ли 3 години в Австрия, нямах ли. Мисля че нямах когато забременях, но Мутер-Кинд Пас ми издадоха без да ме питат и без да ми искат каквито и да е документи.

Я да ви попитам каква вода давате на децата. Аз давам все още една бебешка стерилна в опаковки от 0.5 литра. Само че бутилката струва 0.48 ?,а откакто отбих ми трябват по 2 на ден. И се чудя няма ли някаква друга вода за бебета, може и да не е стерилна. Чешмяната във Виена е много силно калцирана, като гледам какво остава по съдовете когато изварявам нещо, ме хваща страх да я давам на детето за пиене.

# 46
  • Мнения: 4 399
не, само някакъв пакет от града. след 2007 изискванията за КБГ са други, но ще ходя в понеделник да разпитам, защото тез хора тук не си знаят законите  Rolling Eyes


Този пакет се дава само ако имаш адресна регистрация във Виена. Съдържа няколко полезни неща (пелени, дрешки, играчка, книжка, кърпа) но едва ли може да се нарече подпомагане.

# 47
  • Мнения: 533

всъщност за раждане на дете дават ли нещо еднократно както в бг  newsm78

За голямо съжаление, не дават нищо.  Sad А и това дето го дават след раждането не е много и като капак не е индексирано от 100 години насам, та инфлацията го е изяла съвсем.

И аз не съм сигурна имах ли 3 години в Австрия, нямах ли. Мисля че нямах когато забременях, но Мутер-Кинд Пас ми издадоха без да ме питат и без да ми искат каквито и да е документи.

Я да ви попитам каква вода давате на децата. Аз давам все още една бебешка стерилна в опаковки от 0.5 литра. Само че бутилката струва 0.48 ?,а откакто отбих ми трябват по 2 на ден. И се чудя няма ли някаква друга вода за бебета, може и да не е стерилна. Чешмяната във Виена е много силно калцирана, като гледам какво остава по съдовете когато изварявам нещо, ме хваща страх да я давам на детето за пиене.

Аз вече по-смело давам различни марки, стига да пише, че е подходяща за приготвяне на детска храна. Сега сме на големите шишета Vöslauer и Gasteiner. Доколкото си спомням стават и Ромерквеле (винената) и Евиан.

Vjara, от миналия месец ние посещаваме http://www.sani.at и на малката и доставя удоволствие. Много полезно ми се струва общуването и с нейни връсници. Съжалявам, че по-рано не ги открих.

За болници - чувала съм добри отзиви за болницата в Клостенойбург. Една мама (от форума) там роди миналата година та може да даде по-добра информация.
 
Haribo, честито  EFP! Смело момиче си! Аз винаги съм си мечтала за две деца с малка разлика, но се усещам, че колкото повече минава време, толкова повече не събирам смелост.

# 48
  • Мнения: 4 150
 Vjara ,
хубаво е водата да е с ниска минералиzация.Например Volvic,Evian,Gasteiner stilles.Другите като Voeslauer i Roemerquelle са силно минералиzирани и натоварват бьбреците.Трябва да се иzбягват.
1,5 Волвик в ИнтерШпар е 1 евро.
В zависимост от доходите има еднократни помоЩи от около 2500 евро.

# 49
Аz си купих Брита кана zа вода със сменяЩ се калкфилтър, струва около 20 евро, филтрирам чеШмяна вода. Минерална вода си носиме предимно като ходим на раzходка, или сме някъде на път. За деца родени след 01.01.06 и с постоянен адрес на живеене в Kärnten и с австрийско гражданство се получава еднократна помоЩ zа дете в раzмер на 800 евро zа първо, 900 евро zа второ и не zнам колко zа повече от две деца.

# 50
  • Мнения: 7 803
Christian аз за по принцип питах, те момичетата са ме разбрали. значи аз пак съм на далавера, щото пък немците ми пратиха ваучери за 100 евро за магазините в нашия град  Mr. Green
да обясня, че все стават грешки. живеем на немска земя, но се осигуряваме а АТ
за водите аз докъм 10-11 месеца си преварявах чешмяна. ние обаче имаме филтър брита директно на чешмата, а сега им дават директно, иначе е ужасна водата. по магазините съм виждала на хумана май беше бебешка вода за около 80 цента за 1,5 литра.

# 51
Дори и zа самоосигуряваЩи се майки, които могат да представят (zабравих колко, но) дори и мин. доход по постоянен, непостоянен (граждански) договор или хонорар zа три месеца преди датата на кандидатстване (подробности в броШурите на zдравната каса), имат право на вохенгелд в паzмер на прибл. 7 евро на ден(толкова беШе zа мен като самоосиг. се студентка и работа на хонорар) (в zависимост от раzм. на дохода) осем седмици преди и осем седмици след термин, или обЩо zа 16 седмици.

# 52
  • Мнения: 7 803
Haribo питах за тези 200 лева еднократно, които в бг дават на всяка майка родила живо дете

# 53
Във всяка провинция имат свои си правила zа тая еднократна помоЩ. В Steiermark напр. няма такава, но поневе моят син е регистриран с хауптвонситц в Клагенфурт, а Грац ни е небенвонситц, zатова на нас ни иzплатиха такава еднократна помоЩ в раzмер на 800 евро.

# 54
  • Мнения: 314
Vjara,благодаря ти за уточнението за ваксините.прибирането ни най-вероятно ще е напролет(окончателно),така че започваме тук с ваксините.а тази незадължителата за pneumokokken реших да не я слагаме.и аз го четох това за рисковите групи и слава Богу не сме от тях и затова мисля да минем без нея.

малко извън темата-знаете ли как стои въпросът със студентските визи вече като стана ясно,че от 01.01.2007 сме в Европейския съюз?че се чудя сега октомври да подаваме ли или не?и без това след няколко месеца се прибираме и честно казано въобще не ми се занимава.

# 55
  • Vienna
  • Мнения: 261
Здравейте на всички,

аз съм бъдеща майка (началото на февруари) от Виена (живея тука от 86-та). Живея в 6-ти bezirk. Luci май се сети коя съм!

Mutter Kind Pas Untersuchungen са безплатни. Които не смее да си дава данните (име и т.н.) на разни лекари може да отиде анонимно в някоя от болниците и там да си изкара прегледите. Безплатни имунизации има в Eltern Kind Zentrum към MA11 (Jugendamt).
Работя в социалната сфера, затова сам така информирана. Там може и да се заяви Wiener Wäschepaket, без Meldezettel, но с Име и Адрес Тоест дори и да няма адресна регистрация се получава. Дават и много Ваучери и Информации. Въобще полезно е.
Адрес за информации е
 http://www.wien.gv.at/magelf/
Поздрави от мене

# 56
  • Виена, Австрия
  • Мнения: 284
Здравейте!Christian,за каква точно еднократна помощ говориш и от къде се получава?
Vjara,от самото раждане на дъщеричката ми купувах бебешката вода на Voeslauer,но наскоро открих в Шлекер "Frankenmarkter", която е 1 л. и струва 0.59 цента.
Haribo,честито и от мен!
На всички желая schoenes Wochenende!

# 57
  • Мнения: 229
Момичета аz раждах в  Rudolfstiftung преди 3 години и съм много доволна.Освен това се окаzа,че главния лекар там е българин Party Но има немско име,а и аz съ6то Embarassed така че в началото си говорехме на немски беz да zнаем,че и двамата сме българи Laughing Той ме оперира и сега където и да отида на преглед ме питат кой ми е правил секциото,zа6тото белегът е много хубав Mr. Green

# 58
  • варна/виена
  • Мнения: 40
Здравейте и от мене.Аз са6то раждах в Rudolfstiftung и сам много доволна,само дето по моето време има6е много родилки и има6е легла даже и в коридора : Rolling Eyes
Отна4ало бях регистрирана ж Semelweiss оба4е 3 дена преди термина ме посаветваха да се преместя в Rudolfstiftung за6тото е иниверситетска болнитца с пове4е добри спетциалисти за по сложни раждания Добре 4е го направих  : Grinning
Самотна маика сам ,със студентска застраховка и с изтекла виза,но вапреки това нямах никакаж проблем за полу4аването на Мuter-Kind-Passa.
A за водата :използвам обикновена филтрирана и преварена.

# 59
  • Мнения: 23
Вчера в новините по Нова TV разясняваха правата на бълг.  граждани след 01.  01.  2007. Там съобщиха, че всички здравно осигурени във Bg, при нужда ще могат да ползват мед. услуги във всички страни от EU.  От 01.  01.  2007 всеки, който пътува извън Bg, трябва да извади карта, която ще удостоверява здр. осигуровка и ще му гарантира мед. помощ. Излиза, че здравно осигурен, може да  ражда безплатно в Австрия. Дали наистина ще е така?

Общи условия

Активация на акаунт